Pensioen voor niet-gehuwde partner Laatste kans: voorkom pensioenbreuk CBL presenteert rapport over consumententrends Studeren in Amerika met beurs Gerrit Jan Heijn Fellowship CORNELL Experimentele regeling Inschrijving sluit op 1 februari Flitsen pagina 11 Kinderen of echtgenoten van Nederlandse Ahold- medewerkers, die vol gend jaar aan de Cornell University in de staat New York willen studeren, hebben nog tot 1 februari 1990 de tijd om een beurs van de Stichting Gerrit Jan Heijn Fellowship aan te vragen. De Stichting, die ter gelegen heid van het afscheid van A. Heijn als Ahold-president in het leven werd geroepen, heeft tot doel elk jaar een kandidaat gedurende één se mester aan de Cornell Uni versity te laten studeren. Het ene jaar een kind of echtge noot van een Nederlandse Ahold-medewerker, het an dere jaar een kind of echtge noot van een Amerikaanse Ahold-medewerker. In 1990 wordt begonnen met een Ne derlandse Fellowship-stu dent. De stichting stelt als eis dat de studie gericht is op detail handel of aanverwante activi teiten. Maar dat houdt niet in dat de Fellowship-studenten hun studie-uren uitsluitend aan detailhandel dienen te besteden. Het pakket wordt in overleg met de decaan van de Cornell University vastge steld. De personen die in aanmer king willen komen voor een beurs van de Gerrit Jan Heijn Fellowship dienen aan de volgende voorwaarden te voldoen: hij of zij is een echtge- no(o)t(e) of (aangenomen) kind van iemand die bij Koninklijke Ahold nv of aan verwante ondernemingen in dienst is; het gaat bij dat laat ste niet slechts om 10096 dochtermaatschappijen, doch tevens om bedrijven waarin Ahold een deelne ming van meer dan 5096 heeft; hij of zij is in het bezit van een doctoraalbul van een Ne derlandse universiteit of ver gelijkbaar instituut of van een diploma van een Hogere Be roepsopleiding of vergelijk baar instituut; hij of zij is tussen de 20 en 30 jaar oud; Mensen die aan deze voor waarden voldoen, dienen: een brief aan het bestuur van de Stichting te sturen waarin zij uiteenzetten waar om ze in aanmerking wensen te komen voor een beurs; een uitgebreid curriculum vitae en cijferlijsten mee te sturen; twee aanbevelingsbrieven van bijvoorbeeld een profes sor, werkgever of vereni gingsbestuur mee te sturen. Het bestuur van de Stichting zal uit de inzendingen een se lectie maken. De geselecteer de personen worden uitge nodigd voor een gesprek met het bestuur, waarna zij een test over de kennis van de Engelse taal (TOEFL-test) en een test over de algemene kennis (Graduate Record Exam-test) dienen af te leg gen. Daarna beslist het be stuur wie het meest geschikt is voor een beurs van de Stichting Gerrit Jan Heijn Fellowship. Mensen die geïnteresseerd zijn in een studie aan de Cor nell University met een beurs van de Stichting, dienen vóór 1 februari 1990 de vereiste papieren te sturen aan: Stichting Gerrit Jan Heijn Fellowship t.a.v. Mr. P.P.J. Butzelaar Postbus 33 1500 EA Zaandam. Indien u behoefte heeft aan nadere informatie, kunt u contact opnemen met Jolan- de Koopmans, tel. 075- 592718. Naast het huwelijk zijn nieuwe vormen van langdurige relaties ontstaan. Om tal van redenen kiezen mensen ervoor om zonder 'boterbriefje' samen door het leven te gaan. Met alle voor- en nadelen van dien. Een van de nadelen was, dat een ongehuwde partner geen recht op pensioen had. Terwijl een weduwnaar of weduwe dat wel heeft. Ahold doet per 1 januari 1990 een eerste stap om voor de eigen medewerkers de ongelijke behande ling van verschillende relatievormen op te heffen. On gehuwde partners hebben onder bepaalde voorwaar den recht op een 'partnerpensioen'. Verschillende Ahold-mede werkers hebben er in brieven op gewezen dat zij anders be handeld werden dan gehuw den, terwijl zij soms al meer dan tien jaar samenwoonden. „Het bestuur van de Stichting Pensioenfonds Ahold heeft hieraan wat willen doen. Het gaf ons opdracht om de mo gelijkheden te onderzoeken om een partnerpensioen in te voeren. Dat heeft geresul teerd in een experimentele regeling die voorlopig voor vijf jaar is vastgesteld", legt Ad van Dorssen van de Stich ting uit. Samenlevings contract Iedere partner van een Ahold-medewerker komt in principe in aanmerking voor het partnerpensioen. Of het nu gaat om een relatie tussen mensen van hetzelfde of van verschillend geslacht. Er is maar één uitzondering, dat zijn bloedverwanten in de rechte lijn die een gezamen lijke huishouding voeren. Als voorwaarde geldt verder dat men enige tijd een gezamen lijke huishouding voert. Daar is sprake van als men bij de notaris een samenlevings contract heeft laten afsluiten en langer dan een jaar staat ingeschreven op hetzelfde adres." Experiment Bij een huwelijk kan een pen sioenfonds eenvoudig con stateren wanneer het huwe lijk werd gesloten en even tueel wanneer het werd beëindigd. Dat zijn essentiële gegevens voor het toeken nen van het pensioen. De controlemogelijkheden ont breken bij andere samenle vingsvormen. „Dat is ook de belangrijkste reden waarom het partnerpensioen voorlo pig wordt ingevoerd als ex periment. We weten niet welke problemen we bij de uitvoering tegenkomen. Om vast te stellen of de relatie voortduurt moeten degenen die voor de regeling in aan merking wensen te komen jaarlijks een formulier invul len. We denken dat dit vol doende is. Maar of daarmee kan worden volstaan moet nog in de praktijk blijken. Zo lang de regeling in het expe rimentele stadium verkeert, geldt dat de rechten verval len bij ontslag. Datzelfde ge beurt wanneer de wordt beëindigd." De regeling wordt op 1 ja nuari 1990 van kracht en geldt voor vijf jaar. Het part nerpensioen wordt in die pe riode behandeld als een risi co-verzekering. Afhankelijk van de resultaten wordt de regeling na vijf jaar in het pensioenreglement opgeno men. Ahold-medewerkers die deel willen nemen aan de regeling komen niet voor ex tra kosten te staan. relatie Informatie Wie meer wil weten over het partnerpensioen kan telefo nisch of schriftelijk contact opnemen met de Stichting Pensioenfonds Ahold (tele foon 075-592760). Ad van Dorssen: „Wij sturen dan een reglement op en vermelden aan welke voorwaarden men moet voldoen. Dan kan de aanvrager zelf zien of het partnerpensioen voor hem of haar interessant is." Koninklijke Ahold nv is in 1987 toegetreden tot de Stichting Dienstverlening Samenwerkingsverband (SDS). Deze Stichting heeft spelregels vastge legd voor overdrachten van pensioenafspraken van de oude naar de nieu we werkgever. Het mee nemen van de pensioen aanspraken naar de nieu we werkgever voorkomt danwel verzacht de bij ver andering van werkkring optredende pensioen breuk. De pensioenover dracht geldt alleen voor werknemers die na de da tum waarop Ahold is toe getreden tot SDS in of uit dienst treden. WÊÊÊ/ÊÊÊÊmiÊÊÊÊÊÊaÊÊmÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊmÊmÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊKÊtÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊmaÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Dat betekent dus, dat de werknemers die vóór 1987 in dienst zijn getreden geen overdrachtsmogelijkheid hebben. Ahold biedt echter eenmalig de kans om hieraan iets te doen. In Flitsen van mei jl. is deze mogelijkheid voor het eerst gepubliceerd. Bij de kennis-- geving in juli jl. was een bij sluiter over dit onderwerp bijgevoegd. Helaas is het voor de deelnemers ondui delijk hoe belangrijk het is en wat er moet worden gedaan. De Raad van Bestuur van Ahold heeft inmiddels beslo ten om de einddatum te ver schuiven van 1 januari 1990 naar 1 maart 1990; daarna is het niet meer mogelijk om oude pensioenrechten over te hevelen naar de Stichting Pensioenfonds Ahold. Wat moet de deelnemer doen die bij een ander pen sioenfonds of verzekeraar premievrije aanspraken heeft? 1. Vóór 1 maart 1990 moet de Stichting Pensioen fonds Ahold een briefont- vangen waarin de wens tot overdracht van pen sioenrechten van vorige werknemers wordt ken- Op 14 november jl. heeft het CBL (Centraal Bureau Levensmidde lenhandel) het rapport Consumenten Trends 1989 gepresenteerd. Het marktonderzoekbureau AGB Attwood bv heeft in op dracht van het CBL de me ning van de consument over de levensmiddelendistribu tie in Nederland gevraagd. Met dit onderzoek wil het CBL de bestedingen van de Nederlandse consument in kaart brengen. Daarnaast is uitgebreid aandacht besteed aan het gedrag en de ideeën van de consument. Zo werd er onder andere gevraagd naar de ergernissen die er zijn bij het boodschappen doen in een supermarkt. Het blijkt dat de klant zich het meeste ergert aan lange rijen voor de kassa. In het januari nummer van Flitsen zal in een gesprek met Peter Nieuwendijk, die nauw erbij betrokken is geweest, nader op het onderzoek wor den ingegaan. baar gemaakt, met ver melding van de desbetref fende pensioenfondsen en verzekeraars. 2. De pensioenfondsen dan wel de verzekeraars, waar de oude pensioenrechten zijn ondergebracht, moe ten aangeschreven wor den met het verzoek om medewerking aan de overdracht van de pen sioenaanspraken aan de Stichting Pensioenfonds Ahold. 3. De antwoorden van de be treffende pensioenfond sen en verzekeraars moe ten aan de Stichting Pen sioenfonds Ahold worden gezonden. Deze tracht vervolgens de overdracht te realiseren. Het bovenstaande geldt ook voor Ahold-mede- werkers, die eerder bij Ahold in dienst zijn ge weest en op grond van dit eerder dienstverband bij de Stchting Pensioen fonds Ahold een premie- vrije pensioenaanspraak hebben.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 11