Zo maarZo maar Zo maar Zo maar Zo maar De kwaliteitsafdeling bij Meester Fris als een hoentje Precisie Grote afwisseling Veel veranderd Speuren naar onrechtmatigheden pagina 16 Flitsen grepen. ..Het bedrijfsleven trok me al langer", aldus Harry - Als geen ander weet hij dus welke eisen de Keuringsdienst stelt aan vleesprodukten, aan de ruimte waarin die gemaakt worden en aan de medewerkers die in contact ko men met het vlees. „De medewer kers controleren het proces aan de hand van ingebouwde controles. Ik zie erop toe dat zij die controles goed uitoefenen." In feite wordt bij Meester dus dubbel gecontroleerd op kwaliteit om die zo hoog moge lijk te hebben en te houden. „Ons motto is preventief werken. Problemen moeten we zien te voorkomen en niet achteraf pas op merken. Tonnen aan grondstoffen zijn dan onnodig verwerkt. Dat kost kapitalen", aldus Harry. Hij heeft de bevoegdheid om in nood gevallen de produktie stop te zet ten. Het speuren naar onrechtma tigheden lijkt een deel van Harry te zijn geworden. Hij houdt namelijk ook van het lezen van detectives en spionageverhalen. Zijn favoriete schrijver is Ludlum. Daarnaast vra gen zijn vrouw en kinderen ook de nodige aandacht van hem. En als hij dan nog tijd overhoudt, is hij bij mooi weer te vinden op het water als windsurfer. Sport is ook een van de belangrijk ste tijdverdrijven van Gé van Dort. De 35-jarige kwaliteitsinspecteur van de vleeswarenfabriek is name lijk voetbaltrainer. Drie avonden in de week en op zondagmiddag is hij te vinden op het voetbalveld bij zijn nieuwe club Diepenveen. Daarnaast is hij in de afdeling Zwol le van de KNVB op zoek naar jong voetbaltalent. Om dat te ontdek ken is hij 's zaterdags op vele voet balvelden te vinden bij de jeugd. De sportieve Gé neemt elke mor gen van mei tot september voor werktijd ook nog een duik in het fraaie Wijhese zwembad. Zo fris als een hoentje komt hij daarna op zijn werk. Al ruim 18 jaar werkt hij bij Mees ter. Na het behalen van zijn MULO- A-diploma (met wiskunde) meld de hij zich bij het bedrijf voor een tijdelijk baantje. „Aan de lopende band wilde ik namelijk niet m'n he le leven staan", vertelt Gé. Het is geen tijdelijk baantje gewor den. Door het volgen van vele cur sussen heeft Gé zich opgewerkt. Hij is vol lof over de mogelijkhe den die Meester ofte wel Ahold hem geboden heeft om te stude ren. Na diverse functies te hebben gehad, is hem een jaar geleden ge vraagd om kwaliteitsinspecteur te worden. „Ik ben daar graag op ingegaan. El ke ervaring die ik opdoe is immers meegenomen. Het is een uitdaging voor me." Wat Gé betreft is hij nog niet aan het eind van zijn kunnen. „Ik ben nog jong, ik laat de moge lijkheden op me afkomen en dan zie ik wel hoe ver ik kan komen." Gé van Dort: „Elke en taring is meegenomen deur uitgaat. Bart controleert h_t vlees op vet, zout, nitrietgehalte en vocht in het laboratorium van de kwaliteits dienst, waar allerlei meetappara tuur staat opgesteld. Bart en zijn collega's houden ook de chemi sche en bacteriologische gang van zaken van de afvalwaterzuivering in de gaten. De grote afwisseling in zijn werk vindt Bart het meest aantrekkelijk. Met zijn middelbare opleiding kan hij zijn chemisch analytisch werk goed doen. Toch gaat hij in sep tember weer aan de studie: bacte riologie. Kennis van zaken op dat gebied vindt hij nuttig omdat zijn afdeling zich daarmee ook bezig houdt. In totaal werken er twaalf kwaliteitsdeskundigen die naast het oplossen van adhoc-proble- men zich bezighouden met de kwaliteitscontrole van alle produk- ten die de deur uitgaan. Dit aantal is geen overbodige luxe; produk- ten als vleeswaren hebben een di- Lucas bij de 'trotsvan zijn af de ling: het vet-analysetoestel Barts collega Lucas Refwutu houdt zich ook bezig met de chemische analyse van vleesprodukten. De 49-jarige analist kwam 19 jaar gele den bij Meester. Daarvoor werkte hij vijf jaar op een laboratorium van Philips. „Ik wilde graag eens wat anders en klopte bij Meester aan. De volgen de week kon ik al beginnen", ver telt Lucas. Tijdens zijn loopbaan bij Meester is er veel veranderd. „In het allereerste begin werden de produkten alleen visueel beoor deeld. Voor het oog moest het er goed uitzien. Af en toe proefden we of de smaak van het produkt goed was." Door de ontwikkeling van het be houdt hij het reilen en zeilen van het produktieproces in de worstaf- deling in de gaten. Dat betekent dat hij continu een oogje in het zeil houdt of alle werk en procesvoorschriften worden uitgevoerd. Hij controleert of alle regels wel worden nageleefd. „Tijdens mijn werk bij de Keu ringsdienst van Waren deed ik dat in feite ook", vertelt Harry. Ruim een jaar geleden heeft hij de Keu ringsdienst verruild voor Meester. Hij kende het Wijhese bedrijf al omdat hij er regelmatig als keur meester van de Keuringsdienst kwam. Van het een kwam het an der: hem werd gevraagd om in Wij- he te komen werken. Met beide handen heeft hij dat verzoek aange- De kwaliteitsdienst i 'an Meester in Wijhe zit als een bok op de haverkist als het gaat om kwaliteit. Want aan vleeswaren worden veel en hoge eisen gesteld. Eisen van de Keuringsdienst van Waren en de Rijksdienst i 'oor de kei iring van Vee en Vlees. Vier medeiverkers vertellen 'zo maarmeer over hun werk en zidjzelf. drijf en door de steeds kritischer wordende consument is dat totaal veranderd. Het laboratorium is in de tijd van Lucas drie keer ver huisd. Aanvankelijk was het geves tigd in een houten gebouw waarin twee analisten werkten met drie assistenten, van wie Lucas er een was. Nu heeft het laboratorium een fraaie plek van waaruit de pro- duktieafdelingen rechtstreeks te bereiken zijn. De moderne appara tuur zorgt ervoor dat kwaliteitsas pecten nauwgezet gecontroleerd kunnen worden. Lucas is meege groeid met zijn afdeling en is ana list geworden. Het fijne van zijn werk vindt hij de grote variatie, de zelfstandigheid en de nauwgezetheid waarmee moet worden gewerkt. „De preci sie ligt me. Een goed produkt geeft me veel voldoening", zegt hij. De precisie in het werk en het ieder een zo goed en zo snel mogelijk naar de zin willen maken, vragen nogal wat van Lucas. Na werktijd stelt hij daarom rust en gezellig heid erg op prijs. Dat neemt niet weg dat hij zich in zijn vrije tijd als trainer intensief met de badmin- tonsport bezighoudt. Harry Graaf (32) is het grootste deel van de dag te vinden in de fabriek. Als kwaliteitsinspecteur Bart Verhoek analyseert 'gemalen vlees' „Het werk in de levensmiddelen sector heeft me altijd getrokken." De 26-jarige Bart Verhoek is che misch analist. Sinds september 1988 heeft hij bij Meester een vas te baan. Na zijn studie aan de Labo- ratoriumschool in Deventer ging hij in militaire dienst (bij de ge neeskundige troepen). Vervolgens kwam hij via een uitzendbureau bij de vleesw;arenfabriek Meester te recht. „Toen werd me al verteld dat ik na dat halve jaar kon blijven, als mijn werk goed zou bevallen", aldus Bart. Hij is dus gebleven en hij heeft er geen spijt van. Aan de hand van de eisen die het bedrijf en de andere instanties stel len aan de vleesprodukten, contro leert hij dagelijks de samenstelling. „Eigenlijk begeleiden we de pro duktie van het begin tot het eind." Dagelijks neemt hij steekproeven van het vlees vanaf het moment dat het bij Meester wordt aangeleverd totdat het verwerkt en al weer de recte relatie met de volksgezond heid en verdienen dus alle mogelij ke aandacht. In de avonduren be steedt Bart veel tijd aan passieve sport. Dat wil dus zeggen: sport kij ken op TV. In de weekenden gaat hij graag naar popconcerten. Zo ging hij onlangs naar een concert van Eric Clapton met zijn nieuwe band. Ilany Graaf meet de tempera tuur i an een worst

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 16