Kwart miljoen van jubilerend Kok-Ede voor zwakzinnigenzorg RSBCTie t) JAAR IN GROOIVER i FIETSTOCHT GOED VOOR 4.680,- De uit gezochte projecten: ZUM2!NNI0ÊNZO{£ $250-000* Elf pro j ecten voor zwakzinnigen geselecteerd Flitsen pagina 5 EUROPEAN MONEY BANK 122233* 11H CQbiUCibtbrt K De beer Everaert overhandigt de bee)- Krol van de NZR de cheque Het kwart miljoen dat Kok-Ede heeft ingeza meld voor geestelijk gehandicapten, zal worden verdeeld over elf projecten. De pro jecten zijn uitgezocht door een daarvoor in gestelde commissie van de Sectie Zwakzin nigenzorg van de Na tionale Ziekenhuis raad. De behoefte aan extra financiële ondersteu ning bleek bijzonder groot. In totaal kreeg de beoordelingscom missie, onder leiding van drs. B.P.M. Princen, 51 projecten voorge legd, waarmee in totaal tien miljoen gulden was gemoeid. Een groot aantal daarvan viel af, omdat de com missie het geld wilde bestemmen voor ini tiatieven waarvoor an ders nooit geld be schikbaar zou zijn ge weest. „Het mocht niet worden gebruikt voor structurele proble men, en ook niet voor bouw en inrichting", aldus de heer Princen. Projecten die voor on dersteuning in aan merking kwamen, moesten verder origi neel zijn, een zekere voorbeeldfunctie heb ben, rechtstreeks ten goede komen aan zwakzinnigen en voor zien zijn van een dege lijke onderbouwing. „Wat dat betreft is de commissie gelukkig: alle elf plannen die aan de normen voldeden konden we honore ren", aldus de heer Princen. Deze projecten kosten samen bijna 163.000 gulden. Van het over blijvende geld zullen nog meer projecten worden gerealiseerd. Fred Charité op de top van de Navacerrada (Spanje). Medewerkers van Kok- Ede hebben een kwart miljoen gulden bijeenge bracht voor de zwakzinni genzorg. Ahold-president drs. P.J. Everaert heeft dit bedrag op 22 september overhandigd aan drs. A J.T. Krol van de Nationa le Ziekenhuisraad (NZR). Voor de medewerkers van Kok-Ede, dat dit jaar zijn veertigjarig bestaan viert, is de opbrengst een groot succes. Ze hadden ge hoopt met allerlei activi teiten in het kader van de jubileumviering een be drag van 200.000 gulden bij elkaar te krijgen. Die activiteiten varieerden van feestavonden, via een groots opgezette sport- en speldag, een sponsorloop en zelfs een gesponsorde fiets tocht tot in Zuidwest-Portu- gal, tot een inzameling van oud papier en de verkoop van jubileum-pudding en -wijn. Ook de Nederlandse Vereniging van Keukendes kundigen, die 25 jaar bestaat, de directies van Kok-Ede, Grootverbruik Ahold en Ahold zelf droegen bij aan het kwart miljoen. Het idee om iets te doen voor zwak zinnigen kwam voort uit de behoefte bij mensen van Kok-Ede om de jubileumvie ring uit meer te laten bestaan dan „feestvieren, eten, drin ken en vrolijk zijn. We willen geld opbrengen voor een goed doel", zo vertelde een van de initiatiefnemers. Het lag voor de hand dat doel te zoeken in de klantenkring van Kok-Ede. Dit onderdeel van Grootverbruik Ahold le vert immers aan verzorgende instellingen, zoals ziekenhui zen, bejaardenhuizen en ver pleeginrichtingen, die wat extra steun vaak goed kun nen gebruiken. Betrokkenheid De Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) adviseerde Kok- Ede het geld tc bestemmen voor verstandelijk gehandi capten en richtte daartoe het Projectfonds Zwakzinnigen zorg op. Tijdens de feestelij ke afsluitende bijeenkomst in Ede, waarbij een symboli sche cheque van een kwart miljoen werd overhandigd, stelde de algemeen directeur van Grootverbruik Ahold, de heer P.J.M. van Stekelenburg, dat dit fonds „inderdaad ook letterlijk inhoud" heeft ge kregen. Hij prees de ruim 500 medewerkers van Kok- Ede die daarvoor hebben ge zorgd, en ook de leveranciers van wie een aantal als spon sor is opgetreden. „Het is fantastisch om te zien wat deze actie heeft losge maakt", zo zei de heer Van Stekelenburg. „Het is een goede weerspiegeling van de betrokkenheid van onze mensen bij het minder geluk kige lot van anderen. De con statering dat hiervoor, naast alle moderne verzakelijking, plaats is, geeft een goed ge voel." WVC Professor drs. J. van Londen, directeur-generaal van Volks gezondheid van het Ministe rie van WVC, schetste daarna voor enkele honderden ge nodigden - onder wie leve ranciers, Ahold-bestuurders en vertegenwoordigers van zwakzinnigenzorg en over heid - de grote, vooral finan ciële problemen waarmee de zorg voor verstandelijk ge handicapten kampt. Hij noemde een overheid „als beschermer der zwakken" onvoldoende. „De zorg voor mensen met een geestelijke handicap zal op veel bredere kringen in onze samenleving moeten steunen", stelde de heer Van Londen. En daarom uitte hij zijn waardering voor de spontane geste van Kok- Ede „om juist de zwakzinni genzorg te laten delen in de festiviteiten." Ook Ahold-president drs. P.J. Everaert noemde, even voordat hij de symbolische cheque voor de NZR van Kok-Ede-medewerker P.Zou- tendijk kreeg, de inzameling „een prachtig gebaar van Kok-Ede in de richting van de samenleving." Van het kwart miljoen dat Kok-Ede inzamelde voor de zwakzinnigenzorg, werd 4.680,- bij elkaar gefietst door Fred Charité. De 4l-jarige vertegen woordiger van Kok-Ede reed in zestien dagen in z'n eentje van Heerenveen naar de Europese zuid kaap Cabo St. Vincente, in het uiterste zuidwesten van Portugal. Bijna 3.800 kilometer met een gemid delde van ruim 235 km per dag! „Waarom de Zuidkaap? Omdat-ie er nu eenmaal is en omdat het uitzicht er verrekte mooi is!" Kok-Ede betaalde zelf 1,- per kilometer; Nutricia gaf ƒ0,10 per kilometer; Bon- duelle had er 400,- voor over en zijn collega's van de Verkoop Buitendienst 100.-. De tocht, uitgezet door toerclub Le Champion uit Zaandam, voerde Charité door de mooiste delen van Frankrijk en Spanje. In het routeschema waren onder meer opgenomen: de Tour- malet (2.115 m), de Soulor (1.450 m) en de Aubisque (1.710 m), alle drie bekend en berucht van de Tour de France. In zijn dagboek no teerde hij: „Zwetend als in de sauna beklim ik de bergen. Vloekend tegen de steile hel lingen, maar inwendig genie tend van m'n eigen lijf. Voe lend hoe de spieren in m'n benen elke keer weer op zwellen om de pedalen rond te krijgen." Charité, die ongetwijfeld de zwaarste inspanning voor de inzamelingsactie leverde, reed in het voorjaar ter voor bereiding van de tocht 10.000 km. Als lid van de toerclub Le Champion fietst hij gemiddeld zo'n 20,000 km per jaar. Een indrukwek kende afstand, maar vergele ken met wat sommige andere clubleden fietsen, stelt het volgens de vertegenwoordi ger niets voor. „We hebben leden die 40.000 tot 50.000 km per jaar fietsen. Er is er één die in tien jaar tijd de afstand aarde-maan heeft af gelegd, Ik ben eigenlijk nog maar een kleine jongen!" Charité fietste al twee keer eerder naar Portugal. „Dit is de laatste keer geweest. On bewust wil je toch bewijzen dat je het nog kunt." Hij kon het dus nog, ondanks de dich te mist in de Pyreneeën, het noodweer en de moordende hitte op de Spaanse hoogvlak tes. In Lissabon nam hij het vliegtuig terug naar Neder land. „Dat is het leuke: je fietst zestien dagen om er te komen, en je bent in 2 uur terug!" De Sterrenberg (Huis ter Heide): Apparatuur om 'IV- programma's voor gehandi capten te maken, 30.000 gul den. Stichting GJTVW (Den Haag): Apparatuur om TV- programma's voor geestelijk gehandicapten te maken, 29.500 gulden. Nederlandse Sportbond voor Geestelijk Gehandi capten: Ondersteuning van een sporthappening voor en door geestelijk gehandicap ten, 20.000 gulden. Eemeroord (Baam): Aan gepaste schommel voor ern stig geestelijk gehandicap ten, 17.500 gulden. Stichting PAGE: Paardrij den voor gehandicapten, 15.000 gulden. Bartiméushage (Doom): Aangepaste fietsen, 13 000 gulden. De Beele (Voorst): Hinder- nisbaan, 11.500 gulden. Dagcentrum Maasbracht: Artotheek, 7.240 gulden. De Valkenhof (Assen): In richting van winkel voor in het dagverblijf gemaakte pro- dukten, 7.220 gulden. Dagcentrum Maasbracht: Apparatuur en ingrediënten voor zelf kaas maken, 6.500 gulden. Stichtingen De Klup en Gemiva (Gouda): Kooktoe- stellen en ander materiaal voor eetcafé licht geestelijk gehandicapten, 5.500 gul den. DAGBOEK De tocht van Charité was behalve nuttig ook leer zaam. Naast geld voor het goede doel, leverde het hem ook inzicht op in het wezen der dingen. De toerfietser slaat de laatste pagina van z'n dagboek op en leest voor: „En plotse ling besef je ook hoe tijde lijk alles is. De betrekke lijkheid van het leven is als het ware tastbaar aan wezig. Hoeveel mensen voor mij hebben op dit zelfde punt gestaan, uitkij kend over zee, tobbend over van alles en nog wat. En waar zijn ze nu? AI hun problemen zijn door de tijd opgelost. Alleen het beuken van de golven diep onder mij zijn het bewijs van het altijd aan wezige wassende water waarin het opgeloste le ven ritmisch de tijd weg spoelt."

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 5