WINKELEN IN EEN KASTEEL AH Groentecentrale Baren drecht naar nieuw pand Ahold probeert VU trend om te buigen "cusinja Flitsen pagina 5 i.s,tn; De één heeft er een grie zelwinkel van gemaakt, de ander een speelwinkel, sommigen hebben zelfs winkelkastelen aan hun fantasie laten ontspruiten, terwijl anderen weer heel mooie ouderwetse huisjes met een gezellige inrich ting hebben getekend. De resultaten van een door AH uitgeschreven tekenwed strijd zijn nu te zien in De Efteling. Maar om wat voor tekenwedstrijd gaat het ei genlijk? Misschien weet u het nog: Vorig jaar waren er bij Albert Heijn stripalbums van Suske en Wiske te koop. Het ging hier echter niet om een 'gewone' Suske en Wiske, maar om een speciaal voor Albert Heijn gemaakt ver haal. Het album droeg als titel 'Fata Morgana', en het verhaal speelde zich grotendeels afin De Efteling. Bij de attractie Fata Morgana natuurlijk. Aan het eind van het album zat een deelnameformulier voor een tekenwedstrijd. Ge vraagd werd een droomwin- kel voor Albert Heijn te ont werpen, waarmee o.a. een ge heel verzorgd weekend, een geldbedrag of een dagje Efte ling te winnen viel. De allerleukste inzendingen van deze tekenwedstrijd zijn het hele seizoen te bewonde ren in De Efteling. In een open galerij hangen ze alle maal tentoongesteld, geor dend naar vier leeftijdscate gorieën. Iedereen kan ze gaan bewonderen en daar naast nog een leuk dagje Efte ling meepikken! Samen met atlete Nelli Coo- man opende Senor Don Enri que Martinavarro de Groen- tecentrale Barendrecht. De opening stond in het teken van het internationale karak ter van de herkomst van de produkten die vanuit de groentecentrale worden ge distribueerd Dit kwam onder andere tot uiting in een aan tal landenpresentalies Sinaasappels worden niet van de boom geplukt of geschud, maar geknipt. Door dit nog eens voor te doen aan de aanwezigen opende Senor Don Enri que Martinavarro op woensdag 21 juni jl. het nieuwe pand van de groentecentrale in Baren drecht. Martinavarro, be kend van de sinaasappel- TV-commercial van Albert Heijn en 25 jaar geleden de eerste rechtstreekse buitenlandse leverancier van Albert Heijn, werd bij de openingshandeling geassisteerd door atlete Nelli Co oman. In zijn ogen 'the fastest Chiquita (Spaans voor meisje) in the world'. Het nieuwe pand van de Groentecentrale Barendrecht op het veilingterrein - gele gen op circa 200 meter af stand van de oude centrale - voldoet aan de modernste ei sen als het gaat om de verzor ging van aardappelen, groen te en fruit (AGF). Zo heerst er in de bijna 5.000 m2 grote hal een continue tempera tuur van 12° C. Tevens be schikt de groentecentrale in het nieuwe pand over een koelcel van 800 m2 met een continue temperatuur van 2° C, een verdubbeling ten op zichte van de oude situatie. Directeur Commerciële Za ken, K. Dorsman, ging in zijn toespraak hierop in. Hij maakte duidelijk dat de tem- peratuurbeheersing in de centrale hal en de uitbreiding van de koelruimte een ver dere verbetering betekenen van de kwaliteit van de pro dukten die vanuit de groente centrale worden gedistri bueerd. „De produkten wor den nu in de totale keten - dus vanaf de oogst tot in de winkel - op de juiste tempera tuur bewaard." Nieuwe aanpak Na Dorsman sprak adjunct- directeur Tom den Hertog. Hij vertelde over de nieuwe aanpak die AH voorstaat voor de verkoop van AGF. „We spreken niet meer over AGF als één groep. We onder scheiden acht verschillende produktgroepen: panklaar, verse groenten, primeurs, hard fruit, zacht fruit, citrus, bananen en aardappelen. Elk van de groepen heeft een ei gen uitstraling en presentatie en vergt specifieke vakken nis. Binnen elk van de acht produktgroepen bieden wij onze filialen straks drie ver schillende assortimentmodu les aan waaruit een keuze kan worden gemaakt. In theorie zouden er dus 8x8x8 een heleboel verschillende afde lingen kunnen ontstaan. Dit zal in de praktijk echter niet gebeuren. In elk filiaal zal straks een afdeling worden ingericht die optimaal afge stemd is op de wensen van de consumenten in de directe omgeving van dat filiaal. In het ene filiaal zullen we vrij wel alleen primeurs aanbie den, maar wel 25 soorten ge sneden groente en ergens an ders juist andersom." De nieuwe aanpak, die eind dit jaar landelijk wordt inge voerd, brengt consequenties met zich mee voor de groen tecentrale. Uiteraard op het gebied van de distributie, maar vooral op het terrein van de opleidingen. In de nieuwe GC in Barendrecht is een testwinkel ingericht. Hier kunnen filiaalmedewer kers van de AGF-afdeling ken nis opdoen. De nadruk in de opleidingen zal liggen op presentatietechnieken, pro- duktkennis en kwaliteitsbe waking. Tijdens het open huis dat 's avonds werd ge houden, konden de filiaalme dewerkers alvast kennisma ken met deze testwinkel. De reacties waren bijzonder po sitief. Bij de Groentecentrale Barendrecht werken 85 men sen. Bedrijfsleider is Kees Duerink. De leeftijd waarop Ahold-medewerkers gebruik kunnen maken van de VUT is verlaagd van 62 naar 60. Het VUT-uitkeringspercentage voor 60-jarigen bedraagt 65%. Tegelijkertijd is de leeftijd waarop medewerkers gebruik kunnen maken van deel tijd-VUT verlaagd van 60 naar 58. Werknemers mo gen vanaf hun 58e jaar één dag korter gaan werken. Over die dag krijgen ze 50% subsidie van Ahold. Vanaf hun 60e jaar mogen werknemers twee dagen korter gaan werken (tegen 50% subsi die) en vanaf hun 63e twee en een halve dag (te gen 60% subsidie). Dat heeft Ahold onlangs afge sproken met de vakbonden. Volgens hoofd Arbeidszaken Chris van Gent probeert Ahold met de nieuwe VUT- afspraken een halt toe te roe pen aan de trend in Neder land dat mensen op steeds la gere leeftijd in de VUT stap pen. Weliswaar is ook bij Ahold de VUT-leeftijd ver laagd, maar het uitkerings percentage ligt beduidend la ger dan bij andere bedrijven. Van Gent: ,Je ziet steeds va ker dat mensen er op hun 60e uitstappen met 80% bruto sa laris. Als die trend zich voort zet dreigt de VUT straks on betaalbaar te worden. Verder neemt het aanbod van jonge ren op de arbeidsmarkt af, zo dat we de ouderen vast moe ten houden. En bovendien werkt de VUT 'pseudo-verou- dering' in de hand: mensen worden op steeds lagere leef tijd als bejaarde beschouwd. Wij betreuren die ontwikke ling. Met de nieuwe regeling geeft Ahold aan niet geheel mee te willen doen aan de VUT-trend in Nederland, We hebben een systeem ge creëerd dat enerzijds de mo gelijkheid biedt om het kal mer aan te gaan doen, en an derzijds de mogelijkheid biedt om te stoppen, maar dan wel tegen een lagere uit kering. Men zal er iets voor over moeten hebben." Met de deeltijd-VUT komt Ahold tegemoet aan de be hoefte van oudere werkne mers om het wat rustiger aan te doen. Volgens Van Gent is hier sprake van de eerste aan zet tot een ander ouderenbe leid. „We kenden bij Ahold al een functieverlichtingsrege- ling. De komende tijd gaan we nadenken over de vraag of die regeling wellicht te combineren valt met de deel tijd-VUT. We willen het be leid zo maken dat mensen zo lang mogelijk gezond kunnen blijven werken", aldus het hoofd Arbeidszaken. Enigszins strijdig met de VUT-opvattingen van Ahold, maar afgedwongen door de bonden, is de bepaling dat werknemers die geen ge bruik wensen te maken van deeltijd-VUT de bijbehoren de bedrijfssubsidie kunnen opsparen om daarmee hun VUT-uitkeringspercentage te verhogen. Iemand die bij voorbeeld op z'n 60e in de VUT stapt en vóór die tijd geen gebruik heeft gemaakt van deeltijd-VUT krijgt 69% uitbetaald in plaats van 65% Een werknemer van 62 kan op die manier aan een VUT- percentage van 85% komen in plaats van 75%. De nieuwe VUT- en deeltijd- VUT-regelingen zijn met te rugwerkende kracht per 1 april jl. ingegaan. Ze gelden voor medewerkers uit de winkels, distributiecentra, centrale slagerijen en hoofd kantoor. Daarnaast geldt de regeling ook voor het hoger personeel.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 5