"IK LIG ER NIET WAKKER VAN" Reacties Readies medewerkers: COR VA IIP Dienstenbond FNV Profiel Asko Toekomst Ahold GEEN KOEKJE VAN EIGEN DEEG Hoe nu verder in Duitsland? Waarom Asko? OVERNAMEGEVECHTEN AAN DE ORDE VAN DE DAG De Centrale Onderne mingsraad is voorstan der van het gebruik van beschermingscon structies in het geval van een dreigende vij andige overname. „De COR is van mening dat er sprake is van een onvriendelijke poging van Asko om invloed binnen Ahold te ver werven. Dat is niet in het belang van het per soneel", aldus COR- voorzitter Cor Schoon. De COR is geschrok ken van wat er de afge lopen week bekend is geworden. „Dit drukt ons met de neus op de De Vereniging Ahold Hoger Personeel (VAHP) liet bij monde van voorzitter J. Ma nuel weten de maatre gel ter bescherming van Ahold toe te jui chen. „Om te voorko men dat er gekke din gen gaan gebeuren, is dit precies wat we ver wachten. Normaal ge sproken maken we ons niet zo druk over de vraag wie onze aan deelhouders zijn. Dat verandert echter op het moment dat we de indruk hebben dat er een aandeelhouder is feiten. We zullen ons zo spoedig mogelijk beraden over onze houding bij nieuwe po gingen tot samenwer king. De COR heeft vo rige week besloten om op korte termijn af spraken met de Raad van Bestuur te maken om sneller geïnfor meerd te raken. Over Asko hadden we al on ze bedenkingen. Het is eigenlijk niet eens zo ongelukkig dat het zo loopt. Als het tot sa menwerking was geko men hadden we mis schien met een koe koeksei gezeten!" die meer wil zijn dan een aandeelhouder en betrokken wil raken bij wat er bij Ahold ge beurt. Tot nu toe heb ben we niet de indruk dat we enthousiast moeten zijn over de handelwijze van Asko. Ahold is succesvol dank zij z'n specifieke cultuur. Zakelijk, soms hard, maar ook open en eerlijk. Wij denken dat eventuele invloed van Asko op het Ahold- beleid schadelijk voor onze bedrijfscultuur De Dienstenbond FNV toonde zich vorige week verheugd met het besluit de onder handelingen met Asko af te breken. De bond deelde mee Asko niet de meest betrouwbare partner te vinden. Te vens wees de bond op het risico dat Argyll en Casino van verdere sa menwerking met Ahold zouden kunnen afzien bij een toene mende invloed van As ko binnen Ahold. Ook werd nog eens de aan dacht gevestigd op het feit dat Asko circa 50% van zijn omzet uit de le vensmiddelendetail handel haalt, en Ahold, Casino en Argyll nage noeg 100%. Asko Deutsche Kaufhaus is één van de grootste detail handelsbedrijven in Duits land met een omzet van 14,6 miljard DM (inclusief Massa). Het bedrijf is gevestigd in Saarbrücken. Verspreid over Duitsland exploiteert Asko in totaal 354 winkels, waaron der kledingzaken (35), doe- het-zelf-zaken (96), meubel zaken (46), warenhuizen (86) en supermarkten (91). Het bedrijf heeft ruim 28.000 andige' overnames - het woord zegt het al - is daarvan geen sprake. Bij die overna mes draait het vooral om snel veel geld verdienen. De ma nier waarop dat gebeurt is ta melijk eenvoudig. Een bedrijf wordt in z'n geheel opge kocht en de winstgevende onderdelen worden met dik ke winst weer doorverkocht. Dat kan zeer lucratief zijn, met name bij bedrijven waar van de waarde van de uit staande aandelen lager is dan de waarde van de losse be drijfsonderdelen. Mede daar om zijn veel bedrijven zich gaan beschermen tegen der gelijke overvallen. werknemers in dienst. Asko is verder voor 50% eigenaar van het Duitse Massa (waren huizen, doe-het-zelf- en meu belzaken). Daarnaast heeft Asko een belang van 40% in het Amerikaanse detailhan delsbedrijf SDC/Furr's (140 supermarkten in Texas en New Mexico). De kans dat Ahold ooit ge heel of gedeeltelijk sa mengaat met andere be drijven is beslist niet uit gesloten. Maar als het zover komt dan zal dat al leen gebeuren als Ahold zelfstandig over die stap kan beslissen en niet ge dwongen door wie dan ook. Heijn: "Waar we met Ahold heen gaan wordt bepaald door de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen. We wil len niet dat anderen daar invloed op uitoefenen. We bepalen onze toe komst liever zelf, waarbij ik niet uitsluit dat Ahold met Argyll en Casino ooit nog eens één bedrijf gaat vormen." De afgelopen week is meermalen de vergelij king gemaakt tussen de Schuitema- en de Asko- zaak. Sommigen meen den zelfs dat hier spra ke was van 'een koekje van eigen deeg'. Ahold is de laatste om te ont kennen dat er geen overeenkomsten zijn. In beide gevallen gaat het om aandelentrans acties en in beide ge vallen wordt een be drijf ongewenst be laagd door een ander bedrijf: in het eerste geval Schuitema door Unigro, en in het twee de geval Ahold door As ko. Daarmee houdt de vergelijking op. Groter zijn de verschillen tus sen beide affaires. Heijn: "Wij zijn door Schuitema gevraagd het bedrijf te helpen te gen Unigro. Dat heb ben wij gedaan door de door Unigro zelf aan geboden aandelen Schuitema met instem ming van Schuitema over te nemen. Ik kan u verzekeren dat er van een verzoek aan Asko om ons te helpen geen sprake is geweest. Asko heeft de aandelen Ahold gekocht zonder met ons te overleggen en dus ook zonder on ze instemming. Het is dus pertinent onjuist om van 'een koekje van eigen deeg' te spre ken." Met ruim 55 miljoen consu menten is de Duitse markt een zeer aantrekkelijke markt voor samenwerkende Europese detailhandelsbe drijven. Argyll, Casino en Ahold geven, nu de onder handelingen met Asko zijn af gebroken, de moed niet op om ook bij onze oosterburen een geschikte partner te vin den. Ahlqvist: "Geen eenvoudige opgave. We zoeken een grote partner. Het aantal beschik bare kandidaten is zeer be perkt. Toch zijn nog niet alle mogelijkheden uitgeput. We gaan dan ook samen met Ar gyll en Casino constructief verder met het zoeken naar een geschikte partner." Bert Eijkelkamp, hoofd Interne Communicatie Al- bert Heijn: "Ik ben behoorlijk geschrok ken toen ik het las. Dit kan Waarom zochten Ahold, Ar gyll en Casino samenwerking met Asko, terwijl men er van te voren eigenlijk al aan twij felde of het Duitse bedrijf wel in de groep zou passen? Heijn: "Asko was op het eer ste gezicht commercieel ge zien een interessant bedrijf om mee samen te werken: groot en succesvol. Maar over de financiële positie en de wijze van bedrijfsvoering hadden we onze twijfels. Twijfel is echter geen zeker heid. Vandaar dat de onder handelingen zo veel tijd in beslag namen. Overigens hebben we die zekerheid nu wel." Het ene bedrijf dat het ande re bedrijf overneemt. Elke dag staan er wel één of meer dere van dergelijke berich ten in de krant. Het heeft te maken met verschillende fac toren. Zoals met bedrijven die wensen uit te breiden en liever bestaande bedrijven overnemen dan de lange weg te gaan om zelf iets op te bou wen. Het heeft ook te maken met de eenwording van Eu ropa in 1992. Van een groot marktaandeel in een land kan nauwelijks nog iets overblij ven als straks die ene grote Europese markt tot stand komt. Vandaar dat tal van Eu ropese bedrijven naarstig op zoek zijn naar overnamekan didaten in omringende lan den. Zodat ze straks ook op Europese schaal nog een goed marktaandeel kunnen handhaven. Goede sfeer Verder kunnen overnames en fusies te maken hebben met krimpende markten waar de aanbieders elkaar een beetje verdringen en op extra kosten jagen. In zo'n ge val kan het beter zijn dat twee of meer grote bedrijven de krachten bundelen. Om dat de partijen met elkaar verder moeten, is een goede sfeer bij zulke onderhande lingen van belang. Bij de 'vij- het begin van het einde zijn. Albert Heijn gaat weg en dan krijg je gelijk zoiets. Dat La- chotzki dit probeert verbaast me niets. Maar ik weet dat we nog iets achter de hand heb ben met preferente aandelen. Onrust op kantoor? Ik heb niemand gesproken die echt blij is met wat er gebeurt, hoewel het natuurlijk wel spannend is." Piet Dam, Gall Gall-be- heerder: "Ik neem aan dat alles klaar ligt om onmiddellijk maatre gelen te nemen als dat nodig mocht zijn. Echt wakker lig ik er tenminste niet van. Ik zei nog tegen mijn vrouw: 'Je zou zweren dat die Lachotzki z'n gram probeert te halen'. Van klanten heb ik nog geen enkele reactie gehad. Veel mensen interesseren zich niet voor dat soort dingen. Ik had hier net nog een vaste klant die er nu pas achter kwam dat we Gall Gall zijn. Was 'm nog niet eerder opge vallen. Dus ik bedoel maar." Sandra op de Reijde, ver koopster Brood/Kaas: „Ik ben niet geschrokken, nee. Moet dat? Wat maakt het uit, als ik m'n baan maar niet verlies. Ik kan me trouwens ook niet voorstellen dat we overgenomen worden. Ze zullen wel maatregelen ne men." De media hebben de afgelopen week uitgebreid melding gemaakt van de ontwikkelingen rond As ko. Hebben krantekoppen als Asko wil belang Ahold uitbreiden', 'Beurs in de ban van mogelijke overval op Ahold' en Wie wordt Aliolds reddende engel?' voor verontrusting onder de Ahold-mede- werkers gezorgd? Een kleine steekproef in Zaan dam toont aan dat het met de vrees wel meevalt. Cees de Kok, assistent be drijfsleider in AH-filiaal 1133: "Ik dacht wel: 'Wat krijgen we nou?'. Maar geschrokken? Nee, dat niet, hoewel ik niet kan zeggen dat ik het echt prettig vind. Ik kan moeilijk peilen hoe groot het gevaar is. Het zal wel loslopen denk ik. Wat ik heel goed vond was dat er meteen een bericht binnenkwam waarin we op de hoogte gebracht werden. Ahold is erg open wat dat be treft. Vind ik een goede zaak." Kees Dekker, afdelings chef Brood/Kaas: "Ach. waar zouden we ons druk om maken? De naam Al- bert Heijn verdwijnt niet zo maar. We hebben toch van die beschermingsconstruc ties? Heb ik laatst nog gele zen. Het zou me verbazen als die niet gebruikt worden. Grappen? Ja. op de camping zeiden ze: Je krijgt eerdaags een andere baas, hè'. Maar verder niet. Klanten hoor je er ook niet over."

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 2