Ahold op zoek naar kleine beleggers Wat zijn dat eigenlijk, aandelen? Albert Heijn gaat PVC- verpakkingeti vervangen Colofon pagina 2 Flitsen Ruwt Geskes, medewerker centrale DOG-controlling (links) en Frans Hent, hoofd Acquisities en Investor Rela tions. Want hoe slecht het ook gaat met de economie, iedereen blijft eten. Dat moet een klei ne belegger aanspreken; hij kan rustig aandelen Ahold ko pen, zonder dat hij steeds in de krant moet kijken of het nog wel goed gaat." Dat Ahold spreiding van aan delen nastreeft onder kleine beleggers, heeft nog een an dere reden dan beperking van het risico dat grote hoe veelheden Ahold-aandelen ineens van eigenaar wisselen. Frans Hent: „We gaan ook proberen een duidelijker verband te leggen tussen Ahold en de werkmaatschap pijen. Als particuliere aan deelhouders weten wat Ahold is, zullen ze misschien vaker hun boodschappen doen bij Albert Heijn of Etos. Als mensen een financiële in breng in Ahold hebben, bind je ze mogelijk ook als klant." Ahold nam op 3 en 4 november in de Amsterdamse RAI deel aan de Dag van het Aandeel. Het was voor de eerste keer dat Ahold zich liet zien op deze jaarlijkse gebeurtenis, waar particuliere beleggers en beursfondsen elkaar treffen. Doel van die aan wezigheid: bij kleine beleggers belangstelling wekken voor Ahold en aandelen daarvan. Binnen de afdeling Financiën houdt Frans Hent zich bij Ahold onder andere bezig met 'Investor Relations'-ac- tiviteiten die gericht zijn op de relatie tussen bedrijf en aandeelhouders. Dat bete kent dat hij inlichtingen ver strekt aan financieel geïnte resseerden die iets willen weten over de Ahold-organi- satie en Ahold-aandelen. „De laatste tijd is bijvoorbeeld veel informatie over de situa tie met Asko gevraagd", ver telt hij. „Banken, effectenana listen en grote beleggers wil len nu eenmaal altijd weten of aandelen Ahold nog steeds de moeite waard zijn." Verwaarloosd Tot voor kort richtte 'Inves tor Relations' zich overwe gend op grote beleggers, zo als verzekeraars en pensioen fondsen, en minder op parti culieren die maar een paar aandelen Ahold kopen. „We hebben de kleine aandeel houder wat verwaarloosd", geeft Frans Hent toe. Maar binnen Ahold bestond al wel enige tijd het plan om ook het aandelenbezit bij particu liere beleggers te bevorde ren. De uitvoering van het plan om het aandelenbezit te spreiden onder die groep be leggers werd versneld door de ontwikkelingen rondom Asko, dat van een andere gro te aandeelhouder in één klap ongeveer 12 procent van Ahold's aandelen opkocht. Groeifonds De eerste stap richting kleine belegger zette Ahold op de Dag van het Aandeel. Op een ruime stand hebben Frans Hent en zijn collega Alexan der Reeders, bijgestaan door enkele andere financieel des kundigen en voorlichters van Ahold, de belangstellenden alle gewenste informatie ge geven over de onderneming en zijn aandelen. „We heb ben Ahold gepromoot als groeifonds", vertelt Frans Hent. „Een degelijk bedrijf, FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv november 1989 46e jaargang no. 10 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 45.000 Redactie secretariaat: Mw. J. Hammond Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592573 REDACTIE FLITSEN H. Dokman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-592576 A.de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg Zonemanager zone 8811 075-593637 Mw. S. Fijn van Draat Directoraat P&O HK 1324, 075-592694 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 802, 075-592466 dat de afgelopen jaren onder meer in de Verenigde Staten veel zaadjes heeft gezaaid. En die worden nu geoogst. De winst groeit flink." Ahold is voor kleine beleg gers interessant, daar is de heer Hent van overtuigd. „Wc kunnen namelijk een ongebruikelijke combinatie bieden: flink groeiende win sten en een beperkt risico. In feite zijn aandelen een soort eigendoms bewijzen. Een bedrijf geeft ze uit omdat het bijvoorbeeld grote plannen heeft, waar voor veel geld nodig is. Door anderen een stukje van de onderne ming te verkopen, in de vorm van aandelen, krijgt het bedrijf dat geld binnen. Er hoeft dan niet geleend te worden. Wie een aandeel in een bedrijf koopt, krijgt in principe ook recht op in spraak. Hij kan op verga deringen van aandeelhou ders meebeslissen over belangrijke kwesties. Want het gaat immers ook over de besteding van zijn geld (Niet alle bedrijven vinden inspraak overi gens even prettig. Om te voorkomen dat onvrien delijke figuren het voor het zeggen krijgen, beper ken sommige bedrijven dat stemrecht). Met het geld dat een be drijf binnenkrijgt door uitgifte van aandelen (een zogeheten emissie) kan het allerlei dingen doen. Ahold kan er bijvoor beeld winkels yoor kopen of verbeteren. Dat men sen bereid zijn aandelen te kopen, is niet alleen omdat ze het leuk vinden voor een heel klein stukje eigenaar van een bedrijf te zijn. Eigenlijk vinden de meesten het veel be langrijker dat ze als mede- eigenaar ook recht heb ben op een deel van de winst die het bedrijf maakt. Zo'n winstuitke ring wordt dividend ge noemd. Risico De waarde van een aan deel wisselt. Als een be drijf het heel goed doet - veel winst maakt of goede vooruitzichten heeft - zal er veel vraag naar zijn. Op de effectenbeurs, waar die stukken worden ver handeld, merk je dat aan de prijs. De 'koers' stijgt dan, in beursjargon. Om gekeerd kan de waarde van een aandeel ook da len, wanneer het econo misch minder goed gaat, of wanneer de vooruit zichten minder rooskleu rig zijn. Dat risico is onvermijde lijk verbonden aan beleg gen in aandelen. Wie een aandeel in een bedrijf koopt, koopt ook een stukje van het bedrijfsrisi co. Iedereen kan zijn geld op de bank zetten, en weet dan precies wat voor rente hij krijgt. Wie bereid is zich wat meer te verdiepen in beleggen, kan zijn kapitaal echter sneller zien groeien. Wat Ahold betreft: wie eind 1988 voor ƒ89,70 een aandeel in het bedrijf kocht, kon het medio ok tober verkopen voor 135 gulden. Dat is een winst van bijna 50% Albert Heijn heeft naar aanleiding van de dis cussie over PVC beslo ten vóór 1 juni 1990 alle PVC-verpakkingen te vervangen door andere materialen. Over PVC lopen al jarenlang discussies. Onderwerpen die aan de orde zijn geweest zijn o.a. de produktie van het ma teriaal, het gebruik voor le vensmiddelen, de wijze van verbranden en de problemen bij recycling. De dioxine-uit stoot waarvan recent sprake was heeft de discussie verder aangewakkerd. Intussen is landelijk door de consumen ten- en de milieubeweging een actie gestart om PVC te weren. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel advi seert zijn leden om PVC te vervangen. De Nederlandse consument wordt ook steeds kritischer ten aanzien van milieu-on vriendelijke produkten. Al- bert Heijn beseft hierin een eigen verantwoordelijkheid te hebben. In het voorjaar van 1989 heeft Albert Heijn de beslis sing genomen alle PVC-ver pakkingen te vervangen door ander materiaal. Op dit mo ment zijn o.a. medewerkers van de Kwaliteitsadvies dienst van AH bezig met het inventariseren van PVC-ver pakkingen. De vervanging van de verpakkingen heeft deels plaatsgevonden maar zal voor de rest nog erg veel tijd vergen. Het streven is dit echter voor juni 1990 te rea liseren.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 2