„HET IRRITEERT DE OR KENNELIJK NIET DAT IK VOORZIT!" I SIS LEVERT OR ETOS SCHAT AAN INFORMATIE OP De bestuurder: Uniek programma deze maand geïnstalleerd DE ORDENING N.J. Visser is directeur van de inmiddels binnen Albert Heijn geïntegreerde Distributie-organisatie. In die hoedanigheid voert hij overleg met de OR van Distributie. Al 20 jaar. Hij is kortom de bestuurder. Hoe denkt hij over zijn OR? Wat vindt hij de sterke en zwakke punten? ,,De distributieproblematiek ligt nu veel complexer dan 20 jaar geleden. Vroeger ging het overleg veel meer over omstandigheden in de distribu tiecentra zelf. Tegenwoordig praat ik met de OR veel meer over de ontwik keling van de distributie. Over wel of niet mechaniseren bijvoorbeeld. Of over de vraag of er wel of geen lande lijk distributiecentrum moet zijn. Er heeft een verschuiving plaatsgevon den. Ook wat kwaliteit betreft. OR- leden zijn nu wat breder georiënteerd dan vroeger. Er is een heel construc tief contact tussen bestuurder en OR, gebaseerd op vertrouwen. Van ge heimzinnigheid of manipulaties is geen sprake. Een sterk punt van de OR is dat hij vanuit eigen kracht ope reert. De OR straalt vertrouwen uit. Zwak vind ik dat het effect van de mutaties, die zich nu aan het eind van de zittingsperiode voordoen, zo duidelijk merkbaar zijn. Een extra belasting is het vele overleg dat de OR Distributie voert met de OR'en van AH en WG over de nieuwe over legstructuur, wat ten koste gaat van de eigen discipline. De energie wordt te veel verdeeld. Een cijfer? De be ginperiode was een 8 waard, maar op dit moment zit de OR op een lxh. Ik heb de afgelopen 20 jaar stevige botsingen met de OR gehad. De laat ste 5 jaar minder. Dat komt omdat de OR nu in een vroeger stadium bij de plannen wordt betrokken. De open heid is veel groter geworden, waar door het verrassingselement is ver dwenen. Er zijn natuurlijk wel eens momenten waarop ik denk: ,,Had ik maar geen OR", maar tegelijkertijd realiseer ik me dat de acceptatie van onze plannen groter is dank zij de OR. De OR heeft vooral een controle rende functie. De toetsing van onze voornemens draagt bij aan een even wichtige besluitvorming. Je weet dat je met goede argumenten moet ko men. De OR dwingt ons min of meer onze plannen te nuanceren. En uit eindelijk komt dat de kwaliteit van de besluiten ten goede. Dat zou je de invloed van de OR kunnen noemen. Vergaderingen met de OR bereid ik net zo voor als andere vergaderin gen. Als ik dat niet doe dan merken ze dat meteen. Vooral omdat ik bij elke overlegvergadering als voorzit ter fungeer. Bij andere OR'en zie je wel dat de overlegvergaderingen per toerbeurt worden voorgezeten door de bestuurder en de OR-voorzitter. Zo niet bij ons. Het irriteert de OR kenne lijk niet dat ik voorzit. Voorlopig blijft het nog wel even zo, want Distributie houdt ook na de verkiezingen van 1990 een eigen OR. Kijkend naar de acceptatie binnen de distributiecen tra is het begrijpelijk dat er een OR/ GOR-structuur komt. Aan de andere kant zou één OR voor heel Albert Heijn beter aansluiten bij de integra tiegedachte. Ik hoop zelf dat de OR/ GOR-structuur een overgangssitua tie is en dat de OR'en van AH, WG en Distributie en de AH-directie zich op de langere termijn vinden in één OR."« De OR Etos beschikt sinds kort over een computerprogramma waar mee sociaal beleid van Etos kwantitatief kan worden getoetst. Het programma, genaamd SIS (Sociaal Informatie Systeem), is deze maand via de Etos-computer rechtstreeks aangesloten op het bestaande Ahold-personeelsinformatiesysteem (PIPS). Dank zij SIS is de OR in staat sneller name kan de OR zien of de afspraken en frequenter inzicht te krijgen in so- over het opnemen van ADV in blok- ciale informatie. Ziekteverzuim, per- ken van 4 uur worden nagekomen, soneelsopbouw, verloop, contract uren, ADV-opname en andere c vens kunnen op elk gewenst moment Variabelen worden opgevraagd. Op die manier Het programma biedt ook de moge- is het voor de OR makkelijker gewor- lijkheid om periodieke overzichten te den om het sociaal beleid van Etos te maken en kruisverbanden te leggen evalueren. Enkele voorbeelden: een tussen zelf gekozen variabelen. Zo uitdraai van de contracturen van de kan het ziekteverzuim bijvoorbeeld medewerkers leert de OR of de af- gekoppeld worden aan de leeftijd spraken ten aanzien van het terug- van de medewerkers of de opname dringen van nul-contracten (los per- van ADV aan de functiegroepen. Er soneel) nageleefd worden. En aan de zijn in totaal 20 variabelen die met hand van een uitdraai van ADV-op- elkaar in verband gebracht kunnen Bron: Bureau Ondernemingsraden Een blik op de harde feiten van het OR-werk Noord Holland 40% Overijssel 15% Noord Brabant 14% Zuid Holland 11% Gelderland 11% Utrecht 4% Limburg 2% Drenthe 2% Groningen 1% Friesland Zeeland Waar wonen zij eigenlijk In de 11 OR-en van Ahold zitten bij elkaar 147 leden. Maar waar komen zij nu eigenlijk vandaan? Leeft de medezeggenschap in bepaalde delen van Nederland meer dan in andere delen? Hieronder de verdeling van OR- leden per provincie. v.l.n.r. OR-voorzitter Hans de Vries, secretaris Chris Rombauts en onderzoe ker Eric Pauli worden. Op die manier kan de OR a la minute beschikken over een schat aan informatie. De OR is enthousiast over de moge lijkheden van het programma. Voor zitter Hans de Vries: ,,De informatie is voor ons toegankelijker en door zichtiger geworden. We hebben het recht op informatie nu als het ware in eigen beheer gekregen. Ik denk dat wij de eerste OR in Nederland zijn met zo'n programma." Rekenwerk Het programma is speciaal voor de OR van Etos ontwikkeld door Eric Pauli en Petra Biemans, twee studen ten van de Universiteit van Amster dam. Beiden zijn inmiddels op het project afgestudeerd in het vak orga nisatiesociologie. Via de COR, die het project heeft betaald, zijn ze bij de OR Etos terecht gekomen. Daar kwa men ze als geroepen, want de OR worstelde al enige tijd met het so ciaal jaarverslag van Etos, waar vol gens de OR te weinig meetbare gege vens in stonden. OR-secretaris Chris Rombauts: ,,In 1988 hebben wij een goed sociaal jaarverslag gekregen met alle door ons gevraagde gege vens. SIS is hierop een prima aanvul ling, met als groot voordeel dat deze gegevens niet één maal per jaar, maar ieder moment oproepbaar zijn. Daarbij scheelt het ons enorm veel rekenwerk en is het gebruikersvrien delijk, zodat je er zonder cursus mee kunt werken." SIS is met goedkeuring van de Etos- directie aangesloten op het PIPS-sys- teem, met dien verstande dat privé- gegevens van medewerkers niet ge bruikt kunnen worden. Het program ma maakt alleen gebruik van de zo genoemde 'gedepersonifieerde' ge gevens. Verschillende andere OR'en van Ahold hebben al belangstelling getoond voor het SIS-programma. En ook het managementteam van Etos zelf is volgens voorzitter De Vries geïnteresseerd. ,,Het programma is geïnstalleerd op de computer van personeelszaken. PZ-man IJff is van plan SIS ook te gaan gebruiken. Flitsen

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 7