Gevolgen 'Oort' voor Ahold-medewerkers ADVIES RAAD VAN BESTUUR: GEEN COMPENSATIE ALGEMEEN SECUNDAIRE ARBEIDS VOORWAARDEN GEEN COMPENSATIE Flitsen pagina 7 Met ingang van 1 januari 1990 zullen er be langrijke wijzigingen in het Nederlandse be lastingstelsel van kracht worden. De wijzigin gen, ontworpen door de commissie Oort en bedoeld om het stelsel te vereenvoudigen, zullen ook gevolgen hebben voor Ahold-me dewerkers. De meeste medewerkers zullen er in hun netto-inkomen op vooruit gaan. Som migen zullen er echter minder op vooruit of zelfs op achteruit gaan. De Raad van Bestuur heeft besloten de nadelige gevolgen van Oort met betrekking tot de concernarbeidsvoor waarden niet te compenseren en heeft de werkmaatschappijen aanbevolen hetzelfde beleid te voeren met betrekking tot de gede centraliseerde arbeidsvoorwaarden. Hieron der een beknopt overzicht van de belangrijk ste veranderingen. Overhevelings toeslag Loonbelasting en premies volksverzekeringen zullen voortaan in één bedrag wor den ingehouden. De premies die voorheen door de werk gever werden betaald (AWBZ/AAW zullen nu voor rekening van de werknemer komen. Dat betekent dat het totale bedrag van de gecom bineerde inhouding aanzien lijk hoger zal zijn dan nu het geval is. Daar staat dan tegen over dat alle brutolonen met een aparte toeslag van onge veer 10% worden verhoogd. Deze 10%. de zogenoemde 'overhevelingstoeslag', is on geveer het bedrag dat de werkgever momenteel aan premie AWBZ/AAW betaalt. Het betreft hier een zuiver technische toeslag, die geen gevolgen heeft voor bijv. de ziekenfondsgrens en dus niet inhoudt dat de werknemer meer gaat verdienen. Ook op de nettosalarissen heeft deze wijziging geen effect. Zowel de gecombineerde inhou ding als de overhevelingstoe slag zullen op de salarisspeci ficatie van de le periode van 1990 voor het eerst zichtbaar zijn. Basisaftrek In het nieuwe stelsel zal ook de belastingvrije som, het be drag waarover geen belasting geheven wordt, veranderen. Uitgebreide informatie daar over hebben alle Ahold-me dewerkers inmiddels gekre gen in de toelichting bij de nieuwe werknemersverkla- ring. Schijven Het aantal belastingschijven zal teruggebracht worden van negen naar drie. De aan deze schijven gekoppelde belastingpercentages zijn: 35%, 50% en 60%. (Wie 65 jaar of ouder is, betaalt over de eerste schijf geen 35% maar 18% De grens van de eerste schijf ligt bij een jaar inkomen van f42.123,-, de grens van de tweede ligt bij f84.246,- en wie meer dan f84.246,- verdient krijgt ook met de derde schijf te maken. Voorbeeld: Uw jaarinko men bedraagt f 55.000,- en uw belasting vrije som is f 4.568,-. Uw belastbaar in komen is dan f 50.432,-. In de eerste schijf valt f 42.123,- en in de tweede f 8.309,-. Over de eerste schijf betaalt u 35% van f42.123,- f14.743. Over de tweede schijf betaalt u 50% van f 8.309,- f 4.154,-. Totaal f 18.897,- De derde schijf loopt vanaf 84.246.-. Tarief 60%. DERDE SCHIJF TWEEDE SCHIJF EERSTE SCHIJF BELASTINGVRIJ BEDRAG De tweede schijf loopt van ƒ42.123.- tot 84.246.-. Tarief 50%. De eerste schijf loopt tot 42.123.-. Tarief 35%. Behalve algemene effecten hebben de wijzigingen van Oort ook gevolgen voor de secundaire arbeidsvoorwaar den bij Ahold. Het gaat daar bij om de regeling woon werkverkeer, de autorege ling, de telefoonkostenrege ling en de verhuiskostenre geling. Medewerkers die te maken hebben met de auto regeling zijn inmiddels per soonlijk geïnformeerd. Me dewerkers die te maken krij gen met de verhuiskostenre geling zullen te bestemder tijd uitgebreide informatie ontvangen. Wat betreft de re geling woon-werkverkeer, de autokostenregeling voor incidentele zakelijke kilome ters en de telefoonkostenre geling het volgende: Woon-werkverkeer: Momenteel ontvangen Ahold-medewerkers die op een afstand van tussen 5 en 45 km van hun werk wonen, een vergoeding die op de goedkoopste openbaar ver- voertarieven is gebaseerd, minus een eigen bijdrage van f 15,60 per periode. Vanaf 1 januari zal over de vergoe ding voor de eerste 10 km enkele reis belasting moeten worden betaald. De fiscus heeft een voorlopige tabel (zie elders op deze pagina) opgesteld waarin de woon- werkafstanden worden ge koppeld aan de toegestane belastingvrije vergoedingen. Uit een steekproef is geble ken dat de vergoedingen van de meeste Ahold-medewer kers die meer dan 10 km rei zen, onder de toegestane ver- goedinggrens blijven. Voor hen verandert er dus niets. Dat ligt anders voor mede werkers die rond de kritische grens van 10 km zitten. Zij lopen de kans er netto op achteruit te gaan, hoewel dat niet zeker is. De Ahold-reis- kostenvergoeding is namelijk gebaseerd op de kilometers van het openbaar vervoer. De fiscus beoordeelt de vergoe ding daarentegen op het werkelijke aantal kilometers tussen huis en werk, gemeten langs de gebruikelijkste weg. Het is aannemelijk dat veel medewerkers meer kilome ters van en naar hun werk af leggen dan ze op grond van de openbaar vervoerkilome- tertarieven vergoed krijgen. Dat zou in sommige kritische gevallen toch kunnen bete kenen dat er geen nadelen optreden, zoals uit onder staand voorbeeld blijkt: U woont in Amsterdam, werkt in Zaandam en gaat per auto naar uw werk. U ontvangt een vergoeding op basis van 10 openbaar vervoerkilometers (enke le reis). De werkelijk afge legde afstand bedraagt 15 km. Ahold mag voor af standen van 0 t/m 10 km niets belastingvrij vergoe den. Voor afstanden van 10 t/m 15 km mag u van de fiscus echter een belas tingvrij bedrag van f 1.360,- per jaar vergoed krijgen. Opgelet: Het is dus belang rijk voor de beoordeling van de vergoedingen dat de fis cus weet hoe groot de werkelijke woon-werkaf- stand bedraagt. Daarvoor zul len alle medewerkers die een woonwerkvergoeding ont vangen, deze maand een for mulier krijgen, waarop ze het werkelijke aantal kilometers dienen in te vullen. Uiteraard is hier een getrouwe opgave noodzakelijk, omdat de fiscus bij geconstateerde foutieve informatie naheffingsaansla gen zal opleggen. Het is zaak om de reiskosten elke perio de trouw op het urenregistra- tieformulier (perop) in te vullen. Indien men het een keer vergeet en de volgende keer dubbel declareert, is de kans groot dat het dubbele bedrag zwaarder belast wordt. Los van Oort kondigde de re gering vorige maand aan ook reiskosten voor woon-werk- afstanden boven de 30 km te gaan belasten in het kader van het Nationaal Milieube leidsplan. Bij het ter perse gaan van deze Flitsen was nog niet duidelijk welke gevol gen dit zal hebben voor de betrokken medewerkers. Autokosten regeling voor incidentele zakelijke kilometers Vergoedingen voor het ge bruik van de privé-auto voor zakelijke doeleinden zijn na 1 januari tot een bedrag van 44 cent per km onbelast. Nade lig effect is er alleen voor me dewerkers die een hogere in cidentele kilometervergoe ding ontvangen, te weten medewerkers in salarisgroep 15 en 16 van het hoger perso neel. Zij ontvangen, afhanke lijk van hun belastingtarief- schijf, met ingang van vol gend jaar 48,5 ct. of 49.8 ct. per kilometer. Alle incidentele kilometer vergoedingen die momen teel door de kas worden uit betaald, zullen vanaf 1 januari uitsluitend nog door de loon administratie worden uitge keerd. Opgave dient te ge beuren via het urenregistra- Woon-werkverkeer (voorlopige tabel): afstand maximaal belas tingvrij te vergoeden (bij ten minste 4x per week reizen) 0 - 10 km nihil 11-15 km f1.340,- 16 - 20 km f 1.670,- 21 - 30 km f 2.280.- 31 - 40 km f3.000,- 41 - 50 km f 3-570,- 51-60 km f3.990,- 61 - 70 km f 4.260,- tieformulier (perop). Opgelet: De declaraties van deze kilometers over 1989 dienen uiterlijk 1 februari 1990 voor de laatste keer bij de kas ingediend te worden. Telefoonkosten De wetgever is van oordeel dat de door de werkgever be taalde telefoonvergoeding een privé-element bevat en derhalve voor een deel als loon dient te worden aange merkt. Ahold handhaaft zijn beide telefoonregelingen. Naar aanleiding daarvan zal vanaf 1 januari 1990 de hier onder volgende (verhoogde) bijtelling bij het jaarsalaris van de desbetreffende mede werkers plaatsvinden. - Voor medewerkers met een zgn. telefoon A-vergoe- ding: 434,40 (i.p.v. 240,-) per jaar. - Voor medewerkers met een zgn. telefoon B-vergoe ding: 120,- (i.p.v. nihil) per jaar. Deze bij telling en de verreke ning van de belasting daar over zal naar rato per periode door de loonadministratie worden aangebracht. De Raad van Bestuur (RvB) heeft geen reden gezien om de secundaire arbeidsvoor waarden naar aanleiding van de belastingwijzigingen te herzien. De RvB heeft de di recties van de werkmaat schappijen aanbevolen om eventuele nadelige gevolgen van Oort in principe niet te compenseren. De RvB is na melijk van oordeel dat wijzi ging van fiscale wetgeving niet inhoudt dat de daaruit voortvloeiende nadelige in komenseffecten door de werkgever gecompenseerd dienen te worden. Ahold heeft tot op heden nooit een dergelijk compensatiebeleid gevoerd en de RvB heeft geen enkele reden gezien om dat nu wel te doen. Een ande re overweging van de RvB was dat het totale netto-inko men van de werknemers er dank zij Oort over het alge meen op vooruit zal gaan. Al leen medewerkers die be paalde secundaire arbeids voorwaarden genieten, gaan er relatief gezien minder op vooruit.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 7