KANDIDATUUR VOOR GEVORDERDEN KANDIDATEN GEZOCHT NIEMAND HEEFT TOESTEMMING VAN Z N BAAS NODIG OM OR-LID TE WORDEN 0 po a0 a 0 0 BOKÊS DE ORDENING 0 O P 0 ECE'3^ 0 0 00 CCTEi3r= Alle Ahold-medewerkers hebben via het kerstpakket het bordspel 'Kandidatuur' in huis gekregen. De bedoeling is om daarmee spelenderwijs kennis te maken met de ondernemingsraad en belangstelling te kweken voor de OR-verkiezingen op 21 maart aanstaande. Voor medewerkers die aan het spel niet genoeg hebben heeft het Bureau Ondernemingsraden een quiz ontworpen die een beeld geeft van wat men van het OR- lidmaatschap kan verwachten. Omcirkel de juiste antwoorden en stuur de oplossing naar het Bureau Ondernemingsraden, HK 1310, Ankersmidplein2, 1506 CK Zaandam. Onder de goede oplos sers worden vijf exemplaren van het onlangs verschenen boek 'De geschiedenis van de medezeg genschap' verloot. 1. De OR bepaalt in belangrijke mate het beleid van het bedrijf. ja/nee 2. Als je carrière wilt maken dan gaat dat uitstekend via de OR. ja/nee 3. De ontslagbescherming van het OR-lid is er om het OR-lidmaatschap aantrekkelijk te maken. ja/nee 4. De deskundigheid van de OR ligt in zijn kennis van de praktijk van alle dag en van wat er bij mensen op de vloer leeft. ja/nee 5. Het OR-lidmaatschap vraagt veel tijd en energie, dus ook privé-tijd ja/nee 6. Een OR-lid kan en moet de indivi duele problemen van collega's e.d. met de directie bespreken en oplos sen. ja/nee 7. Mede door zijn bevoegdheden (in stemming, advies) kan de OR vanwe ge zijn toetsende rol, het beleid van de directie bijsturen; de OR bepaalt het beleid niet. ja/nee 8. Als je gemotiveerd bent je in te zetten voor de belangen van de me dewerkers en de belangen van het bedrijf, dan hoor je in de OR thuis, ja/nee Een blik op de harde feiten van het OR-werk In welke OR'en zitten de meeste vakbondsleden? Ahold heeft op dit moment 10 OR'en en een COR. Er I zijn in totaal 134 OR-leden en daarvan zijn er 58 lid van een vakbond. Dat is bijna 44%. Hoe ligt de verdeling per OR? Of anders geformuleerd: in welke OR'en zitten de meeste vakbondsleden? Hieronder de top 5 van OR'en met de meeste georganiseerden. OR Albro 4 4°/. OR Marv 44 OR GVA 40% OR Meester 100% 9. Als OR-lid moet je je onafhankelijk kunnen opstellen, om die reden ge nieten OR-leden enige ontslagbe scherming. ja/nee 10. Je kunt als OR-lid alleen maar goed functioneren als je (bijna) even deskundig bent als de directie, ja/nee 11. Als je problemen hebt in je werk dan loop je de kans, door de tijd die het OR-lidmaatschap kost, nog ver der in de problemen te komen, ja/nee 12. Als OR-lid heb je tot taak het be leid van de onderneming te toetsen vanuit de positie van werknemers; individuele belangenbehartiging is er niet bij. ja/nee 13. In de OR leer je veel. Dat kan je loopbaan op lange termijn positief beïnvloeden. Op de korte termijn kan het echter wel eens nadelig zijn voor je functioneren. Het kost immers veel tijd. ja/nee 14. Ondanks het feit dat je achterban weinig belangstelling heeft, is het noodzakelijk dat je je laat aanspre ken op je doen en laten in de OR. ja/nee 15. Als OR-lid ben je in staat organi satieveranderingen, automatisering e.d. tegen te houden. ja/nee Bij het openen van het kerstpakket viel meteen de doos op met het 'Kan didatuur OR-verkiezingsspel' erin. „Is het weer zover", dacht ik, „zijn er binnenkort verkiezingen en hebben ze weer kandidaten nodig?" Dat bleek mee te vallen. De Ahold-onder- nemingsraden vragen met het spel alleen maar aandacht voor de OR- verkiezingen op 21 maart 1990. Is de ze datum symbolisch voor een frisse aanpak? Op 21 maart begint immers de lente. Deze datum zou een grotere belofte kunnen inhouden dan die van 3 jaar terug. De OR-verkiezingen werden toen gehouden op 1 april. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat er OR-leden zijn, die hun verkie zing ook echt als een 1 april-grap be schouwen. Ik ben geen spelletjes-fa naat, maar ik ben direct na het avondeten met vrouw en kinderen het spel gaan spelen. Omdat ik wat meer dan de anderen van de OR af weet, werd ik als spelleider aange wezen. De start was al moeilijk, nie mand van ons kon 7 en 9 gooien. „Gaan OR'en ook zo moeilijk van start, pa?" Nog eens het begin van de spelregels gelezen, zodat we erachter kwamen dat er met 2 stenen gegooid moest worden. Laat ik nu gedacht hebben dat de tweede steen een reservesteen was... Per slot van rekening zijn er ook plaatsvervangende OR-leden. Door deze slechte start werd mijn kennis van het OR-gebeuren. door mijn medespelers een stuk lager in geschat en de spelleiding werd mij dan ook uit handen genomen. Hierna kwamen we beter in het spel en door veelvuldig gebruik te maken van de ORakels voelden wij ons al gauw vol leerde OR-leden. „OR-lid zijn is toch simpeler dan wij dachten", was een kreet die regelmatig over tafel ging en: „Wij kunnen ons ook wel kandi daat stellen voor de OR." Ik probeerde dit enthousiasme te temperen, want per slot van rekening mag het niet zo zijn dat de anderen zitting gaan nemen in de OR en ik daarbuiten zal moeten blijven. Ik heb ten slotte mijn principes en die moe ten, koste wat het kost, overeind blij ven. Het spel winnen was mijn enige mogelijkheid om hun enthousiasme te smoren. Al mijn hoop om te winnen werd echter de grond in geslagen, toen bleek dat elke poging om over de brug te komen, op niets uitliep. Jan Achterban Op 21 maart aanstaande vinden de ondernemingsraadsverkiezingen plaats bij Ahold. Op die dag worden er 12 nieuwe OR'en gekozen. Het Bureau Ondernemingsraden (BOR) riep de lezers van Flitsen vorige maand op tot het stellen van vragen over de OR. Hieronder een selectie uit de meest gestelde vragen, voorzien van antwoord door BOR-hoofd Leon Kratsborn. Bron: Bureau Ondernemingsraden Moet je lid zijn van een vakbond om lid van de OR te kunnen worden? Nee, dat hoeft niet. Zowel vakbonds leden als niet-vakbondsleden kun nen lid worden van de OR. Er is ech ter wel een belangrijk verschil in de manier waarop je je als kandidaat moet aanmelden. Leden van een vak bond moeten hun kandidatuur via de vakbond stellen. Meestal neemt de bond het initiatief. De leden krijgen bericht van het feit dat er OR-verkie zingen zijn en dat kandidaten zich via de bond kunnen opgeven. Niet- vakbondsleden kunnen bij de secre taris van hun OR een kandidaatstel lingsformulier aanvragen. Zodra het ingevulde formulier, samen met vijf handtekeningen van collega's, te ruggestuurd is naar het OR-secreta- riaat, kan men zich als kandidaat be schouwen. De enige eis is dat men minimaal een half jaar bij Ahold werkt. Kost OR-werk veel tijd? Dat hangt ervan af. Niet alleen van jezelf, maar ook van wat er allemaal op het OR-bordje terechtkomt. In het algemeen besteden OR-leden 10 tot 30% van hun werktijd aan de OR. In bepaalde drukke perioden kan dat meer zijn, met name als er belangrij ke adviesaanvragen op de overlegta- fel liggen. Ook kan de tijdsbesteding toenemen omdat je binnen de OR erg actief bent. Dat kan bijvoorbeeld het geval zijn als je het voorzitter- of se cretarisschap van de OR bekleedt. Belangrijk is dat de vergaderingen vooraf gepland zijn en vastliggen, zo dat je op tijd weet wanneer je afwezig bent op de werkplek. Bovendien wor den de uren die je voor de OR werkt aan de OR doorberekend. Daardoor kan er zonder extra kosten assisten tie worden ingehuurd op de afdeling Leon Kratsborn waar je werkt. Aan het begin van ie dere zittingsperiode worden hierover afspraken gemaakt tussen het OR-lid en de baas. De directie vindt het be langrijk dat OR-leden voldoende tijd krijgen om hun OR-taak goed te ver vullen. Personeelzaken houdt daar bij een oogje in het zeil. Heb ik toestemming van mijn baas nodig om lid te kunnen worden van de OR? Nee, dat zeker niet. Het is helemaal je eigen keuze of je lid wil worden van de OR of niet. Je baas mag en kan daar niet tussen komen. Het lijkt me wel verstandig om je baas te informe ren over je kandidatuur. Ook belang rijk is dat je je collega's informeert. Ben je eenmaal gekozen, dan blijft het belangrijk dat je collega's en baas tijdig bijpraat over je OR-activi- teiten. Dat motiveert hen om een stapje extra te doen op het moment dat je weg bent voor een vergade ring. Vervolg Correlatie pagina 8 Flitsen

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 7