MARKT VOOR TELESHOPPEN EN THUISBANKIEREN WORDT ONDERZOCHT Albro overweegt export kennis en produkten A'tel-project toekomstgericht Uniek Altijd voorop lopen Boodschappenbox Ahold verkoopt HIC Linnenkamer Flitsen pagina 3 Vl.n.r.J.HM. d'Elfant (hoofddirecteur Philips Nederland), ir. W. Dik, (voorzitter RvB PTTNederland NV), drs. P.J. Everaert, drs ll.K Verkoren (lid RvB Postbank NV). De vier he)-en wijzen iede>- het beeldscherm met bet beeld-van bet bedrijf dat zij vertegenwoordi gen aan. Thuis informatie opvragen, kopen of doorgeven via computer of videotex is over vijf jaar heel ge woon. Zo zijn de toekomstverwachtingen. De computer zal eenzelfde plaats gaan krijgen als de televisie en de telefoon. Maar hoe groot en van welke aard is de behoefte aan al die mogelijkhe den? In de hoop een antwoord op deze en andere vragen te vinden hebben Ahold, Postbank, Philips en PTT gezamenlijk een experiment opgezet. Op 27 september jl. was de officiële start van het A'tel- project in Amstelveen. maakt, waarin het bedrijf zichzelf voorstelt. In de bro chure wordt uitgelegd waar om James een dochter van Ahold is, wat James doet, hoe men van de diensten gebruik maakt, hoeveel mensen er werken en waar men James kan bereiken. James levert de dagelijkse boodschappen op bestelling thuis of op kan toor. Verse groenten, vlees, Vanaf die dag zullen 500 huis houdens in Amstelveen een computer thuisgeplaatst krij gen. Hiermee kunnen zij ge bruik maken van de diverse diensten die via deze elektro nische weg worden aangebo den. De apparatuur wordt door Philips geleverd, daar naast zorgt het bedrijf voor de toegangverschaffing tot een aantal nuttige gegevens bestanden. De Postbank biedt de mogelijkheid via de ze computer thuis alle bank zaken te regelen, het zoge naamde 'thuisbankieren.' PTT Telecom stelt voor de deelnemers de 008-service open, waarmee alle telefoon boeken van Nederland zon- Voor Nederland is het de eerste keer dat dergelijke diensten in één project worden aangeboden. Uniek is ook dat de huis houdens in Amstelveen kosteloos de apparatuur voor het project krijgen, bovendien krijgen zij be geleiding. Hét experi ment wordt daarnaast nog door universitair onder zoek gevolgd. Gedurende enkele maanden zal in het project vooral gelet wor den op het gedrag van de deelnemers ten aanzien van de diverse elektroni sche mogelijkheden. Op basis van de bevindingen van de onderzoekers zul len verbeteringen kunnen worden aangebracht. Zo hopen de vier bedrijven nog beter tegemoet te kunnen komen aan de be hoeften van de consu ment. Ahold kijkt graag naar de toekomst. En in die toe komst, zo stelde de heer Everaert bij de opening van het A'tel-project, zal telematica een belangrij ke plaats in de samenle ving innemen. Een groot bedrijf als Ahold zal daar op voorbereid moeten zijn. De overtuiging dat telematica de toekomst zal gaan bepalen heeft ge leid tot het A'tel-project. En binnen dit project is James Telesuper het labo ratorium van Ahold. Via James verkent Ahold de markt voor teleshoppen van levensmiddelen. Niet omdat de supermarkten van Ahold niet goed zijn, maar omdat de markt zal gaan veranderen onder invloed van nieuwe tech nologieën. Ook in die markt wil Ahold voorop lopen. De stand van James Telesuper bij de officiële opening van bet A'tel project der wachttijden op het beeldscherm opgeroepen kunnen worden. En natuur lijk is de PTT verantwoorde lijk voor het hele netwerk van A'tel. Ahold neemt deel in het project met James Te lesuper. Bij James kan men via de computer, maar ook via de telefoon, fax of per post de dagelijkse bood schappen bestellen en laten thuisbezorgen. James stelt zich voor Veel deelnemers in Amstel veen zullen voor het eerst ge bruik gaan maken van de ser vice die James hen aanbiedt. En ook na het project zal het bedrijf meer nieuwe klanten gaan krijgen. Voor James Te lesuper genoeg reden om een nieuwe presentatie te ontwikkelen. Er werden een brochure en een video ge- zuivel, noem maar op. Alles wat bij de supermarkt te krij gen is. De klant krijgt van Ja mes de beschikking over een assortimentsboek. Zo kan hij thuis of op kantoor zijn keuze bepalen. Uit het boek kiest hij de benodigde produkten, geeft deze door aan James, en vervolgens worden de bood schappen de volgende dag of een paar dagen later, al naar wens, keurig thuis afgcle- Voor de klanten die niet thuis zijn om de bood schappen in ontvangst te nemen heeft James iets nieuws ontwikkeld. De klant kan zich abonneren op de 'boodschappen box'. Deze stalen box wordt bij de klant thuisge plaatst en kan alleen wor den geopend door de klant en de bezorger. De bestelde boodschappen worden er door de bezor ger op een willekeurig moment van de dag in ge plaatst. Om de verse spul len zo vers mogelijk te houden wordt er indien nodig ook ijs in de box gestopt. Vervolg van pagina 1 tussen de behoeften van de werknemers en de eisen die het produktieproces stelt. Dit komt de kwaliteit van het produkt ten goede. Harry Oude Kempers, hoofd afde ling Store Design: „De vak man beoordeelt aan de hand van emotionele criteria of het produkt dat hij aflevert goed of slecht is. Dat vereist een evenwichtige produktie- omgeving." In het gebouw is tevens een opleidingscentrum opgeno men, waarin een broodafde ling van een supermarkt is na gebootst. Hier worden mede werkers van bake-off afdelin gen van Albert Heijn opge leid. Albro bake-off manager Loek Steenland: „We bieden hier een totaalpakket aan: zo wel produkt als opleiding. Wie de cursus met goed ge volg aflegt, krijgt zelfs een of ficieel erkend vakdiploma." Nederlandse croissants naar Frankrijk De nieuwe bakkerij zal niet uitsluitend Ahold-werkmaat- schappijen beleveren. maar zich ook richten op de hore ca. de institutionele markt en bedrijfsrestaurants. Ook bui ten Nederland ziet men veel mogelijkheden. Volgens Pier re Everaert bestaat in Frank rijk een grote belangstelling voor het Nederlandse pro dukt. „De kans is dan ook groot dat zich binnenkort het merkwaardige feit voordoet dat een Franse winkelketen bake-off croissants en bake- off stokbrood uit Nederland gaat verkopen." Licenties naar Amerika Hoewel de bakermat van het bake off-procédé in Amerika ligt, beschikt Albro inmiddels over beduidend meer kennis op dit terrein dan de Ameri kaanse concurrenten. Albro schoolt inmiddels Ameri kaanse bake off-managers in Nederland bij. De uitvinding van Bakgemak bezorgde Al bro internationaal faam. Bij dit procédé dat in samen werking met TNO is ontwik keld, kunnen bake off-pro- dukten gerezen en wel de diepvriescel in. De tijd die het kost om een bake off-pro- dukt uit de vriescel op het schap te krijgen is daarmee teruggebracht tot een half uur. Everaert: .Ahold heeft met bake-off een enorme voorsprong op zijn concur renten genomen. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat we de „Bakgemak-methode" in licentie gaan afstaan aan onze Amerikaanse bake off- leveranciers." Bake-offvan vitaal belang Ahold verwacht dat het bake off-produkt een hoge vlucht zal nemen, doordat de be langstelling voor verse pro dukten in de jaren negentig nog sterker zal toenemen. Verse bakkerijprodukten zijn voor supermarkten zelfs van vitaal belang. Volgens Albro- directeur Winkel „stijgt de broodomzet in de winkels die met bake off-produkten beginnen met 40%. Vers brood zorgt voor een sterke binding met de supermarkt en is daardoor van vitaal be lang." verd. Een uitkomst voor mensen die gesteld zijn op hun vrije tijd. die boodschap pen doen een noodzakelijk kwaad vinden en die vaak ruim van tevoren hun week, en dus hun boodschappen plannen. Op dit moment is James nog marktleider op het gebied van teleshoppen. Maar de concurrentie zal niet lang achterblijven. Want dat tele shoppen in de toekomst voor veel mensen een uitkomst zal zijn, dat staat vast. Ahold en James zijn er vast op voorbe reid. De nieuwe diepvries-deegbakkerij Koninklijke Ahold nv heefit het voornemen HIC Linnenkamer bv, een werkmaatschappij van Grootverbruik Ahold bv te verkopen aan de Blyco Textile Group bv, onderdeel van de Modalfa/Mobeta Groep te Amsterdam. Net als de HIC Linnenka mer houdt de Modalfa/ Mobeta Groep zich, via Blyco Textile, bezig met de verhuur van linnen goed aan horecabedrij ven. Bij HIC Linnenkamer werken 10 medewerkers; er vallen als gevolg van de verkoop geen gedwongen ontslagen. Aan de betrokken vak bonden en Onderne mingsraden is om advies gevraagd. De voorgeno men verkoop is eveneens aangemeld bij de SER- Commissie Fusie-aangele genheden.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 3