Fresh Company start in vernieuwde opzet Albert Heijn-servicelijn: 800 telefoontjes per week Amsterdamse vestiging „De winkel vol lekkere ideeën heeft er nu nog meer", roept de Fresh Company in Amster dam in het kleurige blad 'Fresh News'. Dins dag 10 oktober jl. pre senteerde de maaltijd winkel aan het Ko ningsplein in Amster dam zich in een verbe terde opzet aan het pu bliek. „We hebben meer te bieden, de klanten worden sneller geholpen en we zijn langer open", aldus An ton Innemee, hoofd van de Fresh Company. Dagenlang zijn de 35 enthou siaste medewerkers van de Fresh Company in touw ge weest om de zaak een nieuw aanzien te geven. Glimmend van trots lieten ze de klanten kennis maken met een over vloed aan culinaire verruk kingen. Het publiek reageerde zicht baar enthousiast op het over stelpende aanbod. Onder het personeel heerste een uitge laten stemming. Medewer kers maakten zelf foto's van schitterend ingerichte vitri nes. Wie geen dienst had kwam soms toch even langs om te kijken hoe het liep. Veeleisend publiek De Fresh Company richt zich onder andere op jonge men sen die weinig tijd hebben, in de omgeving wonen of werken en beschikken over een riant inkomen. Een pu bliek met een leefstijl waarin kwaliteit belangrijker is dan prijs. Binnen een jaar kwamen er per week meer dan 10.000 klanten bij de Fresh Compa ny. Volgens winkelmanager Gerard Doets is er in dat eer ste jaar veel geleerd. Zoveel zelfs dat besloten werd tot een drastische uitbreiding van het assortiment. „Onze klanten gooien niet ééns in de week een kar vol in een supermarkt. Ze kopen pas iets als ze het nodig hebben. En ze willen niet alleen het beste van het beste, maar ook een grote keuze. Bijvoor beeld meer variatie in kant en-klare hoofdgerechten en een keuze uit nagerechten. Dat kan nu allemaal." Compleet assortiment De traiteur is nu nog comple ter met onder andere venkel gerechten, lof met ham en kaas en als voorafje bijvoor beeld een keuze uit zalmter rines of gevulde vis. Behalve verse nagerechten kan ook een keus worden gemaakt uit het nieuwe diepvriesassorti ment. Minouche Boode, ver antwoordelijk voor het dro ge assortiment en communi catie, haalt een keur aan arti kelen uit de prachtig gesti leerde diepvrieskast:Je kunt kiezen uit gevulde citroen tjes, of, wat ook heel uniek is: een kokossorbet nemen." En waar kom je nog meer een produkt tegen als wilde rijst, verpakt in een linnen zakje met een indiaan erop afge beeld? Of een flesje olie op truffelbasis? Of een keurig verpakt houtduifje, versierd met een twijgje dille en veen- besjes? Unieke slagerij In de Fresh Company springt de enorme toonbank met sla- gerijprodukten direct in het oog. Ilenk Meyer begeleidt deze afdeling. Hij kan met een aanstekelijk enthousias me over zijn bijzondere crea ties vertellen. Want zo mag je Vanaf begin september kan iedereen in heel Ne derland gebruik maken van het gratis 06-nummer dat Albert Heijn heeft opengesteld voor consu menten. Maar liefst 500 tot 800 telefoontjes per week hebben de telefonistes te verwerken, waarvan het merendeel wordt ge vormd door vragen over de meest uiteenlopende onderwerpen. „Natuur lijk zijn er ook mensen die kritiek hebben", zegt me vrouw Ruut aan de Stegge, hoofd Klantenservice. „Dat is onvermijdelijk. Ook deze klachten hande len we altijd zeer serieus af. De hulp van de filialen is daarbij vaak onontbeer lijk." Het 06-nummer van Albert Heijn is al enige tijd in ge bruik. Voordat heel Neder land ervan gebruik kon ma ken, is eerst regionaal beke ken hoe deze servicelijn functioneerde. De enthou siaste reacties zeggen genoeg over de waardering voor de ze extra service die Albert Heijn zijn klanten nu biedt. Je kunt duidelijk merken dat er een toenemende behoefte bestaat bij mensen om te rea geren op bepaalde zaken. Een 06-nummer biedt in zo'n ge val dè uitkomst. In plaats van brieven schrijven kun je nu gewoon even bellen", aldus Ruut aan de Stegge. Vooral mensen die a la minute iets willen weten of die zelf niet zo gauw naar de bedrijfslei der stappen, pakken sneller de telefoon. Ook voor alge mene opmerkingen maakt men graag gebruik van de servicelijn. De meeste telefoontjes be treffen vragen over produk- zijn gekruide rollades, bereid lamsvlees en zijn Japanse vleesspecialiteiten wel noe men. Direct na de opening kreeg hij een compliment van enige Japanse klanten: „Ze vonden het ontzettend grappig dat wij in Europa nu Japanse produkten imiteren in plaats van andersom. Ze waren heel complimenteus." Heel wat Japanse koks ken- ten, spaaracties, aanbiedin gen, winkels, AllerHande en informatie over Ahold als or ganisatie. In de helft van de gevallen krijgen de mensen onmiddellijk antwoord op hun vragen. Maar bij vragen die wat ingewikkelder liggen wordt men teruggebeld. Vol gens Ruut aan de Stegge blijkt dat klanten dit bijzonder op prijs stellen. De klant merkt immers dat serieus wordt in gegaan op de zaken die aan de telefonistes worden voor gelegd. In veel gevallen zijn de filialen bij de beantwoor ding van vragen en het oplos sen van problemen betrok ken. Zonder de medewerkers daar zou de servicelijn dan ook nooit goed kunnen func tioneren. Doorverwijzen „In principe zijn de bedrijfs leiders en hun assistenten in de winkels de meest aange wezen personen om te reage ren op vragen en opmerkin gen van klanten. Daarom is het, als mensen bellen met bijvoorbeeld een klacht, van belang te weten in welk Al- bert Heijn-filiaal zij hun boodschappen doen. In veel gevallen kunnen wij dan als contactpersoon tussen de klant en de bedrijfsleider fun geren", aldus Ruut aan de Stegge. De telefonistes ver wijzen de klant door naar de bedrijfsleider van het desbe treffende filiaal, die uiteraard wordt ingelicht over de vraag van de klant. Een dergelijke nen Henk inmiddels. Hij leest niet alleen over Japanse cul tuur en kookkunst, maar gaat ook zelf regelmatig proeven. „Ik zit dan in het restaurant met een bloknoot op tafel. Die belangstelling vinden ze erg interessant." Na zessen open De Amsterdammer wordt door de Fresh Company op directe afhandeling tussen de betrokken personen blijkt bij beiden zeer positief over te komen. De klant ervaart dat de vraag, klacht of opmerking niet ergens in de prullen mand belandt, maar daad werkelijk wordt behandeld. Bovendien, en dat is even be langrijk, willen bedrijfslei ders graag zelf met hun klan ten spreken, zodat ze precies weten wat bij hen leeft. Op die manier werken Klanten service en filialen hand in hand." Dames „Voeling kunnen houden met de wensen van de klant", is ook één van de meest ge hoorde spontane reacties, wanneer op de afdeling Com mercie van Albert Heijn ge vraagd wordt naar het nut van Klantenservice. Andere reacties zijn: „Albert Heijn probeert naar zijn klanten te luisteren. Klantenservice past daar prima in" enAlbert Heijn is een levensmiddelen specialist. De informatie die via Klantenservice aan de consumenten wordt gege ven, onderstreept dit". Eén van de assortiment-ma nagers vertelt bij de term 'Klantenservice'; „Véél da mes met véél dagelijkse vra gen. Je kunt niets doen zon der dat het wordt opgemerkt. Die vragen vergen wel wat tijd maar het is voor een goe de zaak." „Inderdaad moeten reacties van klanten uiteindelijk lei zijn wenken bediend. Veel klanten vonden het een be zwaar dat ze zich moesten haasten als ze na hun werk een maaltijd bij de traiteur wilden kopen. En wie eerst een ronde maakte langs de spraakmakende cafés op het aangrenzende Spui stond, als het even tegenzat, ook voor een gesloten deur. Vandaar dat de openingstijden zijn Gerard Doets Cl) en Henk Meyer zijn verguld met de vernieuw de winkel den tot interne verbeterin gen", vertelt Ruut aan de Stegge. Als voorbeeld noemt ze het feit, dat op een gege ven moment relatief veel op merkingen werden gemaakt over donkere bladeren tus sen de spinazie. Nader onder zoek wees uit dat naast het spinazieveld beukebomen stonden, waarvan de gevallen bladeren moeilijk tussen even grote spinaziebladerèn geselecteerd konden wor den. Toen is besloten op die plaats geen spinazie meer te verbouwen maar een ander produkt. „Het klinkt eenvou dig, maar zonder die opmer kingen van onze klanten had den we er misschien zelf nooit bij stilgestaan." Gezondheid en milieu Veel van de gestelde vragen hebben betrekking op ge zondheid en milieu. „Dat is duidelijk iets wat consumen ten bijzonder bezighoudt", zegt Ruut aan de Stegge. „Vra gen over additieven, bestrij dingsmiddelen, scharrel- vlees, de samenstelling van produkten en onderwerpen als fosfaten in wasmiddelen en verpakkingen staan duide lijk centraal. Ook hier geldt weer dat niet op iedere vraag onmiddellijk een passend antwoord te geven is. Daar om nemen we in zulke situa ties contact op met onze col lega's van de Kwaliteitsad vies dienst KAD), die expert zijn op dit gebied. Dat werkt uitgebreid. Na zes uur sluiten twee rolluiken de in- en uit gang van de winkel af, zodat alleen de counter met vers- bereide maaltijden, voor- en nagerechten open blijft. Daar kan men voor alles terecht, behalve voor alcoholhou dende dranken. Maar die zijn in deze buurt elders voldoen de verkrijgbaar. De Fresh Company is behalve op werk dagen ook op zaterdag 's avonds open. Of het daarbij blijft is maar de vraag. Anton Innemee: ,Als de klant er prijs op stelt, gaan we des noods op zondag open. Die mogelijkheid hebben we nu." Centraal betalen Klanten met weinig tijd hou den er niet van als ze lang moeten wachten. Ze willen snel pakken wat van hun ga ding is, goed worden be diend en zonder omwegen kunnen afrekenen. Nu is het aantal zelfbedieningsmoge lijkheden groter en is er een ander kassasysteem inge voerd. Oorspronkelijk waren er ei genlijk zes winkels onder één dak. Overal moest de klant apart afrekenen. Nu is er één centraal betaalsysteem met vier kassa's. Alleen bij de maaltijden betaal je direct. heel goed. Kortom, als Klan tenservice kun je niet opti maal functioneren als je niet terug kunt vallen op collega's die dagelijks te maken heb ben met dit soort onderwer pen. Zij beschikken tenslotte over de kennis. Behalve vra gen over gezondheid en mi lieu krijgen we natuurlijk ook vragen over bijvoorbeeld prijsstelling van produkten. Ook hier geldt dat een groot aantal vragen wordt doorge speeld naar de afdeling Com mercie. Deze is op dat gebied weer specialist en Klanten service maakt daar dankbaar gebruik van." Autoriteit Albert Heijn is duidelijk een autoriteit op levensmidde- lengebied. „Dat merken we heel duidelijk bij de mensen die ons benaderen. 800 tele foontjes per week en zo'n 175 brieven is niet niks", zegt Ruut aan de Stegge. De ver wachting is dat het aantal te lefoontjes voorlopig nog zal toenemen. Uit de reacties die Klantenservice krijgt, blijkt dat de consument Albert Heijn gelijkschakelt met kwa liteit en deskundigheid. „On ze serieuze afhandeling van vragen, klachten en sugges ties draagt daar zeker toe bij. Reacties van klanten hebben er bijvoorbeeld toe geleid dat nieuwe artikelen in het assortiment zijn opgenomen, bepaalde prijsverlagingen zijn doorgevoerd, verpakkin gen zijn veranderd, wijzigin gen in het produktieproces hebben plaatsgevonden. Al les wordt in het werk gesteld om het de klant optimaal naar de zin te maken. Ik ben ervan overtuigd dat we nu met de landelijke invoering van het gratis 06-nummer dit doel nog beter kunnen bereiken."

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 9