„DIRECTIE ZORGVULDIGER DANK ZIJ OR!" IK KRIJG LIEVER HET VERWIJT DAT IK TE VEEL VERTEL DAN TE WEINIG F.I. Ahlqvist weg als gesprekspartner OR AH: WIJSHEID BEGRIP VERRASSINGEN Nieuwe bestuurder OR AH: BOEZEM EIGEN WAARNEMING Begin januari heeft het RvB-lid F.I. Ahlqvist zijn taak bij Albert Heijn bv overgedragen aan J.B.J.M. Hunfeld, tot dat moment directeur Speciaalzaken Ahold (SpA). Dat betekent ook dat de OR Albert Heijn een nieuwe bestuur der heeft gekregen. Ahlqvist heeft in december na ruim 15 jaar afscheid genomen als gesprekspartner van de OR. „Zowel OR als leiding zijn gerijpt." U heeft 15 jaar met de OR aan tafel gezeten. Hoe kijkt u terug op die pe riode? ,,Ik heb het gevoel dat ik de OR AH heel dankbaar moet zijn voor de voortvarendheid waarmee de ad viesaanvragen altijd ter hand zijn ge nomen om tot een weloverwogen ad vies te komen. In het begin was het voor beide partijen wennen, maar we wisten vrij snel wat we aan elkaar hadden. Geleidelijk aan is de OR uit gegroeid tot iets wat niet meer weg te denken is. Ik heb het altijd als zeer positief ervaren om via de OR signa len over beleidsvoornemens uit de organisatie te krijgen. Dat maakte het mogelijk om die plannen te testen en aan te passen, waardoor het draagvlak uiteindelijk breder werd. De aanwezigheid van de OR zorgde er ook voor dat we als leiding zorg vuldiger bezig waren. Een slagvaar dige OR stelt hoge eisen aan de lei ding. Albert Heijn is enigszins te ver gelijken met een mammoettanker. den geloof ik niet. Het nut van OR- leden voor de kiezers en voor de lei ding ligt nu juist in het feit dat ze volledig in de organisatie zitten en zelf ondervinden wat de mensen die ze vertegenwoordigen ook ondervin den. Het is beter om het normale werk van OR-leden zoveel mogelijk te verlichten zodat ze de kans krijgen om sneller ingewerkt te raken." Als je de koers wilt wijzigen moet je vroegtijdig bijsturen om je doel te be reiken. De OR is daarbij altijd een belangrijke toetssteen geweest." Wat is er in die 15 jaar veranderd? „De leiding en de OR hebben veel meer begrip gekregen voor eikaars functies. Vroeger was de OR veel meer met formaliteiten bezig. Daar hebben ze zich in de loop der jaren van losgemaakt. We praten nu meer over zaken die er werkelijk toe doen. We bereiken elkaar beter dan vroe ger. En ook de leiding heeft zich daar aan aangepast. Bij beide partijen heeft een rijping plaatsgevonden. Een probleem daarbij is dat er elke drie jaar een nieuwe OR gekozen wordt, met het risico van veel nieuwe leden. Daardoor wordt de continuï teit wat belemmerd." Heeft u daar een oplossing voor? „Je kunt je afvragen of we niet toe moeten naar een systeem van ge splitste verkiezingen: eerst de ene helft van de OR kiezen en twee jaar later de andere helft. Dan krijg je een andere continuïteit. Maar goed, alles heeft zijn voor en tegens. Je kunt ook de zittingsduur verlengen. Maar dan heb je weer het nadeel - dat zie je nu ook al - dat OR-leden er tussentijds uitstappen omdat ze een andere functie in het bedrijf hebben gekre gen. Lid zijn van de OR vergt veel inspanning, hoewel we er alles aan doen om de normale functie te ver lichten. In het vrijstellen van OR-le- Wat vindt u van de GOR/OR-struc- tuur die na de verkiezingen van 1990 bij AH zal worden ingevoerd? „De constructie als zodanig is min der belangrijk. Het gaat uiteindelijk om de intenties van de mensen om het overleg vorm te geven. Kijk, de leiding streeft ernaar om adviezen en instemmingsaanvragen neer te leg gen daar waar de consequenties er van het best overzien kunnen wor den. Het zal veel wijsheid vragen om goed te bepalen of iets bij de GOR of bij een of meer van de 5 OR'en neer gelegd moet worden. Dat moet nog verder uitgewerkt worden. Ander zijds is het zo dat de directie de dure plicht heeft om een centraal raam werk te bewaken om ervoor te' zorgen dat Albert Heijn een formule houdt die de consumenten aanspreekt. Dat is een soort raamwerk waarbij we de centraal moeten kunnen leven. Daar zullen de nieuw te vormen OR'en re kening mee moeten houden bij afwe gingen die invloed hebben op Albert Heijn als geheel." Heeft u wat geleerd van de OR? „Het belangrijkste dat ik geleerd heb is: retailing is detailing. Bij elke be leidsbeslissing zijn er oneindig veel details die goed geregeld moeten worden om het beleid succesvol te maken. Gebeurt dat niet dan krijg je uiteraard veel reacties vanuit de OR. Die kunnen zowel rationeel als emo tioneel zijn. Dat is iets dat je goed moet inschatten en dat heb ik zo langzamerhand wel geleerd." Hoe luidt uw advies inzake de OR aan uw opvolger Hunfeld? „Ik zou hem willen adviseren: geef de OR ruimschoots de tijd om te on derzoeken welke consequenties be leidsvoornemens kunnen hebben. Op die manier kan de OR op een heel waardevolle manier meepraten en kan de leiding gewezen worden op belangrijke punten. En verder: houd de OR goed geïnformeerd. Toekom stige beleidsveranderingen zullen dan eerder als logische consequen ties dan als verrassingen voor de OR komen." F.I. Ahlqvist (links) en J.B.J.M. Hunfeld. Jeroen Hunfeld was als directeur Etos vier jaar lang de gesprekspartner van de OR Etos. Hij kent het klappen van de OR- zweep. In één van zijn vorige functies had hij ook al eens met de OR Albert Heijn te maken. Met de huidige OR AH maakte hij kennis bij de behandeling van de adviesaanvraag over zijn benoeming tot directievoorzitter van AH. Binnenkort treedt hij voor het eerst op als bestuurder van de OR AH. Ahlqvist geeft u het advies om de OR ruimschoots de tijd te geven om op beleidsvoornemens te reageren. Dat zal niet meevallen voor zo'n snelle manager als u. „Dat is een misverstand. Misschien wekken de dingen die ik tot nu toe bij Ahold gedaan heb de indruk dat ik ietwat snel ben en dat ik de OR daar door geen tijd gun, maar niets is min der waar. De hele omwenteling bij Etos heeft bijvoorbeeld in nauwe sa menwerking met de OR plaatsgevon den. Daar is precies gebeurd wat Ahlqvist mij adviseert. Hij heeft vol komen gelijk met zijn advies. Je moet er altijd naar streven om de OR vroegtijdig te betrekken in verande ringsprocessen, zodat er afgewogen oordelen mogelijk zijn. Dat - is de ideale benadering, maar in de prak tijk blijkt vaak dat de tijd ontbreekt en dat de OR toch onder druk wordt gezet. Dat is voor een OR makkelijker te accepteren als er een goede ver trouwensbasis is. Dan is de OR eer der geneigd om je te geloven en krijg je minder snel het verwijt dat je iets doordrukt. Het is dus belangrijk dat die vertrouwensbasis er komt." Heeft u een strategie om dat vertrou wen te winnen? Nee, ik ga niet volgens een plan met bepaalde stappen te werk. Vertrou wen koop je niet. Dat moet voortko men uit wederzijds respect, uit een open en eerlijke opstelling. Daar ge loof ik heilig in. Het zal voor mij de eerste tijd vooral aankomen op luis teren, luisteren en nog eens luiste ren. Op die manier hoop ik snel zicht te krijgen op wat er leeft in de boezem van de OR. Ik zal ideeën, emoties en gevoelens opzuigen. Dat geldt niet alleen voor de OR maar voor heel AH. Als nieuwe coach van een elftal ga je natuurlijk niet meteen directieven uitvaardigen. Je moet eerst een in druk van alle spelers hebben. Ik geloof sterk in openheid. Dat is alleen mogelijk als de OR vertrouwe lijk met informatie om kan gaan. En dat vereist zorgvuldigheid, maar ik krijg liever het verwijt: 'Hij vertelt te veel', dan: 'Hij vertelt te weinig'. Als je je als bestuurder terugtrekt op for mele standpunten, dan doe je de OR te kort. Ik ben ervan overtuigd dat de OR een toegevoegde waarde kan hebben. Dat heb ik bij Etos gezien. Ik hoop dan ook dat de prettige samen werking die ik daar met de OR had, bij AH kan worden gecontinueerd. Men zegt wel eens: Tedere OR krijgt de bestuurder die hij verdient en ie dere bestuurder krijgt de OR die hij verdient. Dat blijf ik een mooie uit spraak vinden. De tijd zal leren of dat hier ook opgaat." Hoe ziet u de rol van de OR? „De belangrijkste verantwoordelijk heid van de OR is het toetsen van het beleid. Het is noodzakelijk dat de OR en de bestuurder zich hun positie goed realiseren. Het kan niet de be doeling zijn dat de OH mede het be leid gaat bepalen. Tussen de toet sende rol van de OR en de beleidsbe palende verantwoordelijkheid van de bestuurder moet een duidelijk on derscheid bestaan. Ik heb indertijd tegen de OR van Etos gezegd: 'Als je op de stoel van de bestuurder wilt gaan zitten dan zul je ook de bijbeho rende verantwoording moeten aan vaarden. Als het goed gaat is het prachtig. Dan straalt het succes ook op de OR af, maar als het fout gaat dan zullen er ook consequenties moe ten zijn. Voor de bestuurder zijn die duidelijk, maar voor de OR niet. Daarom is meebesturen voor een OR niet echt mogelijk. Dat is niet werk baar. De OR heeft zijn eigen verant woordelijkheid." Wat vindt u van de GOR/OR-struc- tuur die na 21 maart bij AH wordt ingevoerd? „Daar heb ik nog geen mening over. De organisatie heeft voor een GOR/ OR-structuur gekozen. Dat accepteer ik als een gegeven. De OR stelde me laatst precies dezelfde vraag. Ik heb gezegd dat ze die vraag volgend jaar nog maar een keer moeten stellen. Dat antwoord gaat nog steeds op. Ik wil een mening vormen op basis van eigen waarneming en percepties. Dat kost tijd." Flitsen

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 6