Proefproject hygiëne op de deli-afdeling van AH heeft succes Marvelo belooft bij ingebruik neming: „Je Qualitiendrai" Medewerkers schreven mee aan eigen handboek Mosterd voor Zeehondencrèche in Pieterburen Flitsen pagina 5 Vorig jaar maart deed de Kwaliteits Advies Dienst (KAD) van Albert Heijn een onderzoek naar de hygiëne en kwaliteit op de deli-afdeling. Men con stateerde dat er één en ander ingrijpend veran derd moest worden om beide aspecten te verbete ren. Vijf willekeurige filialen werden gekozen om een tijd lang als proeffiliaal te fungeren. Nu, in middels ruim een jaar later, zal op grond van de opgedane ervaringen in alle filialen op de deli- afdeling Tiet vuil' grondig worden aangepakt. Een lijvig naslagwerk. Riet van der Horst en Geert Mulder met de mappen die samen bet volledige Kwaliteitsband- boek van Marvelo beslaan. Willem Hofmans, medewer ker van de KAD, maakt deel uit van de projectgroep die vorig jaar werd samenge steld. De KAD stelde in maart 1988 een zogenaamde knel puntanalyse op. In deze knel puntanalyse kwamen de pro blemen aan het licht ten aan zien van hygiëne en kwaliteit op de deli-afdeling. Hofmans: „We constateerden nogal wat punten die verbe terd konden worden. We za gen bijvoorbeeld dat men over onvoldoende hulpmid delen beschikte om de afde ling goed schoon te houden. Ook kennis over goed schoonhouden van de appa ratuur en het winkelinterieur ontbrak bij veel medewer kers. Stuk voor stuk zaken die toch heel erg belangrijk zijn, vooral op een afdeling als de ze. Daarom heeft de project groep besloten dat er iets aan deze problemen gedaan moet worden. Voorop staat, dat we medewerkers willen motiveren om hun afdeling goed schoon te houden. Daartoe hebben we betere hulpmiddelen ontwikkeld, die het iedereen gemakkelij ker en aangenamer maken om de afdeling van vuil te ontdoen. In het afgelopen jaar is bewezen dat deze nieuwe aanpak in de vijf proeffilialen succes heeft. De mensen zijn er bijzonder ge motiveerd om hun werkom geving goed schoon te hou den." In samenwerking met een groot schoonmaakmiddelen- bedrijf is een heel scala van produkten samengesteld die een goede hygiëne van de omgeving bevorderen. „Het is duidelijk dat je niet van me dewerkers kunt verwachten dat ze met een oud vaatdoek je vol gaten de koelvitrine goed kunnen schoonmaken", vertelt Hofmans. „Nee, je moet zorgen dat men be schikt over goed materiaal. Reinigings- en desinfecteer- middelen waar iedereen mee uit de voeten kan, goede schoonmaakborstels, vol doende mogelijkheden om je handen schoon te maken, ga zo maar door. Men komt ten slotte veelvuldig in aanraking met vleeswaren. Schone han den zijn dan natuurlijk een eerste vereiste. Dat zal ieder een met me eens zijn." Behalve goede reinigings middelen en borstels zullen ook een afvalemmer met pe daalbediening, papieren handdoeken en wegwerp- schoonmaakdoeken deel gaan uitmaken van de uitrus ting op de deli-afdeling. Daar naast zal iedereen worden geïnstrueerd om volgens een vast reinigingsschema te werk te gaan. Hofmans: „Een vast reinigingsschema bete kent niet méér werk, maar juist minder werk. Schoon maken volgens een vast pa troon bespaart gewoon een hele hoop tijd. Bovendien is het voor iedereen prettiger om in een schone omgeving te werken." Zoals gezegd zal nu in alle filialen de hygiëne op de deli- afdeling centraal komen te staan. Medewerkers zullen binnenkort kennismaken met het vernieuwde pakket reinigingsmiddelen dat hun ter beschikking zal worden gesteld voor een nog betere hygiëne op de deli-afdeling. Hofmans: „Hygiëne en kwali teit zijn bij Albert Heijn on losmakelijk met elkaar ver bonden. Niet alleen onze me dewerkers zijn gebaat bij een schone afdeling, ook onze klanten moeten we het beste van het beste bieden. Dat is tenslotte het visitekaartje van Albert Heijn." „Kwaliteit loont als nooit tevoren (KLANT)" staat met grote letters in de gang die naar het la boratorium van Marve lo voert. En om te ver duidelijken hoezeer men in dit produktie- bedrijf van Ahold pro beert aan die slogan de gewenste waarde te ge ven sleept John Ooster huis 14 lijvige boekwer ken aan. „Zo, hier heb je het werk van drie jaar noeste arbeid", laat hij zichtbaar vergenoegd weten. Veertien folian ten, die samen alle in formatie herbergen over hetgeen Marvelo produceert, hoe dat ge beurt en welke kwali teitsnormen daaraan ten grondslag dienen te liggen. ,Je moet natuurlijk niet den ken dat we hier alles een beetje op z'n jan-boere- fluitjes deden. Natuurlijk stonden zaken als receptuur wel beschreven, maar volle dig was het zeker niet. Bo vendien was veel kennis op geslagen in het geheugen van oudere werknemers en op het moment dat die met de VUT gaan ga je daar toch een stuk van missen." John Oos terhuis, hoofd Ontwikkeling Kwaliteit, gaf drie jaar gele den de aanzet om in de schrif telijke verslaglegging meer lijn te brengen. Hij verzamel de alle tot dan toe beschikba re gegevens en verzocht zijn medewerkers ieder een hoofdstuk te schrijven over de zeven produktielijnen van Marvelo. „Dat lukte, maar je kreeg wel zeven totaal verschillende verhalen in aparte schrijfstij len, vakgericht en dus met oogkleppen op geschreven. We hebben toen, om de ver eiste eenheid en duidelijk heid te verkrijgen, ex-onder wijzer Geert Mulder aange trokken. Hij kreeg -in tijdelijk dienstverband- de opdracht de zaak te 'vertalen'. Ieder een in het bedrijf moet im mers met zo'n kwaliteits handboek kunnen werken." In juli zal Geert Mulder met zijn omvangrijke klus klaar zijn. Omvangrijk, want in de praktijk bleek elk verhaal nogal wat vragen op te roe pen. Daarbij ging het niet al leen om het vertalen van moeilijke woorden en van nauwelijks bekende begrip pen. Ook ontdekte Mulder 'witte plekken' in het be schrevene die nadere invul ling behoefden. Heel wat speurtochtjes in de fabriek heeft Mulder daartoe moeten ondernemen. Het uiteindelij ke resultaat van zijn werk zijn zeven losbladige boekwer ken waarvan de inhoud ook in het computergeheugen is opgeslagen. John: „We realiseerden ons natuurlijk dat dergelijke dik ke boeken zich niet lenen voor dagelijks gebruik. Daar om werd besloten hiervan uittreksels te maken in zoge noemde normenboekjes." Voor de samenstelling daar van is Peter Meewisse, chef Kwaliteitscontrole, verant woordelijk. „In deze boek werken staan produktiegege- vens zoals temperatuur, pro- duktietijd, maalgraad en kleur. Voorts de afspraken ten einde de gewenste kwali teit van het eindprodukt te verkrijgen en te behouden. Dat zijn echt harde afspraken waaraan men zich onverkort dient te houden. Om dat zo nadrukkelijk te kunnen stel len zijn de normenboekjes gemaakt in nauw overleg met de produktie-afdelingen waardoor de betrokkenheid van iedereen is gewaar borgd." Op 12 april werd het kwali teitshandboek ten doop ge houden. De zeven afdelings chefs en hun produktiebege- leiders zetten hun handteke ning onder een intentie verklaring, daarmee verkla rend dat zij zich aan de nu geboekstaafde kwaliteitsei sen naar vermogen zullen houden. Deze bijeenkomst werd opgesierd door een taart waarop stond gespoten ,Je Qualitiendrai". Met een knipoog naar de Franse taal kan dit in 'Ik zal kwaliteit handhaven' worden vertaald. Uiteraard is met de tot stand- koming van de 14 naslagwer ken het werk niet voltooid. Dank zij de losbladigheid van het systeem en het compu tergeheugen kunnen steeds veranderingen en nieuwe ontwikkelingen worden aan gebracht. Daarvoor is Riet van der Horst, hoofdanaliste en warenwetkundige bij Mar velo, verantwoordelijk. Zij beheert het systeem en wordt met nieuwe informa tie 'gevoed' door zowel pro- duktiechefs als bedrijfstech- nologen. Mosterd voor zeehonden? Eten zee honden dat? Nee hoor, alleen mensen houden van mosterd. En als zij vanaf 1 juni Frans^ mosterd bij Albert Heijn ko pen, dan leveren zij een bijdrage aan de Zeehondencrèche in Pieterburen. De opbrengst van de Franse mosterd, ver pakt in een witte mok met daarop een afbeelding van een zeehondje, gaat na melijk naar het opvangcentrum voor zieke zeehonden van mevrouw Lenie 't Hart. Per mok van 2,75 staat Albert Heijn 50 cent af.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 5