AH Franchising, een wondertje F I: Wat is franchising? Ontwikkelingen hebben zich razend snel voltrokken We vielen bijna van onze stoelen van verbazing" FRANCHISING AHOLD WINT KORT GEDING Colofon In acht jaar honderd franchise- winkels n „Emoties speelden soms een grote rol" „Reken maar dat er een stuk spanning bij komtkijken" pagina 2 Flitsen Z'n trots twinkelende ogen spreken boekdelen: „Wat er is gebeurd sinds we acht jaar geleden met franchising zijn begonnen, mag je rustig een won dertje noemen." Chris van Dongen, regiomanager voor Zuid-Nederland van Albert Heijn Franchising spreekt duidelijke taal. Liek Zeilstra, die Noord- Nederland onder zijn hoede heeft, en Simon Meij, regiomanager voor Oost-Nederland, denken er niet anders over. Franchising is een sa menwerkingsverband tussen een grote (win kelketen en een zelf standige ondernemer. De ondernemer ver bindt zich aan de for mule van die keten. Hij neemt de produkten af, de prijsstelling, de huisstijl, de promotie pakketten, de service verlening en noem maar op. In ruil daar voor draagt hij een be paald deel van zijn om zet af. De franchise nemer blijft echter te allen tijde zelfstandig ondernemer. Daarvan draagt hij de lusten, maar ook de (fïnancië- le en persoonlijke) las ten. Ons land kent op dit moment circa 300 detailhandelketens waar franchising wordt toegepast. Naast Albert Heijn zijn dat onder an dere Blokker, Hema, Zeeman en McDo nalds, om er enkele te noemen. Albert Heijn Franchising. Op 25 oktober wordt de hon derdste franchisewinkel feestelijk geopend. En te recht. Want om met Chris van Dongen te spreken, tus sen de beginjaren en nu heeft zich inderdaad een wonder tje voltrokken. Tot verbazing en natuurlijk ook tot grote voldoening van velen. Uitdragen formule De eerste franchisewinkel 'ontstond' eigenlijk op een moment dat niemand in Zaandam er nog klaar voor was. Het fenomeen franchi sing was in Nederland welis waar al behoorlijk ingebur gerd, maar binnen Ahold zag lang niet iedereen dat het mogelijk was de Albert Heijn- formule door niet-Albert Heijn-mensen verder uit te dragen. Of, zoals iemand het eens krachtig uitdrukte: „Als we onze formule willen slo pen, kunnen we dat het beste zelf doen Velen waren het daarmee eens. Anderen, zoals Liek Zeilstra meenden echter dat de voordelen duidelijk zou den opwegen tegen de even tuele nadelen. „In de grote steden hadden we destijds een aandeel van zo'n dertig procent. In de regio's lagen echter nog veel witte vlek ken. Daar haalden we het marktaandeel niet, dat lieten we over aan de regionale ke tens", zegt Zeilstra terugblik kend. „Als we ook in de pro vincie onze positie wilden verstevigen, konden we ei genlijk twee dingen doen: panden kopen en andere winkels proberen te verdrin gen of... via franchising sa menwerking zoeken met an dere winkeliers." Sprong in het ongewisse De eerste van de winkeliers die zich destijds aanmeldde was A.H. Banus uit Appinge- dam. Zijn grossier was failliet gegaan en hij was op zoek naar een nieuwe leverancier. Albert Heijn en Banus waag den samen de sprong in het diepe, in het ongewisse. AI vrij kort daarna ging de Al bert Heijn Franchise-bal rol len en ontstond er werkelijk een sneeuwbaleffect. Niet dat de eerste franchise nemers het in het begin zo gemakkelijk hadden, integen deel. De meesten van hen hadden jarenlang onder de vlag van een andere keten of grossier gewerkt en hadden Albert Heijn daardoor altijd gezien als hun grootste con current. En plotseling liepen ze over naar diezelfde vijand. „Landverraders waren het, al thans zo werden ze door een aantal van hun collega's be schouwd", aldus Chris van Dongen. „En vergeet niet, ook emoties speelden soms een grote rol: Pa had altijd bij de Spar gezeten en zoonlief stapte nu plotseling over naar Albert Heijn. Opa zou zich in zijn graf omdraaien..." Argwanend De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat binnen Albert Heijn Franchising ook min of meer argwanend werd bekeken. Zeilstra: „Dit huis was er in feite niet op ingesteld. In het begin was het een soort hob by. Tegenwoordig hoort het er gelukkig wel bij. Het is een wezenlijk onderdeel van Al bert Heijn geworden." De angst voor aantasting van de Albert Heijn-formule, zoals die bij de commerciële afde lingen heeft geheerst, is nim mer bewaarheid. De ontwik keling van één naar honderd zaken - of anders gezegd - van nul gulden omzet toen naar bijna een miljard per jaar nu, is bovendien veel sneller ver lopen dan menigeen had ver wacht. Zeilstra daarover: „Na vijftien winkels zouden we het hele ffanchiseverhaal evalueren. En wat bleek, beide partijen - Albert Heijn en de franchise nemers - waren gelukkig. We konden doorgaan. Bij een to taal van 25 zaken zouden we nogmaals alles op een rijtje zetten." Van Dongen vult aan: „Toen we korte tijd later die 25 had den bereikt vroeg de direc teur aan de OR ruimte om door te groeien tot 100 vesti gingen. We vielen toen bijna van onze stoelen van verba zing." Simon Meij: „Dat het zo snel zou gaan, had inder daad niemand voor mogelijk gehouden." Kritisch Voor een deel ligt dat natuur lijk aan de uitgekiende AH- formule, maar evenzeer aan de franchisenemers zelf. Zeil stra: Als we gewild hadden waren er nu geen honderd, maar vijfhonderd franchise - winkels. Zo groot was en is de belangstelling. Maar we zijn bewust heel kritisch. Wat we nodig hebben is een on dernemer met trots, die vol ledig achter de AH-formule staat en hem ook uitdraagt. Iemand die bovendien goed is in winkelbeheer, goed met z'n klanten en personeel kan omgaan. Kortom, een mana ger." Simon Meij: „Het succes van een franchisewinkel wordt denk ik voor een groot deel bepaald door de per soonlijke band tussen de on dernemer en zijn klanten." Alle honderd Albert Heijn- franchisenemers zijn en blij ven echter zelfstandig onder nemer bij uitstek. Ze kunnen weliswaar op ieder moment gebruik maken van de kennis en service binnen Albert Heijn. „Dat is ook een van de sterke punten", zegt Simon Meij, „maar de financiële risi co's, de financiering van hun pand en dergelijke moeten ze zelf regelen. En reken maar dat daar een stuk spanning bij komt kij ken. Dat is denk ik iets wat weinigen hier in Zaandam kunnen aanvoelen. Wat dat betreft is er een enorm ver schil tussen een franchise nemer en een filiaalhouder. Een bedrijfsleider kan prima een zaak runnen, maar finan cieel risico lopen zoals een franchisenemer doet... nee, dat is een heel andere we reld." Toekomst De Anderd AH-ffanchise- winkels hebben nu een geza menlijk marktaandeel van drie procent. Maar daar zal het zeker niet bij blijven. Als het er honderdvijftig wor den, zal niemand daar raar van opkijken. Tegelijkertijd met die toenemende groei heeft zich ook een schaalver groting van de winkels voor gedaan. Verscheidene fran chisenemers willen graag nog een AH-winkel erbij, het winkeloppervlak van de af zonderlijke winkels neemt toe. Kortom, succes smaakt naar meer. Banken Het succes van de AH-fran- chisegedachte komt ook tot uiting in de opstelling van de banken. Elke ondernemer met wie Albert Heijn in zee gaat, moet zelf zijn financie ring rond zien te krijgen. Maar tot op heden is er geen enkel probleem gebleken, ook al zijn er investeringen mee gemoeid die tussen de een en twee miljoen liggen. Het komt zelfs voor dat ban ken een honderd procent fi nanciering afgeven. „Er is wat dat betreft", zo stelt Chris van Dongen, „de laatste jaren heel wat verbeterd. Maar de banken zien gewoon dat er nog geen enkel project van ons is geweest dat de cijfers van onze voorcalculatie niet heeft gehaald. Dat bewijst ge woon dat het uitstekend gaat met Albert Heijn Franchi sing." Vervolg van pagina 1 voorzetting van die onder handelingen kan eisen", al dus het vonnis van de rech ter. Ahold heeft uiteraard met voldoening kennis genomen van het vonnis. Mr. P.P.J. But- zelaar, hoofd Juridische Dienst Ahold: „Dit kort ge ding is gewonnen op basis van de feiten. Ik beschouw dat als een compliment voor de wijze waarop Ahold zich in zakelijk opzicht heeft ge dragen". FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv oktober 1989 46e jaargang no. 9 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 45.000 Redactie secretariaat: Mw. J. Hammond Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592573 REDACTIE FLITSEN H. Dokman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-592576 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg Zonemanager zone 8811 075-593637 Mw. S. Fijn van Draat Directoraat P&O HK 1324, 075-592694 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 802, 075-592466 Op 25 oktober wordt in het Gelderse Groenlo de honderdste Albert Heijn-franchisewinkel geopend. Eigenaar daarvan is J. Dorman. De gezamenlijke fran chisenemers van Al bert Heijn hebben tus sen 1981, toen de eer ste winkel werd ge opend, en nu een totaalomzet bereikt van bijna 1 miljard gul den. Ze hebben een ge zamenlijk marktaan deel van circa drie pro cent. De gemiddelde weekomzet van een AH-franchisewinkel bedraagt zo'n 175.000 gulden. Totaal aantal FRANCHISE - WINKELS m FEESTELIJKE OPENING 60 80 100 120

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 2