EEN DELEGATIE VAN DE WORKS COUNCIL AHOLD NEDERLAND IN DE VERENIGDE STATEN COR BERAADT ZICH OVER TOEKOMSTIGE ROL Het dagelijks bestuur van de COR vergezelde A. Heijn vorige maand tijdens zijn 'afscheidstoernee' door de Verenigde Staten. COR- voorzitter Cor Schoon doet in drie afleveringen verslag van de reis. Deze maand zijn eerste bijdrage. Ach, een verslagje over een bezoek van een week aan BI-LO. Giant en Finast, onze zusters in de Verenigde Staten, zet ik zo in elkaar. Dat dacht ik voordat ik de Atlantische Oceaan overvloog. Nu ik terug ben en alles een week heb kunnen laten bezinken, is mijn dagboek verrijkt met 52 bladzijden en heb ik de opgedane indrukken nog niet echt kunnen rangschikken. Het maken van een verslag valt mij dan ook moeilijk. Waar moet ik over schrijven; over de personen met wie ik in die week, of een deel daarvan ben opgetrokken? Nee. dat kan ik niet, per slot van rekening zijn wij geen 'Privé'. Moet ik schrijven over de Nederlanders c.q. ex-Nederlanders die ons deze week begeleid hebben? Ik ben dan gauw klaar: niets dan lof voor Maureen Burghouwt, Cornelie Jutte en Hein van Gorp. Zij hebben mij veel verteld, maar dat is wellicht nog maar 5%. Hoe de arbeidsvoorwaarden geregeld zijn in de VS en o.a. bij onze zusterbedrijven, daar zal ik nog een apart artikel aan wijden, omdat dit stuk anders te lang wordt. Lichaamsvocht Ik kan iets vertellen over het weer, de warme, vochtige muur waar we te genaan liepen toen we uit de hal van het vliegveld in Atlanta stapten en die we tot in New York niet van ons af konden schudden, of over het feit dat we de orkaan Hugo steeds vooruit zijn gebleven. De orkaan die, terwijl wij in New York waren, geen BI-LO winkel gespaard heeft. Maar wie in teresseert het nou hoe het weer was in de VS en dat ik somtijds mijn over hemd moest uitwringen vanwege het daarin verzamelde lichaamsvocht. De enkele vliegfanaat die bij Ahold werkt zal ik geen plezier doen door niet te schrijven over onze vluchten met de kleine straalvliegtuigen die ons probleemloos van Greenville, via Harrisburg en Cleveland naar Bridgeport hebben gebracht. Dat er een koffer van één van de reizigers een nacht onder zeil is gebleven, mag geen smet werpen op de vluch ten. Als ik zo doorga, dan kan ik volstaan met het bovenstaande, want dan blijft er niets meer over om te vertel len. En dat terwijl er zoveel te vertel len is! Toch blijft het moeilijk om deze week goed over te brengen aan dege nen die er niet geweest zijn. Voor be langstellenden, de Albert Heijn-di- rectie misschien, heb ik een diavoor dracht in de aanbieding. Op deze dia's is veel te zien van de prachtige interieurs van de supermarkten. He laas niet van de concurrenten die wij bezocht hebben. Daar mochten, uit fatsoensoverwegingen, geen foto's of dia's worden gemaakt. Had ik nu toch maar een verborgen camera meegenomen. Snoepreisje Wat was nu de reden dat voorzitter. secretaris en vice-voorzitter met part ner of iemand naar keuze, een week VS hebben gedaan? A. Heijn: ,,Ik zou het prettig vinden als u deel uit zou willen maken van het gezelschap dat mij begeleidt tijdens mijn afscheids toernee in de VS." P.J. Everaert tij dens een afscheidsspeech bij Giant: ,,De leden van de works council ko men hier om eens te zien wat er zoal met het Nederlandse geld gedaan wordt." Vele bekenden en onbeken den: „Gewoon een snoepreisje." Ik heb het zelf een leuke reis gevon den, waarin veel tijd was om te zien wat er met ons geld gekocht is. Ik heb deelgenomen aan alle officiële bor rels en diners, geluisterd naar be groetingen en afscheidsspeeches en gepoogd om wat zicht te krijgen op de arbeidsverhoudingen, -omstandig heden en -voorwaarden. Met een busje naar Atlanta rijdend maak ik voor het eerst echt kennis met Amerika. Een baan met vijf rij stroken voert ons naar de stad. Links en rechts passeren ons wagens. Dat mag gewoon en brengt wel rust, want niemand wordt hier agressief als hij rechts wordt ingehaald. Op de weg zijn alleen grote en supergrote personenwagens te zien. Bij het zien van de vele vrachtwagens, waarvan de trucks er zo bijzonder mooi en kleurig uitzien, met hun grote vier kante neus, wilde één van ons zo de bus uitstappen en achter het stuur gaan zitten van zo'n kolos. Nee, het was dit keer niet een man die het zo graag wilde. Muur In Atlanta, de stad waar wij een dag konden acclimatiseren, werden wij De skyline van Atlanta opgewacht door Hein van Gorp, die deel uitmaakt van de staf van Ahold USA. Hij was onze begeleider voor deze week. Buiten, na eerst door de warme, vochtige muur heengebro ken te zijn, maakten wij kennis met Maureen Burghouwt. Zij heeft gestu deerd in de VS en werkt nu sinds een paar maanden bij BI-LO. Omdat zij Nederlands spreekt, mocht zij ons tij dens het BI-LO-bezoek vergezellen. Het is wel liefdewerk, oud papier voor haar. Alleen kan het voordelig werken bij eventuele promoties. Gewoontegetrouw heb ik deze avond mijn hond uitgelaten. Dat deed op dit moment ook iemand anders voor mij aan de andere kant van de oceaan, maar het ommetje kan ik toch niet missen. De straten in Atlanta leken wel uitgestorven, onbegrijpelijk voor zo'n grote stad. Bijna geen auto's en wandelaars rond de klok van elf uur 's avonds. Tijdens de wandeling ken nis gemaakt met de daklozen die in de diverse portieken sliepen en met figuren die mijn portemonnaie wat lichter wilden maken. Ook dat is Amerika. Een volgende keer komen de winkels en distributie aan bod. Cor Schoon. De Centrale Ondernemingsraad beraadt zich momenteel over zijn toekomstige rol binnen Ahold. Aanleiding voor de heroriëntatie vormen onder andere de decentralisatie van de concernregelingen, de verzelfstandiging van de werkmaatschappijen, de integraties van Miro, Vers Vlees Groep en Distributie binnen Albert Heijn, de veranderde concernstructuur en de ontwikkelingen in het buitenland. Bovengenoemde veranderingen heb- 'ja' beantwoord. Tijdens een twee ben effect op de positie van de COR. De invloed van de raad kan. erdoor worden ondergraven. Men houdt er terdege rekening mee dat het zwaar tepunt van de medezeggenschap bij de OR'en van de werkmaatschappij en zal komen te liggen. Tot voor kort bestond de vrees dat er voor de COR nog slechts een figurantenrol zou zijn weggelegd. De vraag die de COR dan ook stelde, was: ,,Is er nog een toekomst voor de COR?" De Raad van Bestuur heeft deze vraag inmiddels met een volmondig daagse bijeenkomst met de Raad van Bestuur eerder dit jaar, concludeerde de RvB dat er ondanks decentralisa ties, in de toekomst personeelsmana gement op centraal niveau bij Ahold Nederland gevoerd zal blijven wor den. Dat betekent dat er een basis aanwezig blijft voor het voortbestaan van de COR. Ook de COR zelf lijkt er inmiddels van overtuigd dat er nog voldoende taken op centraal niveau overblij ven. Punt van discussie binnen de raad is nu hoe een en ander aange pakt dient te worden. In verband met de recente ontwikkelingen rond Asko acht de COR het van het grootste be lang dat er snel afspraken worden gemaakt met de RvB over de invloed van de COR op de samenwerkings verbanden. Hierover zal zo spoedig mogelijk een voorstel worden ge maakt. Daarnaast werkt de COR aan een discussienota over zijn toekomstige rol. Daarin zullen vragen beant woord worden als: Hoe moet de COR geïnformeerd worden over de buiten landse activiteiten? Blijft de COR overleg voeren met de RvB of zal er sprake zijn van een overleg met de directie van Ahold Nederland? Moet de COR werknemersoverleg op internationaal terrein organiseren? De bedoeling is dat de discussienota nog dit jaar zal verschijnen.* Flitsen

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 6