James doet het goed in Amstelveen Grootverbruik Ahold Export nieuwe naam voor Catering Overseas Supply (COS) Afscheid F.I. Ahlqvist Flitsen pagina 3 Eén van de onderdelen van Grootverbruik Ahold gaat een nieuwe toekomst tegemoet in een nieuwe structuur met nieuwe mensen en op basis van nieuw beleid. Catering Overseas Supply bv heeft door al die nieuwe ont wikkelingen met ingang van 1 januari 1990 een nieuwe naam: Grootver bruik Ahold Export bv. Eén van de mensen die bij Grootverbruik Ahold Export werkt is exportmanager Friso Coppes. Hij legt uit waarom COS voor een nieuwe naam gekozen heeft: „Het woord Catering omvat niet wat wij doen. We verkopen namelijk geen belegde broodjes." Wat doet Grootverbruik Ahold Export dan wel? „Wij zijn le verancier van een breed as sortiment levensmiddelen en kunnen daarvoor putten uit het assortiment van Groot verbruik Ahold en van Albert Heijn. Ons afzetgebied is daarbij de gehele wereld." Het jaar 1989 is een belang rijk jaar geweest. Naast een belangrijke koersverande ring in het commerciéle be leid is de organisatie volledig vernieuwd. Ook is in 1989 gewerkt aan verdere automa tisering. „Invoering van auto matisering heeft heel wat voeten in de aarde gehad", aldus financieel medewerker Kees Riemsdijk. „Maar nu het systeem volledig ingevoerd is, merken wij dagelijks de voordelen ervan." In totaal zijn vijf mensen bij Grootverbruik Ahold Export werkzaam: Friso Coppes (ex portmanager), Roel Melk (Verkoop Binnendienst), Vl.n.r. FlansÊgsseling, Friso Co AJjold Export. Hans Besseling (Verkoop Binnendienst), Kees Riems dijk (Financiën) en Annc-Ma- rie van Breda (Secretariaat). Voordeel Grootverbruik Ahold Export is onderdeel van Grootver bruik Ahold Institutioneel. Coppes: „We kunnen daar- les, Anne-Marie van Brecla, Roel Melk. Kees Riemsdijk: de volledige bezetting van Grootverbruik door gebruik maken van ken nis en kunde van stafdiensten van Institutioneel. Dat werkt in ons voordeel." Zoals gezegd kunnen Coppes en de zijnen putten uit de le vensmiddelen-assortimenten van GVA (Grootverbruik Ahold) en Albert Heijn. Dat betekent theoretisch een keuze uit 20.000 artikelen. In de praktijk komt dat echter neer op 5.000 artikelen. Verkopen tegen een concur rerende prijs is mogelijk. Een goed voorbeeld daarvan is de export van Brouwers Bier naar Griekenland. De kans dat de Nederlandse toerist er in 1990 Brouwers Bier aan treft, is erg groot. Verder speelt GVA Export een adviserende en bemidde lende rol bij overdracht van kennis op het gebied van de tailhandel, grootverbruik en distributie, met als doel: klan tenbinding. Uitbouwen Klantenbinding, daar gaal het met name om in 1990. Er moet nu gewerkt worden aan versteviging van de positie. In 1989 is zaken gedaan met landen uit het Caraïbisch ge bied en Afrika en met Surina me. IJsland. Griekenland en Australië. "Voorzichtige" contacten zijn gelegd met relaties in Cana da, Liberia, Senegal en Polen. De ontwikkelingen in de Sowjet-Unie worden in de ga ten gehouden. Het overgrote deel van levensmiddelen wordt verscheept naar super markten. Een kleiner deel gaat naar importeurs/groot handelaren en institutionele afnemers. Voor de verscheping per container maakt Grootver bruik Ahold F.xport gebruik van expediteur Ruys Co uit Amsterdam die weet hoe hij moet omgaan met levens middelen. Roel Melk: „Bo venop de koekjes kun je nu eenmaal geen zware blikken leggen. Daarbij speelt con trole bij het beladen een be langrijke rol." Verder wordt in 1990 ge werkt aan het oplossen van het probleem van etiketten in de Nederlandse taal. Cop pes: „In de meeste landen kan men geen Nederlands lezen. Daarom gaan we onderzoe ken in hoeverre we gebruik kunnen maken van de assorti menten van onder andere Ahold USA. Daar immers worden Engelstalige etiket ten gebruikt!" Bij James Telesuper zijn ze dik tevreden met het A'tel-project in Amstelveen. 500 huishoudens kre gen daar eind september een kleine computerter minal geplaatst. Via het telefoonnet kunnen ze daarmee elektronisch winkelen, bankieren en in formatie opvragen. Vooral het feit dat steeds meer vrouwen James inschakelen voor de boodschap pen is bij James Telesuper met enthousiasme be groet. De heer J.A. Jurg (directeur van James Telesuper) be schouwt het feit dat vele ge bruikers vrouwen zijn als een regelrechte doorbraak: „Elektronische dienstverle ning zoals winkelen via de computer wordt ten onrech te nog steeds als een zaak voor mannen gezien. Dat is alleen weggelegd voor de ware computerfreaks én dus voor mannen, zo wordt er grofweg geredeneerd; Daar om zijn we zo blij dat van de bestellingen die wij vanuit Amstelveen binnenkrijgen voor 65% door een vrouw is geplaatst." Bankieren favoriet Uit een eerste enquête onder AI vanaf de start in september kreeg de Amstelveensc proef veel aandacht in kranten, tijd schriften en op televisie. James deed daar nog een schepje bovenop met huis- aan-huis verspreiding van een brochure en een adver tentiecampagne in een plaat selijke krant. Het effect bleef niet uit. De opvallende be stelauto's rijden met steeds grotere frequentie naar Am stelveen waar de omzet van James sinds medio septem ber inmiddels is verdrievou digd. 130 deelnemers (mannen en vrouwen) is gebleken dat daarvan 54% gebruik maakt van de diensten van James Telesuper. De boodschap penlijst wordt thuis ingetypt op de terminal en via de tele foonlijn verzonden aan James die de boodschappen aan huis bezorgt. Van de ondervraagden heeft 45% de terminal in de huis kamer staan; studeerkamer of kantoor aan huis (40% zijn overigens ook de meest favo riete plaatsen voor de com puter. Het meest wordt het systeem gebruikt om thuis te bankieren via Girotel (68% van de ondervraagden). Veel aandacht Aan het A'tel-project wordt naast Ahold met James Tele super ook deelgenomen door de Postbank. PTT Tele com en Philips. Die bedrijven zijn zeer geïnteresseerd in dit experiment. Rond deze tijd begint het wetenschappelijk onderzoek naar het gedrag van de consumenten die er aan deelnemen. Een doorbraak voor James Telesuper, steeds meer vrou wen die elektronisch bun boodschappen bestellen. Bij zijn afscheid a/s alge meen directeur van All kreeg F.I. Ahlqvist tan Al bert Heijn bv vorige maand een cheque van f25.000 -, bestemd voor het Foster Par et its Plai i. De scheidende directeur over handigde de cheque direct aan mevrouw II. Ritz van bet Foster Parents Plan. Het geld zal besteed wor den aan een project op de Filipijnen. V.l.n.r. presentatrice Liset- te Hordijk, mevr. Ritz, F.I. Ahlqvist.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 3