Die 4 7jaar 6 bij Albert Heijn zijn omgevlogen" Cursus non-food bij De Koksmaat Veel geduld Afscheid J. Keijzer Dora Hiddes sluit lange carrière af: Juffrouw Hiddes? Niet stilzitten In eigen beheer ontwikkeld Flitsen pagina 13 Dora Hiddes uit Den Haag nam op 27 juni jl. op feestelijke wijze afscheid van Albert Heijn. Na 47 jaar lang bij één en dezelfde 'baas' gewerkt te heb ben, is zij nu met pensioen. Ze sloot een carrière af, die vele hoogtepunten kende. Begonnen in de oorlogsjaren bij Simon de Wit, maakte zij in de jaren die volgden onder meer de ontwikkeling van bediening tot zelfbediening mee. Ze reisde door het hele land en leidde nieuwe win kelmeisjes op. Werken was altijd haar lust en haar leven. „Ik herinner me nog heel goed mijn eerste werkdag bij Simon de Wit, aan het Jonck- bloedtpleiri in Den Haag", vertelt Dora, gezeten op het puntje van haar stoel. „Het was op de kop af 29 juni 1942. Het was oorlog en arti kelen waren op de bon. Er was in die tijd niet veel te krijgen. Via het arbeidsbu reau kwam ik terecht bij Si mon de Wit. Ze zochten ie mand voor in de winkel. Ik had geen ervaring op dat ge bied, toch namen ze me aan. Toen ik mij 's ochtends bij de chef meldde, moest ik gaan schoonmaken. Alles moest met soda worden geboend. Zonder verder wegwijs te zijn gemaakt ging ik maar aan de slag. 's Middags moest ik puntzakken vouwen. Daarin werden in die tijd zout en so da verkocht. Een rotklus. Pas later mocht ik klanten gaan helpen. Ik vond dat in het be gin hartstikke moeilijk. Voor al als anderen mij in de gaten hielden hoe ik het deed, dan werd ik met de minuut onze kerder. Gelukkig is dat in de loop der jaren wel overge gaan, later vond ik met klan ten omgaan het leukste." Behalve goed met klanten omgaan was Dora ook een kei in het opleiden van nieuwe medewerksters. „Er werd aan me gevraagd of ik er iets voor voelde meisjes op te leiden voor de vleeswaren. Omdat ik nogal veel geduld heb was ik blijkbaar geschikt om die taak op me te nemen. Ik moest nieuwe medewerk sters leren hoe ze moesten snijden, wegen en met klan ten omgaan. Jarenlang heb ik veel gereisd door het hele land. Den Helder, Beverwijk, Op' 5 september a.s. zal, na een 50-jarig dienstver band, de heer J. Keijzer afscheid nemen in ver band met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De heer Keijzer was vanuit zijn functie bij het Pensioen fonds o.a. de organisator van de dagtochten voor gepensioneerden. Op ge noemde datum zal een open afscheidsreceptie worden gehouden, vanaf 15.30 uur in het perso- neelsrestaurant van het hoofdkantoor aan het An- kersmidplein te Zaandam. Groningen, noem maar op. Soms was ik daar dan een paar dagen, soms ook wel een paar maanden. Ook bij ope ningen van nieuwe filialen werd ik gevraagd te komen. Ik moest daar dan samen met anderen een complete, nieu we vleeswarenafdeling op bouwen. Ja, dat waren wel hoogtepunten in die 47 jaar dat ik bij Simon de Wit en Albert Heijn heb gewerkt." „Zeker in de periode toen Si mon de Wit nog niet bij Al- bert Heijn hoorde, kende ik ontzettend veel mensen", vervolgt Dora enthousiast. „Iedereen kende me ook als Dora. Als er iemand vroeg: werkt juffrouw Hiddes hier ook? dan wist niemand wie juffrouw Hiddes was. Dora kende iedereen! Dus stelde ik me altijd voor als Dora. Ook meneer De Wit informeerde regelmatig naar me. Dat vond ik natuurlijk erg leuk. Ja, het ging er in die jaren vijftig en zestig heel gemoedelijk aan toe. Later is het allemaal wat zakelijker geworden." Eind 1967 vroeg een be drijfsleider haar naar Rijswijk te komen om daar in een fi liaal administratief werk te komen doen. „Ik vond dat in het begin een hele verande ring. Maar ook dat werk heb ik met plezier gedaan. Ik ging kassa's opmaken, recaps con troleren en leidde ook nieu we caissières op. Heel afwis selend werk, waarbij het om gaan met mensen centraal stond. Het is eigenlijk gek, maar ik heb alles zelf in de praktijk moeten leren. Ik werd gewoon in het diepe gegooid. Maar ach, door m'n verstand te gebruiken heb ik het 47 jaar lang prima gered." Dora vertelt over alle hoogte punten in haar Albert Heijn- carrière met een lichte wee moed in haar stem. „Omdat ik nooit ben getrouwd was werken echt mijn lust en mijn leven", vertelt ze. „Die 47 jaar bij Albert Heijn zijn omgevlogen, zo leuk heb ik het altijd gevonden. Zeker die ontwikkeling naar zelfbe dieningszaken vond ik heel interessant. De eerste super markt in de Sumatrastraat in Den Haag. Ik heb het allemaal meegemaakt. Nu ik 65 ben zal ik toch andere dingen moeten gaan doen. Zeker, ik heb plannen. Met mijn kaart van de spoorwegen wil ik uit stapjes gaan maken. Musea vind ik heel boeiend. Geluk kig heb ik verder nog vol doende hobby's om mijn vrije tijd goed te besteden. Borduren en puzzelen doe ik graag. Toch zal ik mijn werk wel missen. Tenslotte is 47 jaar niet niks. Laatst kwam ik nog een oude klant van me tegen in de tram. Ze vroeg of ik eens een kopje koffie bij haar kwam drinken. Nou, daar heb ik nu natuurlijk alle tijd voor. Dat is een voordeel als je niet meer werkt. Dan kun je gaan en staan waar je wilt. Maar stilzitten, nee, daar voel ik niks voor. Ik wil graag nog met beide benen in het leven blijven staan." Grootverbruik Ahold legt zich al een tijd toe op non food (servies, glaswerk, bestek, linnengoed, keu keninrichting e.d.). De Koksmaat heeft ter onder steuning van dit produkt- gebied een cursus voor de medewerkers ontwik keld. Helemaal in eigen beheer, zonder inschake ling van externe bureaus is deze cursus opgezet. „Want", zoals de heer M. van Stekelenburg (direc teur GVA) in zijn inleiding op de cursus vermeldde, „we hebben nu non-food- specialisten in huis, laten we die dan ook gebrui ken." In de laatste week van mei en de'eerste week van juni heb ben alle buitendienstmede werkers van Kok-Ede, Albert Heijn Grootverbruik, de Ho reca Inkoop Centrale, Instel en Evers Horeca Totaal de training gevolgd. In sessies van twee dagen en in totaal drie groepen kwamen ze bij een. Alleen het weer heeft niet erg meegezeten. De cur- susdagen waren net de warmste dagen van het jaar. De mobiele airconditioning kon de warmte maar met moeite bedwingen. De cursus moest enerzijds het belang van non-food in de GVA-stratcgie verduidelijken en anderzijds de non food produktkennis vergroten. De cursus was door De Koks maat in samenwerking met het managementteam van de hoofdgroep Non-Food geor ganiseerd. In een speciaal daarvoor be stemde ruimte bij de nieuwe showroom van De Koksmaat in Waalre werd de cursus ge geven. Na de zomer van dit jaar zal de cursus herhaald worden voor de commerciële bin nendienstmedewerkers van GVA. De buitendienstmedewer kers, die de cursus net afge sloten hebben, waren in ie der geval positief over de op zet en de inhoud ervan. Zij kunnen de lessen nog eens nalezen in een syllabus waar in al het lesmateriaal bij el kaar gebracht is. GVA-rertegenivoordigers kt/ken naar een demonstratie t an Theo ran 'de Sonde (r), hoofd voedingsdienst Diac.onessehim Eindhoven

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 13