RO-PARADIIS NOG VER WEG DE COR IN AMERIKA (4) Marvelo kijkt kritisch naar energie eu pagina 8 Flitsen Het dagelijks bestuur van de COR vergezelde A. Heijn tijdens zijn rrfcrnnirtctAnrnaa in /la Varanirr/la Pf^D TrrtrtrTlttai- P«« C!nL af scheidstournee in de Verenigde Staten. COR voorzitter Cor Schoon doet in vier afleveringen verslag van de trip. Deze maand het laatste artikel: de arbeidsomstandigheden. Door alle indrukken die ik heb opgedaan, zou ik bijna vergeten dat mijn voornaamste doelstelling was om iets te weten te komen over de arbeids verhoudingen en -omstandigheden in onze zusterbedrijven. Op een dag waande ik mij in de op namestudio waar de film 'Modern Ti mes' met Charlie Chaplin werd opge nomen. Alleen Charlie ontbrak. Lang, koude, sombere gangen. Be wakers voor - of moet ik zeggen 'te gen' - het personeel. Lawaai, arbei ders wachtend voor de prikklok in de starthouding, want geen minuut te vroeg de afdeling af. Snelle produk- tiemachines, de arbeiders opjagend. Geen film, geen droom, maar werkelijkheid in een chocoladefa briek in HersheyMag ik dit met mijn Nederlandse bril beoordelen of moet ik de arbeiders waarderen die hier nog willen werken? Ik weet het niet. Hopelijk is dit geen model voor ande re bedrijven. Wat ziet de wereld er mooi uit, als je uit deze fabriek naar buiten stapt. Gelukkig is het geen Ahold-bedrijf. Maar hoe is het gesteld met de distri butiecentra en de winkels? In het dis tributiecentrum van BI-LO heeft men geen weet van de Arbo-wet. Veel TL- lampen laten een irritant snorrend geluid horen. In de hallen rijden hef trucks die gas als energiebron ge bruiken, medewerkers lopen in de uitlaatgassen. Ze hebben daar geen last van, omdat ergens boven in het magazijn een gigantische afzuiger brullend zijn werk doet. Het Arbo-pa- radijs is voor onze collega's nog ver weg. Salarissen van DC-arbeiders liggen tussen 9,5 en 11 dollar per uur, overuren kent men niet. Uitzend krachten evenmin. Als een collega ziek is, werken anderen harder. De grootste zorg is het verloop, dat 120% bedraagt. Wat ik van het vakantie systeem heb begrepen is dat je bij één dienstjaar één week doorbetaal de vakantie hebt. Dit kan bij 10 dienstjaren en meer, tot maximaal 4 weken oplopen. Nu begrijp ik ook waarom veel Amerikanen Europa in 14 dagen 'doen'. Salarissen liggen per staat verschil lend, dit heeft te maken met de hoog te van de levensstandaard. Een cais sière bij BI-LO verdient 5 dollar, ter wijl een caissière bij Finast (Cleve land) 8,5 dollar verdient. In de grote winkels van Finast is er een uitge breid net van camera's aangebracht, ook boven de kassa. Vanuit een cen traal punt kan men klanten en perso neel in de gaten houden. Volgens on ze begeleiders was het ook wel no dig. Mij doet het wat eng aan als je een handeling van een caissière zo kunt inzoomen dat je de waarde van de muntstukken kunt onderscheiden. Hopelijk blijven onze Nederlandse In het distributiecentrum van BI-LO heeft men geen weet van de Arbo-wet. winkels hiervan vrij. Een systeem van medezeggenschap kent men niet. Het personeel komt hier om te werken en accepteert daarmee de arbeidsvoorwaarden, -omstandigheden en -verhoudingen. Staat het ze niet aan dan zijn ze vrij om te vertrekken, zegt de leiding. Het personeel bevestigt dit. Echte ont slagbescherming kent men niet, hoe wel BI-LO nu wel een systeem heeft, waarbij men een zekere ontslagbe scherming geniet. Kennelijk kent men ook geen werktijdbeperking. Ben je ziek, dan heb je pech gehad, ziektegelduitkering is slecht of hele maal niet geregeld. Raakt men bui ten het arbeidsproces, dan is er maar weinig voor nodig om door het socia le vangnet te vallen en in de goot te belanden. Wat de arbeidsvoorwaarden betreft, onderneemt Ahold schuchtere pogin gen om medewerkers meer aan zich te binden door o.a. pensioenvoorzie ning en sociaal beleid. Maar men staat in de VS niet vooraan in de rij om dit te veranderen. De vakbond is alleen aanwezig in de Finast-bedrijven. Is dat misschien de reden dat hier de lonen hoger zijn dan bij BI-LO en Giant? Aan motivatie van de bedrijfsleiders wordt de nodige aandacht besteed. In een volle zaal zaten de bedrijfslei ders keurig in het pak, of uitgedost met footballshirt en pet, het meren deel met kauwgum achter de kiezen; de motivatiecampagne Teamwork '89 ging van start, 's Avonds werden de mensen, die zich in het afgelopen jaar onderscheiden hebben, voor het voetlicht gehaald. Een cruise naar het Caraïbisch gebied viel hun ten deel. Is het niet in het Oostblok dat men arbeid ook zo beloont? Lopen wij in Nederland dan zo achter? De heer Everaert liet de aanwezige bedrijfsleiders speciaal voor ons de yell aanheffen die in de campagne gebruikt werd om BI-LO uit het dal te trekken. Om mensen te motiveren laat je ze plaatsnemen in een zaal, laat een videofilm van het BI-LO foot- ballteam draaien en nodigt de ex- footballspeler Larry Csonka (voor kenners in de zaal een legendarische held), uit om een act op te voeren. Hij verhaalt van zijn moeizame jaren in een team aan de top. Tot vier keer toe verweeft hij in zijn verhaal een stuk dat gericht is op het BI-LO teamwork. De zaal reageert enthousiast, de competitiegedachte straalt van de mensen af. Immers, een tweede plaats is niks, want daarmee behoor je al tot de verliezers; winnen is alles! Dat zie je ook terug in de winkels. Die dienen de uitstraling te hebben dat ze de beste zijn. De klant wil nu een maal bij de beste kopen en in Ameri ka heeft de klant meer te vertellen dan het personeel. Cor Schoon. kuïr Op 3 november jl. werd bij Marvelo extra kri tisch gekeken naar energie en energiever bruik. Op die dag deed de zogenaamde ener giebus het bedrijf aan en werd er onderzocht wat op deze punten ver beterd en veranderd kan worden. Ko Keune, hoofd Interne Dienst bij Marvelo: „Binnen kort hopen wij met een aantal adviezen voor de dag te komen, die aller lei zaken ten aanzien van energie binnen ons bedrijf aan de orde stel len. Doel is om in de toekomst nog beter om te gaan met energie, zo dat onnodig energie verbruik beperkt kan worden." Dat Marvelo in Zaandam in derdaad kritisch omgaat met energie, bleek uit talloze me tingen die door de speciaal met elektronische appara tuur uitgeruste bus werden verricht. De laatste jaren werd met behulp van de heer F.J. de Vries van Technische Services Ahold (TSA) ook al veel aandacht besteed aan het energieverbruik. „Marvelo doet mee aan Pris ma, een proefproject van de universiteiten van Amster dam en Rotterdam. Binnen dit project wordt aandacht besteed aan afvalpreventie en energiebesparing", vertelt Ko Keune. „Zodoende werd onderzocht op welke punten wij tot extra energiebespa ring kunnen overgaan. Daar toe hebben we onder meer gekeken naar zaken als ener gietarieven, piekbelasting van elektriciteit, isolatie van leidingen en de motivatie van het personeel ten aanzien van energiebesparende maat regelen." Adviezen „We willen op basis van de gegevens die uit het onder zoek naar voren zijn geko men, met een commissie die- we speciaal hebben samen gesteld een aantal adviespun- ten opstellen", aldus Ko Keune. „Die leggen we ver volgens voor aan de directie. Er is op energiegebied zeker het een en ander te verbete ren. Neem bijvoorbeeld het onderwerp piekbelasting. Je unt met meer spreiding van energieverbruik piekbelas ting van elektriciteit voorko men. Dat heeft weer tot ge volg dat de energietarieven kunnen dalen. Om tot een be tere energiespreiding te ko men moet je de mensen na tuurlijk ook kunnen motive ren daaraan mee te werken. Nu, dat laatste zullen we de komende tijd zeker gaan doen." Niet alleen piekbelasting krijgt bij Marvelo aandacht, ook punten als isolatie en af valbeheer zullen kritisch worden bekeken. Keune: „Op een aantal plaatsen zul len leidingen nog beter geïsoleerd worden, zodat warmteverlies kan worden tegengegaan. En op het ter rein van afvalbeheer zullen we zeker met behulp van Prisma nog verbeteringen kunnen aanbrengen naast de strakke regels die er nu al zijn. Kortom, we zullen ons in de komende periode bij Marvelo extra met milieuza ken en energie gaan bezig houden. Uiteraard hopen we daarbij op de steun van alle medewerkers. Het is tenslot te een onderwerp dat ons al lemaal aangaat."

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 8