IK GEBOREN!" ACHTER DIE sa-SS- van het kruideniersvak in de Museum winkel verzorgde, staat nu op hetZaanerf achter de winkel uit alle macht naar ons te zwaaien. (Heijn: „Laten we even terugzwaaien jongens"). De reis voert van de Museumwinkel naarMarvelo. Min of meer een symbolische tocht: van het verleden van de eerste winkel naar het heden van een modem produktiebedrijf. KANO KROEG Flitsen pagina 9 de in het AH-filiaal in de P.C. Hooftstraat in Amsterdam. In dezelfde winkel werkt nu Monique van den Broek en ze wil er voor geen goud meer weg. Heijn hielp er klanten, hij bezorgde boodschappen en plakte er bonnetjes. Veel administratief werk. Dat brengt Ben Koek tot de op merking dat er wat dat laatste betreft nog weinig is veran derd. „Ik ben toch nog altijd 50% van mijn tijd kwijt aan administratie", klaagt de Gall Gall-beheerder." „Tsja", zegt Heijn, „dat hoort er nu eenmaal bij, maar met hulp van de computer zal het steeds minder worden. De mogelijkheden op dat gebied zijn nog lang niet allemaal be nut." Ben kijkt tevreden. Er gloort hoop voor hem. Zakken suiker dichtvouwen. Heeft Heijn ook geleerd in de P.C. Hooftstraat, zo verne men de opvarenden van de Johannes. Nooit weg zo'n vaardigheid. Dat bleek jaren later tijdens een vergadering van de Raad van Bestuur. Er stond een zak suiker open op tafel en al pratende pakte de Ahold-president de zak om hem op bekwame wijze dicht te vouwen. „Iedereen zat met grote ogen te kijken. Ik was de enige die nog wist hoe dat moest!" De scheidende RvB-voorzit- ter zit op z'n praatstoel. Zijn jeugdige gehoor hangt aan zijn lippen. Hij vertelt desge vraagd over de verwerving van Etos en over een zwem wedstrijd in de Zaan. Over de toekomst van Ahold en over de binding van het bedrijf met Zaandam. Grootvader Heijn vestigde rond 1900 zijn eerste fabriek aan de oostelijke oever van de Zaan. „Hij begon met de produktie van koek. De dagproduktie werd in een Oostzaner jol naar het magazijn aan de overkant gevaren." Hij wijst de plaats aan waar hij ooit omsloeg in z'n kano en kijk, daar achter die fa briek, daar is hij geboren. Eén moment wijkt de glimlach van z'n gezicht. Dat is als hij antwoord geeft op een vraag van Monique van den Broek over winkeldiefstal. Van meet af aan onuitroeibaar, „maar nooit op de schaal en met die brutaliteit van van daag de dag", zegt Heijn enigszins grimmig, terwijl hij met zijn arm het bekende gap-gebaar maakt. De vijf Ahold-medewerkers knikken ernstig en vooral instem mend. Denkt de heer Heijn dat er ooit een vrouw in de Raad van Bestuur zitting zal ne men, wil Adrianne weten. „Ik hoop het wel", zegt Heijn. .Ahold zou één van de eerste bedrijven kunnen zijn met een vrouw in de top. 70% van onze klanten is vrouw, meer dan 50% van ons perso neel is vrouw, dus een vrouw in de RvB zou helemaal niet zo gek zijn. Je kunt natuurlijk ook niet zeggen: ik sluit 50% van de bevolking uit voor zo'n positie." Het vaartuig nadert Marvelo. Heijn tuurt uit het raam. „Zien jullie die groene deu ren. Daar is mijn grootvader begonnen met z'n eigen bak kerij. En achter die twee er kertjes was het kantoor van mijn vader. Ik kwam er graag als kind. Er was namelijk al tijd wat te snoepen." De 'Johannes' meert aan bij het parkeerterrein achter de wijnopslagruimte. Heeft de scheidende Ahold-president wellicht nog een advies voor de jonge medewerkers? „Bij blijven", adviseert Eleijn. „Bijblijven in de zin dat je de ontwikkelingen in de gaten houdt. Geestelijk lenig blij ven. De geest moet je blijven oefenen, net als je spieren, anders word je zo stijf als een plank!" Een laatste vraag op de valreep: wat gaat hij doen na 1 september?,Ach, ik heb nog een aantal bestuursfunc ties. Die houden me wel uit de kroeg. En verder ga ik ma teriaal verzamelen over de geschiedenis van Ahold, En als ik dan nog tijd over houd begin ik misschien wel een supermarkt." En lachend voegt hij eraan toe: „Onder mijn eigen naam!" Heijn stapt van boord, de 5 medewerkers blijven zitten. Symbolisch? Ben Koek: „Kij ken of-ie nog zwaait." En ja wel hoor, een joviale groet ten afscheid door het ge opende autoraampje.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 9