KORTE EN LANGE NEUZEN GALL GALL VERDER NET ÉÉN OR „ACHTERBAN ONDER SCHAT INVLOED 0R!" iijüipM De bestuurder: Het dagelijks bestuur van de COR vergezelde A. Heijn half september tijdens zijn afscheidstournee door de Verenigde Staten. COR- voorzïtter Cor Schoon doet in drie afleveringen verslag van de reis. In een praatpaal je bestelling doen, dan de hoek omrijden, betalen en na een minuut verder rijden. Juist, dat is McDonalds. De ham- of kipburgers moet je gegeten hebben, anders ben je niet in de Verenig de Staten geweest. Welnu, het dagelijks bestuur van de COR is er wel degelijk geweest. Dit intermezzo vond plaats langs de snelweg tussen Atlanta en Greenville. Een snelweg waar je niet harder mag rijden dan 65 miles (ongeveer 110 km) en waar je een bekeuring van US 300 krijgt als je vuil op de weg achterlaat. BI-LO-trucks, keurig in het gelid Onder nmnm Greenville is geen Atlanta, maar meer een provincieplaats, waar ik mij als provinciaal - ik woon nu een maal niet in Amsterdam - beter thuis voelde. Met een distributieman in je midden (vice-voorzitter Jan van der Wiel) ontkom je er niet aan om een distributiecentrum te bezoeken. Dat ging weliswaar buiten het program ma om, maar het was zo geregeld. Wat is er nu anders dan bij ons? De hallen lijken hetzelfde, de stellingen even hoog. Maar verbeeldde ik het me nou of waren de schappen inder daad net even slordiger ingedeeld dan bij ons? Of wilde ik dat zo zien omdat wij nu eenmaal beter moeten zijn. In ieder geval was er aan de heftrucks wel wat bijzonders te zien, maar daarover een volgende keer. Op het parkeerterrein, keurig in het gelid en op nummer, de BI-LO-trucks. Korte en lange neuzen. Dezelfde reis genote die in Atlanta al een ritje met zo'n truck wilde maken bedelde bij onze rondleiders om een ritje, maar zij kwam niet verder dan het poseren op een treeplank. Het koel-DC van BI-LO, waar alles - van vis tot groene bananen - wordt opgeslagen, was enkelen van ons te koud. Maar twee heren, die in hun overhemd in de ge koelde ruimtes heerlijk bleven keu velen, moesten steeds aangemaand worden om op te schieten. Het distributiecentrum dat voor Giant werkt - een particulier bedrijf - is voor een deel geautomatiseerd. Tot drie hoog lopen de legbanden langs de stellingen. Bestellingen worden op de band gelegd en naar een verzamelpunt getransporteerd, waar de orders automatisch worden gesorteerd en doorgestuurd naar het laadpunt. Zo kan in één keer een golf van 10 filialen afgewerkt worden. (Opvallend was dat in beide distribu tiecentra die we bezochten, dezelfde perrons voor laden en lossen ge bruikt worden. Zeer efficiënt). In de drieploegencyclus wordt er eerst ge lost en in stellingen geplaatst. Daar na worden de orders verzameld en tenslotte 's nachts geladen. Ik hoop niet dat ik nu distributiemen sen op een idee heb gebracht, want ik zou het niet op mijn geweten willen hebben meegewerkt te hebben aan de bevordering van ploegendienst. Cor Schoon r r De OR'en van Alberto en Gall Gall gaan na de verkiezingen van maart 1990 op in één OR voor heel Gall Gall. Daarmee zal de integratie ook wat de medezeggenschap betreft haar beslag hebben gekregen. Het plan van de OR'en is inmiddels goedgekeurd door de Gall Gall-directie. Momenteel overleggen de beide OR'en met directeur K. Goedkoop via een overlegplatform dat na de acqui sitie van Gall Gall in het leven werd geroepen. ,,Het platform is in dertijd uit nood geboren", aldus voor zitter Han Theunisz van de OR Alber to, ,,je kunt nu eenmaal niet van de ene op de andere dag twee OR'en samenvoegen. Het platform werkt weliswaar goed, maar alles wat aan de orde komt, moet momenteel terug gekoppeld worden naar de OR'en en omgekeerd. Dat kost tijd. We zijn nu één bedrijf met één directie, dus is het logisch dat er ook één OR komt die overleg voert met de bestuurder. In het begin zal het wel even wennen worden, maar ik denk dat het de ef fectiviteit van de medezeggenschap uiteindelijk ten goede zal komen." De nieuwe OR van Gall Gall zal 14 zetels tellen. De verdeling is als volgt: hoofdkantoor en distributie centrum ieder 1 zetel, filiaalbeheer ders en overige medewerkers ieder 6 zetels. Karei Goedkoop is directeur van Gall Gall bv en als zodanig gesprekspartner van het OR-platform, bestaande uit vertegenwoordigers van de OR Alberto en de OR Gall Gall. Als voormalig directeur van Bols Nederland bv beschikt hij over een jarenlange ervaring met OR'en. ,,Mijn ervaringen met OR'en zijn in zijn algemeenheid positief, zij het dat we in de huidige situatie nog duide lijk aan elkaar moeten wennen. Gall Gall kent momenteel nog twee OR'en, namelijk een OR Gall Gall en een OR Alberto. Het overleg vindt sinds het begin van de integratie, januari 1989, plaats met een plat form. Kijkend naar de afgelopen maanden kan ik niet anders zeggen dan dat het platform zich zeer positief opstelt met betrekking tot alle zaken die met de integratie te maken heb ben. Anderzijds constateer ik dat er nog wel eens de neiging is om zaken die binnen het operationele vlak lig gen in het platform te behandelen en niet volgens de daartoe geëigende kanalen. Botsingen zijn er nog niet geweest, maar ik sluit niet uit dat het eens gebeurt. Soms is dat overigens wel eens goed, omdat een botsing kan helpen de zaken te verduidelij ken. Het lijkt misschien eenvoudiger om een bedrijf zonder OR te besturen, maar het is daarbij natuurlijk nog maar de vraag of het dan ook beter zou gaan. Mijn antwoord daarop is 'nee'. Voor het bestuur van een onder neming is het een goede zaak dat er naast de normale hiërarchische ka nalen ook een OR is die de onderne ming kritisch volgt en in een aantal gevallen een positieve bijdrage le vert omtrent de te nemen beslissin gen. Het dwingt de bestuurder bij al hetgeen er binnen het bedrijf ge beurt, extra attent te zijn op de even tuele gevolgen van de te nemen be slissingen. Je probeert als manage ment bij de plannen rekening te hou den met mogelijke vragen en opmer kingen vanuit de OR. Maar wat nu concreet de invloed is van een OR is moeilijk te bepalen. Het is praktisch onmogelijk om zoiets te kwantifice ren. In zijn algemeenheid denk ik wel dat de achterban de invloed van de OR op het ondernemen onderschat. Karei Goedkoop Dat komt wellicht ook omdat er bij primaire arbeidsvoorwaarden in eer ste instantie geen rol voor de OR is weggelegd. Dat is voorbehouden aan de vakorganisaties. Maar gezien de vele opmerkingen en vragen die binnenkomen via de OR, vermoed ik toch dat het platform een vrij groot draagvlak binnen Gall Gall heeft. Anderzijds moet ik echter opmerken dat bij velen in de achterban nog wel eens de neiging bestaat om puur in dividueel op het eigen filiaal gerich te problemen voor te leggen aan de OR-vertegenwoordiger, in plaats van dit probleem eerst via het norma le communicatiekanaal te bespre ken. Een cijfer? Je bent natuurlijk gauw geneigd een 7 als veilig gemid delde te geven. Ik vraag me echter af of het mogelijk is de samenwerking met een OR te beoordelen op basis van een cijfer. Het klimaat waarbin nen het overleg plaatsvindt zegt veel meer en dat klimaat ervaar ik als zeer positief. Flitsen

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 6