KIJK, FABRIEK, 1 De koekjes bleven onaangeroerd. "Waarom jij eigenlijk?" KRUIDENIER GEUREN Informeel afscheid op de Zaan 55 De salonboot'fohannes' ligt onderstoom, de kapitein heet Siem Visser („Dag meneer Heijn, ik mag vandaag uw machinist zijn") en we schepen in voor een uur authentiek vaargenotop de Zaan. Een leerzaam bezoek aan de AH Museumwinkel op de Zaanse Schans is net achter de rug en mevrouw C. Schipper, die zojuist nog een aanschouwelijk college warenkennis en geschiedenis pagina Flitsen Om van iedereen bij Ahold persoonlijk afscheid te nemen is onmogelijk voor de heer A. Heijn. Hoe graag hij ook zou willen. Maar om na 40 jaar met stille trom te vertrekken is ook niet zijn stijl. Ak koord, op 1 september staat er een feestelijk af scheid op het programma. Maar dergelijke bijeen komsten hebben toch altijd iets formeels. Het idee om met vijf jonge medewerkers in ont spannen sfeer nog even na te praten werd dan ook enthousiast begroet. Voor de ontmoeting werden vijf personen uitgenodigd die bij elkaar een aardig beeld ge ven van wat Ahold is. Monique van den Broek werkt in het AH-filiaal aan de P.C. Hooftstraat in Amster dam (waar de heer Heijn ove rigens zijn eerste winkelerva ringen opdeed). Namens Marvelo zat junior koffie-inkoper Ward de Groote aan tafel. (Ward stamt uit een familie die nauwe banden heeft met het bedrijf want zijn vader én grootva der werkten ook al voor Al- bert Heijn). Adrianne van de Ketterij vertegenwoordigde Grootverbruik Ahold, waar zij via Miro en Marvelo is be land. Annelies Hoving had voor één dag het Etos-filiaal in Hoogezand (Groningen) ge laten voor wat het was en Ben Koek deed hetzelfde met 'zijn' Gall Gall-filiaal in Bre da. Kortom: een kleurrijk gezel schap dat tot de tanden gewa pend met allerlei vragen rich ting Zaandam was gereisd. Het werd een gezellige mid dag. deze ontmoeting tussen de komende en gaande gene ratie bij Ahold. De koekjes bij de koffie bleven dan ook on aangeroerd toen de heer Heijn eenmaal plaats had ge nomen op z'n praatstoel ("...toe nou, jongens; waarom nemen jullie niks?") en twee werelden elkaar ontmoetten. De jongeren, die geboeid toehoorden en vragen stel den, tegenover de vertrek kende Ahold-president die op een zeker moment spon taan opmerkte: "Ik voel me nu wel een ouwe je-weet- wel". In vogelvlucht kwam de rijke geschiedenis van de familie bedrijven in de Zaanstreek ter sprake en die van Albert Heijn en Ahold in het bijzon der. Dat gebeurde tijdens een boottocht over de Zaan. Tus sen de start in de Museum winkel en de finish bij Marve lo passeerden allerlei we tenswaardigheden, vragen en anekdotes de revue. Eerder al gaf de heer Heijn te kennen zich na z'n pensione ring onder andere te willen wijden aan een beschrijving van de geschiedenis van Ahold. De boottocht met vijf jonge Ahold'ers, die de ge schiedenis gretig in zich op namen, zal hem zeker ge sterkt hebben in dat voorne- Je wordt niet elke dag uitgenodigd voor een gesprek met de heer Heijn. Dat was ook de ervaring van Adrianne, Monique, Annelies, Ward en Ben. Uiteraard spraken ze erover met hun directe collega's en ook met vrienden en bekenden. „Waarom jij eigenlijk?" was één van de reacties die Annelies kreeg van haar Etos-collega's. Ook de anderen hadden soort gelijke ervaringen Moni que signaleerde overi gens een opmerkelijk ver schil tussen mensen bin nen en buiten Ahold: „Collega's in het filiaal en ook op hét zonekantoor vonden het heel bijzon der. Sommigen waren zelfs wel wat jaloers op me. Mensen buiten Ahold reageerden over het alge meen wat tammer. 'Als je bij Alben Heijn werkt is het toch niet zó gek dat je ook een keer meneer Heijn te spreken krijgt?' was hun opvatting." Brabander Na afloop was het enthou siasme er niet minder om. Annelies zat er nog wat beduusd bij. maar dat kwam volgens haar omdat ze zo ingespannen had zit ten luisteren: „Ook omdat hij nogal zachtjes praat." Gezellig, vriendelijk en 'zo-gewoon; waren de in drukken die ze allemaal hadden van de ontmoe ting met de heer Heijn. Allesbehalve een strenge baas", merkte Ward op. die trouwens ook vindt dat 'strenge bazen' niet passen bij de sfeer van Ahold. Ben Koek vatte zijn impressie kort en krachtig samen: „Een zeer gezellige man; 't zou een Brabander kunnen zijn.." Ahold-president A. Heijn ver telt onderweg honderd uit. Over de kracht van Ahold, over de rol van de Zaan, over vrouwen in de Raad van Be stuur, over van alles en nog wat. Van de gelegenheid om vragen te stellen wordt ruim schoots gebruik gemaakt. „Heeft u niet geleden onder het feit dat uw hele familie bij het bedrijf werkte?", wil An nelies Hoving weten. Het ant woord luidt ontkennend. „Had u niet wat anders willen worden?", vraagt Adrianne van de Ketterij, terwijl de Jo hannes onder de Julianabrug in Zaandijk door vaart. „Ik wilde vroeger bij de marine", geeft de Ahold-president te kennen. „Dat ging niet door omdat ik polio kreeg. Maar het is niet zo dat ik met de pest in m'n lijf naar Albert Heijn ben gegaan. Mijn zoon is dierenarts geworden. Toen hij ging studeren vroeg hij me of ik het niet erg vond dat hij niet in de zaak zou gaan. Ik zei tegen hem: beter een goe de dierenarts dan een slechte kruidenier." En Ben Koek meteen: „Beschouwt u zich zelf dan nog altijd als kruide nier?" „Zeker", houdt Heijn staande, „want dat is ons vak." Ward de Groote infor meert naar de kracht van Ahold. Op zijn vraag volgt een doorwrochte uitweiding over de nadruk die het be drijf vanaf het prilste begin op het opleiden van z'n per soneel heeft gelegd. „We hadden vroeger zelfs een rij dende opleidingsschool. Die werd naar winkels in aan bouw gereden. Caissières leerden daarin hoe ze een kasregister moesten bedie nen." En dan: „Goh, ik krijg zo langzamerhand het gevoel dat ik een oude je-weet-wel ben!" Ondertussen stomen we op over de Zaan. Links en rechts passeren we fabrieken. Cacao de Zaan, Duyvis, Zeepfabriek Hilko, Honig, de oude be schuitfabriek van Hille, Ver kade. Over het water hangen de geuren van Heijn's jeugd. „We woonden vroeger bijna IN de fabriek van Verkade", zegt hij. „Ik ben opgegroeid in een mengsel van geuren. Ontbijtkoek, beschuit en chocolade, alles door elkaar. Heel vreemd. Toen ik een paar jaar geleden met m'n broer Verkade bezocht, her kenden we die geur direct." Veertig jaar geleden begon Heijn zijn carrière als bedien-

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 8