GELIKTE TENTEN RIKA UIT HET DAGBOEK VAN EEN C0R-LID SCHRIJF NAAR HET B0R Het dagelijks bestuur van de COR vergezelde A. Heijn tijdens zijn afscheidstournee in de Verenigde Staten. COR-voorzitter Cor Schoon doet in vier afleveringen verslag van de trip. Deze maand: de winkels. E> van de COR De winkels, in welke maten moet ik ze beschrijven? Er werden ons vloeroppervlakten gepresenteerd, waar de AH-directie alleen maar van kan dromen. Zoek maar uit: 3.000 m2, 7.000 m2 en wat daar tussenin ligt. Het interieur en de uitstalling van produkten deed ons vele malen verbaasd staan. Maar laat ik niet te chaotisch worden, want dat was het in de winkels ook niet. Je kunt van de vloer eten! De eerste superstore van BI-LO de den we zondags aan. Bij het binnen stappen leek alles mij zo bekend voor te komen, net of ik hier al eerder was geweest, maar dat zal ik wel ge droomd hebben. Het eerste dat bij binnenkomst opviel waren de glim mende vloeren. Van de vloer kun je eten en toen ik een medewerkster wat voedsel van de vloer zag opra pen, dacht ik een moment dat men dat ook werkelijk deed. Gelukkig de poneerde zij het in een vuilnisvat. Ronduit gelikte tenten, of je nu bij BI-LO, Giant of Finast rondloopt. Een greep: een groente- en fruitschap, dat vanwege de spiegels tweemaal zo veel produkten suggereert. Groen te op een bed van ijs wordt regelma tig beneveld met water. Brede gang paden en immer volle schappen, want lege schappen wekken de in druk dat het niet goed gaat met de zaak. Er wordt veel aandacht besteed aan het versgebeuren. Vis ligt keurig gepresenteerd in vitrines die, d.m.v. een ingenieus systeem, geen lucht jes de winkel in laten gaan. Zelfs als je je neus boven de vitrine te gast wil laten gaan, is dat onmogelijk vanwe ge het ontbreken van de vislucht. Voor de liefhebber een genot om naai' de uitstalling te kijken. Proeven van hapjes is toegestaan in de meeste winkels op de versafdelingen en vlees, waar ik als slager uiteraard grote belangstelling voor toonde, was er in allerlei soorten en zeer gro te maten. Steaks met een omvang van 40 cm waren eerder regel dan uitzondering. Twintig voorverpakte karbonades op één schaaltje is nor maal. Runderbillen in vacuüm, ge woon in de voorverpakkingsvitrine. Mooi en lelijk uitgestald, alles kwam je tegen. Vleeswaren groot, groter, grootst, soms in afschuwelijk ge kleurde verpakking. Kennelijk houdt men daar in Amerika van. BI-LO heeft zondags gewoon de deu ren open, alleen de schappen waar de zwak en sterk alcoholische dran ken verkocht worden, zijn verduis terd of afgesloten. Zondags dus geen drankverkoop. Het beeld van de Giant-winkels is niet anders. Hier vallen de vele groene vlaggetjes op die uit de schappen steken. Het be treft prijsaanduidingen van artikelen die men in een andere staat goedko per heeft weten in te kopen. De win kels van Finast doen niet onder voor de andere twee werkmaatschappij en. Aan de rand van een volkswijk in Cleveland winkelen 's morgens de kleurlingen en 's middags de Oost europeanen. Eindelijk een winkel bezocht die deed denken aan onze Albert Heijn- zaken. De oppervlakte was vergelijk baar en de ruimte tussen de schap pen ook. Het zal wel gezichtsbedrog zijn, maar er lijken hier wel meer mensen rond te lopen dan in de zeer grote supermarkten die wij hebben bezocht. De trots van Finast staat in Menta, een buitenwijk van Cleve land. Houdt u vast! 7.000 m2, 9 diep- vrieskisten (open) van 15 bij 2 meter. Prachtige bedieningsslagerij, vlees composities om van te watertanden, een kaasbar etc. etc. Een zaak die 24 uur per dag open is en dat 7 dagen in de week. Als winkelende huisvader kan ik hier een dag rondlopen zonder iets te kopen, zo'n prachtige uitstal ling. ,,Ik ben hier niet meer weg te slaan", zegt een toevallige passant tegen mijn begeleider. ,,Ik heb alle winkels in de omgeving bekeken, ben hier een paar weken geleden naar toe gekomen omdat Sammy Da- vis Jr. optrad in de winkel (een pro- motietip: Marco Bakker in de NSM?- CS). Ik ben nu vaste klant. Het mee nemen van mijn bed was helaas niet toegestaan." In de winkels valt verder op dat de huisvrouwen in hun wagentje een krant hebben, die vol staat met cou pons. Mijn eerste gedachte was dat zij aandeelhouder waren, maar bij de kassa gekomen kwam ik achter de ware reden. Het zijn reclamecou pons, die uitgegeven worden door merkfabrikanten. Men krijgt bij inle vering van de bon korting op de geno teerde artikelen. Knippen door de klant is er niet bij, dat moet de cais sière doen. De winkel schiet het geld voor en verhaalt het op de fabrikant. Er staat een hele industrie achter om de coupons te sorteren en te verzen den. Op Long Island namen wij afscheid van de winkels, waar Nederlandse kruideniers alleen van kunnen dro men. Winkels waar je van de vloer kunt eten, waar weinig mensen aan wezig zijn, geen lange rijen voor de kassa en versafdelingen, die de beoordeling 'uitmuntend' krijgen! Cor Schoon® W Zondag Vroeg opgestaan vanmorgen. Hoef vandaag lekker niet te werken. Maarwat moet ik in vredesnaam dan doen zo'n hele dag? Een beetje voor me uit zitten staren zeker. Heb uit verveling maar wat COR-stukken doorgenomen. Zat heel stuk bij over belastingvoorstellen Oort. Mooi klaar mee. Moet in ene 20% van de cataloguswaarde van auto bij inko men gaan optellen. Gelukkig heb ik Trabant uit 1961. Staat in geen enkele catalogus en 20% van niets is nog altijd niets. Spring er weer mooi uit. Was laatste Trabant die naar het westen kwam voordat de muur ge bouwd werd. Indertijd handig beslag op weten te leggen. Dag kan niet meer stuk. Maandag Dagelijks bestuur wil mijn onkosten niet vergoeden. Met name de post 'te lefoongesprekken' stuit op bezwa ren. Men wil alleen de uitgaande ge sprekken betalen en niet de binnen komende. Die worden volgens de voorzitter al aan de andere kant van de lijn betaald. Kan wel zijn, maar elk telefoontje kost tijd en zoals be kend is tijd geld. Men bleek niet voor rede vatbaar. Zou je ze niet. Terwijl ik me suf zit te bellen om mijn dagboek gebundeld in het kerstpakket te krij gen, zitten ze zelf een beetje te gan zenborden met de Raad van Bestuur. Betere bevestiging van het vooroor deel dat COR onder één hoedje speelt met RvB is nauwelijks denk baar. Ben via dagboek twee jaar be zig om imago COR op te vijzelen en dan krijgen we zoiets. Kan wel weer van voren af aan beginnen. En kom ik dan een keer met een declaratie, dan mag ik ermee naar de pomp lopen. Ik hoop dat de kiezers dat ook eens be seffen als ze straks in het stemhokje staan. Dinsdag Krijg voor Sinterklaas golfkarretje met drie golfclubs. 'Zo komt pa bij de volgende COR-cursus/ Weer als bes te uit de bus', aldus het rijm. Aardig cadeau, maar nutteloos. Hebben al maanden geen COR-cursus meer ge had. De eerste verwacht ik niet eer der dan april. Als ik geen ingelaste cursus weet te versieren, ben ik di rect genoodzaakt in eigen tijd een golfbaan op te zoeken. Zul je ze weer horen als ik m'n declaratie indien. Woensdag Zet in de COR hersengedeelten in die ik daarvoor zelden gebruikte. Nu weer hele dag gewerkt aan een test voor kiezers. Is hard nodig. Kunnen niet zo maar Jan en alleman naar de stembus laten gaan. Drempel nood zaak. Anders zou de medezeggen schap ernstig aan kwaliteit inboe ten. Resultaat mag er zijn dacht ik. Wie op 21 maart wil stemmen zal bin nenkort de volgende multiple choice vragen met succes dienen te beant woorden: 1. In wiens tijd beant woordt .u deze vragen? (eigen tijd baas zijn tijd/ander z'n tijd), 2. Hoe lang doet u erover deze vraag te le zen? (minuut/ kwartier/ uur), 3. Hoe beantwoordt u de vragen? (naar eer/ naar geweten/ naar beste kunnen), 5. Welke vraag heeft u gemist (4/7/alle- maal), 6. Bent u bij de beantwoording geholpen door derden? (ja/nee/ beetje), 7. Zo ja, wat voor iemand was dat? (meerdere/ mindere/ gelijke), 8. Hoeveel vragen heeft u niet begre pen? (éénde helft/ allemaal), 9. Hoe veel vragen denkt u goed beant woord te hebben? (één/de helft/alle maal), 10. Waarop baseert u deze prognose? (kennis/gokken/intuitie). Zoiets had ik dus gedacht. Me dunkt dat dit een mooie schifting onder het kiezersvolk te weeg zal brengen. Donderdag Vragen besproken in de werkgroep Verkiezingen. Men vond ze te moei lijk en bovenal te doortrapt. Men was bang dat we op deze manier geen enkele kiezer overhouden. Voorstel weggehamerd. Enfin, wil je die lui nog helpen in het COR-zadel te blij ven en dan dit weer® Op 21 maart 1990 zijn er weer on dernemingsraadverkiezingen Om te kunnen kiezen heb je be halve een rood potlood en een stembus, ook kandidaten nodig. Mogelijk is het OR-lidmaatschap iets voor u. Wilt u meer weten over het OR-werk of heeft u speci fieke vragen? Schrijf naar het Bu reau Ondernemingsraden (BOR), HK 13.10, Ankersmidplein 2, 1506 CK Zaandam. De meest gestelde vragen zullen in de komende nummers van Flitsen worden beantwoord.® Flitsen

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 9