Henk van Petten bedacht jarenlang de gekste stunts ,Joop van den Ende begon bij Albert Heijn als clown en Batman!" Batman als filiaal-attractie Flitsen pagina 9 Voordat Joop van den Ende in de showbussi- ness zijn carrière maakte had hij al een neus voor showhandel. Als jongeman zette hij onder meer een arties tenbureautje op, win kels in feestartikelen en een bedrijfje dat feestavonden inclusief catering verzorgde. Zelfs trad hij op als clown bij openingen van winkels. Zo ook na tuurlijk bij Albert Heijn. Ontdekt door Henk van Petten. „Eerst trad Joop van den Ende bij diverse winkel openingen op als clown. Samen met Peter Groony. Eerlijk gezegd was hij he lemaal niet zo goed als clown, maar ja, hij straal de zo'n enorm enthou siasme uit dat ik hem tel kens weer contracteerde. Die man zette zich enorm in. Daar had ik veel res pect voor. Op een gegeven moment vroeg ik Joop of hij nog meer acts in huis had. 'Na tuurlijk', zei hij. En op een dag verscheen hij als Bat man. Samen met twee col lega's, vermomd als zijn helpers, haalde hij de meest bloedstollende stunts uit. Het publiek vond het schitterend. Hij klom op daken, voerde al lerlei schijngevechten uit, kortom, deed de din gen met toch wel gevaar voor eigen leven. Jaren lang heb ik samengewerkt met Joop van den Ende. Nou, hij deed zeker niet onder voor de Batman die momenteel in de bio scoop te zien is!" Joop van den Ende alias Bat man in actie met zijn twee helpers. Henk van Petten is alweer 4,5 jaar met pensioen. Maar in zijn woning in Zaandam weet hij nog de meest fantastische verhalen te vertellen over de unieke baan, die hij bij Albert Heijn heeft gehad. Het lijkt alsof hij er nog midden in zit. ,Ja, die tijd vergeet ik niet snel. Ik heb werkelijk de meest leuke en gekke dingen in mijn werk kunnen doen die je maar voor mogelijk houdt. Zo is dé Joop van den Ende bij mij ooit begonnen als clown en Batman. Een ontzettend aardige kerel, die jarenlang optrad bij de tallo ze feestelijke openingen van AH-filialen die ik organiseer de." Henk van Petten zit op z'n praatstoel. Zo'n 30 jaar lang verzorgde hij de openings programma's van alle Ahold- vestigingen in het hele land. Hij laat een cassettebandje horen dat tijdens zijn jubi leum in 1983 is opgenomen. Uit de speaker klinkt de stem van Rijk de Gooijer, evenals Van Petten Utrechtenaar van geboorte. „Dat jubileum was werkelijk geweldig. Alle registers wer den die dag opengetrokken, niets was te veel. Met als hoogtepunten de toespraken van meneer Albert en de bur gemeester, het lintje, de op mijn loopbaan geïnspireerde conférence van Rijk de Gooijer en de warme mede werking van al mijn collega's om het feest tot een succes te maken." Vals persoonsbewijs Hoe rol je nu in zo'n unieke baan van organisator van fi liaalopeningen? Henk van Petten: „In 1943 tijdens de oorlog dook ik onder in Zaan dam. Ik schreef de heer Bom- li van Albert Heijn een brief waarin ik vroeg of ik met een vals persoonsbewijs bij AH kon komen werken. Dat was geen probleem. De eerste 12 jaar was ik kostprijsboekhou der. Een prima baan. Toch was ik ook nog op andere ter reinen actief. Ik werd voor zitter van de ontspanningsge- bouwcommissie en de to- Joop van den Ende in een van zijn vele vroegere rollen. neclvereniging. Ik was het eerste lid van de OR en 25 jaar lang de AH-Sinterklaas. Goed, ik werd overgeplaatst naar de afdeling Verkoop. Daar werd me gevraagd of ik de winkelopeningen onder mijn hoede kon nemen. Ik weet nog goed, ik begon bij supermarkt nummer 10. Kun je nagaan!" Beroemdheden Henk van Petten is een man vol ideeën. Hij Iaat een por trettekening zien van de be kende tekenaar Peter van Straaten. Een soort parodie op zijn bezetenheid in het steeds maar weer verzinnen van de meest fantastische pu bliciteitsstunts. Dag en nacht was hij bezig met het beden ken van originele stunts. Zijn vrouw beaamt dat. „Henk legde altijd aan mij als eerste een idee voor voordat hij het gebruikte", zegt ze. 'Henkie, goed gedaan jochie', noemt Rijk de Gooijer hem in zijn conférence. Henk van Petten wist talloze bekende Nederlanders voor zijn ope ningen te strikken. Brom snor, Swiebertje, Saartje, Wil lem Ruis, Johan Cruyff, noem maar op, liet hij optreden in het land. Olifanten, vliegtui gen, postkoetsen, mooie juf frouwen op witte fietsen, grote luchtballonnen en wat dies meer zij vestigden de aandacht op de komst van weer een nieuwe Ahold-ves- tiging waar dan ook in Neder land. „Toch", zegt Henk van Pet ten, „was één van de leukste samenwerkingen wel die met Joop van den Ende, alias clown en Batman. Ik herin ner me nog goed dat ik begin jaren zestig op zoek was naar nieuwe artiesten. Toevallig kreeg ik een soort sollicitatie brief van Joop van den Ende. Toen nog totaal onbekend, nu een zeer bekend Neder lander in de showwereld. Ik vond het al meteen bij de eer ste ontmoeting een bijzon der sympathieke jonge vent. Het was het begin van een jarenlange samenwerking." Heel creatief Henk van Petten kan nog honderden verhalen vertel len over zijn Albert Heijn-pe- riode. Hoogtepunten, maar soms ook wel eens een ope ning die wat minder soepel verliep. „Maar ja, dat hoort er nu eenmaal bij", zegt hij laco niek. „Over het algemeen wa ren het allemaal geslaagde evenementen. En wat natuur lijk belangrijk is: het publiek wist dat Albert Heijn weer een nieuwe zaak opende. Daar draaide het om." Ook nu nog na zijn pensione ring is Henk van Petten een actief mens. Bridgen, schilde ren, schrijven en gedichten maken behoren tot zijn grote hobbies. ,Ja", zegt hij, „je moet bezig blijven, dat hoofd moet blijven werken. Ik ben altijd bezig geweest met het bedenken van gekke ideeën. Dat doe ik nu nog. Ach, als dat eenmaal in je zit kom je er nooit meer van af." Henk van Petten heeft nu vol doende tijd voor zijn hobby. Ook iroeger kreeg Batman al veel bekijks.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 9