Zo maar Zo maar Z<^Hxar ar Zo maar Zo maar Gall Gall Zaandam Iets voor iemand doen Friesland Wandelen en fietsen Geen trekkers pagina 12 Flitsen Leeuwarden. Kom bij hem niet aan met het verhaal dat Friezen zo stug zijn. „Wie dat zegt, kent de Friezen niet", zegt de in Zaandam geboren en getogen Arie die binnenkort trouwens zijn opwachting als drummer hoopt te maken. Arie, grijnzend:Ja, dat lijkt me wel wat. Ik heb nu vier lessen gehad en vind het helemaal te gek. Ik heb ook nog een blauwe maandag gi taar proberen te spelen, maar dat was niks. Lekker rammen met een paar van die stokken, dat spreekt me veel meer aan. Misschien dat ik in de toekomst nog eens in een bandje terecht kan. Dat lijkt me wel tof." Z'n favoriete muzikanten zijn de Simple Minds maar hij vindt erg veel muziek 'lekker'. Alleen die stomme hip-hop daar moeten ze bij hem niet mee aankomen. Te monotoon en allemaal van die lui die zichzelf de beste vinden. Hij duwt de leuning van zijn stoel met de rug naar achteren en balanceert op twee poten. Henny van Don- gen-Strikkers zet hem weer recht. Henny, die met wat onderbrekin gen 25 jaar bij Albert Heijn werkte en 'bij toeval' een jaar of acht terug bij de Gall Gall (toen nog Alber to) in Zaandam terechtkwam. Ze vertelt: „Mijn twee dochters werden groter en ik wilde weer wat gaan doen. Thuis zitten en niets doen, dat kan ik zomaar niet. Jan, mijn man die ook bij Gall Gall werkt, zag de advertentie waarin iemand gevraagd werd en vroeg of dat niet iets voor me was. Nou, mij leek het wel. Ik vind Al- bert Heijn een prima bedrijf en of je nou kruidenierswaren verkoopt of drank, dat maakt in principe niets uit." Toch is er de laatste jaren wel wat veranderd. De 44-jarige Henny, lid van de ondernemingsraad en vast van plan zich bij de volgende ver- Am Faas boudt van wandelen en fietsen Arie Faas, drummer in opkomst kiezingen weer beschikbaar te stel len („Iets voor iemand doen, dat vind ik leuk"), legt uit: „Doordat er zo geknepen is in het personeels bestand, sta je vaak alleen in de winkel. Dat vind ik niet zo gezelüg. Bovendien heb je geen tijd voor andere dingen, zoals de winkel goed schoonmaken en zo. Ik geloof dat een heleboel Gall Gall-men- sen dat zo zien." Ze zal het probleem binnenkort ongetwijfeld in de ondernemings raad aan de orde stellen. Daar zit ze tenslotte voor. Om op te komen voor de belangen van de mensen die haar hebben gekozen. Natuur lijk, dat kost tijd die vergaderingen. Veel tijd zelfs. Maar dat heeft ze ervoor over. Ook al moet ze ervoor naar het hoofdkantoor in Hoofd dorp. „Ik woon in Grootebroek, dus het is nog wel een eindje rij den." Maar niets kwaads over haar vlak bij Enkhuizen gelegen woonplaats. Ze trok er ruim tien jaar geleden vanuit de drukke Johan Huizinga- laan in Amsterdam naar toe en ze heeft er nooit een seconde spijt van gehad. „Heerlijk wonen en als iemand het heeft over reistijden en zo, dan zeg ik altijd: Vind je drie kwartier reizen veel? Nee? Nou dat is precies de tijd die ik nodig heb om van Grootebroek in de winkel te komen. En dan kan ik onderweg nog lekker slapen ook als ik dat wil." Of lezen natuurlijk. Of puzzelen. Of - maar dat gebeurt niet zo vaak meer - breien. Henny peinzend: „Gek eigenlijk, ik heb niet echt van die hobby's. Ja, klimmen en wande len misschien. Dat hebben we nog al veel gedaan in de Oostenrijkse Alpen. Ik heb een hele rits Edel- weissspeldjes als bewijs dat we een of andere tocht hebben volbracht. Er is in het Drautal in Karinthië bijna geen berg of we hebben er wel op de top gestaan. Maar dat echte geklauter, dat doen we toch niet meer zoveel als vroeger. Je wordt tenslotte wat ouder en strammer." Ze lacht, veert als een turnster van haar stoel omhoog en gaat in de winkel een klant helpen. Rectificatie In het septembernummer van Flitsen is er op de Zo maar-pagi na een fout gemaakt. De fotobij schriften bij Lisette Pardon en Hanneke van Duyvenbode zijn met elkaar verwisseld. De redac tie van Flitsen biedt de beide da mes daarvoor haar oprechte ex cuses aan. 'tis even zoeken. De grote API-supermarkt aan de Vermiljoenweg in Zaandam dringt zich zo aan de passant op, datje de vlak om de hoek gevestigde Gall Gall al bijna i 'oorbij bent voordat je het door hebt. Piet Dam, bedrijfsleider: „Maar de mensen weten ons te vinden hoor. We hebben over klanten tenminste niet te klagen. Ook wel logisch trouwens, want we zitten hier tenslotte dl weereen tijdje. Eerst als Alberto en nu dus als GaltGall. Studeren is een bobby van Piet Dam Ze houdt van sport, frêle Ans. Zou niet zonder kunnen. Maar, zegt ze, het moet niet ontaarden in fanatis me. Tien jaar geleden haalde ze de zwarte band, eerste in karate, die sport waarin kleine krachtpatser tjes met een geweldige schreeuw een paar bakstenen doormidden slaan. Ans was een van de eerste hoog gegradueerde vrouwelijke karataka's van Nederland. En daar is ze heus wel trots op, zeer zeker. Maar ze zou die training nu niet meer kunnen opbrengen. „Met ka rate was ik dag en nacht bezig. Het begon m'n hele leven te beheer sen. Dat vond ik uiteindelijk te ver gaan. Toen ben ik ermee gestopt en ben ik andere sporten gaan zoe ken." Arie Faas, haar twintigjarige zoon, doet helemaal niet meer aan sport. Hij werkt 's zaterdags in de winkel en heeft er geen tijd voor. De hele week studeren in de examenklas van de MTS en dan 's zaterdags nog bij Gall Gall, er moet ook nog tijd overblijven voor een paar keer lek ker stappen. „Ik heb gekorfbald, aan waterpolo en karate gedaan, gefietst... Maar dat is allemaal voor bij. Misschien dat ik weer begin als ik geslaagd ben voor mijn diplo ma." Maar eerlijk gezegd, heeft hij daar een hard hoofd in. Na de MTS moet hij de militaire dienstplicht vervul len en daarna wil hij dolgraag op een booreiland gaan werken. Lijkt hem heerlijk: een week op en een week af en lekker verdienen. Te gen die tijd hoopt hij trouwens in Friesland te wonen. De leukste provincie die hij kent. Bijna al zijn vrienden komen er vandaan. Lekker dollen in disco Vat '69 in Henny van Dongen. „Ik beb niet echt van die bobby's" groot zie je ze nooit. Ik heb het kilometerpaaltje genoteerd en ik ben teruggereden om m'n fototoe stel te halen. Prachtig, prachtig." Ook Drenthe is 'machtig mooi', sa men met Engeland de bijna vaste pleisterplaats van de familie Faas van wie er bij Gall Gall in Zaan dam twee werken. Ans Faas-Vrou- we en haar zoon Arie. Ans mag bui ten haar werk om graag wandelen. En fietsen. De volgorde is willekeu rig. Ze vindt het allebei net zo leuk. Ziet er geen bezwaar in zaterdag de kleine Ronde van Holland te fiet sen van 60 kilometer en de dag daarop vrolijk van start te gaan in de wandeltocht over de Afsluitdijk van 33 kilometer. Ans: „Dat doe ik dan samen met m'n vader." Piet Dam is 46 jaar en al sinds 1974 bedrijfsleider in het filiaal in Zaan dam. Tot zijn genoegen, mag hij wel zeggen. Niet dat hij een hekel had aan het kruideniersvak. Anders was hij er 29 jaar geleden niet inge stapt. Maar toen men hem na veer tien jaar AH-bedieningszaken en -supermarkten de kans gaf naar Al berto te gaan, heeft hij eigenlijk nauwelijks geaarzeld. „Ik had bin nen no-time m'n benodigde diplo ma's. Nog datzelfde jaar zelfs." Leren lijkt bijna een hobby van Piet. Nu is hij bijvoorbeeld weer bezig met een studie Engels en Ne derlands op Havo-niveau. Examen jaar. Het diploma Frans en Duits op Mavo-niveau heeft hij al op zak, maar niemand moet raar opkijken als hij ook in die vakken nog de Havo gaat doen. „Daar heb ik nu eenmaal plezier in. Ik heb er een verschrikkelijke hekel aan als ik op vakantie ben en ik kan iemand niet verstaan." Vakanties. Piet Dam bracht die sa men met zijn vrouw en twee doch ters liefst door in Duitstalige lan den. In West-Duitsland dus, maar ook in Oostenrijk. „In Karinthië ben ik veel geweest. Ik weet daar aan de meren heel mooie plekjes. Ik had vroeger een loei van een bungalowtent en als ik die eenmaal had neergezet, dan bleef ik er met een zitten ook. Trekkers zijn we nooit geweest." Wel wandelaars. En Piet Dam is te vens een verwoed paddestoelen zoeker. ,Ja, je zou het zo kunnen noemen, maar ik pluk nooit pad destoelen. Ik fotografeer ze alleen. Ik denk dat ik onderhand meer dan duizend dia's heb van paddestoe len in alle soorten en vormen. Die dingen fascineren me enorm. Als ik een bijzondere zie, loop of rij ik desnoods terug naar huis om mijn fototoestel te halen. Laatst zag ik er een langs de snelweg. Een joekel van een parasolzwam met een doorsnede van 25 centimeter. Zo

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 12