ALBERT HEIJN GROEN-LOGO INTRODUCEERT Het begin is er. pagina 6 Flitsen Een nieuw logo heeft zijn intrede gedaan in de advertenties en winkels van Albert Heijn: het Groen-logo. Het is het vertrouwde AH-symbool, groen gekleurd en met een blaadje eraan. Albert Heijn geeft daarmee aan welke produkten vrien delijker zijn geworden voor mens, dier en milieu. En meer nog: Albert Heijn geeft met het logo aan zelf een duidelijke bijdrage aan een beter milieu te willen leveren. Met een paginagrote adver tentie in de kranten introdu ceerde AH op 18 november jl. het Groen-logo en vertelde daarbij op welke wijze ge werkt wordt aan de verbete ring van de produkten. Door dat nieuwe beeldmerk kan ie dereen nu de Albert Hcijn- huismerken herkennen die vriendelijker zijn geworden voor mens, dier en milieu. Het logo komt bijvoorbeeld te staan bij een huismerk waaruit ongewenste synthe tische kleurstoffen zijn ver dwenen. Of bij AH-produk- ten waarvan de verpakking PVC-vrij is geworden. Of bij vlees, afkomstig van dieren die met meer lucht, licht en ruimte zijn opgegroeid. Verantwoordelijk heid De jongste milieu-actie van Albert Heijn komt niet zo maar uit de lucht vallen. De afdeling Communicatie heeft in samenwerking met o.a. de afdeling Milieuzorg van Ahold geruime tijd aan de voorbereiding ervan ge werkt. Waarom? Directeur Commerciële Zaken Krijn Dorsman noemt twee rede nen: „De klant vraagt steeds vaker naar produkten die vriendelijker zijn voor mens, dier en milieu. En als grootste kruidenier van Nederland be hoort het ook tot onze ver antwoordelijkheid een bij drage te leveren aan een be ter milieu." Van kritiek dat Albert Heijn alleen maar meedoet aan de milieurage omdat het geld oplevert wil de heer Dors man niet horen: „We zijn al jaren met concrete maatre gelen bezig", zegt hij. „Neem nu die schadelijke CFK's. Bin nenkort zal alle voor de ozon laag gevaarlijke CFK 12 dat gebruikt wordt in koelingen, vervangen zijn door een stof die minder schadelijk is voor het milieu. Maar eerder heb ben we al de verkoop ge staakt van spuitbussen waar in CFK als drijfgas zat en ver pakkingen die met behulp van CFK waren gemaakt." Hetzelfde verhaal geldt in fei te voor PVC, dat als milieu vervuiler wordt gezien. Al- bert Heijn hoopt, met mede werking van de leveranciers, alle PVC-houdende verpak kingen midden volgend jaar uit zijn assortiment te kun nen bannen. De bakjes van de nieuwe eigen halvarine- en margarine-lijn en de kunst stof flessen voor de huismerk olie en sommige plastic azijn flessen bevatten nu al geen PVC meer. Om te bewijzen dat het Albert Heijn ernst is met de milieuzorg en meer is dan een poging een goed koop succesje bij het grote publiek te boeken, wijst de heer Dorsman op andere, minder in het oog lopende milieu-initiatieven. „Samen met het Centrum voor Land bouw en Milieu zijn we bezig richtlijnen op te stellen om onze aardappelen, groente en fruit milieuvriendelijker te laten telen, met zo min mo gelijk bestrijdingsmiddelen. Ook loopt een proef met de verkoop van ecologisch ge teelde aardappelen in 120 fi lialen. Veel duurder, maar wel natuurlijk geteeld." Niet bekend Misschien minder opvallend nog is dat veel filialen al ja renlang gebruikt karton apart inzamelen voor hergebruik. Een experiment om plastic, dat distributiecentra en pro- duktiecentra gebruiken om zendingen voor filialen te verpakken, te recyclen is op dit moment gaande. Dat Albert Heijn de plaatsing van glasbakken bij zijn filialen sti muleert en deelneemt aan experimenten met inzame ling van klein chemisch afval (w.o. batterijen), is veel con sumenten niet bekend. Wat klanten van AH zeker kunnen merken, is de groeiende mo gelijkheid te kiezen voor mi lieu-, dier- en mensvriendelij ker produkten. Omstreden kunstmatige kleurstoffen bij voorbeeld verdwijnen of zijn reeds verdwenen uit veel AH-huismerken. Al vrij lang kan gekozen worden tussen gewoon WC-papier of het mi lieuvriendelijker grijze toi letpapier, dat van oud papier is gemaakt. Nieuw is de keuze tussen bijvoorbeeld onge bleekte koffiefilters en de be kende met chloor gebleekte filterzakjes. Krijn Dorsman, gevraagd waarom Albert Heijn niet ge woon stopt met de verkoop van minder milieuvriendelij ke produkten: „Ik denk niet dat dit onze taak is. Je moet niet vergeten dat milieu vriendelijkere artikelen soms duurder zijn. Daarom willen wij onze klanten de keuze bieden. Bovendien is de dis cussie over de milieuvrien delijkheid van veel produk ten nog lang niet afgerond. Over veel dingen zijn de ge leerden het niet eens." Statiegeld is bijvoorbeeld zo'n punt. Aan de ene kant is het een goede zaak flessen opnieuw te gebruiken. Maar aan de andere kant komt bij het reinigen van die flessen en bij het transport veel vui ligheid in het milieu, zodat je je moet afvragen of dat nou zo goed is. „Maar natuurlijk geldt dat niet voor absoluut schadelij ke stoffen waarvoor een al ternatief bestaat. Zulke stof fen gebruik je gewoon niet." Vriendelijker Het nieuwe Groen-logo zal klanten voortaan in ieder ge val wijzen op AH-produkten waarvan vaststaat dat ze vriendelijker zijn geworden voor mens, dier en milieu. Als de verbetering bij de klant bekend is, verdwijnt het logo weer; reden ook om het niet op de verpakking van het des betreffende produkt te zet ten. Daarbij komt nog dat het absoluut niet de bedoeling is het logo als een keurmerk te laten fungeren. Volgens de heer Dorsman is het ook niet de bedoeling de filialen onmiddellijk te over stromen met Groen-logo's die in de loop van volgend jaar weer verdwijnen. „Inte gendeel", zegt hij, „het is zaak dat er voortdurend verbete ringen te melden vallen. Het begin is er, maar er kan nog veel meer gebeuren. Alleen heb je nog niet overal goede alternatieven voor. En even min kan iedere leverancier van een huismerk zijn pro dukt op dit moment aanpas sen. Daarvoor is nog heel wat onderzoek nodig. Maar wat mij betreft staat vast dat het aarnal milieuvriendelijker produkten de komende jaren nog stevig zal toenemen." Eerlijk is eerlijk. Ook bij ons moest beetje bij beetje het besef groeien dat het zo toch eigenlijk niet langer kon. De wie dan leeft, wie dan zorgt-mentaliteit die we ons met z'n allen hadden aangeleerd, is als het ware door de tijd achter haald. Om het nog maar even niet te hebben over de manier waarop we met onszelf omgingen. Nu staan ons milieu en onze gezondheid vandaag de dag hoog op het lijstje van bijvoorbeeld de media en de politiek. Dit betekent dat er gelukkig veel over gepraat wordt. Maar er moet minstens net zoveel nog aan gedaan worden. Op het ministerie, maar ook bij u thuis. In de fabrieken, maar ook bij ons in de winkel. En dat brengt ons bij de reden van dit verhaal: de milieu vriendelijkere beslissingen die wij, van Albert Heijn, hebben genomen of gaan nemen. Allereerst, en het meest in 't oog springende, is een nieuw symbool dat u steeds vaker in de winkel zult tegenkomen: ons ver trouwde AH-logo, maar dan nu in het groen, met daaraan ontsproten een nieuw blaadje. Een symbool dat staat voor al onze huismerken die vriendelijker zijr, voor mens, dier of milieu. Onze spuitbussen zonder cfk's bijvoorbeeld. Of de cadmiumvrije kratjes van ons Brouwers Bier. Of onze milieu vriendelijker geteelde aardappels, die we als test in een groot aantal winkels verkopen. En natuurlijk hopen we dat we daar in de toekomst nog heel veel andere produkten van ons en van anderen (een goed voorbeeld doet vaak goed volgen) naast kunnen zetten. Want ook dat moeten we eerlijk toegeven: we willen wel, maar we kunnen niet in één keer alles veranderen. We praten immers, als 's lands grootste kruidenier, over giganti sche hoeveelheden. Waar we bovendien voor afhankelijk zijn van leveranciers, die soms nog niet de tijd, de kans of de mogelijkheden hebben gehad om hun produkt te veranderen. En ten derde: in veel gevallen zijn er domweg nog geen goede alternatieven op de markt. Al helpen we wel mee om die te vinden, trouwens. Neem nou onze Hollandse komkommers. Die beschermen we niet meer met chemische middelen, maar met behulp van de sluipwesp en de roof- mijt. Dit zijn de natuurlijke vijanden van de schadelij ke insecten die het op onze komkommers gemunt hebben. Toegegeven, het klinkt 'n beetje eng, maar 't werkt fantastisch. Nog een 'natuurlijke' verandering: omstreden synthe tische kleurstoffen komen er bij ons niet meer in. Soms kunnen we ze vervangen en soms niet. Zo zijn onze vla en vanille- yoghurt nu geheel natuurlijk gekleurd, maar hebben we afscheid moeten nemen van vier van onze zeven kookpuddingen. We pakken natuurlijk niet alleen eetbare zaken aan. Zo hebben we nu ook toilet- en keukenpapier, om maar wat te noemen, dat minder wit is, omdat we 't speciaal laten maken uit kringlooppapier. Aan u de keus. En hebben we de eierdozen en alle schaaltjes waar we vleeswaren en kaas op verpakken cfk-vrij gemaakt. Wat kost me dat, horen we u al denken7 Meestal niets en soms ietsje meer, omdat er dan meer tijd en kosten aan een produkt besteed moeten worden. Om een lang verhaal kort te maken: natuurlijk zijn wij de eerste om toe te geven dat dit slechts een begin is. Maar we komen er wel, al is het stap voor stap. Zeker als u ons helpt door mee te denken over wat er nog moet verande ren en u, niet te vergeten, ook thuis uw steentje bijdraagt. Waar het om gaat, is dat we allemaal een boodschap hebben aan de wereld waarin we leven. Daar begint alles mee. Een groen idee van Albert Heijn.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 6