DE GEPLANDE VERWARRING IN DE OYSTER BAY-FINAST WIM VAN DER STER GASTHOOGLERAAR IN OREGON Amerika heeftz'n eigen NSM IN A M E R I IC A pagina 4 Flitsen Professor Wim van der Ster, adjunct-directeur Marketing en Commu nicatie bij Albert Heijn, vertrekt volgende maand naar het univer siteitsstadje Eugene in het noordwesten van de Verenigde Staten om gastcolleges te gaan geven aan de Universi teit van Oregon. Van der Ster, part-time hoogleraar Distributie- kunde op Nijenrode, zal de colleges geven in het kader van een uit wisselingsprogramma van Nijenrode en de Universiteit van Ore gon. De hoogleraar zal gedu rende 4 weken in juli en augustus een afgeronde cursus Distributiekunde voor de Amerikaanse stu denten verzorgen. De ba sis van de colleges wordt gevormd door de stof die Van der Ster in Nijenrode aan derdejaars studenten geeft, aangevuld met Amerikaanse elementen. Hij zal daarnaast ingaan op specifieke Europese ontwikkelingen, zoals het wegvallen van de binnen grenzen na 1992. Volgens Van der Ster is zijn uitzen ding naar Oregon een ge volg van de groeiende be langstelling voor het vak Distributiekunde. Twintig jaar geleden ver bleef Wim van der Ster in het kader van hetzelfde uitwisselingsprogramm a ook al eens in Oregon. Al leen was hij toen geen hoogleraar maar student van Nijenrode. fermateriaal kan aantonen. „Het omzetaandeel van de versgroepen ligt 6,5% hoger dan in andere Finast-winkels. En op vers wordt de meeste winst gemaakt", zo weet Po- sa. Stuurloos schip Onderzoek van de Universi teit van Long Island heeft aan getoond dat klanten inder daad zonder vastomlijnde plannen door de winkel do len. Elke derde klant werd tij dens het onderzoek gevolgd door een student. En wat bleek? De lay-out brengt klanten in verwarring, moe digt ze aan om te draaien en opnieuw te starten in een an dere straat en draagt ertoe bij dat ze terugkeren naar versaf delingen waar ze al geweest waren. Men tolt als het ware als een stuurloos schip in de rondte, steeds opnieuw uit komend bij een versafdeling. En nu het mooiste: de klanten vinden het prachtig. Uit het genoemde onderzoek bleek dat de meesten de experi mentele lay-out prefereer den boven het conventionele patroon waarbij men geacht wordt een vaste route door de winkel te volgen. Vanuit de meeste straten kan men ten minste twee versaf delingen zien. De bedrijfslei der wil vermeld zien dat deze zichtbaarheid, gecombi neerd met de ruimtelijke op zet en de attractieve vers- groepen, de sleutel vormen tot het succes van de Oyster Bay-Finast. Is het me trou wens opgevallen dat er, in te genstelling tot alle andere Amerikaanse supermarkten, in de hele winkel nergens op vallende affiches, schreeu wende reclameborden of an dere stuitende aandachts trekkers zijn te ontdekken? Het ontbreken daarvan De ontwikkelingen gaan snel in de Ver enigde Staten. FNS heeft in februari de tweede supermarkt met diagonale lay-out geopend. In Medford, eveneens op Long Is land. Ook deze winkel, uitgerust met de nieuwste snufjes en 5.000 m2 groot, doet het voortreffelijk. Tij dens de openingswe ken moest de deur zeifis verschillende ke ren voor het publiek gesloten worden om dat de belangstelling te groot was. FNS is van plan om ook in de plaatsen Islandia, West Babyion en Selden (al lemaal op Long Island) winkels volgens het nieuwe concept te ope nen. De taxichauffeur op 7th Avenue weigert aanvanke lijk te rijden. De geldbeurs moet er aan te pas komen om de man op andere gedachten te ram melen. Van Manhattan naar Oyster Bay op Long Island: zeker anderhalf uur rijden, had Finast- zonemanager Mike Baumeister me een dag eerder verzekerd. Dat valt mee. De 'yellow cab' zet me binnen een uur af bij de Oyster Bay-Finast. „Echt het neusje van de zalm. Op die winkel zwaait dus nu de Ahold-vlag", vertelde RvB-lid Everaert vorig jaar in Flitsen, vlak nadat Ahold FNS had gekocht. Dat van die vlag moeten we symbolisch zien, zo blijkt ter plekke. Er wappert wel een vlag, maar dat is de 'stars stripes'. De Finast-supermarkt ligt aan de toegangsweg naar Oyster Bay. Een fraai wit pand met een groene luifel en een op merkelijke entree, waarop de naam Finast in letters van be scheiden afmetingen is aan gegeven. Op de parkeer plaats duwt een knaap met een baseballpet, voorzien van het opschrift 'USA', ge trouw een groeiende reeks karretjes voort. Het terrein staat vol grote en vooral dure auto's: Chevrolets, Buicks, Porsches, Lincolns, Cadillacs, Mercury's en een enkele Mercedes. De op de deur ge plakte mededeling dat voed selbonnen met genoegen worden geaccepteerd, is hier geheel overbodig. Oyster Bay geldt als het Wassenaar, het Aerdenhout of - zo men wil - het Heemstede van de staat New York. In deze con treien komt waarschijnlijk niemand in aanmerking voor voedselhulp van overheids wege. „Het gemiddelde jaar inkomen ligt hier op 250.000 tot 300.000 dollar per jaar", begroot bedrijfsleider Rich Posa (33). „Onze klanten ma len ook niet om prijzen. Van daar dat deze winkel zo winstgevend is. Dure artike len zoals azijn uit China of crackers uit Engeland vliegen de deur uit. Er komt hier al leen upper-class. Het is wat je noemt een prettige omge ving." Pistool Vroeger, toen hij nog bij con current Pathmark in de be ruchte South Bronx van New York werkte, heeft de be drijfsleider het wel anders meegemaakt. Wat te denken van twaalf gewapende roof overvallen in een paar jaar tijd? Verschillende keren kreeg hij de loop van een pi stool tegen z'n slaap gedrukt. „Die lui daar geven niet om hun eigen leven en nog min der om dat van een ander. Ik veranderde er zelf ook door", moet de filiaalchef bekennen. „Ik begon thuis tegen mijn vrouw te schreeuwen en zo. Dat kon echt niet langer. Ik ben blij dat ik nu hier werk De Bronx, dat was als een an der land, een andere we reld!" Sinds Ahold FNS overnam heeft de bedrijfsleider tien tallen nieuwsgierige Neder landers in z'n 3-360 m2 grote winkel mogen begroeten. Ie dereen wil het neusje van de zalm met eigen ogen aan schouwen. „Vorige weekwas de Raad van Bestuur hier op bezoek Eén van hen vertelde me dat deze winkel in heel Europa bekend is. Ze schij nen er overal over te praten. Verbazend. Hoe zou dat toch komen? Alleen door de lay out? Ongelofelijk!" Zeker, de bijzondere lay-out is het eerste dat een opletten de beschouwer opvalt in de Oyster Bay-Finast. De veer tien winkelstraten lopen dia gonaal door de supermarkt in plaats van recht. Een brede Rich Posa centrale straat loopt er dwars doorheen. Aan de randen be vinden zich de versgroepen, waaronder een complete bakkerij. De afwijkende lay-out is een paar jaar geleden ontwikkeld door ontwerper Herb Ross en Irwin Tantleff, voormalig eigenaar van de winkel. Het idee was: als de routing ge heel verstoord kan worden, waardoor de klanten lukraak door de winkel gaan dwalen, zal de omzet van verse pro- dukten toenemen. Een onge bruikelijke benadering, maar ze staat borg voor optimale resultaten, zoals de be drijfsleider met klinkend cij- Door Aad Schoen van de 20.000 artikelen beter tot hun recht komen? Ken nen wij dat in Holland? Bij de nabijgelegen Chinees heffen we na de rondleiding een glas Budweiser-bier op de bijzondere supermarkt. In de vertrouwelijke sfeer van het restaurant onthult Posa dat hij op z'n 15e in deze branche is begonnen met het ophalen van winkelwagen tjes. Daarna was hij achter eenvolgens kassier, service- manager, afdelingschef en as sistent-bedrijfsleider. En nu is hij dus bedrijfsleider van het paradepaardje van Ahold USA. „Ik voel me gevleid dat ik de leiding heb gekregen in een van modernste winkels van de Verenigde Staten", geeft hij te kennen. JohnLennon Een plaatselijke taxichauf feur brengt me tegen slui tingstijd - 12.00 uur - terug naar New York. Over de Queensboro Bridge rijden we Manhattan in. Omdat ik een Nederlander ben en hij zelf ook een keer in Antwer pen is geweest, zal de chauf feur mij, zonder bijkomende kosten, de plek laten zien waar John Lennon destijds werd neergeschoten. Wat dacht ik daarvan? Ik vind het best. Wekenlang heeft men mij rondgezeuld in dit land. Dit kan er bij wijze van afslui ting ook nog wel bij. draagt in niet geringe mate bij aan de luxe en beschaafde uitstraling van de winkel. Weloverwogen heeft men el ke 'visuele vervuiling', zoals Posa het noemt, vermeden. En wat dacht ik van de stellin gen met luifels en verlich ting, waardoor de Yodels, de Old Monk-olive oil, de Dou ble Dutch-chocolate en rest

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 4