Marvelo streeft naar functieclassificatie nieuwe stijl Vleesservice Dordrecht verhuist naar Rotterdam Rechter wijst eisen Unigro af AHOLD VERGROOT BELANG IN SCHUITEMA Flitsen Wat doet een ondernemer in het bedrijf, draagt hij een eigen verantwoordelijkheid en hoe groot is die, is er sprake van een toegenomen zwaarte van de taak of is die, bijvoorbeeld door automatisering en andere ontwikkelingen, van kwaliteit veran derd? Allemaal vragen waarop de antwoorden zo veel mogelijk zijn gerangschikt onder de noemer 'functieclassificatie'. Produktiebedrijf Marvelo in ventariseerde zo'n kleine tien jaar terug op deze wijze het arbeidspakket. De toen verkregen infor matie voldoet echter op een aantal onderdelen niet meer aan de huidige ontwikkelingen. Van daar dat binnenkort wordt begonnen met een am bitieus project dat eind dit jaar moet zijn afgerond. Functieclassificatie nieuwe stijl. Volgens Jaap Purmer (hoofd Personeel zaken) en Bert Has- sink (personeelsfunctionaris en leider van het project) was de noodzaak tot een nieuwe opzet nadrukkelijk aanwezig. De uit het begin van de jaren '80 daterende gegevens waren allesbehalve bijgewerkt en bovendien zijn er bij Marvelo nogal wat nieuwe 'onbeschreven' func ties bijgekomen. En wat ze ker zo belangrijk is, legt Jaap uit, je hebt in een bedrijf veel mensen die op meer dan één plaats inzetbaar zijn. „Zeker in een produktiebedrijf als het onze zijn de taken niet meer alleen mens-gebonden. Dit is ook het uitgangspunt van de nieuwe functieclassifi catie. We gaan nu uit van de organisatie zelf, stellen vast welk werk op een afdeling wordt gedaan en bepalen vervolgens wie er met welke capaciteiten ingezet moet en kan worden." Jaap en Bert benadrukken dat de nieuwe methode een be tere beschrijving van de functies oplevert waardoor taken en verantwoordelijk heden van de betrokken werknemer scherper wor den omlijnd en inzetbaarheid in zwaardere functies in beeld komt. Jaap Purmer: „Een belangrijk effect van het project moet zijn dat beter aan de verhoging van de kwa liteit van de functies, en dus van de hele organisatie, wordt vorm gegeven. En trek dan de lijn maar door: de kwaliteit van de organisatie is terug te vinden in het pro- dukt." Van niet minder belang is het evenwicht in de diverse func ties en de daaraan gekoppel de honorering. Bert Hassink: „Mensen die binnen onze or ganisatie zo ongeveer het zelfde werk doen dienen re delijkerwijs daarvoor hetzelf de betaald te krijgen. Om tot die situatie te geraken zal de nieuwe functie-informatie houvast bieden." Ook onder de medewerkers pagina 3 Grootverbruik groepeert bedrijven rond verscentra Jan Kelderman, direc teur Hoofdgroep Vers (een onderdeel van Grootverbruik Ahold) schuwt het vakjargon bepaald niet. Als hij spreekt over het 'aan scherpen van het vers concept' beschrijft hij een wereld waarin dit jaar de omzet zeer fors stijgt, en waarmee Ahold uniek, of ten minste de eerste in Ne derland is. „Het is echt een leuk project, zeker als je nagaat dat we er een paar jaar geleden nog niets in deden", stelt Kelderman en thousiast. Vers' betekent dus handel, in het groot en voor Nederland steunt die handel op vijf pij lers, de regionale verscentra in Amsterdam, Rotterdam, Nieuwegein, Ommen en Het nieuivepand in Rotter dam Bom. Rondom die verscentra worden produktiebedrijven gegroepeerd, een proces - dat gestart met overnames - nu nog in volle gang is. Zo is Vleesservice Dordrecht (waar vlees geportioneerd wordt) inmiddels verplaatst naar de Groothandelsmarkt in Rotterdam, een lokatie niet ver van de Gebroeders Hoefemit (vers vlees) en slechts 800 meter van Zoute - welle en De Bie (AGF) en te vens de toekomstige lokatie van het verscentrum Rotter dam. Kelderman schetst in het kort de samenwerking tussen de drie geclusterde bedrijven: „De leiding van Vleesservice Dordrecht komt in handen van de Ge broeders Hoefsmit en op den duur komt er een sa mensmelting. De Vleesservi ce zal zich voornamelijk rich ten op de horeca, Hoefsmit op de instellingen, Zoutewel- le en De Bie zullen de AGF- produkten voor dit verscen trum leveren." Wat het nieuwe onderkomen van het 'Dordts' bedrijf in Rotterdam betreft is Kelder man ronduit laaiend enthou siast: „Het is perfect geschikt, geheel op laadhoogte en EEG-goedgekeurd voor vleesverwerking. Het was dan ook een vleesbedrijf, maar dat heeft slechts kort gedraaid." Na enig aandrin gen wil Kelderman wel ver tellen dat over-investering dat bedrijf de kop heeft ge kost. Niet meer geschikt Naast het logische streven naar- het bundelen van bedrij ven rond het verscentrum geeft Kelderman nog als re den voor verhuizen van de Vleesservice: „In Dordt is het een echt oud vleesbedrijf, niet op laadhoogte en zonder zgn. dockshelters. Veel ach terstallig onderhoud, en om het op te knappen moet er te veel in geïnvesteerd worden-, kortom niet echt meer ge schikt. Voordeel van Rotter dam is bovendien nog dat daar een slachthuis is geves tigd. „De hele versafdeling wordt opgetuigd", vat Kel derman de ontwikkelingen rond de vijf regionale vers- centra samen. Door overna mes van de HIC-vleescentra- les (Dordrecht en Steen- wijk), Heisen in Nieuwegein, Hoefemit in Rotterdam, Loo- man Zonen in Amsterdam, Zoutewelle De Bie in Rot terdam en zeer recent in Born de Gebroeders Holla, heeft Grootverbruik Ahold vergaard, wat hij omschrijft als 'know-how'. Distributie als doel „Distributie is ons doel", ver volgt hij, „en het hele idee van onze organisatie draait om integrale versdistributie, met één besteladres, één afle vering én één factuur voor het hele verspakket. Dat is waar de klant iets van merkt en waarvan hij voordeel heeft. Van interne verplaat sing, zoals nu van Dordrecht naar Rotterdam, zal de klant niets merken. Zij het dat de kwaliteit vanuit een EEG- goedgekeurde produktie- plaats nog beter gegaran deerd kan worden. Voor wat betreft de eisen van de klant, die liggen in de grootverbruikmarkt echt heel anders dan bij de super markt. De kennis die wij ver gaard hebben door de over names was echt de moeite waard. Bij Grootverbruik worden bijvoorbeeld hoge eisen gesteld aan portiege wichten, de variaties tussen lapjes vlees moet heel klein zijn, zodat 'ome Joop' in het verzorgingstehuis niet afgun stig bij zijn buurman op het bord gluurt", besluit Kelder man met een grijns. vervolg van pagina 1 Het draaide in de rechtszaak vooral om het pakket van 45%dat door Unigro in au gustus 1988 op eigen initia tief werd verkocht aan Credit Suisse, die het op z'n beurt doorverkocht aan Ahold. Unigro heeft altijd volgehou den dat men het pakket nooit verkocht zou hebben, als men had geweten dat de aan delen bij Ahold terecht zou den komen, te meer daar Uni gro zelf aanstuurde op een fu sie met Schuitema. Uit niets is echter gebleken dat Unigro door de verkoop van de aandelen de bedoe ling had om de door Unigro gewenste fusie te bevorde ren. Sterker nog: in een brief van Unigro aan Schuitema geeft eerstgenoemde duide lijk aan de verkoop van de aandelen en een fusie van Unigro en Schuitema als twee verschillende opties te be schouwen. De Rechtbank concludeert dan ook dat er in de genoemde brief geen sa menhang valt te lezen tussen deze mogelijkheden, in de zin dat de aandelenverkoop een stap zou zijn op weg naar een fusie. De brief van Uni gro, die een cruciale rol speelde in het proces, werd zowel door de directie als de Raad van Commissarissen van Unigro ondertekend. Van bedrog, dwaling en wan prestatie, de praktijken waar van Unigro Schuitema be schuldigde, bleek geen enke le sprake omdat de verkoop van de aandelen volledig op initiatief van Unigro is ge beurd, zonder dat er ook maar één voorwaarde aan was verbonden. Bovendien staat het de koper van een zaak volgens de Rechtbank vrij om daarmee te doen wat hem goeddunkt. 'Een plicht om de verkoper voor het slui ten van de koop hierover in te lichten kan in algemene zin niet worden aanvaard. Ook staat het een ieder vrij om zelf te bepalen wie hij als partner voor een toekomsti ge samenwerking uitkiest', al dus het 69 bladzijden tellen de vonnis. Bij Schuitema en Ahold is de uitspraak van de rechter ui teraard met instemming be groet. Mr. P. Butzelaar, hoofd Juridische Zaken van Ahold, sprak van een 'knap vonnis'. „De afgelopen maanden is de naam van Ahold voortdurend in verband gebracht met list en bedrog. Vanaf het begin hebben we echter volgehou den dat Schuitema en Ahold niets te verwijten viel. De Rechtbank heeft geen enkele aanleiding gezien om daar an ders over te denken. Dat stemt tot tevredenheid." Unigro is inmiddels in be roep gegaan tegen het vonnis van de Utrechtse rechtbank. Butzelaar verwacht dat de uitspraak zeker 9 maanden tot een jaar op zich zal laten wachten. Ook de uitkomst van het hoger beroep ziet hij met vertrouwen tegemoet. HBHHaBHnaBMrai Voor de heer I. Oksüs van de thee afdeling van Marvelo zal ook een herwaardering van zijn functie plaatsvinden en bij de ondernemingsraad bleek behoefte aan grotere duidelijkheid aanwezig. Geen wonder dus dat het on derzoek zich niet alleen ge dragen mag weten door het management maar ook door de leden van de onderne mingsraad. Bovendien zijn er enkele tussenstations inge bouwd waarop zonodig kan worden bijgestuurd. Medio juni gaat de functiebe schrijving van start. Hiermee is o.a. Paul Monsma van de afdeling Functiewaardering van Ahold belast. Zijn taak stelling is voor heel Marvelo (met uitzondering van het managementteam) te komen tot 75 a 80 functie-omschrij vingen. Omschrijvingen die dus voor meer dan één mede werker van toepassing zijn. De via Monsma's enquête verkregen uitkomsten wor den vervolgens besproken met de chef, afdelingshoofd en betrokkenen. Alvorens tot een definitieve vaststelling van de functieomschrijving te komen heeft nog een laat ste toetsing door het manage ment plaats. Als ook dat station is gepas seerd heeft de indeling van de nieuw omschreven func ties in groepen plaats en zal per 1 januari 1990 de effec tuering daarvan plaatsheb ben, eventueel gepaard gaan de met een salarisaanpassing. Jaap Purmer omschrijft het project als omvangrijk, een aanzienlijke inspanning ver gend om het resultaat zo goed mogelijk te doen zijn. Daartoe horen de gebruikte OBRA-methode, waaraan zo wel organisaties van werkge vers als van werknemers hun goedkeuring hebben gege ven, en de inschakeling van het bureau Van Eyck, Ver schuur en Van Zeist, Dit bu reau, gespecialiseerd in dit soort activiteiten, zal vanaf het begin over de schouder meekijken, waar nodig bijstu ren en zo de kwaliteit van het project waarborgen.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 3