Een brief ligt nu binnen drie minuten in Amerika Internationaal elektronisch berichtenverkeer Colofon Nieuwe winstdelingsregeling pagina 2 Flitsen In het kantoor van de toekomst is het afgelopen met de gebruikelijke papierwinkel, de voortdu rend rinkelende telefoon en het eindeloos gezoek naar dat memootje dat net aan de verkeerde map bleef plakken. Bij Ahold is die toekomst voor 231 medewerkers al aangebroken. Zij zijn sinds 6 no vember jl. 14.00 uur aangesloten op het nieuwe internationale elektronische postsysteem. Daar mee kunnen memo's, vragen en zelfs vuistdikke handboeken via de eigen terminal worden ver stuurd naar het beeldscherm van een buitenland se collega. Door die razend snelle communicatie kan er vlotter en vooral plezieriger worden ge werkt. Ahold, Argyll/Safeway en Ca sino. Ahold en Argyll/Safeway hadden al systemen voor in tern elektronisch berichten verkeer en onderzochten de mogelijkheden om ze op el- Het idee om een internatio naal systeem voor elektro nisch postverkeer op te zet ten ontstond begin dit jaar op een bijeenkomst van automa tiseringsmedewerkers van FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv december 1989 46e jaargang no. 11 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 45.000 Redactie secretariaat: Mw. J. Hammond Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592573 REDACTIE FLITSEN H. Dokman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 G. van Breen Marketingcoördinator AMS HK 24, 075-592240 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-592576 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg Zonemanager zone 8811 075-593637 Mw. S. Fijn van Draat Directoraat P&O HK 1324, 075-592694 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 802, 075-592466 Jan Dosker: „Elektronischepost zal een hoge vlucht nemen kaar aan te sluiten. Jan Dos ker van de centrale automati seringsafdeling leidde het project. Dank zij het enthou siasme van de medewerkers van het Ahold Computer Centrum en hun Engelse col lega's nam de uitvoering slechts twee maanden in be- slag. Twee netwerken Dosker: „We maken gebruik van twee internationale net werken. Onze centrale com puter is aangesloten op een netwerk van IBM en een net werk van PIT. Argyll/Safe way zit op het IBM-netwerk. Daardoor kunnen we elkaar nu binnen enkele minuten bereiken. Het PTT-netwerk gebruiken we voor onze con tacten met Amerika en voor het elektronisch verzenden van fax- en telexberichten." Geïntegreerde kantoorautomati sering Het internationale elektroni sche berichtenverkeer is een uitbreiding van het bestaan de kantoorautomatiserings systeem. Alle onderdelen van dit systeem sluiten pro bleemloos op elkaar aan. De elektronische bureau-agen da, het elektronische tele foonboek en andere pro gramma's kunnen door el kaar heen worden gebruikt. Het elektronisch berichten verkeer past daar perfect in. Dosker: „Elektronische post zal een hoge vlucht nemen. Niet als vervanger van het te lefoongesprek of het gewone faxbericht, maar als aanvul ling. We krijgen meer moge lijkheden om efficiënter en effectiever met elkaar te communiceren." Verwacht wordt dat elektronische be richten veel telefoonge sprekken gaan vervangen. Op de eerste plaats omdat het tijd bespaart. Als je iets van iemand anders wilt weten tik je de vraag in op je scherm, je tikt de naam in van degene die je wilt bereiken en bin nen enkele minuten ziet een collega aan de andere kant van de oceaan dat er een be richt klaar ligt. Die kan ant woorden op het moment dat het hem of haar schikt. Op het moment dat je de ge vraagde informatie krijgt toe gestuurd, kun je die meteen uitprinten. Of opslaan in het computergeheugen. Dosker: „In de praktijk zien we al dat veel informatie elektronisch wordt verstuurd." Discipline nodig Om het systeem goed te ge bruiken moeten degenen die erop zijn aangesloten zich een nieuwe werkdiscipline eigen maken. De gewone post komt 'vanzelf op het bu reau. En als de telefoon rin kelt weet je dat iemand je wil bereiken. Maar dat er een elektronisch bericht op je wacht, zie je alleen door een bescheiden signaaltje op het beeldscherm. Wie gebruik maakt van elektronisch be richtenverkeer moet dus ie dere ochtend zélf kijken wat er in zijn elektronische post bus ligt. De gebruiker moet in de loop van de dag op ge zette tijden een blik in die brievenbus werpen. Als die discipline niet wordt opge bracht, creëer je slechts een elektronische prullenbak. Bescheiden kosten Volgens Dosker zullen de kosten die worden gemaakt om met elkaar te communi ceren dalen. Verbindingen worden bij elektronisch be richtenverkeer niet open ge houden om naar elkaar te luisteren ofte wachten tot er iets is opgezocht. In kortere tijd wordt een compleet ver haal overgebracht. De lijnen worden zeer efficiënt ge bruikt. Maar wat kost zo'n elektro nisch bericht nu? Precieze cijfers zijn nog nauwelijks te geven. De kosten zijn mede afhankelijk van de gehanteer de apparatuur en die ver schilt zeer van werkplek tot werkplek. Als deze buiten be schouwing blijven kost het verzenden van een briefje naar Engeland of Frankrijk op A4 formaat ƒ1,50. Interne elektronische post kost 1,-. Voor dat bedrag kan ook een fors document worden ver zonden. Elektronisch verzon den faxberichten in binnen- en buitenland komen neer op 1,50 per bericht, plus de kosten voor de verbinding. Toekomst Binnen Ahold zal het aantal gebruikers van het interna tionale elektronische berich tenverkeer nog dit jaar oplo pen tot driehonderd. De meesten hebben kantoor functies, op centraal niveau, op areaniveau en bij produk- tie- en distributiecentra. De ontwikkelingen in het bui tenland verlopen ook voor spoedig: „Binnen een half jaar hopen we ook al onze kantoren in Amerika elektro nisch te kunnen bereiken via het IBM-netwerk. Casino ge bruikt nu nog het Franse Mi nitel-systeem, dat nauwelijks op het onze is af te stemmen. Maar zij hebben laten weten dat ook zij op het IBM-net werk gaan zitten." cm Mctivts mm wcumrr mms suwtcr 21/11/8? IÏOS808 -HUK8ÉWS Wit 28/11/8? 15:32: Ut kot Ie I rariui Rot 16/11/89 1805966 -KLAHQ6AB fOHMM IS/11/8? ©9: Uorajevl»! felffetk IKIT 10/11/89 1100062 -NUHOM fttMM 16/11/8? 16: Otllte Uletoonkotkje 09/11/8? 1805862 -IIUMMM ROTI 99/11/8? 12:»: TortlU 25/85/89 1195685 -ISU88T -fCRtft- I»: tramt itik je u> k Op het beelclschenn is te zien wanneer er een boodschap is binnengekomen. Vervolg van pagina 1 De volgende groepen komen in aanmerking voor winstuitkering: medewerkers die op de laatste dag van de 12e pe riode en de eerste van de 13e periode in dienst zijn; ex-medewerkers die in de loop van het boekjaar werden gepensioneerd, in de VUT of in militaire dienst gingen (naar rato); nabestaanden van werknemers die in de loop van het boekjaar zijn overleden en tot dat mo ment in actieve dienst wa ren (naar rato); ex-medewerkers die verzorgingsverlof hebben opgenomen (naar rato); WAO'ers die gedeelte lijk arbeidsongeschikt zijn (naar rato over de ge werkte uren en 1/3 van de winstuitkering over de uren die betaald worden volgens de WAO-supple- tieregeling; overigens ontvangen deze mede werkers dit jaar nog wel de volledige winstuitkering); WAO'ers die volledig arbeidsongeschikt zijn (1/3 van de winstuitkering over de uren die betaald worden volgens de WAO- suppletieregeling). Medewerkers van de volgende bedrijfson derdelen komen dit jaar niet in aanmerking voor de nieuwe Ahold - winstuitkering: Gall Gall (met uitzonde ring van voormalige Al- berto-medewerkers), AC- restaurants, Etos België, James Telesuper, Pharma- cis, Nistria, AH-franchise, alsmede de volgende GVA- bedrijven: De Koksmaat, Incares, Vendrig, Heisen, Hoefsmit Vleescentrale, Looman en Zonen, Vleesservice 'Dor drecht', Vleesservice 'Steenwijk', Zoutewelle en de Bie, Leendert Meeder, Holla en Zoonen, Castri- cumse Instellingen Slage rij en de regionale Ver scentra. In sommige van bovenge noemde onderdelen werken medewerkers met een Ahold-dienstverband. Die medewerkers ontvan gen wel de Ahold-winst- uitkering.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 2