'Internationale samenwerking reëel perspectief ORKAAN HUGO RAAST DOORBI-LO GEBIED Managementinformatie systemen Wisselgeld pagina 4 Flitsen Ahold, Argyll en Casino zien uitstekende mogelijk heden om gezamenlijk nieuwe management infor matie systemen te ontwikkelen. De partners vullen elkaar op MIS-gebied goed aan. Dat bleek tijdens vier conferenties die sinds mei zijn belegd. Op deze conferenties heeft men elkaar geïnformeerd over de feitelijke stand van zaken in de onderne mingen en zijn mogelijkheden voor samenwer kingsprojecten concreet geïnventariseerd. De combinatie van bedrijven blijkt jaarlijks enkele honder den miljoenen guldens te be steden aan nieuwe appara tuur, systemen, pakketten en onderhoud. De kennis en er varing op dit terrein is com plementair, zodat samenwer king bijzonder zinvol is. Het ligt in de bedoeling door sa menwerking synergie te creëren. Ahold-directeur Sys temen. M. van Marion: „Het resultaat van de gezamenlijke inspanningen moet bedui dend groter zijn dan de resul taten die we door onze afzon derlijke inspanningen zou den kunnen behalen. Door de grote schaal van de pro jecten die we samen kunnen aanpakken ontstaan er ook voor leveranciers nieuwe mogelijkheden. Wij kunnen een leverancier de garantie geven dat we gedurende ja ren een afgesproken hoeveel heid apparatuur afnemen. Zo'n bedrijf heeft dan een prachtkans om over een aan tal jaren over een vaste afzet van apparatuur te beschik ken. Dat is natuurlijk een enorm voordeel, en gelet op de leidende rol van Argyll, Casino en Ahold in de Euro pese detailhandel een goed verkoopargument naar ande re supermarktbedrijven." Flitsende start De MIS-samenwerking kreeg een flitsende start in mei dit jaar. Vlak nadat bekend werd dat men de handen ineen zou slaan werd de jaarlijks Ahold- MlS-conferentie gehouden. Naast de Amerikaanse werk maatschappijen, Ahold-Ne- derland en Schuitema, wer den ook Argyll en Casino uit genodigd. „Dat was een uit stekende gelegenheid om eens aan elkaar te snuffelen", zegt J. Slinkert, Hoofd Infor matiemanagement van Al- bert Heijn bv en sinds kort als medewerker Eurödesk nauw betrokken bij de Europese MIS-samenwerking. ..Maar die bijeenkomst had vooral de strategische planning tot onderwerp. De systemen zelf kwamen veel minder ter sprake. Dat is gebeurde wèl tijdens de volgende confe renties. In juni bezochten we Argyll in London, in septem ber waren we bij Casino in St. Etienne en in diezelfde maand kwamen we in Neder land bijeen. Tijdens de bij eenkomsten hielden deskun digen presentaties zodat we een reëel inzicht kregen in de feitelijke sitatie en de beteke nis die de systemen in de praktijk hebben. Zonder op smuk en fraai aangedikte toe komstbeelden. Op de techni sche aspecten zijn we minder diep ingegaan. In dit stadium is dat nog van secundair be lang. We weten nu van elkaar hoe we ervoor staan, wat we doen en welke activiteiten we op korte termijn van el kaar kunnen verwachten." Inventarisatie voltooid In de eerste fase is geïnventa riseerd welke projecten de partners samen op de rails kunnen krijgen. Zo ontstond een lijst van meer dan 20 po tentiële projecten. Welke daarvan in de praktijk wor den uitgevoerd zal door de topdirecties worden beslist. Van Marion: „We zijn tot de conclusie gekomen dat we het makkelijkst kunnen sa menwerken op die systemen die het minst in de organisa tie ingrijpen. Dat komt door dat de bedrijven verschillen de organisatiefilosofieën hebben. Het creëren van één systeem voor alle partners bijvoorbeeld, is wellicht over een paar jaar interessant, maar heeft nu geen prioriteit. Wel zijn we nu zover dat we de eerste drie korte-termijn- projecten zouden kunnen benoemen." zelfs een totaal andere di mensie krijgen. Van Marion: „Als het opeens een heel zo merse dag wordt kun je di rect besluiten om een com mercial over aardbeien te vertonen. Daaraan kun je meteen een actie koppelen, door wellicht samen met een leverancier met een aantrek kelijke aanbieding voor slag room te komen. Samenwer king tussen de drie bedrijven van 'de Alliantie' kan het ont wikkelen van deze satelliet communicatie aanzienlijk goedkoper maken." In het kader van verkooppro motie zou een elektronische schapsticker ook goed pas sen. Dit is een radiozender en -ontvanger met een LCD- schermpje dat onder andere naam en prijs van een artikel vermeldt en andere informa tie geeft, bijvoorbeeld door een knipperend lichtje bij een reclame voor het desbe treffende artikel. De elektro nische schapstickers hebben diverse voordelen. Voor het maken van de huidige stic kers is tijd nodig. Daardoor zijn een zorgvuldige plan ning en beheer van prijswijzi gingen op het hoofdkantoor en in de winkel nodig. Hier mee worden afwijkingen tus sen prijzen op het schap en in de kassacomputer voorko men. Bij gebruik van elektronische schapstickers kunnen prijzen vanuit het hoofdkantoor elektronisch aan de kassa- computer worden doorgege ven en van daar elektronisch aan de schapsticker. Planning en beheer worden daardoor eenvoudiger. Ook hier kan Op de foto v.l.n.r. J.E.G Slinkert (AIIBV), E.A Keller (AllBV). A. Thivilier (Casino), M. Beauchamps (Casino), M.J. Winch (Ar gyll), A du Pare (Casino), J. Buisson (Casino), J.P Busquet (Casino), B. Keating (Argyll), M. rati Marion (AJoold) samenwerking leiden tot la gere ontwikkelingskosten voor elk individueel bedrijf en een groter animo van leve ranciers van elektronische schapstickers om aan geza menlijke ontwikkeling te doen. Hooggespannen verwachtingen „De verwachtingen zijn hooggespannen", besluiten de heren Van Marion en Slin kert. „Na die bijeenkomsten zijn we nog enthousiaster dan we in het begin waren. Hoewel je merkt dat we uit bedrijven komen met heel ei gen culturen verlopen de ge sprekken in een zeer positie ve en resultaatgerichte sfeer. We zien het allemaal vrese lijk zitten. Dat merk je aan kleine dingen. Bijvoorbeeld aan het feit dat wij ons Frans bijspijkeren en dat de Fran sen zitten te blokken op het Engels, de voertaal op onze bijeenkomsten." Satelliet communicatie en elektronische schapstickers De internationale MIS-sa menwerking kan in verschil lende vormen gestalte krij gen. Te denken valt aan uit wisseling van ideeën, erva ring en kennis, het uitlenen van medewerkers en het aan pakken van researchpro- gramma's. Ongekende moge lijkheden liggen in het ver schiet. Zoals de mogelijkhe den om wachttijden te ver minderen door de klant met behulp van elektronika zelf meer aan de afrekening te la ten doen. Het elektronisch betalen kan worden geïntro duceerd, dan wel uitgebreid, al dan niet gekoppeld aan een trouwe klantenkaart die ex tra voordelen biedt voor de klant. Door gebruik te maken van communicatie per satelliet zouden niet alleen databe standen overgeseind kunnen worden, maar natuurlijk ook berichten of opleidingspro gramma's. Het fenomeen van video-commercials in de winkels, aangepast aan een actuele situatie, kan daardoor Vervolg van pagina 1 reikte werd het plotseling windstil. Dat duurde een mi nuut of 50 en daarna ging het opnieuw urenlang te keer. Al le bomen in Rick White's tuin werden omver geblazen en sommige sloegen dwars door het dak. Rick en z'n vrouw, de hond en ik hebben al die tijd beschut achter de piano ge zeten. Het was een angstaan jagende ervaring." Crisisteam De BI-LO filialen waren zo goed mogelijk voorbereid op de orkaan. Toen duidelijk was dat Hugo de kust van South Carolina zou treffen, werden er triplex-schotten voor de ramen getimmerd en werden de schappen afge dekt met plastic tegen wa teroverlast. „Als we die schotten niet voor de ramen aangebracht hadden, dan zouden er zeker 20 winkels geen dak meer hebben ge had", schat tony Schiano, de leider van het speciale cri sismanagementteam, dat in allerijl op het BI-LO hoofd kantoor in Greenville werd geformeerd, om de bevoorra ding en hulpverlening aan de getroffen winkels te coördi neren. Een dag voor de orkaan wer den de winkels vanuit het dis tributiecentrum in Greenvil le voorzien van grote hoe veelheden 'dry-ice', een che misch preparaat waarmee de diepvriesprodukten na het uitvallen van de elektriciteit op temperatuur gehouden konden worden. Tony Schia no: „We waren er vrij zeker van dat de stroom zou uitval len. Het lag dus voor de hand dat onze klanten behoefte zouden hebben aan kaarsen, zaklantaarns en batterijen. Daarnaast was er ook veel vraag naar water in flessen, vlees in blik, ijsblokken en houtskool om te grillen. Die artikelen hebben we met truckladingen tegelijk naar onze filialen gestuurd." Enorme toeloop Dank zij de voorbereidingen en de inzet van de medewer kers kon BI-LO z'n filialen na de ramp veel sneller dan zijn Omdat de banken na de orkaan door het uit vallen van de stroom nog geruime tijd dicht bleven, ontstond er za terdag 23 september in de BI-LO supermark ten een groot tekort aan wisselgeld. Het cri sisteam verzamelde daarop al het extra wis selgeld in de BI-LO winkels in het onge schonden Greenville. Op zondag 24 septem ber werd er 500 kilo aan quarters, dimes, nickles en biljetten van 1 en 5 dollar (in totaal 35.000 dollar) met het bedrijfsvliegtuig naar Charleston gevlogen. Op die manier konden de winkels in het ramp gebied blijven draaien. Opengereten dak van filiaal 2. concurrenten heropenen. De meeste winkels waren bin nen twee dagen weer open. Zaterdagmiddag waren er nog maar 6 van de 83 winkels gesloten, waarvan 4 in het Charleston-gebied en 2 in Charlotte. Van de 77 die open waren werkten er op dat moment nog 32 met noodaggregaten, waarmee enkele kassa's en lampen van stroom konden worden voorzien. Van heinde en ver kwamen mensen naar BI-LO filialen om aan eerste levens behoeften te komen. Door de enorme toeloop ontstonden er lange rijen voor de win kels. In de week na de orkaan werden er record-omzetten geboekt. R. Zwartendijk, lid van de Raad van Bestuur en Ahold's verantwoordelijke man voor Amerika, bezocht Charleston vijf dagen na de orkaan. „Het was ontluisterend om te zien. Bomen dwars door huizen, daken weggevaagd, reclame- palen weg. Het was net een stad die gebombardeerd was. Wat me opviel was de gewel dige motivatie van de mede- 28 in Charleston werkers. Iedereen stond klaar om te helpen, terwijl ze thuis ook waarschijnlijk veel ellende hadden. Er is enorm veel werk verricht om de winkels weer open te krijgen. Dank zij de toewijding van het personeel waren we veel eerder open dan alle concur renten. Ik heb zelf gezien en gehoord dat klanten BI-LO medewerkers kwamen be danken omdat de winkels zo snel open waren. Ik ben er vast van overtuigd dat we hierdoor veel goodwill heb ben gekweekt." Hulpfonds In het gebied dat door Hugo werd geteisterd wonen naar schatting 2.000 BI-LO mede werkers. Tony Schiano schat dat zeker 70% van hen privé - schade hebben opgelopen. In tegenstelling tot de bedrij ven, zijn de meeste particu lieren niet goed verzekerd te gen dit soort rampen. Ahold USA heeft inmiddels een hulpfonds opgericht om me dewerkers in nood financiële bijstand te verlenen.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 4