WesitMes organiseert de Pasar Malam van Enkhuizen Flitsen pagina 11 "ukkas j_NFO STAftm 4 DAGE?* Lmi«u iNDONESi^ Gratis hypotheekadvies voor Ahold-medewerkers ADVIESBUREAU VAN DER ZALM KRIJGT STEEDS MEER AANVRAGEN Eerlijk is eerlijk: de laatste keer viel de belangstel ling wat tegen. Maar wat wil je. Juist op zaterdag ochtend krikte de zon de temperatuur plotseling op tot boven de 25 graden Celsius. En daar kon zelfs de Pasar Malam van Enkhuizen niet tegenop. De Pasar Malam van Enkhuizen die juist dit jaar voor de tiende keer werd gehouden. Richard Ta- man: „We hadden dertienhonderd bezoekers. En als je weet dat we er in een weekeinde wel eens eenentwintighonderd hebben gehad, dan kan je begrijpen dat we... nou ja, datwe dus niethelemaal tevreden waren." Een huis kopen, maar dan wel met een aantrekke lijke hypotheek. Maar hoe weet je wat aantrekke lijk is in jouw situatie? Ahold-medewerkers die met dergelijke vragen rondlopen, kunnen al ja renlang terecht bij Adviesbureau Van der Zalm. Dit bureau adviseert sinds begin 1981 Ahold-me dewerkers over hypotheken. Twee maal per jaar komen de heer Van der Zalm en enkele medewerkers naar het hoofd kantoor in Zaandam voor een zgn. hypotheek-spreekuur. Van der Zalm is een relatief klein bureau dat in Bussum is gevestigd. Sinds de samen werking met Ahold is het van drie medewerkers uitge groeid naar tien medewer kers. Het bureau houdt zich bezig met advisering over hy potheken, verzekeringen en pensioenen. Het accent ligt vooral op hypotheken, het specialisme van het bureau. Iedere Ahold-medewerker, ongeacht of hij werkt als uit- bener bij Meester, als maga zijnmedewerker bij Kok-Ede of als marketing-manager op het hoofdkantoor, kan ge bruik maken van de diensten van Adviesbureau Van der Zalm. Geheel gratis zet deze alle financiële mogelijkhe den op een rijtje. „Wij proberen met alle zaken rekening te houden. Dus ook met aflossing en aanvullende voorwaarden als boetes, pro visie, depotrente, enzo voorts." De heer Van der Zalm benadrukt dat het bu reau vooral probeert de juis te hypotheek bij de gegeven Maar niet ontevreden ook. Richard Taman en zijn com- panen zijn er de figuren niet naar om zich door een ietwat tegenvallend bezoekersaan tal te laten teneerslaan. De af delingschef Import Admini stratie van Albert Heijn: „Ben je gek. Mooi, dat we er even goed weer geld aan hebben overgehouden. Zoveel in eik geval, dat we gewoon door kunnen gaan met het werk waaraan we tien jaar terug zijn begonnen." Het werk. Extra geld bijeen brengen t.g.v.. de Stichting Dorkas in Bovenkarspel om de kinderen van het Oostja- vaanse Tumpang betere kan sen te geven. Richard Taman, veertig jaar geleden in Pur- Richard Taman in zijn rol als presentator situatie te zoeken. „En tot nu toe is dat in de meeste geval len goed gelukt." Sneeuwbaleffect De laatste jaren maken steeds meer Ahold'ers gebruik van het bureau. Het 'sneeuw baleffect' heeft zijn uitwer king, mensen vertellen hun goede ervaringen aan elkaar door, en zo krijgt Van der Zalm steeds meer adviesaan vragen. Diegenen die meer algemene informatie willen kunnen contact opnemen met Adviesbureau Van der Zalm in Bussum, telefoon: 02159 - 47659. Formulieren voor het aanvragen van een hypotheek-advies zijn te ver krijgen bij het COR-secreta- riaat, het filialenbureau, het secretariaat van elke werk maatschappij of rechtstreeks bij Adviesbureau Van der Zalm. merend geboren, sinds ze ventien jaar gehuwd met een van oorsprong Amsterdamse en nu woonachtig in Groote broek, die Richard Taman: ,Ja, hoe gaat zoiets. In 1976 adopteerden we ons eerste kind, Rody. Een Indonesisch kereltje uit Djokjakarta. Je raakt in contact met andere echtparen die Indonesische kinderen hebben geadop teerd en op een gegeven mo ment raak je zomaar betrok ken bij een interkerkelijke uitwisseling tussen Oostja- vaanse mensen en inwoners uit Bovenkarspel." Via Dor kas kunnen gezinnen, scho len etc. kinderen adopteren. Geweldig succes Het was op die bijeenkomst dat Joke en Rob Samuels, de oprichters van de Stichting Dorkas, met het idee kwa men aandragen een Pasar Ma lam te organiseren, een Indo nesische markt. Opdat er in het dorpje Tumpang een ge meenschapshuis kon worden gebouwd en geëxploiteerd. Richard Taman, inmiddels ook nog vader geworden van de eveneens uit Indonesië af komstige Dewi (1978) en Adi (1981): „In het najaar van 1980 hebben we toen in De Driesprong van Boven karspel onze eerste Pasar ge houden. Een succes, een ge weldig succes. Er waren veel te veel stands, er sloegen veel te veel stoppen door en er waren veel te veel mensen." Tweedaagse Maar er kwam ook veel geld binnen. „Als we nou eens naar een grotere lokatie gaan?", bedacht het organisa tiecomité. Een half jaar later reeds was de Pasar Malam van Enkhuizen een feit. En opnieuw liep het storm. Zo storm dat De Doelen al bin nen een paar jaar te klein was, waarna simpelweg werd be sloten de Pasar met een dag te verlengen. Richard Taman: „In '85 hebben we er een tweedaagse van gemaakt. We moesten wel. In Enkhuizen en omgeving wonen hele maal niet zoveel Indische mensen, maar Nederlanders vinden zo'n markt blijkbaar ook erg leuk." Wat bleek. In 1987 werd een record aantal bezoekers van eenentwintighonderd men sen geteld. Richard Taman, niet alleen één van de organi satoren maar ook nog eens de man die, zoals hij dat zelf om schrijft, op het podium de at tracties aan elkaar 'tok kelt': „Het was het sfeertje, denk ik. We hadden kraampjes met spullen die va rieerden van saté tot kin- derkleertjes en van kreteksi- garetten tot schaafijs. Op de bühne stonden mensen als Sandra Reemer, Wieteke van Dort, Saskia en Serge, Oscar Harris. Het is nooit misge gaan, nooit." Voor de kinderen van Tum pang. Richard Taman: „Oh, daar zijn we ontzettend trots op. Die gemeenschap is me de dank zij hulp van onder meer De Wilde Ganzen, zover dat die zichzelf be druipt. Reeds 1200 kinderen hebben dankzij deze organi satie een behoorlijke oplei ding kunnen krijgen, zodat zij met een diploma op zak de maatschappij ingaan. Als je nou nagaat dat een boer on geveer twintig gulden per maand verdient en dat het precies net zoveel kost om een kind een maand lang naar school te sturen, dan begrijp je dat het met de opleiding wel eens misgaat. Nou, dit jaar zijn er onder meer dank zij ons, net twee in Tumpang geboren artsen afgestudeerd, en die zijn ook in Tumpang gaan werken. Net als een stel maatschappelijke werkers die dank zij ons een opleiding hebben kunnen volgen." Zo goed gaat het momenteel in Tumpang, dat Richard Ta man en de zijnen al kunnen Achter de info-stand van de Stichting Dorkas, die de orga nisatie voor de pleegouders van Indonesische kinderen verzorgt gaan denken aan andere pro jecten. Het eerste, de opzet van een kippenfarm, is mis lukt omdat de kippen één voor een ziek werden en het loodje legden; het tweede - de aankoop van grond waar op arme boeren gratis groen ten en rijst mogen verbou wen - is daarentegen een enorm succes. Richard Ta man: „We hebben op die ma nier al tachtig gezinnen kun nen helpen." Operette Niet alleen Tumpang wordt daadkrachtig gesteund door de inrichters van de Pasar Malam van Enkhuizen. Sinds kort is ook het vlak bij Tum pang gelegen Malang in de belangstelling van de West friezen gekomen. Richard Ta man, naast organisator ook een hartstochtelijk amateur operettezanger: „In Tum pang is de nood min of meer gelenigd. Daar kunnen ze zichzelf nu goed bedruipen. Nu gaan we verder. Naar Ma- lang. Niet alleen omdat ze ook daar het geld kunnen ge bruiken, maar ook - ik zeg het eerlijk - omdat we de organi satie van zo'n Pasar Malam zo leuk vinden." Is het dan niet ontzettend veel werk? Richard Taman: Jawel, de maanden vooraf gaand aan de Pasar Malam zijn we zeker een dag per week bezig. Maar als je iets leuk vindt, heb je daar geen erg in. En bovendien wordt de organisatie steeds geölie- der. We werken nu al jaren lang samen met dezelfde groep. Je kent elkaar door en door, je weet precies wat je te doen staat en gaat er eens iets mis dan komt dat meteen in het draaiboek voor vol gend jaar. Weet je: het zou zelfs zonde zijn om nu te stoppen. Daarvoor is het te leuk; daarvoor steekt alles veel te goed in elkaar."

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 11