Het Eindhovense verleden van een drogisterijketen Flitsen pagina 11 rste uinte' reenigin8 van 1931Alle vrachtwagens van de coöperatie in één nacht voorzien van het nieuwe woordmerk De opening van de achtste Beauty Case in Eindhoven roept bij de genen die al langer bij Etos meedraaien aller lei herinneringen op: van 1965 tot 1974 had Etos in dezelfde win kelstraat, de Kruis straat, ook een drogis terij. „Sommige klan ten denken dat we niet weg zijn geweest, zo be kend is Etos hier", al dus de huidige bedrijfs leidster Jacqueline An- holt. Hoe komt het dat 'd'n Etos' zo bekend is in Eindhoven? Daarvoor duiken we in de ge schiedenis. Terug naar 1919, naar een Philips- personeelswinkel in een Eindhovense arbei derswijk. Daar opende op 11 novem ber 1919 de eerste winkel van de Philips Coöperatie, de voorloper van Etos. Philips- werknemers zagen namelijk met lede ogen aan hoe Eind hovense middenstanders hun prijzen meteen verhoog den wanneer Philips een loonronde gaf. Dat kon, want Eindhoven lag toen nog mid den in het 'niets'. Grote ste den als Den Bosch en Tilburg waren ver weg voor de arbei ders: een auto was er toen nog niet bij. Aan die misstan den moest iets gebeuren: de coöperatie werd uit de grond gestampt. Die zou tegen be taalbare prijzen levensmid delen gaan verkopen. Alle 'Philipsfamilies' konden lid worden. Grieks Na een wat moeizame start richtten de Philipswerknc- mers, gesteund door hun werkgever, steeds meer win kels op. In 1931 werd het be drijf zelfstandig en ging het de naam Etos voeren. Een af korting van de woorden een dracht, toewijding, overleg supermarkten bij. Een cen traal drogisterij magazijn was hard nodig. Etos liep (toen ook al) als een trein. Van Lierop: ..Er werden aan leden van de coöperatie kor tingen gegeven die opliepen tot soms acht procent per jaar. Een winstdeling zeg maar. Een nieuw pand bracht in 1963 uitkomst voor het snelgroeiende drogisterijbe drijf. We hadden uiteindelijk 46 winkels. Daarmee waren we de grootste drogisterijke ten van Nederland!" Even wennen In 1973 kwam een einde aan de zelfstandigheid. Ahold nam Etos over. Van Lierop: „De supermarkten werden Albert Heijn-winkels en de organisatie werd gestroom lijnd. Van de know-how van het oude Etos op drogisterij- gebied is toen wel veel ge bruik gemaakt, maar de for mule van de drogisterijen werd ingrijpend veranderd." Voor de Eindhovenaren was de overgang van Etos naar de nieuwe stijl wel wennen. Districtsleider Wim van Loo herinnert zich nog hoe met de discountformule werd geëxperimenteerd: „De eer ste discountzaak kwam in Best. Daarbij moet je een winkel voorstellen met veel paars, de artikelen in mandjes en een heel beperkt assorti ment. In het begin maar zes honderd artikelen in zelfbe diening. Dat was nieuw voor Nederland, en helemaal nieuw voor de Eindhovena ren. Die bleven gewoon aan de toonbank hun bestelllin- gen opdreunen! De discount- formule paste helemaal bij het tijdsbeeld, maar het ech te adviseren was er niet meer bij. De in 1985 geïntrodu ceerde Beauty Case-formule doet wat dat betreft een dro- gistenhart pas echt sneller kloppen, daar zijn de heren het over eens..." 1969: Ze hebben echt bestaan: Etos-supennarkten. Hier de opening van de Etos-svipermarkt en drogisterij Gemert. en samenwerking. Het woord Etos zelf betekent ook nog zoiets als motivatie in het Grieks. Etos groeide en groeide. Eén van degenen die dat van dichtbij meemaakte, was de heer Van Lierop, die voordat hij districtsleider van de re gio Eindhoven was, een hele carrière maakte bij de Etos- coöperatie. „In 1946 begon ik bij de bezorgdienst. Bestel lingen opnemen aan de deur, die een paar dagen later wer den uitgeleverd door jon gens met bakfietsen." Na en kele jaren een drogisterij aan de Eindhovense St.-Bonifa- tiuslaan geleid te hebben, werd hij dief van het centra le magazijn van de drogiste rijen. Winstdeling Oorspronkelijk deed Etos in kruidenierswaren, brood en brandstoffen. Er kwamen steeds meer drogisterijen-eti - 1989. Etos terug in de Kruisstraat bedrijfsleidster Jacqueline A?iholt ontvangt de sleutels van de de nieuwe winkel van districtsleider Jan Rovers. Links Sylvia. Iluijbregts, rechts Eske Vorrink, -Mtridm~van Dtritber -err Rian -Ne/is.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 11