Werkmaatschappijen Open na grote verbouwing Medewerkers distributiecentra krijgen spierpijn van het oefenen AH-Huistraiteur valt in de smaak Albert Heijn Flitsen pagina 11 Na een ingrijpende verbouwing opende be drijfsleider S. van Hoof samen met zangeres Anita Meijer op donderdag 7 december jl. de vernieuw de Albert Heijn-supermarkt aan de Martinus Nij- hofflaan in Delft. De winkel is een heel bijzonde re. Veel van wat in de NSM in Tilburg getest is, komt ook voor in Delft. Daarmee is deze Delftse supermarkt geheel ingericht volgens de modern ste inzichten. Direct bij binnenkomst ziet de klant de groente-afdeling. Een grote matglazen koepel laat licht naar binnen dat straalt op de produkten. De verlichting heeft over het al gemeen veel aandacht gekre gen. Het zijn niet de gangpa den die verlicht worden, maar de produkten. Om don kere plekken te vermijden zijn speciale zgn. breedte - stralers ontwikkeld. Dat produkten centraal staan blijkt ook uit de keuze voor het stellingmateriaal. De draadstellingen zijn door Al- bert Heijn zelf ontwikkeld en lijken op die in de NSM in Tilburg. Overal zijn deze stel lingen geplaatst, zelfs in de koeling. Aan vormgeving is eveneens zeer veel aandacht besteed. De ronde hoeken op de stellingen bieden een veel vriendelijker aanblik en de kleuren zijn eigentijds en tegelijkertijd rustgevend. De geluiddempende vloer maakt het winkelen rustiger. Om het wachten bij de kas sa's zoveel mogelijk te beper ken zijn er 17scanningkassa's geplaatst. Ook aan de vorm geving hiervan, onder meer ronde voor- en achterkanten, is veel aandacht besteed. Als de klantenwaardering voor deze winkel de verwachtin gen bevestigt, dan zal dit con cept snel op grotere schaal toegepast worden. Een derde van het ziekteverzuim binnen de distri butiecentra is te wijten aan storingen aan het be wegingsapparaat, zoals bijvoorbeeld rugklachten. Dit bleek uit een onderzoek van bedrijfsarts Op- heikens van het DC Zaandam. Het werk van de magazijnmedewerkers hoeft niet tot dergelijke klachten te leiden wanneer zij op een verantwoorde manier bewegen bij hun werk. Daarvoor is echter wel training nodig. Een bureau voor bedrijfsfysiotherapie ontwikkelde daarom samen met het DC Tilburg een cursus Arbeidsbe- wegingen. Alle 210 medewerkers die in het order- verzamelproces werkzaam zijn zullen aan de cur sus deelnemen. Fysiotherapeut Ton Vereij- ken benadrukt vooral het stapsgewijze karakter van de cursus die uit drie onderde len bestaat. „Aan de hand van een film, een diaserie, een brochure en discussies proberen we in de oriëntatiefase allereerst het bewust denken over de eigen manier van werken op gang te brengen. Daarna la ten we de medewerkers in de praktijk ervaren welke spie ren ze belasten en welke be wegingen ze maken als ze colli op verschillende manie ren tillen. Afsluitend krijgen de medewerkers hun eerste training op de werkvloer, waarbij ze op hun eigen ma nier werken maar ook ken nismaken met nieuwe werk wijzen." In de tweede fase (mei 1990) trainen de medewerkers in groepen van zes onder lei ding van de fysiotherapeut goede arbeidsbewegingen, waarmee ze eerder kennis maakten. „We maken daarbij gebruik van bewegingen die in de sport veel voorkomen", zegt Vereijken. „Een ge- wichtheffer zet bijvoorbeeld zijn voeten recht onder het gewicht, gaat door de knieën, gebruikt alle scharnierpun ten in zijn lichaam en kan dan het zware gewicht tillen zon der zijn rug te forceren. Der gelijke goede technieken van bewegen zijn ook voor de or derverzamelaar bruikbaar." Professioneel bewegen In de derde aansluitende fase van de cursus krijgen de me dewerkers individuele bege leiding van de fysiothera peut. Wanneer mensen in ou de bewegingspatronen ver vallen signaleert de fysiothe rapeut dat en probeert het te corrigeren. Ook de ploeg- chefs en de werkplekin structeurs, die daarvoor spe ciaal getraind worden, ver vullen een belangrijke rol bij het bewaken en stimuleren van een goede manier van werken. Ton Vereijken: „On ze hele benadering van pro fess io nee 1 bewegen is gericht op een zo groot mogelijke betrokkenheid van de ploeg- chefs, werkplekinstructeurs en medewerkers die uitein delijk zelf het project moeten dragen. Ze moeten stapsge wijs leren welke bewegingen het meest risicovol zijn, het meest belastend voor hun be wegingsapparaat. Daarin moeten ze elkaar ook begeleiden. De fysiothera peut zal op de lange termijn uiteraard niet voortdurend op de werkvloer aanwezig zijn." Voor magazijnmedewerker en toekomstige werkplckin- structeur Wil van Hautum 29 zit de oriëntatie er al op. Hij is enthousiast. „Ik had geen verwachtingen van de cursus. Ik vroeg me af wat dat met mijn werk te maken had. Toch ben ik door de cursus veel stil gaan staan bij de ma nier waarop ik buk, til, loop en draai. Ik probeer mijn rug zoveel mogelijk te ontlasten. Vooral omdat ik rugklachten heb gehad. Als werkplekin structeur kan ik nu ook nieu we medewerkers attent ma ken op de manier waarop ze werken, hoewel ik natuurlijk geen fysiotherapeut ben." Ook magazijnmedewerker Henny van Berkel (28) is te vreden over de cursus. „Op een goede manier bukken en tillen is beter voor je gezond heid en rug. Bij het oefenen kreeg ik in eerste instantie wel spierpijn omdat je spie ren die je normaal niet ge bruikt nu plotseling wel gaat gebruiken. De vcrvolgtrai- ning in mei lijkt me nuttig." Samen met Anita Meijer opende bedrijfsleider S ran Hoofde vernieuwde supermarkt Het nieuwste produkt van het eigen huismerk van Albert Heijn, de AH- Huistraiteur, loopt als een trein. „De reacties van de consument zijn werkelijk zeer enthou siast", zegt Wim Hui- bers, assortimentsman ager en de verantwoor delijke man voor het nieuwe produkt. De AH-Huistraiteur is vooral bedoeld als een wat exclusie vere assortimentsgroep be stemd voor de kleinere huis houdens. Voor mensen die weinig tijd of zin hebben om altijd zelf te koken, maar die toch heel lekker en vooral vers en gezond willen eten. Een produkt dat bovendien, kant en klaar bereid, alleen nog opgewarmd hoeft te worden in de oven, de mag netron of au bain-marie. Een jaar lang is er gewerkt aan de introductie van de AH- Huistraiteur. I let zoeken naar goede en vooral gezonde in grediënten en niet te verge ten naar leveranciers die beantwoorden aan de kwali teitseisen die Albert Heijn aan zijn huismerk stelt, verg de veel tijd en aandacht. Natuurlijk produkt Huibers: „We hanteren met de AH-Huistraiteur een vol komen nieuw procédé, dat nog nooit eerder is toege past. Verse maaltijden die volgens een nieuwe pasteuri- satie worden bereid, zonder additieven. Het is dus een volkomen natuurlijk pro dukt, dat voldoet aan de hoogste kwaliteitseisen." Smaaktest Voordat de gerechten van de AH-Huistraiteur in de filialen stonden, zijn er smaaktesten gedaan om te kijken wat de klant er van vond. Huibers: „Een aantal testpanels heeft het produkt geproefd, waar na hun reactie werd geno teerd. Natuurlijk is dat nooit een garantie of het produkt ook daadwerkelijk goed ver kocht gaat worden Toch zijn dergelijke smaaktesten van groot belang om te weten of je inderdaad op de goede lijn zit." Ook nu worden er consu mentenonderzoeken gedaan naar de ontvangst van de maaltijden. Via de 06-lijn van AH-Klantenservice komen veel opmerkingen en vragen binnen. Tevens bellen klanten met talloze spontane, enthousias te reacties. Een duidelijk sig naal dat AH goed op koers ligt met het assortiment en de prijs. Wim Huibers: „Een fre quent gestelde vraag is of de gerechten ook diepgevroren kunnen worden. Dat kan. maar daardoor kan de kwali teit van de maaltijd teruglo pen. Wij adviseren de maal tijd gekoeld te bewaren en na aankoop zo snel mogelijk te consumeren. Dat is echt het lekkerst." Het assortiment van de AH- Huistraiteur groeit nog steeds. Nu al zijn er zo'n der tig verschillende maaltijden, voor- en bijgerechten. Naast de Italiaanse, Bourgondische en Oosterse gerechten, zijn er nu ook diverse typisch Hollandse maaltijden ver krijgbaar.

Personeelsbladen | 1990 | | pagina 11