Nieuwe functie verlicht werklast filiaalkader Voorstel nieuwe winstdelingsregeling Eerste prijs voor "Welkom bij Albert Heijn' Eerste Filiaal Management Assistenten benoemd: Colofon Korting op boodschappen van de baan pagina 2 Flitsen Het bruist momenteel van de activiteiten bij Albert Heijn: Leifo 2, modules, netwerken, nieuwe func ties en nieuwe opleidingen, vrouwenbeleid, nieu we selectiemethoden. Kortom, een ware brij van activiteiten, maar wel met één gemeenschappelijk doel: het versterken van de winkel. Nodig om de veranderende klanten tevreden en de veranderen de concurrentie op afstand te houden. Filiaal Mana gement Assistent (FMA) is een van de nieuwe func ties. De eerste lichting FMA's heeft onlangs de opleiding afgerond. „De FMA-functie is in het le ven geroepen om de werklast van het filiaalkader te verlich ten. Daardoor krijgen de be drijfsleider en de afdelings chefs meer tijd om zich op de kern van hun taak te richten. De FMA moet het manage mentteam ondersteunen", al dus Heieen Vink, FMA-pro- jectleidster bij de afdeling Opleidingen. Met nadruk stelt de projectleidster dat de FMA-functie allerminst op dezelfde lijn gesteld mag worden met de vroegere ad ministratricefunctie. „De FMA-functie is veel zwaarder. Het grote verschil is dat een FMA zelf informatie verza melt, analyseert en aan het managementteam verstrekt, terwijl de vroegere admini stratrice alleen informatie verwerkte De toelatingsei sen voor de FMA-opleiding zijn ook hoger. Minimaal MA VO of MBO." De FMA-opleiding, in decem ber 1988 in alle area's van start gegaan, bevat onderde len als interactieve vaardig heden, vergadertechniek, no- Gatniëlla Poldervaart. „Ik bad eerst wel de zenuwen tuleren, klachtenbehande ling, automatisering en geld-, goederen- en personeelsad ministratie. De cursus is ver deeld in 8 blokken. Het theo retisch gedeelte, verzorgd door interne opleiders, be slaat in totaal 12 dagen, ver spreid over een periode van een halfjaar. De aankomende FMA's werken tijdens hun opleiding al in een filiaal. Het geleerde kan dus ogenblikke lijk in praktijk gebracht wor den, waarbij de bedrijfsleider als begeleider fungeert. Een schriftelijke toets besluit de cursus. Van de eerste 65 cursisten is het overgrote deel onlangs geslaagd en benoemd. Drie groepen zijn momenteel hal verwege de cursus en in sep tember start de volgende lichting. De meeste FMA's en aankomende FMA's zijn vrou wen. Tot nu toe kwamen de meeste kandidaten uit de AH- organisatie zelf, maar het in terne reservoir is volgens He- FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv Augustus 1989 46e jaargang No.7 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 45.000 Redactie secretariaat: Mw. J. Hammond Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592573 REDACTIE FLITSEN G. van Breen, AC Restaurants P 216; 075-593356 N.Th.M. Huijsman Marketing Services Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-592576 A.de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg Zonemanager zone 8811 075-593637 Mw. S. Fijn van Draat Directoraat P&O HK 1324, 075-592694 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 802, 075-592466 leen Vink zo langzamerhand uitgeput. „We proberen nu ook mensen van buiten te werven. Daarbij richten we ons onder andere op herin- treedsters. Voor die groep is de FMA-functie een ideale baan, ook al omdat het in de meeste gevallen om een part time functie gaat. Gemiddeld 25 uur per week. Alleen in de grote filialen werkt de FMA full-time." Kersvers De FMA-functie is niet alleen een ideale baan voor herin- treedsters, zo leert een ge sprek met de kersverse FMA's Gabriëlla Poldervaart (22) en Diny van Schepen (25). Beiden hebben zojuist de FMA-cursus met goed gevolg afgerond en zijn prompt be noemd in de filialen waar ze zijn opgeleid. „Het is een heel leuke baan", zegt Ga briëlla Poldervaart, full-time FMA in filiaal Middenwaard te Heerhugowaard. „Heel af wisselend. Je moet overal wat van afweten. Je wordt geacht mee te denken op MT- niveau." Gabriëlla werkte al 6 jaar als part-timer bij Albert Heijn. Draaide kassa op vrij dagavond in filiaal Heiloo. „De bedrijfsleider zei tegen me: 'Die FMA-functie lijkt me wel wat voor jou'. Op zijn ad vies heb ik gesolliciteerd. Ik heb MAVO gedaan en daarna een opleiding voor goud smid. Maar de hele dag siera den solderen leek me niets. De FMA-functie is veel aan trekkelijker. Elk kwartier is anders!" Ook Diny van Schepen werk te al bij Albert Heijn. Vanaf 1986. Ze begon als caissière 3 in Amsterdam, maar wilde terug naar haar woonplaats Alkmaar. Dat kon wel, maar alleen als part-time caissière. Diny wilde echter liever full time werken en daarom ging ze de FMA-opleiding doen. Ze is onlangs benoemd tot full-time FMA in de AH Extra in Alkmaar. „Er is geen dag hetzelfde. Het werk zit vol verrassingen. Ik maak wel een weekplanning, maar in de praktijk komen er zoveel onverwachte dingen tussen, dat je eigenlijk alleen maar de grote lijnen kunt aangeven. Je hebt als FMA een behoor lijke inbreng. Er wordt naar je geluisterd. Ik heb de in druk dat de winkel met een FMA inderdaad efficiënter kan werken." Zenuwen Over de opzet van de FMA- cursus zijn de beide FMA's goed te spreken. Diny: „In grote lijnen sluit de theorie goed aan op de praktijk. Het mooie is dat je tijdens de op leiding al een 'eigen' filiaal hebt. In het begin is er nog veel onduidelijk. Logisch bij zo'n nieuwe functie, maar je groeit tijdens de cursus en het filiaal groeit mee." Ga briëlla: „Als ik vragen had over de computer liep ik in het begin naar een afdelings chef. Nu is het precies andersom. Ik heb er veel van geleerd. Volgens mij is het een van de leukste cursussen bij AH. Ik had eerst wel de zenuwen, vooral als je dan hoort over een AC-cursus waar mensen gevloerd uit ko men, maar daar hadden we bij deze cursus geen last van." Nu de eerste FMA's hun opleiding met goed gevolg hebben afgerond, gaat het volgens Diny van Schepen pas echt beginnen. „Het is nu zaak om samen met het filiaal de functie verder inhoud te „Er is geen dag hetzelfde", al dus Diny van Schepen geven. Ik heb tijdens de cur sus een heleboel ideeën over het werk opgedaan, en die wil ik de komende tijd gaan uitwerken!" De filialen zijn gewaarschuwd aancHMMMn Vervolg van pagina 1 Zo luidt in grote lijnen het voorstel voor de nieuwe winstdelingsregeling, dat de Raad van Bestuur ter advise ring aan de Centrale Onder nemingsraad heeft voorge legd. „In vergelijking met de oude is de nieuwe winstde lingsregeling een toonbeeld van simpelheid. Iedereen kan straks aan de hand van de cij fers in het jaarverslag zelf na rekenen waar hij of zij recht op heeft", aldus Chris van Gent, hoofd van de afdeling Arbeidszaken. Het is de be doeling dat de ontwerprege ling, die voldoet aan de eis van resultaatafhankelijkheid, dit jaar van kracht zal wor den. De tabellen waarop het uurloon wordt gekoppeld aan het aantal fracties zullen volgens Van Gent in oktober, na overleg met de COR, defi nitief worden vastgesteld. Het voorstel van de Raad van Bestuur is o.a. gebaseerd op het gemiddelde winstde- lingspercentage van de afge lopen drie jaar. Als bedrijfsre sultaat geldt het Nederlandse bedrijfsresultaat van Ahold, verminderd met het bedrijfs resultaat van bedrijfsonder delen waarvan de werkne mers niet deelnemen aan de regeling. Dat betekent bij voorbeeld dat het bedrijfsre sultaat van Schuitema niet zal worden meegeteld, aange zien de werknemers van Schuitema niet deelnemen aan de nieuwe regeling. Zoals gewoonlijk zal de uit kering van de winst plaatsvin den in december, op basis van de voorlopige jaarcijfers. Indien de definitieve cijfers daar aanleiding toe geven, zal het jaar daarop nabetaling plaatsvinden. Korting Van Gent meldde eerder dit jaar in Flitsen dat er in combi natie met de nieuwe winst delingsregeling nagedacht werd over de invoering van een kortingsregeling, die Ahold-medewerkers in staat zou moeten stellen om 10% korting te krijgen op bood schappen bij Albert Heijn. Dat idee is inmiddels van de baan. Van Gent: „De weer stand tegen dat plan was zo groot, dat het ons voorlopig niet verstandig leek om het door te zetten." Het loslaten van de kortingsregeling bete kent echter wel dat de kans op een fiscaal vriendelijke re geling voorlopig is verkeken. Van Gent: „Een kortingsrege ling is momenteel de enige manier om op dat gebied iets te regelen. In Den Haag was men weliswaar bezig aan een fiscaal vriendelijke wet, maar dat kan onder de huidige om standigheden nog wel even duren. Mocht die wet er ko men dan zullen we hem inte greren in onze nieuwe winst delingsregeling." Enigszins verrast ontvangt Guido van Woerkom (midden), hoofd Interne Communicatie Opera tions, de eerste prijs in de categorie Opleidingen van het jaarlijkse film- en videofestival SAM. De eerste prijs werd toege kend aan de produktie 'Wel kom bij Albert Heijn'. Deze video is bestemd voor alle nieuwe Albert Heijn-winkel- medewerkers. De prijs werd overhandigd door de voorzit ter van de jury, de heer G. van Dorth (links). Rechts op de foto Jan van Lieshout van Sig num, waarmee Albert Heijn al geruime tijd samenwerkt. Hij zorgde voor het script. Het juryrapport vermeldde onder meer dat "Welkom bij Albert Heijn' op een heldere, leuke en boeiende wijze or dening aanbrengt in de com plexe AH-wcrcld waarin een nieuwe medewerker terecht komt.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 2