Elkaar verstaan is voorwaarde voor samenwerking Kerstpakketten? Zoekt u maar uit! Een geknipte dag voor Etos-kapsalons Ahold-managers op talencursus Flitsen pagina 13 Een voorwaarde voor samenwerking is dat je elkaar verstaat. Hoe beter je elkaar verstaat, hoe groter de kans dat je bedoelingen goed overkomen en het gewenste resultaat wordt bereikt. Medewerkers van bedrijven die op Europese schaal samenwerken moeten letter lijk eikaars taal verstaan. Ruim zestig Ahold- managers volgen nu een cursus Frans of En gels, zodat zij optimaal kunnen communice ren met hun collega's van Argyll/Safeway en Casino. ..Nederlanders gaan ervan uit dat er meer buiten- dan bin nenland is. Ze doen erg hun best om zich in andere talen uit te drukken. Dat zie je op de camping in Frankrijk en ook in het zakelijk verkeer", zegt Hans Cazemier. hoofd Management Development en Organisatie. „Toen zich in de samenwerking met Argyll/ Safeway en Casino de vraag voordeed welke taal we met elkaar zouden spreken lag de keuze eenvoudig tussen het Frans of het Engels. Het werd Engels. Gelukkig voor de En gelsen en ook voor de Neder landers, want Engels spreken we meestal beter dan Frans. En bovendien heeft een aan tal van ons al een goede ken nis van het Engels vanwege de contacten met Amerika. Maar niet iedereen beschikt over het niveau dat nodig is voor zijn functie. Dus zijn we gaan inventariseren, wie een cursus gebruiken kon." Cultuur en omgangsvormen Ruim zestig managers op al lerlei niveaus binnen de werkmaatschappijen en cen trale afdelingen meldden zich aan voor de cursussen die in de zomer werden ge start. De helft van de cursis ten volgt Engels, de andere helft Frans. Is het niet merk waardig om Frans te kiezen wanneer Engels de interna tionale voertaal is? Hans Ca zemier: „Wij verwachten dat het nuttig blijft om met onze Franse collega's ook in hun eigen taal te kunnen commu niceren. Het is voor Fransen nu eenmaal moeilijk zich het Engels eigen te maken. Maar er speelt ook een ander as pect mee: in de talencursus verbeter je niet alleen je spreekvaardigheid, maar je leert ook meer over de cul tuur van een land, de manier waarop mensen met elkaar omgaan en de houding die men heeft ten aanzien van je eigen land. Dat zijn stuk voor stuk nuttige zaken." Individueel programma De cursussen worden ver zorgd door het bureau ITA in Amsterdam, waarmee Ahold al eerder positieve ervarin gen had. Ze worden aange past aan de individuele wen sen en mogelijkheden van ie dere cursist. Zo kan men zich het niveau eigen maken dat voor de functie nodig is. In het tempo dat men zelf wil. Terwijl de één kiest voor een langere cursus van enkele uren per week, kiest een an der voor een intensieve cur sus, waarbij een volle week achter elkaar een andere taal wordt gesproken. Het is maar waar je voorkeur naar uit- Betere presentatie De nieuw verworven talen kennis wordt in eerste instan tie gebruikt in de pas opge zette samenwerkingsprojec ten. Deze projecten leiden tot intensieve contacten, waarbij ook gesprekken moe ten kunnen worden gevoerd die buiten het eigenlijke vak gebied liggen. Een goede al gemene spreekvaardigheid is dan een vereiste. Pas in een later stadium wordt het wel licht belangrijk dat men ook in staat is om schriftelijk goed te kunnen communiceren. Bijvoorbeeld om boodschap pen via het beeldscherm tot elkaar te kunnen richten. Vol gens Hans Cazemier is een belangrijk neven-effect van de talencursussen dat de managers met meer zelfver trouwen het gesprek met hun Europese collega's aan gaan. „In het algemeen is men heel positief over de cursussen. Na zo'n cursus kun je .je in het buitenland toch beter presenteren, het geen het verdere contact ver gemakkelijkt. En dat heb je nodig om de plannen te ver wezenlijken die we met zijn allen hebben." Vanuit het hele land kwamen de kappers en kapsters van de Etos-kapsalons op 19 novem ber jl. naar Tiel. Daar waren wedstrijden, dansshows en playback-optredens georga niseerd voor alle medewer kers van de Etos-kapsalons. Naaste familieleden waren ook welkom. De sfeer was dan ook uitbundig die dag, met driehonderd aanwezi gen. Voor diverse onderdelen wa ren er wedstrijden. Zo moch ten eerstejaars hun perma nent-vaardigheden laten zien, de meer gevorderden streden met elkaar in het knippen en föhnen. Silvana Leidclmever bleek van de eerstejaars het beste een per manent te kunnen zetten. In knippen en föhnen kwam Anita van de Heuvel als de sterkste uit de wedstrijd. Daarnaast was er nog een on derdeel 'creatief. Duidelijk is dat iedereen zich daarin kon uitleven. Daar waren de Gewillige k> ïip-slachtojfeis waren er genoeg. Om creatief te knippen moet je rare din gen uithalen. resultaten ook naar: de meest wonderlijke kapsels werden er gefabriceerd. Zowel Ingrrd Krijne als Agnes Huppertz bewezen de meeste fantasie èn vaardigheid op dit gebied te bezitten. Hoogtepunt van de optre dens was wel die van divisie- manager Ineke van Eijden. Zij gaf een volmaakte playback van Madonna weg. Een goede gelegenheid om je collega' ook eens van een andere kant te leren kennen... Bij Club Culinair Neder land, de showroom voor kerstpakketten van de Ho reca Inkoop Centrale in Breukelen, kunnen klan ten personeelspakketten bestellen, maar ook rela tiegeschenken. Ze kun nen kiezen uit een uitge breid assortiment, waarbij ze of zelf een pakket kun nen samenstellen, of een standaardpakket kunnen bestellen. Daarnaast werkt de HIC tevens met wederverkopers, die de kerstpakketten via een ei gen winkel aan derden verkoopt. Speciaal voor het zelf samen stellen van de pakketten staat er midden in de showroom een werktafel. Daar omheen staan vijf werkeilanden opge steld, waar de produkten staan uitgestald. In de show room kan men een keuze ma ken uit een uitgebreid food en non-foodassortiment waaronder diverse binnen- en buitenlandse delicatessen, aardewerk- en glasartikelen, wijnen, kaarsen, servetten, handdoeken, enz. De showroom ran cle HIC met de diverse werkeilanden. Volgens Marianne Grimber gen, verantwoordelijk voor de activiteiten van Club Culi naire, maken die werkeilan den het werken prettiger. „Tijdens de piekdagen, die vooral in oktober en novem ber vallen, kunnen daardoor meerdere klanten tegelijk in de showroom hun eigen pak ketten samenstellen." Naast de directe verkoop aan bedrijven, werkt de HIC ook met wederverkopers. Dit zijn vaak delicatessenzaken waar de standaardpakketten van de HIC doorverkocht kun nen worden aan derden. De wederverkoper kan daarbij gebruik maken van brochu res die de HIC beschikbaar stelt, waarin alle standaard pakketten afgebeeld staan, zodat de winkelier deze on der zijn eigen naam kan ver kopen. Vorig jaar verkocht de HIC ongeveer 80.000 pakketten. Voor dit jaar verwacht men eenzelfde aantal te verkopen. De kerstpakketten voor de ei gen medewerkers van de HIC zijn afkomstig van Club Culi nair Nederland. De kerstpak ketten voor de overige mede werkers van Ahold worden verzorgd door Albert Heijn Grootverbruik.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 13