TOFFE JONGENS IN DE WACHTKAMER! MET DE OR KUNT U HOGE OGEN GOOIEN OR-verkiezingscampagne van start ROOIE RAKKERS SMEEROLIE UITSMIJTER SIGAREN Op 21 maart 1990 kiest Ahold 12 nieuwe ondernemingsraden. De verkiezingscampagne, met als motto 'OR: een spel, het spelen waard', ging deze maand officieel van start op de kamer van Ahold- president drs. P.J. Everaert. Daar speelden de Ahold-president en zijn RvB-collega drs. P.J. van Dun, geheel in de geest van het campagnethema, een pittig spelletje 'Kandidatuur' tegen voorzitter Cor Schoon en secretaris Joke Schmale van de COR. Korte beschrijving van het spel: Kan didatuur is een kruising tussen Ganzen bord. Mens-erger-je-niet en Monopoly, compleet met kanskaarten (zogenoemde ORakel-kaarten) en een gevangenis (in dit geval de 'wachtkamer'). Het OR-ver - kiezingsspel is gemaakt in opdracht van het Bureau Ondernemingsraden van Ahold en is bedoeld om spelenderwijs kennis te maken met de OR en belang stelling te kweken voor de OR-verkiezin- gen. Ahold-medewerkers zullen er bin nenkort in het kader van de verkiezingen meer van horen. Hier alvast een voor proefje. De spelregels beloven een spel 'vol verrassingen' en ja hoor, het start sein is nog maar nauwelijks gegeven of Ahold-president Everaert heeft de eerste ORakel-kaart al te pakken. 'De OR bestaat uit rooie rakkers die een slagvaardig ondernemingsbeleid belemmeren', luidt de tekst die hem in de schoenen wordt geschoven. Zo als verwacht mocht worden, blijkt déze opvatting gekoppeld aan een passende sanctie: 'U heeft wel een erg gekleurd beeld van de OR. Ga terug naar 3', meldt het kaartje. Met vaardige hand schuift de Ahold-pre sident zijn pion naar 3, waar hem een nieuw ORakel wacht. Deze keer heet het dat men als OR-lid in staat is veranderingen in het bedrijf tegen te houden. Everaert knikt: „Zeker, dat klopt, als je de hele OR tenminste weet te overtuigen." De bedenker van het spel dacht er anders over: „Uw beeld van de OR is te idealis tisch", aldus het kaartje. Opnieuw straf, gevolgd door een nieuw ORa kel. In 2 beurten en 4 ORakels be landt de Ahold-president voor de eer ste keer in de gevreesde wachtka mer. In het komende uur zal hij er maar liefst 3 keer in terecht komen. Ook zijn collega Van Dun laat zich niet onbetuigd. Hij komt tot twee keer wachtkamer. Zijn eerste verbanning heeft hij te danken aan een ORakel- kaart met oneigenlijke motivatie. ,,Ik sta op gespannen voet met mijn baas en collega's. De OR lijkt mij een pri ma alternatief voor deze vervelende situatie", leest het RvB-lid voor, on der onmiddellijke toevoeging dat hij het hier zelf hartgrondig mee oneens is. ,,Ik denk dat de situatie alleen maar verergert als je met zo'n motiva tie in de OR gaat. Trouwens, ik geloof ook niet dat dit bij ons veel gebeurt." Telkens weer worden de deelnemers via de kaartjes beticht van doldrieste denkbeelden en abjecte motiverin gen. Zeker, zelf denken ze er uiter aard geheel anders over, maar ja, daar houdt Kandidatuur om spel- technische redenen terecht geen re kening mee. Zo nu en dan bevatten de kaartjes ook prijzenswaardige op vattingen, die dan ook prompt wor den beloond. Dc ondernemingsraad heeft voldoende bevoegdheden om daadwerkelijk invloed uit te oefenen. OR-leden die bereid /.ijn hun nek uit te steken, kunnen heel «at bijsturen in het beleid van dc diree Dat is in het belang van zowel medewerkers als bedrijf. Aanvankelijk lijkt COR-secretaris Jo ke Schmale regelrecht op de over winning af te stevenen. Het eerste de beste ORakel brengt haar in één klap op 35. „De OR werkt als smeerolie. Met behulp van de OR lukt het de directie moeilijke beslissingen er door te krijgen". De opmars van de secretaris wordt tenslotte gestuit door aankomst van haar pion op het parkeervak (nr. 66). COR-voorzitter Cor Schoon begint bescheiden, maar na 4 beurten moet hij tot z'n eigen onaangename ver rassing vernemen dat hij het OR-lid- maatschap ambieert met het oog op carrière. ,,En dat moet mij nu overko men", meldt hij licht aangeslagen. Van Dun lacht:Als er één vent is die juist geen gebruik heeft gemaakt van de OR om carrière te maken, is hij het wel!" Gelaten leest de voorzitter de straf voor: „Uw motief is onzuiver. Ga terug naar 1." Alle ORakels ten spijt, levert de zoge noemde brug in het midden van het bord de grootste problemen op. Om daar overheen te komen dient men namelijk een hoog aantal ogen te gooien. En dat blijkt voor enkele spe lers een te zware opgave. Genoemd dienen hier te worden de heren Van Dun en Everaert. ,,Ik vind het een masochistisch spel", verzucht eerst genoemde ontgoocheld, na de zo veelste vruchteloze poging, ,,Je kunt het gewoon niet goed doen." Zeker, geduld en incasseringsvermogen worden danig op de proef gesteld. Wie Kandidatuur wil winnen moet DE ORDENING Een blik op de harde feiten van het OR-werk Hoeveel OR-leden vertrekken er eigenlijk tussentijds? Ahold heeft 10 OR-en en een COR. Alle raden samen be schikken over 138 zetels. Lang niet alle OR-leden blijven de hele zittingsperiode op hun post. Op veel zetels neemt tussen tijds een nieuw OR-lid plaats. Hoe groot is het verloop onder OR- leden sinds de OR- verkiezingen van 1987? Bij welke OR'en houden de leden het het snelst voor gezien? Hiernaast de top 5 van OR'en met het grootste verloop. Bron: Bureau Ondernemingsraden Onder Ahold-president drs. P.J. Everaert, RvB-lid drs. P.J. van Dun, COR-secre taris Joke Schmale en COR-voorzitter Cor Schoon rond het speelbord:Wie z'n idee was het eigenlijk?" sterk in zijn schoenen staan. Men. is als het ware geheel overgeleverd aan de grillen van samensteller Kratsborn van het Bureau Onderne mingsraden. Ook Everaert is na langdurig verblijf in de wachtkamer het spoor bijster. In zijn 10e beurt belandt hij wederom op een ORakel. Het kaartje blijkt he laas niet de door hem gewenste uit smijter ,,De leden van de Raad van Bestuur zijn toffe jongens", te bevat ten, doch de jobstijding: „Sigarenro- kers, ja-knikkers, verlengstukken van de directie. Dat is het beeld dat ik van de OR heb". Het wordt ander maal de wachtkamer. Na een uur authentiek speelgenot weet voorzitter Schoon het spel ten slotte met een straatlengte voor sprong te winnen. Een terechte win naar meent men allerwegen. ,,Het is toch ook leuk voor CORRelatie dat de COR-voorzitter van ons wint", meent Van Dun, die zich vervolgens zorgen begint te maken over het effect op de achterban, ,,Ze dachten altijd al dat de COR sigaren met ons zat te roken en nou zeggen ze natuurlijk dat de COR met de directie zit te spelen in de baas z'n tijd. Wie z'n idee was het eigenlijk om ons dat spel te laten spe len?'^ 8 Flitsen

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 8