„Goede managers vragen niet om garanties" A. Heijn onderscheiden in Amerika Hans Cazeni hoofd Managemen Developme „Het is niet zo dat je kostje gekocht is als je eenmaal trainee bent" „Het is helemaal geen schande om vast te stellen: ik kan verticaal niet verder" pagina 4 Flitsen Hij werkt nu ruim een jaar in Zaandam en hij heeft Ahold in die tijd leren kennen als een solide be drijf. Hans Cazemier, hoofd Management Deve lopment, afkomstig van de Haagse gemeentepolitie. „Management Develop ment is dus niet Sin terklaas spelen en ieder een promotie beloven." Juist, maar wat is Manage ment Development dan wel? Management Development (MD) moet volgens Hans Ca zemier zorgen voor de conti nuïteit in de bezetting van leidinggevende functies. Management Development moet er met andere woorden voor zorgen dat de juiste manager op het juiste mo ment op de juiste plaats komt. Mag uit het feit dat Ahold een gezond bedrijf is, afgeleid worden dat Cazemier in deze opzet tot nu toe aardig ge slaagd is? Hans Cazemier: We hebben goede man agers. Je kunt er prima mee voor de dag komen. Maar het succes van Ahold is natuur lijk niet alleen te danken aan het management. De inzet van alle andere medewerkers is net zo belangrijk. Het be noemen van managers is ove rigens een zaak van de baas. Ik adviseer alleen. En de kwa liteit van de adviezen ligt weer in het verlengde van de informatie die 'de lijn' ver strekt over het functioneren en de ontwikkeling van men sen. De lijn is verantwoorde lijk voor het fundament on der Management Develop ment." Het werkterrein van Caze mier bevindt zich binnen de Ahold-organisatie vlak onder de Raad van Bestuur. Bij de werkmaatschappijen houden anderen zich met MD bezig. „Mijn doelgroep bestaat pri mair uit managers die aan de Raad van Bestuur rapporte ren en managers die op vitale functies vlak onder dat ni veau zitten. Met die mensen maak ik loopbaanafspraken. Daarnaast probeer ik voor aanvoer van nieuw talent te zorgen. Ik ga regelmatig naar universiteiten en naar bedrij vendagen. Daar vertel ik wat Ahold te bieden heeft en leg ik contacten met belangstel lenden. Verder is er ook een stroom open sollicitaties van academici. De afgelopen twee maanden kregen we er 200. Te veel om ze allemaal voor een gesprek uit te nodi gen. Ahold heeft op de ar beidsmarkt voor academici blijkbaar een goed imago." Trainee Cazemier is ook verantwoor delijk voor de coördinatie van het zogenoemde 'man- agementtrainee-traject'. Ma- nagementtrainees zijn jonge academici met weinig of geen werkervaring, die bij Ahold de kans krijgen om zich waar te maken als man ager. Er lopen er momenteel, verspreid over heel Ahold, zo'n 50 rond, waaronder on geveer 20 vrouwen. „Het is niet zo dat je kostje gekocht is als je eenmaal trainee bent. Als trainee heb je geen garan tiebewijs voor een baantje als directeur. Een trainee krijgt bij ons twee functies: een startersfunctie en een ver- volgfunctie. Daar wordt ge keken of ze de vertaalslag kunnen maken van de theo rie naar de praktijk. Als het goed gaat en we doorgaan, bepaalt het eigen optreden de rest van de carrière. Het is overigens niet zo dat je trai- De vereniging van Amerikaanse levens middelenfabrikanten GMA heeft Ahold-presi- dent A. Heijn half juni onderscheiden met de 'Hall of Achievement Award'. De prijs werd hem toegekend vanwe ge zijn grote verdien sten op het gebied van de levensmiddelende tailhandel in Amerika. Op de foto v.l.n.r. mevrouw O. Heijn, A. Heijn en R. Gor don McGovem, voorzit ter van de GMA. nee moet zijn om hogerop te kunnen komen. Het is alleen een manier van binnenko men. Trainees moeten zich bewijzen. Net als anderen. Een academisch niveau is ook geen eis voor een aan stelling in een hogere func tie. Mijn ervaring bij Ahold is dat er vooral gekeken wordt naar wat mensen kunnen." Cazemier houdt zich daar naast ook nog bezig met de opleiding van managers. Meestal is dat maatwerk. .Ahold steekt veel geld in op leidingen. Op alle niveaus. Ie der jaar gaan er een stuk of wat Ahold-managers voor een managementopleiding naar de Verenigde Staten, Frankrijk of Zwitserland. De waarde daarvan wordt niet alleen bepaald door de colle ges, maar ook in de uitwisse ling van informatie tussen de deelnemers onderling. Je komt managers uit alle delen van de wereld tegen met de zelfde managementproble- men. Dat voorkomt dat je gaat denken dat de wereld al leen uit Ahold bestaat." Het hoofd MD heeft onlangs zijn beleidsplannen aan de Raad van Bestuur gepresen teerd. Hij sprak daarbij zijn zorg uit voor de mogelijke gevolgen van de decentrali satie voor MD. „Er moeten goede afspraken gemaakt worden om bepaalde infor matie over de ontwikkeling van managers centraal be schikbaar te houden, zodat mutaties van de ene naar de andere werkmaatschappij mogelijk blijven. Ik kan niets doen als ik niet weet wat er aan talent zit aan te komen in de werkmaatschappijen. En dan denk ik niet alleen aan gegevens uit resultaatbeoor delingen, maar ook aan meer toekomstgerichte informatie over managers, zoals poten- tieelbeoordelingen en be langstellingsregistratie. MD moet niet alleen inspelen op de vraag: Wat hebben we vandaag nodig? Maar ook op vragen als: Wat hebben we morgen nodig? Hoe ontwik kelen mensen zich? En: Hoe ontwikkelen functies zich? Het is zaak om daarvoor een gestructureerd systeem te creëren. We zijn bezig om dat op poten te zetten. De bereidheid bij de werkmaat schappijen om te praten over grensoverschrijdende muta ties is aanwezig." Wollige verhalen „Mensen denken wel eens dat MD ervoor zorgt dat jon ge managers op een hoog ni veau terechtkomen. Dat is onzin. MD schept alleen randvoorwaarden voor groei en ontwikkeling van man agers. De betrokkene is zelf verantwoordelijk. De kern van eventueel succes ligt bij de managers zelf. Goede ma nagers zijn in staat hun eigen carrière te regelen. Die vra gen niet om garanties, maar nemen risico's. Er is voor hen niet zoiets als een treinrege- ling Zaandam - Maastricht met alle stoptijden op de tus senliggende stations. Wel blijven ze terecht eisen stel len over de ontwikkeling van hun loopbaan. Meestal heb ben managers zelf uitgespro ken ideeën over hun carrière. Mijn taak is om duidelijkheid te verschaffen over de moge lijkheden die ze bij Ahold hebben. Je kunt tien keer be ter tegen iemand zeggen dat zijn capaciteiten door Ahold anders worden ingeschat dan hij zelf doet, dan dat je hem met wollige verhalen aan het lijntje probeert te houden. Dat roept alleen maar frustra- ties op. En trouwens: daar prikken ze. toch doorheen. Eerlijke informatie, daar gaat het om. Een kenmerk van MD is de zorgvuldige manier waarop met mensen wordt omgegaan. Mensen zijn het belangrijkste kapitaal voor een bedrijf. Mensen bepalen de toekomst van Ahold. Zorg vuldigheid is vooral eerlijk heid. Dus niet Sinterklaas spelen en iedereen promotie beloven, maar aangeven wat wel en wat niet kan. Er zijn maar 5 functies op RvB-ni- veau, dus we kunnen niet met 45.000 man in de Raad van Bestuur. Niet iedereen is daar geschikt voor en 99,9% weet dat. De meesten besef fen heel goed dat ze een keer een plafond bereiken. Dat is een basisgegeven. En het is helemaal geen schande om vast te stellen: ik kan verticaal niet verder. Dat betekent niet dat je tot je 65e op dezelfde stoel blijft zitten. Er bestaat ook nog zoiets als horizonta le verplaatsing. Ik weet ook wel dat er een cultuurtje in Nederland heerst dat voor schrijft dat je altijd maar weer een stapje hoger moet. Maar je bent nog niet jarig als je een niveau bereikt waar je voortdurend op je tenen moet lopen." Vindt de voormalige politie man het niet moeilijk werken met al die ambitieuze men sen? Cazemier: „Nee hoor, ik heb ervaring met mobiele eenheden. Dat helpt me om ze in toom te houden

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 4