AHOLD HAALT BESCHERMINGS CONSTRUCTIE UIT DE KAST Drie partners sloten gezamenlijk de deur van Asko WAT IS DE SAC? Ahold" „Wat is eraan de hand met idle edit*6 „Voor mij had 't niet gehoeven" Rust weergekeerd Verklaring Argyll SAH002000527 Flitsen Landelijk augustus 1989 speciale editi Koninklijke Ahold nv 29 augustus 1989 De Stichting Ahold Continuïteit (SAC) heeft afgelopen maandag ruim 100.000 preferente aandelen Koninklijke Ahold nv verworven. De stichting heeft daardoor de beschikking gekregen over 50% van het totale aandelen pakket van Ahold. Dat betekent dat het voor een vijandige overvaller onmogelijk is gewor den om de meerderheid van de aandelen Ahold te verwerven. Aanleiding voor het uit de kast halen van deze bescher mingsmaatregel zijn onder meer de recente pogingen van het detailhandelsbedrijf Asko Deutsche Kaufhaus uit Saarbriïcken om een strate gisch aandelenpakket in Ahold op te bouwen. De in vloed die Asko met zo'n pak ket zou kunnen uitoefenen, zou strijdig kunnen zijn met de belangen van Ahold. Vol gens de laatste berichten heeft Asko inmiddels eer. be lang van minimaal 14% in Ahold opgebouwd. „Als ie mand opeens zo'n grote vin ger in de pap krijgt, dan moet je wel wat doen. Voor je het weet hebben ze 40%zegt Ahold-president A. Heijn in een toelichting op de maatre gel. Met het in werking stel len van de constructie geeft Ahold duidelijk aan zelfstan dig zijn beleid te willen bepa len. F.I. Ahlqvist, binnen de Raad van Bestuur belast met Europa: „Het in werking stel len van de beschermings maatregel is een duidelijk sig naal voor iedereen die denkt dat hij door het kopen van aandelen invloed kan uitoefe nen. Invloed, die strijdig zou kunnen zijn met het beleid dat de leiding van Ahold wenst te voeren en dat in overleg met de Raad van Commissarissen, bonden, COR en directies is vastge steld." Averechts effect Vorige week werd bekend dat het Duitse bedrijf een pakket van 12% aandelen Ahold van het Nederlandse SHV-concern had gekocht. De koop werd tot stand ge bracht zonder overleg met Ahold. Asko wilde hiermee toetreding tot de Europese samenwerkingsgroep met Argyll (Engeland), Casino (Frankrijk) en Ahold afdwin gen. De actie had echter een averechts effect. De drie part ners besloten gezamenlijk om de onderhandelingen met Asko onmiddellijk te beëindigen. „We waren bezig een vertrouwensrelatie op te bouwen. Dan kun je zoiets niet doen", zo zei Heijn tij dens de vorige week gehou den persconferentie in Zaan dam. Weliswaar ligt het in de bedoeling dat de Europese partners op termijn een pak ket van eikaars aandelen ko pen om de samenwerking te bezegelen (zgn. cross-parti cipaties), maar alleen in goed overleg en als sluitstuk van een samenwerkingsstruc tuur, waarover nog wordt ge sproken. Of het ooit nog tot een samenwerking met Asko zal komen, lijkt na de ontwik kelingen van de algelopen week niet waarschijnlijk. Ahlqvist: „Samenwerking moet gebaseerd zijn op ver trouwen en dan kun je niet achter de rug van je potentië le partner, zonder overleg, aandelen gaan kopen. Asko heeft voldoende gelegenheid gehad om ons van de verwer ving van het pakket in kennis te stellen. Maar in plaats daar van zijn ze blijven kopen, ook nadat we erop gewezen had den dat dit nooit een goed begin van samenwerking kan zijn. Voor cross-participaties was het nog veel te vroeg. Daarvoor moet je elkaar eerst goed leren kennen. Asko wil de heel graag samenwerken, maar - en dat was het gevoel bij de partners - te veel op hun voorwaarden. Daar moet je natuurlijk duidelijkheid over hebben voor dat je ook financieel aan elkaar gebon den wil worden." Een voor de hand liggende vraag is of Ahold zich deze moeite had kunnen bespa ren, door zelf het pakket van SHV te kopen. Volgens Heijn was dat echter onmogelijk: „Krachtens de wet mag Ahold z'n aandelen niet zelf kopen. Toen bekend werd dat SHV van het pakket afwil de, hebben we wel onmid dellijk een aantal mogelijkhe den op tafel gelegd. Er is een volgende afspraak gemaakt om de verdere uitwerking daarvan te bespreken, maar SHV had de aandelen al ver kocht voordat dat gesprek zou plaatsvinden. Dat is ons wel van ze tegengevallen." Tenietgedaan De uitgifte van de preferente aandelen aan de Stichting Ahold Continuïteit (SAC) zal geen verwatering van de winst per gewoon aandeel tot gevolg hebben. Het be langrijkste gevolg van de maatregel is dat de helft van het totaal aantal stemmen waarmee tijdens aandeelhou dersvergaderingen kan wor den gestemd, nu in handen van de SAC is gekomen. De strategische waarde van het Iets meer dan een week voor zijn afscheid zal president A. Heijn nog een m allerijl bijeen geroepen persconferentie voor. Bij zijn laatste dagen infunctie bad bij zich toch iets anders voorgesteld dan spoedvergaderingen en persconferenties. „Voor mij had 't niet gehoeven", liet hij weten. Het was niet alleen Ahold dat de deur naar een Europese samenwerking voor Asko dichtgooide. „Nee, het besluit de onder handelingen af te breken was een gezamenlijke beslissing. Argyll, Casino en Ahold heb ben dat besluit genomen", al dus F.I. Ahlqvist, die met RvB- lid P.J. Everaert het overleg voerde met zowel Asko als de Europese partners. „Wat het beeld vertroebelt is dat Asko aandelen Ahold heeft gekocht, en via Zaan dam een voet tussen de deur probeerde te krijgen. Maar als ze dat via Saint Etienne (Casino) of Londen (Argyll) hadden gedaan was de reac tie beslist niet anders ge weest. Ook onze partners in Zwitserland, Denemarken en Zweden hebben met verba zing gereageerd op de han delswijze van Asko". Argyll gaf vorige week, ter ondersteuning van het ge zamenlijke besluit om niet verder te onderhan delen met Asko, een aan vullend bericht uit. Daar in betreurt Argyll het dat Asko een belang van 14% in Ahold heeft verwor ven. De Engelsen putten er overigens wel moed uit: „De gretigheid waar mee wordt gepoogd bin nen te dringen in het drie manschap Argyll, Casino en Ahold onderstreept voor ons nog eens de waarde van het samen werkingsverband", aldus Argyll. Vanuit Frankrijk liet Casi no weten zich bij de vef- klaring van Argyll aan te sluiten. pakket van Asko is daarmee teniet gedaan. De preferente aandelen zul len weer worden ingeno men, zodra de dreiging van een ongewenste overname voorbij is. Vast staat in ieder geval dat Ahold voorlopig nog wel even vanuit Zaan dam bestuurd zal blijven worden! De SAC, de Stichting Ahold Continuïteit, werd in 1973 opgericht. Het doel van deze stichting is het bevorderen en verze keren van de continuïteit en de eigen identiteit van Koninklijke Ahold nv. „Een en ander ten dienste van de commerciële en sociale belangen van allen die bij de vennootschap en haar ondernemingen betrokken zijn", aldus de statuten. De stichting heeft daartoe een belangrijk wapen in han den. Zodra een bedrijf of per soon een „gevaarlijk" groot aandelenpakket Ahold in handen krijgt, kan de SAC in actie komen. „Op afroep" kan de stichting de haar toege zegde preferente aandelen opnemen, waarmee ze een belangrijke stem krijgt in de aandeelhoudersvergadering. Door de transactie van afge lopen maandag heeft de SAC thans 50% van de stemmen in handen. Bestuursleden De SAC waakt als een zelf standige instelling over de continuïteit van Ahold. Het bestuur van de SAC bestaat uit vijf leden. Drie van hen, een meerderheid dus, heb ben geen binding met het be drijf. Dat zijn: drs. J.D. Hoog- landt, prof. mr. A.H.M. Santen en bv Trustkantoor Gestor. De overige twee zetels wor den ingenomen door com missarissen van Ahold, te we ten de heren ir. J.H. Choufoer en prof. dr. J. Kreiken. - Op Wat gaat er gebeuren met Ahold? Die vraag zorgde met name de afgelopen tijd voor een stroom van allerlei verhalen. Geruch ten en speculaties dat het bedrijf overge nomen zou worden, joegen de koers van de aandelen omhoog. Kranten en televisie volgden het spel op de voet. Maandag 28 augustus jl. kwam aan alle on zekerheid een einde en werden „de zand zakken voor de deur gelegd". De moge lijkheid om Ahold te beschermen tegen een ongewenste overname werd onver wijld uit de kast gehaald. In deze extra editie van Flitsen een nadere toelichting op deze zaak.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 1