Sociaal beleid verandert nauwelijks door Europese eenwording in 1992 Ahold begint palingkweekproject in Spanje Eerste lichting aal met succes opgekweekt Flitsen pagina 5 Het sociaal beleid van Ahold zal weinig in vloed ondervinden van de eenwording van Europa in 1992. De internationalisering van Ahold zal meer effect hebben. Dit is de visie van Jaap van der Sar, hoofd Beleidsvoorberei ding van het Ahold-Directoraat Personeel Organisatie. Hij voorziet weinig gevolgen voor de meeste Ahold-medewerkers. Overi gens is de eenwording nog in volle voorberei ding en zijn de sociale effecten nog lang niet allemaal duidelijk. De Europese eenwording in 1992 heeft vooral een econo misch doel: er ontstaat één Europese markt doordat de binnengrenzen tussen de lid staten vervallen. „Vaak ver wacht men dat bij een Euro pese eenwording ook een al gemeen Europees sociaal be leid zal ontstaan. Dat zal nog heel lang duren, als het ooit zover komt. Daarvoor is de verscheidenheid aan cultu ren en tradities te groot. Er zullen dus veel nationale re gelingen blijven, hoewel we steeds meer met Europese wetgeving en richtlijnen te maken zullen krijgen", aldus Van der Sar. Sociaal Handvest De Europese lidstaten werken aan een Sociaal Handvest, waarin de grond rechten van alle werknemers in Europa worden vastge- legd. Binnen Europa loopt Neder land op sociaal gebied be hoorlijk voorop, terwijl Ier land en Portugal een aanzien lijke achterstand hebben. Volgens Van der Sar hoeft niet te worden gevreesd dat men in Europa een soort ge middelde nastreeft, waarbij de normen in Nederland zou den worden verlaagd en die in andere landen verhoogd. „De Europese Raad zegt dat de bestaande normen op so ciaal gebied niet mogen wor den aangetast. Zo komt in het Sociaal Handvest te staan dat werknemers het recht heb ben op een 'rechtvaardige' beloning en 'toereikende' so ciale zekerheid. Op het ge bied van veiligheid en ge zondheid zal Nederland zich op bepaalde punten moeten aanpassen aan Europese richtlijnen, maar in de mees te gevallen gaat de Neder landse wetgeving al verder dan de tekst van het Sociaal Handvest. Medezeggenschap De eerstkomende jaren zal er geen Europees model voor medezeggenschap voor be drijven zoals Ahold komen. De medezeggenschap houdt daardoor officieel op bij de landsgrenzen. Jaap van der Sar: „Wettelijk gezien hoeft de Raad van Bestuur de COR niet over internationale ont wikkelingen te informeren, tenzij deze gevolgen hebben voor Nederland. Alleen dan heeft de COR adviesrecht. Hoewel steeds meer beslis singen worden genomen op internationaal niveau - denk maar aan beslissingen over de Europese samenwerkings verbanden - blijven de be voegdheden van de huidige ondernemingsraden beperkt tot zaken die binnen Neder land spelen." Ook de COR van Ahold on derkent het probleem en werkt aan een voorstel voor de invloed van de onderne mingsraad op de Europese sa menwerkingsverbanden. Jaap van der Sar verwacht dat eventuele afspraken over de medezeggenschap op inter nationaal niveau uitsluitend in overleg met de Europese partners van Ahold tot stand kunnen komen. „Het heeft geen zin om de Europese re gelgeving af te wachten." Dat kan nog wel even duren door de grote meningsver schillen tussen de Europese lidstaten over dit onderwerp. Ik denk dat wij zoveel moge lijk moeten aansluiten bij de bestaande praktijk. Boven dien is het zo dat in de Neder landse Wet op de Onderne mingsraden op dit punt al be trekkelijk veel is geregeld". „De samenwerking met de Europese partners van Ahold kan wel merkbare gevolgen hebben voor een beperkte groep medewerkers zeker wanneer het tot een fusie zou komen. Er kunnen verande ringen optreden in loopbaan planningen, opleidingen en management development. Positief Net als bij andere internatio naal werkende bedrijven moeten voor de mensen die in het buitenland werken goede overplaatsings- en pensioenregelingen worden ontwikkeld. Van der Sar meent dat de Europese een wording en de internationali sering van Ahold uiteindelijk alleen maar positieve gevol gen voor de medewerkers hebben: „De concurrentie neemt toe. Een goed arbeids voorwaardenbeleid draagt ertoe bij dat Ahold die men sen kan aantrekken die nodig zijn om de positie in de markt te versterken. We moeten er trouwens wel voor zorgen dat er geen 'Europa '92-eufo- Jaap van der Sar rie' ontstaat die de indruk wekt dat eind 1992 alles an ders wordt. Maar we houden de ontwikkelingen goed in de gaten en daarmee onze Ahold-vinger aan de Europe se pols." Ahold is onlangs, samen met zijn Spaanse sherry-partner Medina (Luis Paez), begon nen met de kweek van paling in het zuiden van Spanje. De eerste hoeveelheid glasaal is inmiddels met succes opgekweekt tot pootaal en verkocht aan 'afkwekers' in Nederland en Italië. Het idee om paling in Spanje te gaan kweken ontstond in Nederland. Enkele jonge Ahold-managers zochten in het kader van een Project Praktisch Management naar een manier om een hogere opbrengst te krijgen voor het vleesafval van de Centrale Slagerij Groenlo. Men kwam daarbij op het idee om het afval niet langer als veevoer maar als visvoer te gaan ge bruiken. Bij de inventarisatie van vissoorten die zich met dierlijk eiwit voeden kwam paling als commercieel beste mogelijkheid naar voren. „Paling is een lekkernij, maar helaas ook erg duur", aldus Pons Schmid, coördinator van het palingproject. „Bo vendien lees je steeds meer verhalen over allerlei giftige stoffen in vis uit het wild. Zo ontstond het idee dat kwe ken op een goedkope manier erg interessant zou kunnen zijn." Sargassozee Bij nadere uitwerking van het idee bleek dat paling slechts opgekweekt kan worden uit glasaal: minuscule doorzich tige wezentjes, die zonder uitzondering diep in de Sar gassozee, in de buurt van het Caraïbische gebied, worden geboren. De jonge aal wordt na de geboorte met de golf stroom meegevoerd naar Eu ropa en zwemt daar de rivie ren op. Eén van de eerste ri vieren waar de paling bin nenkomt is de Guadalquivir, de stroom waarlangs de Sher ry bodegas van Luis Paez lig gen. Wat lag er dus meer voor de hand om het visprojcct op het terrein van Luis Paez ge stalte te geven? Vooral ook omdat paling uitsluitend te Victor Fernandez tussen cle kiceekbassins kweken is bij een tempera tuur van 22 graden Celsius. Schmid: „Door de toetreding van Spanje tot de EG en de gunstige klimatologische en economische omstandighe den biedt dit land de beste kansen. Bovendien staat de consumptie van gekweekte vis in Europa nog maar in de kinderschoenen. Er ligt een hele markt open!" Het palingkweekproject werd ondergebracht in een dochterbedrijf van Luis Paez dat de prozaïsche naam 'Gua- pangula' kreeg, afgeleid van Guadalquivir (de rivier) en angula (paling). „Bovendien betekent 'guapa' in het Spaans ook nog eens 'mooi'", verzekert de projectcoördi nator, „een betere naam is nauwelijks denkbaar." Ervaring Twee Nederlandse consul tants leverden de technische kennis. De benodigde bassins en randapparatuur werden uit Denemarken gehaald en er werd een management aangesteld, dat naast Fons Schmid bestaat uit Frans Hent (Ahold), Nicolas Medina (Luis Paez) en de Spaanse bioloog Victor Fer nandez. De eerste taak van Guapangula is om stap voor stap ervaring op te doen in de wereld van de viskweek. De eerste hoeveelheid glasaal is inmiddels met succes opge kweekt tot pootaal: palingen van ongeveer 10 gram. waar voor een goede markt bestaat bij afkwekers in Nederland en Italië. De vis wordt overi gens niet gevoerd met vlees- afval van de Centrale Slagerij Groenlo. Bij nader inzien bleek dat idee niet haalbaar. „Pas als het pootaalproject succesvol blijkt te zijn zullen we overwegen om tot con sumptiegewicht door te kwe ken en ook eens naar andere vissoorten te kijken", aldus Schmid. ..Ik geloof in ieder geval heilig in een AH-huis- merk gerookte paling, com pleet met gezondheidsgaran tie. constante goede smaak en tegen een redelijke prijs!"

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 5