Ien van de grenzen meer en meer te maken krijgen met internationale concurrentie en vormen van internationale samenwerking. Om vanuit een sterke positie aan die ontwikke ling deel te kunnen nemen, is het van belang dat ons bedrijf een mooie winst maakt. En het ziet er naar uit dat we op dat gebied dit jaar goede vorderingen gemaakt hebben. 1989 was tevens een jaar waarin we ons meer zijn gaan richten op onze kernactiviteiten. En ook dat heeft te maken met de toenemende internationalisering en de eenwording van Europa. De concentratie op detail- en groot handel had tot gevolg dat zowel AC Restau rants als Ostara Vakantieparken werden ver kocht. EUROPA En nu de naam 'Europa' gevallen is: Ahold heeft dit jaar enkele belangrijke stappen gezet in het kader van Europa 1992. We hebben de uitdaging herkend en opgepakt. Onder lei ding van collega Fritz Ahlqvist zijn we op ontdekkingsreis in Europa gegaan. Dat heeft geleid tot de oprichting van de European Re tail Alliance en Associated Marketing Servi ces, waarbij door onze stafdiensten ontzet tend veel werk verricht is op financieel, ju ridisch en fiscaal gebied. Beide samenwer kingsverbanden zijn gericht op het realiseren van besparingen bij de betrokken bedrijven en het creëren van nieuwe expansiemogelijkheden. De resultaten zullen in 1990 nog beperkt zijn, maar de Raad van Bestuur is ervan over tuigd dat er op niet al te lange termijn voordelen uit de samenwerking zullen voort vloeien. En dat verwachten er kennelijk meer. Het lidmaatschap van ERA en AMS is inmiddels zo felbegeerd, dat er zelfs bedrijven zijn die de rechter in de arm hebben genomen om toe te kunnen treden. Tot op heden is die methode zonder resultaat gebleven, maar door allerlei thriller-achtige verhalen in de kranten is het van oudsher vriendelijke imago van ons bedrijf helaas ter discussie komen te staan. De indruk wordt gewekt dat we het on dernemen plotseling vanuit een geheel andere optiek benaderen. Ik hoef u niet te verzeke ren dat daar uiteraard geen sprake van is. Ahold is en blijft een bonafide bedrijf, maar tegelijkertijd ook een bedrijf dat niet met zich laat sollen. MILIEU 1989 is ook een jaar geweest waarin de zorg voor het milieu een prominente plaats in de samenleving heeft gekregen. Ahold heeft zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid op dit gebied nadrukkelijk aanvaard. De CFK's zijn dit jaar uit de winkels verdwenen en de kleurstoffen worden op dit moment aangepakt. Gisteren bereikte mij de heuglijke mededeling dat het kwik in de PVC-thermometers op het hoofdkantoor begin volgend jaar eindelijk zal gaan stijgen. Het streven is om alle verpak kingen met PVC in juni vervangen te hebben. Verder introduceerde Albert Heijn vorige maand het 'Groen-logo' als signaal voor de klanten. Dat alles vormt nog maar de inlei ding van het milieu-verhaal. Volgend jaar zullen wij ons milieubeleid met kracht voort zetten. Behalve bij het einde van een jaar, zijn we ook aangeland bij het einde van een decen nium. Een decennium waarin Ahold z'n omzet en z'n winst wist te verdrievoudigen en het aan tal medewerkers wist te verdubbelen. Of we in de jaren '90 in staat zullen zijn die presta ties te herhalen is uiteraard nog een vraag. Aan de beschikbare ervaring, kennis en inzet zal het in ieder geval niet liggen. WERKGELEGENHEID Genoeg over de toekomst. Ik wil het hebben over het 1989 en dan met name over wat de werkmaatschappijen er dit jaar van terecht gebracht hebben. Maar alvorens ik aan het rondje begin, eerst nog iets over de werk gelegenheid. Het aantal medewerkers bij Ahold Nederland nam toe met ruim 1.800. De meesten daarvan waren vrouwen. Ik moet er wel bij zeggen dat dit cijfer nog inclusief AC Res taurants is, maar dat neemt niet weg dat de werkgelegenheid als zodanig toch aanzienlijk is toegenomen. Bij Ahold USA was de toename nog forser. Daar kwamen maar liefst 4.000 nieuwe medewerkers bij. Het totaal aantal medewerkers van Ahold bedraagt nu ruim 83.000. En dan nu de werkmaatschappijen. Er is dit jaar zeer veel gebeurd, rnaar ik zal me hier beperken tot het bespreken van de belangrijk ste gebeurtenissen. En dan begin ik met onze grootste werkmaatschappij Albert Heijn bv. In het laatste jaar van Fritz Ahlqvist als al gemeen directeur is Albert Heijn erin ge slaagd om zowel omzet, marktaandeel als be drijfsresultaat opnieuw te verbeteren. Albert Heijn kan dan ook nu al terugzien op een zeer succesvol jaar. Een beter afscheidscadeau hadden de Albert Heijn-mensen hun scheidende directeur niet kunnen geven. Ik hoop dat dat zijn opvolger Jeroen Hunfeld een even mooi cadeau krijgt, maar dan als welkomstgeschenk.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 3