AHOLD USA Tot zover Nederland. Ik kom toe aan onze Amerikaanse belangen. Ik heb de verantwoor delijkheid voor Ahold USA dit jaar overge dragen aan collega Rob Zwartendijk. En het doet me genoegen te kunnen melden dat de stijgende lijn onder zijn leiding stevig is doorgetrokken. 1989 is voor de drie Ameri kaanse werkmaatschappijen een uitstekend jaar geweest, waarin een duidelijke groei van omzet en bedrijfsresultaat is gerealiseerd. Het totaal aantal winkels steeg van 329 tot 343 en de werkgelegenheid nam, zoals gezegd, fors toe. Begin dit jaar hebben we vlak bij New York, in de plaats Parsippany, het kantoor van Ahold USA geopend. Een kleine staf geeft van daaruit vorm aan de samenwerking tussen de 3 ketens. Daar wordt de kruisbestuiving tussen de Ahold-bedrijven in goede banen geleid; daar worden de formules bewaakt en daar wordt de inkoopkracht gebundeld. Wat ERA en AMS voor ons en onze Europese partners zijn, is Ahold USA in Parsipanny voor Finast, Giant en BI-LO. En langzaam maar zeker begint er zich iets als een eigen identiteit af te tekenen. Bij Finast was sprake van aanzienlijke groei van de omzet. Belangrijkste oorzaak daarvan was het toevoegen van vloeroppervlakte. Maar ook het succes van de nieuwe superstore-for mule in Cleveland en de remodeling van de Edwards-winkels in Connecticut hebben sterk bijgedragen aan de groei. Als gevolg daarvan nam ook het resultaat aanzienlijk toe, wat mede te danken was verbetering van de kwali teit van het assortiment en het terugdringen van de kosten. Bij BI-LO ging de omzet eveneens fors omhoog. Dat was vooral te danken aan de overname van 21 Kroger-winkels in Charlotte en Charleston aan het begin van dit jaar. Tegelijkertijd gaf ook het resultaat een stijging te zien. Het driejarenplan, dat ervoor gezorgd heeft dat de winkels geheel up-to-date gebracht zijn, heeft duidelijk effect gesorteerd. Een groot aantal BI-LO winkels werd in september geteisterd door de orkaan Hugo. Dank zij de geweldige inspanningen van onze Amerikaanse collegae, zowel voor als na het passeren van de orkaan, bleef de schade beperkt en waren de getroffen BI-LO winkels na de ramp weer zeer snel open. Als gevolg daarvan had de orkaan geen negatieve gevolgen voor de omzet. Ook Giant had qua omzet een erg goed jaar. U merkt: mijn verhaal wordt wat eentonig, maar u moet maar zo denken: beter een jubeltoon dan een requiem. En daarom zeg ik het nog maar eens: Giant draaide uitstekend en reali seerde in z'n winkels een hoge identieke groei. Het resultaat ging door dat alles ook dit jaar weer omhoog. LOYALITEIT Dames en heren, ik ben aan het eind gekomen van mijn rondgang langs de werkmaatschappij en. Samenvattend kunnen we spreken van een uitstekend jaar, zowel in Nederland als in Amerika. Dat is niet alleen te danken aan het vertrouwen dat de consument in ons stelt, maar zeker ook aan de inzet die onze medewer kers hebben getoond. En daarvoor wil ik bij deze mijn grote waardering uitspreken. Wij kunnen als Raad van Bestuur hierboven op de 16e verdieping wel van alles op papier zetten - en ik verzeker u: dat doen we ook - maar zonder de mensen in de winkels, in de fabrie ken, in de kantoren, in de slagerijen en in de distributiecentra staan we machteloos. Een beleid kan alleen succesvol zijn als de di recties die het moeten uitvoeren erin geloven en als iedereen zich er persoonlijk voor in zet. Uit de gang van zaken bij Ahold meen ik te mogen opmaken dat dit bij ons het geval is. De loyaliteit en de inzet zoals ik die in dit bedrijf heb leren kennen, zijn iets om te koesteren. De Raad van Bestuur is er veel aan gelegen om condities voor het behoud daarvan te scheppen en we zijn ook zeker van plan om dat in de jaren '90 te blijven doen. Ik wens u en de uwen een fijn kerstfeest en een prettige jaarwisseling. En voordat u over anderhalve week uw familie, vrienden en rela ties een gelukkig nieuwjaar toewenst, moet u nog maar eens denken aan het kwatrijn dat de Vlaamse dichter Guido Gezelle ruim 100 jaar geleden schreef, en dat als volgt luidt: Tijd is geld waard, dat is waar; en, verstonden 't vele lieden, zij zouden aan elkaar niet zo naarstig 't nieuwjaar bieden! Ik dank u voor uw aandacht. -4-

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 7