Ahold Moeilijk plaatsbare werkzoekenden vinden baan bij AH PVC- thermometer op hoofdkantoor pagina 12 Flitsen De Nederlandse regering doet de laatste jaren veel moeite om langdurig werklozen en kansarmen, zoals mindervaliden en mensen zonder goede op leiding, aan een baan te helpen. Dat zal de komen de jaren niet anders zijn. Maar hoe fraai de plan nen daarvoor ook zijn, ze moeten worden uitge voerd. Albert Heijn levert zijn bijdrage. In het gebied tussen Ede en de Duitse grens, dat valt der het zonekantoor hem, heeft Albert Heijn 1.200 mensen in dienst. Vijf procent van hen. om precies te zijn 65 medewerkers, val len in de categorie die zone- manager Frans Witteveen (41) kansarm zou kunnen noemen. Kunnen, want ze hebben stuk voor stuk een kans gehad én die met beide handen aangegrepen. Dolgraag werken Het gaat in alle gevallen om mensen die dolgraag wilden werken, maar tot voor kort, door wat voor omstandighe den dan ook, buiten de boot vielen. Mensen bijvoorbeeld met een onvoltooide oplei ding, of met een opleiding waar geen vraag naar is, etni sche minderheden, mensen die al zolang zonder werk wa ren dat niemand hen meer wilde hebben en gehandicap ten. Toch is het beslist niet uit een soort medelijden ge weest dat Frans Witteveen en de bedrijfsleiders hun een kans gaven. Eigenbelang Op de foto (i'.ln.r): Drs. P.J. Everciert, president van de Raad van Bestuur, Mr Th. Baljon, oud Ahold-president A Heijn en wethouder R.J.JJ1. Pans van Zaanstad. heeft hierin zeker een rol ge speeld. Goed gemotiveerde medewerkers kan Albert Heijn immers altijd wel ge bruiken. .Als je ziet wat ze doen, dan zijn we daar dol enthousiast over. De mensen zijn vaak zo blij dat ze aan de bak kunnen, dat ze geweldige prestaties neerzetten", zegt hij. „Maar we zijn geen filan tropische instelling. Aan ie dereen worden in principe dezelfde eisen gesteld." Albert Heijn heeft volgens Frans Witteveen en zijn rech terhand op het gebied van Personeel en Opleidingen ZPOF Laurens van de Klun- dert (29), niet echt een be leid voor kansarmen en lang durig werklozen. Natuurlijk, Zaandam is voorstander van programma's om mensen die moeilijk aan werk komen te helpen, maar concrete richt lijnen zijn er niet. Ze bepalen daarom zelf wat als 'redelijk AH-beleid' kan gelden. Dat blijkt met name uit de hoeveelheid OVD'ers (mede werkers afkomstig van het Opleidingsinstituut voor de Detailhandel) die in hun zo ne actief zijn. De heren Wit teveen en Van de Klundert tellen er veertig. Frans Witte veen: „Het gaat meestal om jongeren met een Ibo-oplei- ding of een afgebroken mavo opleiding. Ze zijn relatief weinig geschoold zodat ze niet gemakkelijk werk kun nen vinden. Maar via de OVD komen ze toch in onze super markten terecht." Laurens van de Klundert: „We nemen wel eens mensen aan die, gezien hun niveau eigenlijk niet in de winkel thuishoren. Maar als blijkt dat ze die OVD-opleiding willen doen, dan doen ze mee. Ook al halen ze het diploma niet. Het gaat vooral om hun in stelling. Sommigen halen hun hele leven geen diploma's, en zijn toch beregoed in de win kel." Sleur doorbreken Zonemanager Witteveen wijst erop dat zijn bedrijfslei ders niemand zullen aanne men omdat hij of zij zielig is. Waar het hen om gaat, is dat er grote groepen in dit land moeilijk aan de slag komen, terwijl er vaak 'verdomd goe de krachten' bij zijn. „Het is een kwestie van de sleur doorbreken", zegt hij, „ook eens de andere kant opkij ken." ste stand nul. Dat klinkt vreemd. Echter niet als je bedenkt dat er naar die stand gestreefd wordt. Dus naarmate de kolom stijgt, daalt het aantal PVC-verpakkingen. De laagste stand is nu 3.000 - wat staat voor het aantal PVC-verpakkingen - maar dit geeft eigenlijk niet de beginstand weer. Er is al een aantal verpak kingen vervangen, bij voorbeeld de margarine kuipjes van het Albert Heijn-huismerk en de flessen zonnebloemolie. De stand 3-000 geeft de stand per begin novem ber weer. En die is al be duidend lager of liever hoger dan bijvoorbeeld een maand geleden. Ge streefd wordt naar het be reiken van de nulstand per medio 1990. PVC- thermometer Albert Heijn werkt er aan PVC in verpakkin gen te vervangen door andere minder milieu belastende verpak kingsmaterialen. Het aantal produkten waar van de verpakking ver vangen moet worden is onvoorstelbaar groot. Op het hoofdkantoor wil men graag bijhou den hoe snel de pro dukten vervangen wor den. Daar is wat op ge vonden. Op zowel de 6e als de 10e etage, waar de afdelingen Commerciële Zaken van AH zitten, hangt nu een PVC-thermometer. Hierop wordt aangege ven hoever de voort gang van de vervanging is gevorderd. De kolom, waarmee bij een gewone thermome ter de temperatuurhoog- te wordt aangegeven, heeft in dit geval als hoog- Naast de OVD'ers heeft Al- bert Heijn in de zone Arnhem nóg tien jongeren aangeno men in het kader van het door de overheid opgezette Jeugd-Ontplooiings-Banen- plan. Omdat ook deze zoge heten JOB'ers - jongeren die minder dan een jaar werk loos waren - nogal wat extra begeleiding en training vra gen, verleent de overheid subsidie. Andere kansarmen die Frans Witteveen in huis heeft gehaald zijn zeven ar beidsongeschikten wier in komen voor een deel uit een Albert Heijn-salaris en voor een deel uit een WAO-uitke- ring is opgebouwd. En ten slotte heeft AH in de regio Arnhem ook nog acht men sen in dienst genomen die onder het regime vielen van de zogenaamde Wet Ver meend/Moor. Dat betekent dat alle acht langer dan drie jaar werkloos waren, en dat de werkgever die hén in dienst neemt vier jaar lang geen sociale premies voor hen hoeft te betalen. Subsidies Volgens de heer Witteveen is het AH beslist niet te doen geweest om de subsidies. „Dat is niet meer dan een steuntje in de rug. Die lang durig werklozen bijvoor beeld zijn allemaal ouder dan 23 jaar. Als het om geld gaat. Tijdens een besloten bij eenkomst op 1 november jl. in restaurant de Hoop Op d'Swarte Walvis heeft mr. Th. Baljon afscheid ge nomen als secretaris van de Raad van Bestuur van Koninklijke Ahold nv. Bij gelegenheid van zijn af scheid heeft H.M. de Ko ningin de heer Baljon be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het bij deze onderschei ding horende lintje werd hem opgespeld door wet houder mr. R.J.J.M. Pans van de gemeente Zaan stad. De heer Baljon sloot op 1 november een carrière bij Ahold af die in 1961 begon. Na o.m. hoofd Dienst Onroe rende Goederen te zijn ge weest, was de heer Baljon de laatste 21 jaar secretaris van de Raad van Bestuur. Als opvolger is inmiddels mr. P.P.J. Butzelaar benoemd die de functie krijgt van secreta ris van de Vennootschap. Daarnaast blijft de heer But zelaar hoofd van de afdeling Juridische Zaken. waren we met 21-jarigen goedkoper uitgeweest. Wat vooral telt, is dat mensen zonder werk niet bij voor baat worden afgeschreven. We proberen iedereen een gelijke kans te geven." Dat betekent wel dat de begelei ding van kansarmen, willen ze bij Albert Heijn meeko men, meer tijd en energie vergt dan normaal. Niet alle filialen zijn daartoe in staat. De affiniteit en betrokken heid van de bedrijfsleider en zijn team met deze groep me dewerkers zijn belangrijk.Je moet er namelijk wel in gelo ven. De intensiteit van de be geleiding bepaalt of zo'n man of vrouw slaagt." Overigens is het niet alleen de bedrijfsleider van wie ex tra inzet wordt gevraagd bij de pogingen om mensen te plaatsen die elders op de ar beidsmarkt zijn vastgelopen. Witteveen en Van de Klun dert hebben er ook de han den aan vol. Hun contacten met het arbeidsbureau, uit- zendbureau's, consulenten van de OVD en zelfs de Ge meenschappelijke Medische Dienst zijn vergeleken met vroeger veel intensiever ge worden. En het werk wordt er niet minder op. Sinds een halfjaar weten ook de organisatoren van banenmarkten voor men sen uit etnische minder heidsgroepen het zonekan toor Arnhem te vinden. Op dit moment wordt in Gelder land en Flevoland nijver ge- won-en onder 18- tot 25-jari- ge werklozen van Surinaamse afkomst. De Surinaamse stichting Ekh Prasoro, het Ar beidsbureau Arnhem en de Primaire Beroepsgerichte Volwasseneneducatie belo ven hun een opleiding en een stage om medewerker in een supermarkt te worden. Voor acht van de deelnemers aan de cursus ligt daarna een vas te baan bij Albert Heijn in het verschiet.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 12