ar Zo maar Zo maar The Fresch Company Eindhoven Geen stadsmens Net in dienst Ongebonden Yuppies Museum pagina 16 Flitsen Het wordt de eerste Kerst in hun eigen winkel en iedereen kijkt er met spanning naar uit. Toch hebben de medewerkers i an Tloe Fresh Company in Eindhoven er het volste vertrouwen in dat ook deze dn ikkeperiode hun goed zal afgaan, Tot nu toe is alles u itstekend verlopen De zaak draait ook elke week beter. Nee, Keistzien we wel zitten, "Bericht overeen verse ivinkel vol verse ideeën en vooral i 'eispersoneel. Vers' is in alle opzichten het steek woord voor de ruime, in zwart marmer ingerichte winkel. ..De produkten zijn sowieso elke dag vers", zegt chefbakker Bart Soc- tens. „Daar staan we op. Knapperig brood en mals vlees zijn een must." Daarnaast is ook het idee achter de winkel tamelijk nieuw. „Verschil lende verswaren en die op een aar dige wijze gebracht, daar moest het publiek even aan wennen. Maar de klant leert ons steeds beter te vinden. De omzet is elke week weer een stukje hoger." Het meest vers van alles is echter het personeel. „Lekker enthou siast", zegt Bart. „En lekker jong. We werken nu met zeventien men sen en iedereen is tussen de twin tig en de dertig. Met mijn 28 jaar ben ik één van de oudsten." Als 'oudere' werknemer maakt hij deel uit van een soort viermanschap dat de zaak leidt. Samen met zijn assis tent Carlo Oomens en de chef-sla ger en diens assistent wordt onder ling de gang van zaken geregeld. Een enigszins experimentele werk wijze. Bart: „Ik ben nog geen eigen baas. Gelukkig niet. Op deze ma nier kunnen we allemaal ook uit de voeten met ons vakmanschap. Ze- „Ik ben geen stadsmens", zegt Bart Soetens. ker in de winkel is dat aantrekke lijk. Naast het halfje bruin of wit kun je hier ook eens iets anders proberen zoals notenbrood, kaas- uienbrood of een broodje gehakt. En nu met Kerst hebben we de ech te kerstbroden. Geen krenten brood, met spijs. Nee, echt Weens en Beiers 'Weinachtsbrot'. Voordat hij in maart naar The Fresh Compa ny kwam werkte Bart in het Kem pendorp Hoogeloon bij een echte familiebakkerij. „Daar gingen ze op zaterdag met twee armen vol brood de deur uit. Dat is hier wel anders." Hoogeloon is ook de ge boorte- en woonplaats van Bart Soetens. „Een lekker rustig dorpje, bevalt uitstekend. Maar ik ben ook geen stadsmens." Bart is getrouwd en vader van een zoon van anderhalf. „Prachtig om hem te zien opgroeien. Op zich al een hobby." Daarnaast speelt hij in het plaatselijke showkorps 'De Overslag'. „Grote trom", verduide lijkt hij. „Ook daar gaat heel wat Petra Verbaant: „De eerste dagen zijn uitstekend bevallen. tijd in zitten. Twee keer per week repeteren en 's zomers elk week end op pad. Maar het is de moeite meer dan waard." Heel vers bij The Fresh Company is Petra Verbaant (20). Op de dag van het gesprek is ze pas drie dagen in dienst op de afdeling Brood en Kaas. „Maar ik heb wel het idee dat ik het aardig red", zegt ze zelf. De eerste dagen zijn in ieder geval zo goed bevallen dat ze haar dertig werkuren graag uit zou breiden. „En ik heb ook best interesse om in de toekomst een cursus te volgen. Winkelbeheer of Verkooptech niek. Iets in die richting." De winkel was aanvankelijk vreemd terrein voor Petra. Voor heen deed ze een kantoorbaan en werkte ze in een kapsalon. „Daar had je alleen zo weinig contact met andere mensen. Dit is anders. Klan ten vroegen me al of ik nieuw was en wensen me veel succes. Dat maak je op kantoor niet mee." Petra is een geboren en getogen Eindhovense. Naast het werk slokt ook het huishouden van haar en haar vriend veel tijd op. „Zeker nu, in het begin. Maar ik mag niet kla gen over vrije tijd." In die vrije uurtjes duikt ze graag het water in. „Puur recreatief zwemmen, hoor. Geen competitie. Dat kan ik er niet bij hebben." „Wat ik zo geweldig vind aan dit werk?" Carlo Oomens gaat er even uitgebreid voor zitten. De jonge as sistent (21) van bakker Bart Soe tens is de hele ochtend druk in de weer geweest met het verwerken van de bake-off, bevroren brood en broodjes die in de winkel verder worden afgebakken. „Eigenlijk al een voorbeeld van mijn motivatie om hier te werken. Tijdens mijn opleiding hielp ik enkele dagen per week in een bakkerszaak. Daar zei den ze dat je daar weinig vakkennis voor nodig hebt, die bake-off. Hier blijkt dat je daar soms extra bij moet opletten. Dat is best een uit- Daarnaast speelt de ongebonden en gezellige sfeer een belangrijke rol. Iets dergelijks maak je nergens anders mee." Nonchalanter: „En verder ben ik van de straat af. Dat vindt mijn moeder wel zo prettig." Carlo woont nog bij zijn ouders in Eindhoven. ,Je hebt het toch ner gens zo goed als thuis." Hij heeft wel een vaste vriendin („Al drie jaar."). Buiten werktijd gaat hij re gelmatig joggen, werkt hij veel aan zijn auto („Geen oud model of zo, gewoon een Japanner, maar ik wil hem wel elke zaterdag wassen") en gaat verder graag op stap. „Wie heeft dat op zijn tijd niet nodig?" Plannen voor de toekomst binnen het bedrijf zijn er zeker. „Niet dat we in de zaak een onder linge strijd uitvechten, maar Bart en ik zien het zo dat we een eigen bakkerijtje hebben. Zo wil ik nog wel een tijdje doorgaan. Als op den duur een nieuw filiaal wordt ge opend, voel ik er wel voor daar dé bakkerij te leiden." Naast de afdeling Brood/Kaas, Sla gerij en afdeling Verse Maaltijden ontbrak er volgens sommige mede werkers nog iets aan de zaak. Enke le weken terug werd dan ook de eerste uitbreiding afgerond. The Fresh Company beschikt nu over een groter groente-assortiment, wijnen en noten, een diepvriesaf deling en een groot pakket zuivel. Met name dat laatste was welkom. De winkel aan de Vrijstraat ligt in het hartje van de stad en daar vind je niet zo snel een supermarkt in de buurt. „Dat merk je ook aan de mensen die hier komen", zegt Marlies van Gérard Peters gaat i aak naar musea. lichaamsbeweging niet. Eens per week doet ze aan jazz-ballet. „En verder vind ik het wel lekker om eens te luieren. Niets doen, maar niet te vaak." De dagelijkse leiding in de slagerij is wegens ziekte van zijn chef al enige maanden in handen van assis tent Gérard Peters uit Oss. Elke dag rijdt hij op en neer naar de licht stad. Op zich geen probleem voor Gérard (29). „Als zich ooit de mo gelijkheid aandient om in een nieu we Fresh Company een slagerij op te zetten, wil ik desnoods naar Utrecht op en neer rijden." Meteen daarop volgt de ontkenning: „Con crete plannen in die richting zijn er nog niet. En dat maakt ook niet zoveel uit. Ik heb het hier goed naar mijn zin." Gérard hoort bij de kleine groep mensen die voor de opening werk te in de Amsterdamse vestiging. „Een schitterende tijd. Heel wat Marlies van der Kruis „Hier wordt geuerkt"lacht ze. Carlo Oomens vindt bake-off een uitdaging. der Kruis (23), verkoopster op de afdeling Vlees. „Veel studenten, al leenstaanden, echte stadsbewo ners. Mensen die kleine porties willen. En dan gaat het lang niet altijd om exclusieve dingen. Hier worden ook wel de gewone bood schappen gedaan." Marlies werkt van begin af aan in het Eindhoven- se versparadijs. Daarvoor stond ze in een drogisterij en een buurtsla- gerij. „Daar zag je steeds dezelfde klanten met steeds dezelfde bood schappen. Kon je het onsje ham bij wijze van spreken al klaarleggen. Dan werkt het hier leuker, midden in de stad." De centrale ligging be tekent overigens niet dat ze vaak van de mogelijkheid gebruik maakt om de koopjes af te lopen. „Hier wordt gewerkt", lacht ze. De full-time verkoopster is sinds kort getrouwd. Samen met haar man trekt ze er graag op uit op de motor. „Heerlijk, zo'n vrij en mach tig gevoel krijg je daarvan." Naast de motorfiets vergeet ze ook de anders dan mijn werk in de am bachtelijke slagerij in Oss. Dat ver veelde op den duur. Hoe cliché matig het ook klinkt: dit is echt een uitdaging." Gérard woont Oss. Naast de reistijd achter het stuur van zijn auto brengt hij ook de no dige uurtjes door op het hockey veld. „In een vriendenteam. Geen serieuze competitie." Daarnaast heeft moderne kunst zijn belang stelling. „Ik pak weieens de auto en ga dan naar de Hoge Veluwe, mu seum Kröller Müller. Dat fascineert me echt. Ook in Amsterdam heb ik alle musea in de omgeving be zocht. Daar kijkt iedereen van op. Zoiets verwachten ze niet van een slager." De kerstdagen brengen ook voor Gérard Peters extra werk met zich. „Maar het is tot nu toe altijd goed gegaan in de zaak. En als je kijkt wat we speciaal voor Kerstmis bren gen, wild en gevogelte, speciale rollade's, dan zie ik de feestdagen wel zitten. Wij allemaal trouwens!"

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 16