Op weg van beheerder naar manager OPLEIDEN ALS KERMISATTRACTIE BIJ ALBERT HEIJN Nieuwe bedrijfsleidersopleiding bij Albert Heijn pagina 6 Flitsen Het bruist momenteel van de activiteiten bij Albert Heijn: Leifo krijgt een ver volg; men werkt aan mo dules en netwerken; er zijn nieuwe functies ge creëerd (assistent-afde lingschef, filiaal-manage- ment-assistent); de oplei ding voor bedrijfsleiders is totaal vernieuwd; nieu we medewerkers worden via assessment-centers ge selecteerd; er is een vrou- Dan zei de zonemanager; „Die cursus is leuk, maar er moet wel gepresteerd wor den. Wij zijn helemaal vrijge steld zoals dat heet. Daardoor hebben we alle ruimte om ons terdege voor te bereiden op de cursusblokken." In totaal beslaat het theore tisch gedeelte 11 blokken die, verspreid over 7 maan den, 35 cursusdagen in be slag nemen. De overige tijd besteden de aankomende be drijfsleiders aan het uitvoe ren van de opdrachten. Piet de Jong: „We stellen bijvoor beeld diagnoses van filialen. Daarbij gaat het om zaken als strategie, systemen en cul tuur. Begrippen die voor AH nieuw zijn. Als je twee jaar geleden naar een filiaal was gestapt om de cultuur te ana lyseren, zou je waarschijnlijk de winkel uitgeschopt zijn. Daar is nu geen sprake van. We worden met een grote openheid tegemoet getre den." De cursisten, geselecteerd via assessment-centers, zijn vooralsnog enthousiast over de nieuwe opleiding. Cursist Toon Keim, afkomstig uit de filialen: „Mijn gezichtsveld is nu al veel breder geworden." Mede-cursist Nico Koppenol, eveneens afkomstig uit de fi lialen: ,Je leert het filiaal op een totaal andere manier te benaderen. Het is een gewel dige verrijking van je ken nis." Bescheidenheid Dit najaar gaat een tweede cursusgroep van start. Het ligt in de bedoeling om ook de huidige groep AII-be- drijfsleiders om te scholen volgens de nieuwe inzichten. PZ-man Van Dijk wil daarbij nadrukkelijk genoteerd zien dat een en ander niet inhoudt dat de bestaande bedrijfslei ders het momenteel niet goed zouden doen. ,We heb ben het 102 jaar zonder DOR gedaan en ik zou zo zeggen: niet geheel zonder resultaat. Wat dat betreft past ons dus enige bescheidenheid. Aan de andere kant moet het ook duidelijk zijn dat we onze ogen goed moeten open hou den voor nieuwe ontwikke lingen." Computer Ondersteunend Opleiden, heet het of ficieel. Afgekort COO. In 10 filialen wordt op dit moment een proef gedaan om medewerkers op te leiden via een computer. Verkopers 1 en 2 op de deli-afdeling doen praktijkkennis op achter het beeldscherm. „Het is net of deze opleiding een soort kermisattractie is", zegt Dick Bellm, stafme dewerker Automatisering Opleidingen bij Albert Heijn. „Men is werkelijk razend enthousiast. Cur sus volgen is op deze manier leuk en uitdagend." In plaats van dikke handboe ken gebruiken we een com puter en beeldplaatspeler die de medewerkers kennis bij brengen. Ook Dick Bellm is er enthousiast over. „De computer is in onze maat schappij een onmisbaar in strument geworden. Ook bij Albert Heijn wordt de com puter steeds belangrijker. Denk bijvoorbeeld maar aan de winkelautomatisering. Maar ook bij het opleiden van personeel kan die computer een goed hulpmiddel zijn. In 1986 zijn we begonnen met het opzetten van dit COO- project voor de deli-afdeling. Vooral deze afdeling vereist van de mensen die er werken een hoop kennis en vaardig heden. Behalve dat verko pers 1 en 2 alles moeten we ten over de produkten, moe ten ze ook o.a. kunnen snij den en wegen en met klanten om kunnen gaan. Om die re den vonden we het goed om juist voor de deli een nieuw soort cursus te ontwikkelen. Die cursus wordt nu bij wijze van experiment in 10 filialen gegeven. De komende maan den gaan we bekijken of we ermee door zullen gaan." Computer en video Meer dan een jaar is er ge sleuteld aan deze proefoplei- ding. Hoe ziet die er in de praktijk uit? Dick Bellm: „Zoals gezegd staat in 10 filialen een leersta- tion (computer, muis, toet senbord, beeldplaatspeler, monitor en koptelefoon) op gesteld, waarmee de verko pers 1 en 2 van de deli-afde ling aan het werk kunnen. Hij of zij wordt begeleid door de AC of AAC, die helpt of bij springt daar waar dat nodig is. Over het algemeen kan de cursist helemaal zelfstandig aan het werk met het leersta- tion. Door de combinatie van computer en beeldplaat breng je op het beeldscherm een soort video waarmee je allerlei situaties uit de prak tijk krijgt voorgeschoteld, zo als snijden en wegen, indelen van de vitrine en verkopen. Zo is er bijvoorbeeld een les die afgestemd is op de om gang met klanten. De cursist krijgt een filmpje te zien over een ontevreden klant, die een klacht heeft over de ver sheid van de filet américain. Vervolgens stopt het filmpje en vraagt de computer aan de cursist: „Wat zeg je in dit ge val tegen deze klant?" Je kunt dan kiezen uit een aantal ant woordmogelijkheden, waar van er één de goede is. Als je één van de foute antwoorden geeft, dan wordt uitgelegd waarom je het verkeerd hebt gedaan, en kun je je ant woord herstellen. Kortom, zo zijn er tal van on derwerpen waar medewer kers op de deli mee te maken hebben en die ze nu via de computer kunnen leren. Er zit ook een assortimentsspel in, waardoor je je uiterste best wilt doen zoveel moge lijk goede antwoorden te ge ven. Er is zelfs een 'filiaal top- 10'. Op die manier leer je spelenderwijs alles over de deli-artikelen, zodat je klan ten goed kunt adviseren over de produkten en hun ken merken." Toets In plaats van een dik hand boek is bij deze COO-oplei- ding gekozen voor zoge naamde modules (hoofdta ken uit de functie). De modu les zijn weer opgesplitst in lessen. Iedere module wordt afgesloten met een module- toets. Onderwerpen waar de cursist extra moeite mee heeft, krijgen zo meer aan dacht. „Iedere cursist heeft een ei gen code, waarmee hij of zij toegang heeft tot de cursus. De computer registreert per cursist niet alleen de toets score, maar ook de foutief beantwoorde vragen. Op de ze manier kan dc computer aan de cursist het advies ge ven om bepaalde lessen nog maals te volgen", vertelt Dick Bellm. „Het hele cursuspak ket is dus veel meer afge stemd op de man of vrouw die de cursus volgt. Bij de één zal artikelkennis een zwak punt zijn, de ander heeft meer moeite met lastige praktijksituaties." Toekomst Het Computer Ondersteu nend Opleiden heeft nu nog een experimenteel tintje. Al zijn de ervaringen bij de ge bruikers in de 10 proeffilia- len bijzonder positief, er wordt nu onderzocht of met het proefproject wordt door gegaan. Dick Bellm: „Ook voor andere afdelingen kan de computer natuurlijk van nut zijn. Maar voordat het zover is, moet er nog een hoop werk worden verzet om andere opleidingen via deze methode te maken. Daarvoor dienen cursussen geprogrammeerd en video fragmenten opgenomen te worden. Alle videofilmpjes voor de deli-afdeling zijn bij voorbeeld gemaakt door een professioneel filmteam. De mensen die erin meespelen zijn geen echte klanten, maar acteurs die praktijksituaties naspelen. Dat kost veel tijd, en daardoor is het maken van zulke opleidingsprogram ma's vrij kostbaar. Omdat ik ervan overtuigd ben dat me dewerkers op deze manier nog beter opgeleid worden, hoop ik dat we met COO door kunnen gaan. Mensen die er nu mee te maken heb ben gehad, zijn er razend en thousiast over." wenbeleid op poten gezet, etc., etc. Een brij van acti viteiten, maar wel met één gemeenschappelijk doel: het versterken van de win kel. Nodig om de verande rende klanten tevreden, en de veranderende con currentie op afstand te houden. Eén van de speer punten in het activiteiten pakket is de nieuwe be drijfsleidersopleiding. De rol van de bedrijfsleider gaat veranderen. In plaats van de beheerder die zich met details bezighoudt zal hij straks veel meer de manager zijn die de grote lijnen uit stippelt. Heeft m'n filiaal een buurt-, stads- dan wel een re giofunctie? Hoe zijn de plaat selijke marktontwikkelin gen? Wat wil m'n klant? Hoe moet daarom mijn filiaal georganiseerd zijn? Met dat soort vragen zal de be drijfsleider zich meer dan voorheen moeten bezighou den. Wim van Dijk, Perso- neelzaken Albert Heijn: „Aan die managementtaak kwam de bedrijfsleider te weinig toe omdat volgens hem of haar de werkdruk te groot was. Daarom hebben we be sloten de basis te versterken door onder andere de AAC- en FMA-fiinctie te creëren. De bedrijfsleider kan zich daardoor beter op de kern van zijn taak concentreren." DOR Nu de basis wordt versterkt is het dus zaak dat de be drijfsleider zich vooral op het managen van zijn winkel gaat toeleggen. Een belangrijke rol is daarbij weggelegd voor de nieuwe bedrijfsleidersop leiding, in maart van start ge gaan met 11 deelnemers (10 mannen en 1 vrouw). De cur sus, bijna geheel verzorgd door AH-mensen, is volledig toegesneden op de nieuwe ontwikkelingen. In 13 maan den - 7 maanden theorie en 6 Jong: „Wie slaagt krijgt min stens een type 3 filiaal met slagerij. Daar is de opleiding op afgestemd." Vrijgesteld De meeste cursisten komen uit de filialen. Ze zijn mo menteel halverwege de theo riefase. Piet de Jong, afkom stig van de afdeling Opleidin gen en terzake bevoegd tot oordelen: „Vroeger had de BL-in-opleiding in veel geval len al een filiaal, of hij kreeg er een na drie maanden. Daardoor kon hij zich nooit voor 100?<S op de opleiding storten. Het filiaal ging voor. De bedrijfsleiders op 5 juni i maanden praktijk - worden de bedrijfsleiders in spe klaargestoomd voor de jaren '90. De cursus is bij Albert Heijn zelf ontwikkeld in sa menwerking met het advies bureau Twijnstra Gudde. Het zogenoemde DOR-mo- del (Doelen stellen, Organi seren, Realiseren) diende als basis. Geheel anders dan de ze term doet vermoeden, is de opleiding volgens Wim van Dijk juist „een spannend en zinderend geheel voor al le betrokkenen." En Van Dijk kan het weten: hij neemt zelf, met een collega, de cursus- blokken 'Personeel' voor z'n rekening. 'een in Otterloo. Behalve personeelsmanage ment bestaat de opleiding onder meer uit de blokken managementtraining, com mercie, logistiek manage ment, winkelautomatisering en coaching vaardigheden. Het theoretisch gedeelte wordt afgesloten met een managementspel. Van Dijk: „De bedrijfsleidersfunctie is een managementfunctie. Als dat nu nog niet duidelijk is, weet ik het niet meer!" Na het cursorisch gedeelte gaan de cursisten een half jaar de filialen in. Bij geble ken geschiktheid gevolgd door een benoeming tot AH- bedrijfsleider. Cursist Piet de

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 6