HET GEHEIM VAN DE AHOLD-PARAPLU BEDPRAAT POSITIEF ADVIES AC RESTAURANTS VERKIEZINGEN DE ORDENING v. w Mwa Onder verantwoording van de COR De COR en de OR van AC Resiau- rants hebben aan het positieve ad vies over de voorgenomen verkoop van AC Restaurants onder meer de volgende voorwaarden verbonden: De AC-directie en de OR AC die nen op korte termijn van gedachten te wisselen over o.a. strategie, mar keting, commercieel en sociaal be leid en de mogelijke samenstelling van de Raad van Commissarissen. Voorwaarde hiervoor is dat er meer openheid zal worden gegeven over genoemde zaken. De OR AC krijgt de mogelijkheid om externe deskundigen in te huren. 9 De bevoegdheden t.a.v. de secun daire arbeidsvoorwaarden die de COR Ahold in het kader van de Wet op de Ondernemingsraden heeft, gaan onverkort over naar de OR AC. De AC-directie draagt er zorg voor dat de medezeggenschap en de over legstructuur naar letter en geest zul len worden gecontinueerd. De overeenkomst, vervat in het protocol over de arbeidsvoorwaar den, die Ahold en de AC-directie met de betrokken vakorganisaties heb ben afgesloten, dient nageleefd te worden. In een eerder stadium werden al af spraken gemaakt over het onverkort overgaan van het totale arbeidsvoor waardenpakket van Ahold (zowel primair als secundair) naar AC Res taurants. Voor de AC-medewerkers verandert er op dat gebied dus niets. Het advies werd voorbereid door een speciaal gevormd OR-platform, be staande uit leden van de COR en de OR AC Restaurants. Behalve met de AC-directie en de Raad van Bestuur, voerde het platform ook overleg met de Horeca- en Dienstenbonden. Be langrijkste doel was om de secundai re arbeidsvoorwaarden zo goed en zorgvuldig mogelijk te regelen. Een blik op de harde feiten van het OR-werk DE JONGSTE OR'EN VAN AHOLD Ahold heeft elf OR'en en een COR. In totaal zijn er 147 OR-leden. De gemiddelde leeftijd bedraagt 40.5 jaar. Hieronder de top vijf van de jongste OR'en van Ahold, met tussen haakjes de gemiddelde leeftijd bij de desbetreffende werkmaatschappij. Flitsen 7 „De enige bescherming die de Ahold-paraplu biedt, is de bescher ming tegen regen!" Met die nuchtere constatering onthulde COR-secreta- ris Joke Schmale vorige maand 'het geheim van de Ahold-paraplu', zoals ze het zelf noemde. De COR-secreta- ris bood alle leden van de OR AC Restaurants tijdens de overlegverga dering over de verzelfstandiging van AC Restaurants zo'n paraplu aan. Af scheidscadeautje van de COR. Zoals bekend gaat AC Restaurants zelf standig, los van Ahold, verder. De COR-secretaris verwees met de onthulling naar het veilige gevoel dat veel medewerkers hebben, juist omdat ze bij zo'n solide bedrijf als Ahold werken. Een gevoel van 'ons kan niets gebeuren' of 'wie doet ons wat?'. Een gevoel ook waarbij men bij voorkeur, al of niet met verzaligde blik, spreekt over 'de bescherming van de Ahold- paraplu'. „Mensen die dat zeggen weten meestal niet wat die bescherming precies inhoudt. Maar ik ben er tijdens de voorberei ding van het advies aan de Raad van Bestuur achter gekomen. De enige bescherming die de Ahold-paraplu biedt - en dat geldt voor alle mede werkers - is de bescherming tegen de regen. Niets meer en niets minder", aldus Joke Schmale. Het geschenk werd in dank aanvaard. Buiten was het trouwens droog. COR-secretaris Joke Schmale overhandigt voorzitter Hans Geldermans van de OR AC Restaurants de Ahold-paraplu Ietwat ruw werd zij uit haar sluime rende slaap gehaald door de onstui mige plof waarmee hij op het bed viel, met geen andere bedoeling dan haar wakker te maken. Vinnig rea geerde zij met: „Waar is dat nu voor nodig?". „Die COR van jou heeft toch z'n zin gekregen. De 10% korting op bood schappen bij Albert Heijn voor Ahold- medewerkers gaat niet door en daar ben ik danig kwaad om!", zei hij zo hard, dat ze hem, met het oog op de buren, geschrokken tot zachter pra ten maande. „Wat kan mij dat sche len. Ik wil mijn hart nu wel eens luch ten over die 500 gulden netto die ik met die korting had kunnen verdie nen. Kan ik nu mooi naar fluiten. In deze tijden, waar de lonen maar mondjesmaat omhoog gaan, moet je elk graantje dat je toegeworpen krijgt meepikken", zo bleef hij nog even door oreren, opdat zij niet de gele genheid kreeg ertussen te komen. Toen hij in herhaling begon te verval len, snoerde zij hem de mond door hem een venijnige trap tegen zijn- scheenbeen te geven. Daarmee be zeerde ze haar eigen tenen, maar door haar kwaadheid merkte ze dat niet. Ze was gaan zitten en kon zo doende op hem neer .kijken. Dat gaf haar bij mannen altijd het gevoel dat zij hen dan wel aan Icon. Pogingen om op gelijk niveau met haar te ko men, werden tijdens haar uitleg in de kiem gesmoord, door hem met een ferme beweging van haar armen tel kenmale neer te drukken. „Hoe wil jij nu 500 gulden door de kortingsregeling verdienen als hier in geen velden of wegen een Albert Heijn-winkel te bekennen is. Dan moet je mijlenver rijden en dan spek je in plaats van je eigen zak alleen de benzinemaatschappijen. Trouwens, hoe moeten wij met zijn tweeën 5.000 gulden opmaken, terwijl we nu bij onze kruidenier nog niet eens aan de 100 gulden per week komen. Nu de cadeaubonnen ook nog eens naar 100 gulden zijn opgeschroefd, worden we nog meer dan voorheen gedwongen om meer drank in te slaan en dat is weer niet goed voor je lever..." Hier haperde zij even omdat ze alles in een adem gezegd had en nu in adem nood gekomen was. Hij waagde nu zijn kans, maar kwam niet verder dan de woorden: „Maar schat, zo heb...." Zij had weer vol doende lucht om hem af te kappen en hem smalend toe te bijten: „Waar is je harde principe gebleven van geen gedwongen winkelnering? Als die korting door was gegaan zouden we terug zijn bij het begin van deze eeuw, want per slot van rekening zou het wel van mijn winstdeling zijn af getrokken. Verder wil ik hier niets meer over horen en als het je niet aanstaat, dan zoek je maar een ander kosthuis, liefst naast een Albert Heijn-supermarkt. En laat me nu verder met rust", was het laatste dat hij van haar hoorde. Ze ging weer liggen en draaide zich met een ruk op haar zij. Terwijl hij het licht uitdeed, besloop hem - niet voor de eerste keer - de prangende vraag: „Waarom red ik het nou nooit tegen haar?" Jan Achterban De ondernemingsraadsverkiezingen zullen volgend jaar gehouden wor den op woensdag 21 maart. Op die dag zullen er bijna 200 OR-leden moeten worden gekozen. Alle Ahold- ondernemingsraden zullen aan de verkiezingen deelnemen. De geza menlijke campagne gaat eind van dit jaar van start. Ondernemingsraden worden geko zen voor de duur van drie jaar. Bij de laatste verkiezingen in 1987 lag de opkomst tussen de 70 en 80%.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 7