Het aantal filialen nam toe tot 443 en er werden er 22 uitgebreid of verbouwd. Stap voor stap is er gewerkt aan de introductie van een nieuw winkelbeeld, dat gebaseerd is op de ervaringen in de Nieuwe Supermarkt in Tilburg. Geleidelijk aan zullen de aanpas singen in alle filialen worden ingevoerd. In Delft is dat inmiddels al gebeurd. Albert Heijn is klaar voor de jaren '90. Ik ben er dan ook van overtuigd dat het nieuwe credo: 'De beste winkel om te winkelen is de beste winkel om te werken', zal worden waargemaakt. De franchise-organisatie, die dit jaar z'n 100e winkel opende, heeft aan de verbetering van de resultaten een belangrijke bijdrage geleverd. Andermaal werd ons vertrouwen in deze formule bevestigd en verstevigd. De ver wachting is dat de consumentenomzet van de franchise-organisatie in 1990 boven de 1 mil jard gulden zal uitkomen! Ons belang in Schuitema hebben we dit jaar weten uit te breiden tot 63%. Zoals u weet is er nogal wat deining over eerdere aandelen transacties ontstaan, waarbij zelfs de rech terlijke macht te hulp werd geroepen. In eerste aanleg zijn alle vorderingen van Uni- gro afgewezen. Morgen zal de rechter uit spraak doen in de door Unigro aangespannen beroepsprocedure. We hebben er alle vertrou wen in dat ook deze uitspraak voor Schuitema - en dus voor ons - gunstig zal uitvallen. Overigens hebben de resultaten er niet onder geleden. Het ziet er naar uit dat Schuitema zich qua omzet en resultaat duidelijk zal verbeteren in vergelijking met 1988. INTEGRATIE Ik kom toe aan Speciaalzaken Ahold, de nog jonge club onder verantwoording van collega Peter van Dun. De meest in het oog springende gebeurtenis bij dit onderdeel was ongetwij feld de integratie van Alberto, Gall Gall en Party Shop. Directie en medewerkers hebben een geweldige job verricht om van drie slij terijketens een bedrijf te maken. We kunnen zonder meer spreken van een zeer geslaagde integratie. De bedoeling was om de continu- iteit van onze slijtersactiviteiten veilig te stellen. Voorwaarde daarvoor was de realise ren van enige dominantie in de moeilijke slijtersmarkt. Ik weet dat de identiteitswij ziging voor een aantal voormalige Alberto- medewerkers niet makkelijk is geweest. Maar terugkijkend moeten we vaststellen dat de samenvoeging in een goede sfeer is verlopen en het resultaat is er dan ook naar. Etos wist de expansielijn van 1988 goed vast te houden. Er werden 9 nieuwe filialen ge opend en daarnaast traden er 5 zelfstandige ondernemers toe als franchisers van de Etos Beauty Case-formule. Voor Etos stond 1989 vooral in het teken van het verfijnen van de Beauty Case-formule. Dat men daarbij op de goede weg is, blijkt uit de stijging van zowel marktaandeel, omzet als winst. Ook in België gaat het de goede kant op met de Beauty Case-formule. De geluiden uit het zuiden zijn althans hoopvol. Er zijn op dit moment 11 winkels, waarvan er 9 dit jaar wer den geopend. De bedoeling is dat Etos België in enkele jaren uitgroeit tot een volwassen drogisterijketen. In de apothekersmarkt is het een roerig jaar geweest. De publiciteit hierover heeft ook ons niet onberoerd gelaten. Desalniettemin menen wij dat Ahold ook in deze branche suc cesvol kan zijn. PRIJSSTIJGING De produktiebedrijven hebben dit jaar te kam pen gehad met een sterke stijging van de grondstoffenprijzen. Zoals verwacht wist Le vensmiddelenindustrie Ahold de resultaten van het topjaar 1988 daardoor niet te evenaren. Vooral bij Meester was het effect van de prijsstijging voelbaar. Bij Marvelo bleven de resultaten nagenoeg gelijk. Datzelfde was het geval bij Albro, waar vooral goede resultaten werden geboekt met de nieuwe produktgroep bake-off. De omzet van deze groep is de afge lopen jaren dusdanig gegroeid dat Albro genoodzaakt was een diepvriesdeegbakkerij te bouwen. In september werd de nieuwe, uiterst moderne bakkerij in gebruik genomen. Dat brengt mij bij Grootverbruik Ahold, de beoefenaar van onze andere kernactiviteit, de groothandel. Met GVA ging het ook dit jaar weer de goede kant op. Omzet en marktaandeel stegen. Dat was deels te danken aan acquisi ties en deels aan autonome groei. Het be drijfsresultaat nam belangrijk toe, maar ligt nog altijd enigszins onder het gewenste ni veau. Dit jaar werd verder gewerkt aan het aanpassen van de GVA-organisatie op de diver se grootverbruik-marktsegmenten. GVA is daar door nu als enige grootverbruikers-leveran cier in staat om z'n klanten een compleet pakket van droge en verse levensmiddelen en een non-food assortiment te bieden.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 5