Ja, ik ben een ondeugende bengel!" De spraakmakende stadswijnen van vinoloog Giel van Donselaar pagina 12 Flitsen Het uitbrengen van stadswijnen is een uitstekend middel om wijn te populariseren, leert een lunch met de Sittardse Gall Gall-beheerder Giel van Donselaar. En bovendien: 'Wer nicht liebt Wein, Weib und Gesang, bleibt ein Narr sein Leben lang!" Giel van Donselaar: „Een vi noloog tnoet. het proclukt wijn populariseren ging. De wijnoorlog die hij in 1985 in Sittard ontketende, beschouwt hij om die reden dan ook zeker niet als zijn dierbaarste actie. De Petrus- kerk, het visitekaartje van Sit tard, werd in 1985 gerestau reerd in verband met het be- tijd getrokken. Zit in de fami lie. Zijn verre voorvader Vin cent van Donselaar had in 1600 al een wijnhandel in Utrecht.Als ik ooit nog eens voor mezelf begin, zet ik op de pui: Van Donsclaar, wijn handelaar sinds 1600. Niet helemaal waar, want van con tinuïteit is geen sprake, maar dat is juist het ondeugende ervan!" Giel begon in het Al- berto-filiaal in Kerkrade. Een half jaar later, nadat hij het slijtersvakdiploma had be haald, keerde hij terug naar Sittard. In 1980 meldde hij zich bij de wijnacademie in Maarn om vinoloog te wor den. Slechts 20% van de kan didaten slaagt in één keer. Laat Van Donselaar nou wel bij die 20% zitten! Vanaf dat moment is het begonnen. Hij zegt: „Een vinoloog wordt geacht om het produkt wijn te populariseren. Het uit brengen van stadswijnen leek me daartoe een schitte rend hulpmiddel." In afwachting van de Lim burgse asperges met Arden- ner ham heft de vinoloog op gedempte toon het Zefke Mols-lied aan: „Zefke dronk ein teske kaffe, Waat hae kreeg waor kwaliteit, Geer kent d'r Amen op zegge, Ok- ke-fok dat waor 't neit". Zefke Mols: klein, met baard en hoedje, behangen met me dailles, kluizenaar, stadspro- feet, onschuldig veroor deeld, kortom: de lieveling van Sittard. Van Donselaar ziet hem nog zo voor zich. Ter gelegenheid van z'n 30e sterfdag bedacht de vinoloog hem met een speciale wijn, hoewel de kluizenaar vol gens de overlevering nooit alcohol dronk. De presenta tie van de wijn bleek een doorslaand succes, niet in de laatste plaats door de Zefke Mols-verkiezing die eraan ge koppeld was. Uit betrouwba re bron vernam de vinoloog dat zelfs deken Janssen aan de verkiezing had willen mee doen, maar de ernst van z'n ambt verdroeg zich helaas niet met het profane karakter van het spektakel. Dezelfde deken Janssen werd een jaar later door tekenaar Hennie van der Steeg afgebeeld op het etiket van de 'Carillon Pe trus-wijn'. De deken weiger de zijn toestemming, omdat hij - zoals het Limburgs Dag blad schreef - 'als geestelijk leider niet voorop wilde lo pen bij het propageren van drankgebruik'. Van Donselaar weet nog goed hoe de zuster van bis schop Gijsen zich een dag la ter in het filiaal meldde met het verzoek om een fles Caril lon-wijn met het omstreden etiket. „Haar broer wilde de deken de fles voor z'n ver jaardag geven", grinnikt de vinoloog. De affaire met het etiket leidde overigens niet tot een onherstelbare breuk met de Sittardse clerus. Toen Van Donselaar met Pasen, ter promotie van het produkt ad vocaat, drie witte leghorns in de winkel haalde ('Directeur Goedkoop heeft zich er tij dens z'n kennismakingsron de persoonlijk van overtuigd dat de kippen goed aan de leg waren!'), bood hij de passe rende deken een ei uit eigen slijterij aan. „Hij aanvaardde het in dank. stopte het in z'n zak en liep verder!" Oorkleppen De Carillon-wijn kwam, zij het met een ander etiket, toch op de markt. De teke naar verving de beeltenis van de deken, 'met grote tegen zin', door enkele regels uit het toepasselijke lied 'Loën- de klokke' van Frits Radema- cher. Van Donselaar ver kocht 2.000 flessen en kon f 4.000.- op het gironummer van de Stichting Beiaard Sit tard overmaken. Ruim vol doende om één van de 44 klokken te bekostigen. Van de mogelijkheid om als goe de gever een tekst naar keuze in de klok te laten graveren, wenste Giel van Donselaar gaarne gebruik te maken. Maar het had weinig ge scheeld of dit voorrecht was Alberto onthouden. De toen net geopende ABC in Sittard, het samenwerkingsverband tussen Albert Heijn, Blokker en C&A, had 15 mille ter be schikking gesteld voor de beiaard. En aangezien Alber to en Albert Heijn beide tot Ahold behoorden, meende het stichtingsbestuur met één klok te kunnen volstaan. Van Donselaar: „Ik heb tegen het verantwoordelijke be stuurslid gezegd: als ik geen eigen klok krijg dan hijs ik je aan het touw de klokketoren in!" Het dreigement van de vinoloog miste zijn uitwer king niet. Alberto kreeg als nog een eigen klok, ingeze gend door deken Janssen en voorzien van de treffende tekst: 'Die sjoon klinkende klanke, veer Alberto's Zittes- je wienvrunj - en -vriendinne, veer heure ze zoo gaer.' Ze ker: de klanken klinken schoon. Elk kwartier galmt de beiaard honderd uit. Van 'De blanke top der duinen' tot 'In het bronsgroen eike hout', benevens een ruime selectie Sittardse evergreens. Maar de toevoeging 'veer heure ze zo gaer' gaat helaas niet op voor alle Zittesje wienvrunj- en vriendinne. Het fraaie klokkenspel davert dusdanig dat de omwonen den er zo langzamerhand ho rendol van worden, zoals een plaatselijk dagblad onlangs wist te melden. Aanleiding voor Giel van Donselaar om de resterende flessen Caril lonwijn met gratis oorklep pen aan te bieden. ,Ja, ik ben een ondeugende bengel!" Wijnoorlog „Wer nicht liebt Wein, Weib und Gesang, bleibt ein Narr, sein Leben lang", houdt de vinoloog staande,, tijdens het opdienen van de gemarineer de everzwijnmedaillons in roomsaus. De Sittardse stuntslijter is geen Narr. Hij houdt derhalve van Wein, Weib und Gesang. Een mu- ziekfan bij uitstek. Enige ja ren geleden ging hij onder het motto 'Wien bleibt Wien' met 100 trouwe Alberto- klanten naar het Johan Strauss-nieuwjaarsconcert in de schouwburg. Klantenbin ding. Voor de vinoloog, die vanwege zijn organisatieta lent inmiddels de bijnaam 'Giel van den Ende' verwierf, is wijn onlosmakelijk verbon den met harmonie. „Een wijndrinker is een levensge nieter die van rust en even wicht houdt", is zijn overtui- Giel van Donselaar keurt ge routineerd een glas Muscat d'Alsace 1987 in specialitei tenrestaurant Le Caribou, pit toresk gelegen aan de Ge- leenbeek. die met het oog op de vervuiling beter bekend staat als 'Keutelbeek'. De vi noloog heeft ons hierheen gevoerd om onder het genot van een copieuze lunch eens duchtig uit te weiden over zijn specialisme: de Sittardse stadswijnen. „Wijn met een actuele afdronk", aldus Van Donselaar. Altijd is er wel een mooie aanleiding voor de in troductie van een stadswijn. En is er geen aanleiding, dan is de vinoloog niet te beroerd er één te verzinnen. Hij heeft inmiddels een respectabele serie op z'n naam staan. Wat te denken van bijvoorbeeld Bevriejingswien (Sittard 40 jaar vrij), Zefke Mols-wijn (Zefke 30 jaar dood), Kerke- pad-wien (n.a.v. een TV-uit- zending van de NCRV Caril lon Petrus-wien (in het kader van de acties voor de stads- beiaard),Cuvée Petrus (n.a.v. de restauratie van de Petrus- kerk), Geuzeklompwijn 350 jaar Nederlands Hervormde Kerk), Zittert Meziekstat- wien en niet te vergeten de SL Joep-wien (90 jaar Harmo nie St.Joseph). De stadsarchi varis van Sittard heeft de di verse flessen inmiddels on der de rubriek 'stadswijn' op genomen in het gemeentear chief. Schitterend hulpmiddel Hoe Van Donselaar het hem iedere keer weer lapt? Een voudig. De vinoloog geeft een plaatselijke tekenaar op dracht een etiket te ontwer pen; hij bestelt een paar dui zend ongeëtiketteerde fles sen kwaliteitswijn bij Marve- lo en plakt de etiketten er, bijgestaan door zijn mede werkers, eigenhandig op. („Ik haal 120 flessen in een uur. Nee, Marvelo hoeft niet te reageren als de etiketteer machine het begeeft!") Ver volgens nodigt hij de pers en de burgemeester uit voor de presentatie en de wijn vliegt de deur uit. Giel van Donselaar kwam be gin 1975 in dienst van Alber to. Voor die tijd werkte hij als boekhouder bij een wijnhuis in Sittard. Wijn heeft hem al- wijnoorlog een feit. Bedrei gingen over en weer ('Al drie jaar geleden heb ik het merk aangevraagd. Ik laat me dat niet afpikken'), overleg met het kerkbestuur, voorpagina nieuws voor de kranten ('Val se toast op St.Petrus'). De ju ridische dienst van Ahold kwam er aan te pas, maar uit eindelijk bleven beide Pe truswijnen in de handel. Giel van Donselaar kan er achteraf wel om lachen: „Het heeft heel wat gratis publiciteit op geleverd. Zelfs in de carna valsoptocht werd er aan dacht aan besteed. Eén van de praalwagens was geheel gewijd aan de wijnoorlog!" Directeur Na de lunch lopen we terug naar het Gall Gall-filiaal in de Walstraat. Giel wordt links en rechts begroet door trou we klanten. „Dag directeur", roept een oude man. Je hoort het", lacht de vinoloog, „De echte directie zit hier in Sittard en niet in Hoofd dorp!" zoek van de Paus en het leek de vinoloog een mooie aan leiding voor het lanceren van een 'Cuvée Petrus'. Het wachten was slechts op de voltooiing van de restauratie. Maar voor het zover was had concurrent Van Berkum al een 'Patron Petrus' op de markt gebracht, genoemd naar z'n Petruskelder. Van Donselaar liet het er niet bij zitten. Hij introduceerde vol gens plan zijn 'Cuvée Petrus' en meldde in de plaatselijke pers dat Van Berkum dan wel de Petruskelder had, maar dat de echte Petruswijn bij hem in het Alberto-filiaal lag. En daarmee was de Sittardse iof.7 qr*'* k yjo. "A.CQ oeabesrw mv - CARILLON PETRUS WIEN 1988 cbe£ieKS?c_\; 'ier2 ipiS7 pcrficsioh mz

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 12