NATUURLIJK KON IK WEL EENS IN BOTSING MET DE OR 'VERPLICHTE WINKELNER11G' VALT VERKEERD Onderzoek naar gevolgen Europa 1992 voor mede zeggenschap De bestuurder Jaarverslag COR AKKOORD NET HERBENOEMING COMMISSARISSEN T1MAN OPVOLGER DRIESHEN OR-leden over korting op boodschappen Jack Voskamp is sinds 1986 directeur van Marvelo in Zaandam. Als zodanig is hij de overlegpartner van de ondernemingsraad. De bestuurder dus. Hoe denkt hij over zijn OR? Wat vindt hij de sterke en de zwakke kanten? ,,In een relatief kleine organisatie als Marvelo moet de OR heel duide lijk weerspiegelen wat er op de vloer speelt. De huidige OR doet dat in toe nemende mate. Het is een serieuze, betrokken club die steeds beter de gevolgde cursussen weet te benut ten. De invalshoek van de OR is niet alleen belangenbehartiging. Men houdt wel degelijk ook het hele be drijfsbelang in het oog. De OR heeft ook vrij consequent lijntjes met het werkoverleg op de verschillende af delingen. Op die manier wordt aan een zo breed mogelijk draagvlak ge werkt. Een sterke kant vind ik ook dat de OR steeds beter hoofd- en bijzaken van elkaar weet te scheiden. Neem bijvoorbeeld ons investeringspro gramma. Er zijn afspraken gemaakt over welke onderdelen de OR wel en welke de OR niet zal behandelen. Daarbij is gekeken naar wat voor de OR het belangrijkste is. Een kleine investeringspost die met het verbete ren van de werkomstandigheden te maken heeft, kan daarbij voor de OR belangrijker zijn dan een 10 keer zo grote investering voor een nieuwe koffiemachine. Een zwakke kant vind ik de duidelijke scheiding tussen ou dere, ervaren OR-leden en de jongere leden. De samenstelling is nog niet evenwichtig. De ouderen drukken nog steeds een duidelijk stempel. Verder bespeur ik in de rondvraag af en toe dat mensen moeite hebben om het algemeen en persoonlijk belang gescheiden te houden. Er wordt soms te weinig afstand genomen. Natuur lijk kom ik wel eens in botsing met de OR. Dat is niet onlogisch. Ik wil daar eerlijk in zijn: het komt mij als be stuurder wel eens slecht uit als de OR bij een adviesaanvraag meer tijd no dig heeft dan ik gehoopt had. Maar het advies dat er dan uiteindelijk uit rolt is wel beter. Ik ben me ervan be wust dat de OR een toetsende taak heeft. Dat accepteer ik. De verhou ding tussen mij en de OR? Een gezon de mix tussen formeel en informeel, zonder dat het overleg op de persoon lijke toer gaat. Het is geen ouwe jon gens krentenbrood. Ik bereid me voor vergaderingen met de OR net zo goed voor als voor elke andere projectma tige bijeenkomst. Ik beschouw de OR ook eigenlijk als een soort project groep die namens de organisatie za ken doet met het managementteam. Een cijfer voor de OR? Ik deel liever geen cijfers uit. Een tien geef ik al helemaal nooit en een negen is een witte raaf, maar als ik dan toch een cijfer geven moet dan zit deze OR tus sen de zeven en de acht.' Het jaarverslag van de OR AH is uit. In de Albert Heijn-filialen ligt een ex emplaar ter inzage. Belangstellen den kunnen het jaarverslag bestellen bij het secretariaat van de OR AH in Zaandam, tel. 075 - 594115. De COR heeft positieve adviezen uit gebracht aan de Raad van Commis sarissen over de herbenoeming van ir. A.J. Kranendonk (hoofd-directeur CCF), mr. R.J. Nelissen (president Amro-bank) en drs. A. Spaander (oud-directeur Samas) als commissa ris van Ahold. De COR baseerde zijn adviezen voor een belangrijk deel op de indrukken die tijdens speciale bij eenkomsten met de te herbenoemen commissarissen werden opgedaan. Commissarissen worden bij Ahold voor de duur van 4 jaar benoemd. Daarna kan de benoeming steeds met 4 jaar worden verlengd, totdat de commissaris de vastgestelde leef tijdsgrens van 72 heeft bereikt. Richard Taman van de OR AH zal de vacature in de COR opvullen die is ontstaan na het vertrek van John Drieshen. Drieshen, die 6 jaar COR- lid was namens de OR AH, gaf zijn lidmaatschap onlangs op als gevolg van een interne promotie. De aan dacht die de nieuwe baan van hem vergt, maakte een combinatie met het COR-werk onmogelijk. Drieshen is wel lid gebleven van de OR AH. Zijn opvolger Taman geldt in de OR AH als specialist op financieel-eco- nomisch gebied. De OR AH laat momenteel een onderzoek verrichten naar de gevolgen van Europa '92 voor de medezeggenschap. De resultaten van het onderzoek, dat uitgevoerd wordt door een student rechten van de Universiteit van Amsterdam, zullen half juni aan de OR worden gepresenteerd. De OR AH nam het initiatief tot het onderzoek, omdat de rol van de me dezeggenschap in de stortvloed aan publikaties over 1992 tot nu toe on derbelicht bleef. Dat er echter ook op OR-gebied dingen gaan veranderen is vrijwel zeker. De OR houdt er reke ning mee dat de eenwording van de Europese markt afbraak van de me- dezeggenschapsrechten met zich kan brengen en dat als gevolg daar van de positie van werknemers kan verslechteren. OR-voorzitter Martin van 't Hazeveld: ,,Het is belangrijk om als OR vooruit te zien, zodat we straks niet voor verrassingen komen te staan. We hopen door dit onder zoek voldoende handvatten te krij gen om in een vroeg stadium met de bestuurder van gedachten te wisse len en afspraken te maken over het behoud van het goede dat we heb ben." De student, Hans Pieters, is half no vember begonnen aan het onder zoek, dat voor een belangrijk deel ge baseerd zal zijn op interviews met werkgevers en vakbondsmensen. CORRelatie zal in het augustusnum mer nader ingaan op de resultaten van het onderzoek. i Flitsen De nieuwe winstdelingsregeling is er nog steeds niet. De interne specialisten breken momenteel het hoofd over een fiscaal vriendelijke regeling. Hoofd Arbeidszaken Chris van Gent meldde onlangs (Flitsen maart) dat men o.a. nadenkt over de invoering van een kortings regeling, dieAhold- medewerkers in staat zal stellen om een korting van 10% te krijgen op maximaal f 5.000,- aan boodschappen per jaar bij Albert Heijn. Twee reacties uit OR-land. Geert Haanappel, AH-bedrijfsleider in Enkhuizen, lid van de OR AH en van de COR. Hij is woordvoerder van de financiële commissie van de COR en als zodanig goed ingevoerd in pro blematiek. Hoe denkt hij over de mo gelijkheid van een kortingsregeling? ,,Het is min of meer verplichte win kelnering en dat is niet in goede aar de gevallen bij onze achterban. In mijn situatie kom ik makkelijk aan die 5.000.- boodschappen, maar er werken bij Ahold erg veel jonge men sen die nooit aan dat bedrag toeko men. En als man en vrouw beiden bij Ahold werken dan moeten ze f 10.000,- boodschappen doen om aan de maximale korting te komen. Stel dat ze ook nog een thuiswonende zoon hebben die bij Ahold werkt, dan zit je op f 15.000,-. Ga daar maar aan staan. En dan heb je natuurlijk ook nog de medewerkers die niet in de buurt van een AH-winkel wonen. Die zullen ook niet blij zijn als dit door- Peter Postma gaat. Zover is het echter nog niet. Het moet voor de achterban duidelijk zijn, dat de instemming van de COR nodig is voordat zo'n regeling wordt inge voerd. Als mocht blijken dat een kor tingsregeling de enige manier is om een fiscaal vrij bedrag uit te keren, dan moeten we ons uiteraard goed bedenken of we het voorstel afwij zen, want dan benadeel je weer een andere groep. We zullen met alle op vattingen heel goed rekening hou den." Peter Postma, inkoper van de Techni sche Dienst van Marvelo, zit vanaf 1978 in de OR. Hij is inmiddels ruim 7 jaar voorzitter. Hoe is het idee van de kortingsregeling bij hem overgeko men? ,,Ik vind het een goede zaak dat de Raad van Bestuur zoekt naar fiscaal vriendelijke regelingen. Daar kan uiteindelijk iedereen beter van wor den. Dat neemt niet weg dat elk voor stel door iedereen zeer kritisch beke ken zal worden, onder het motto: wat blijft er voor mijzelf over? Het idee dat nu gelanceerd is zal zeker een aantal mensen aanspreken. De medewer kers die nu ook al bij Albert Heijn kopen bijvoorbeeld. Maar ook binnen die groep heb ik al reacties gehoord als: 'Geef mij aan het eind van het jaar maar een mooi bedrag in ene, daar kan ik meer mee'. De belasting die dan betaald moet worden, nemen ze voor lief. Verder heb je ook de men sen die niet bij AH kopen, omdat er bijvoorbeeld in hun woonplaats hele maal geen AH is. Bij Marvelo worden om die reden ook regelmatig cadeau bonnen geruild. Die medewerkers zijn uiteraard tegen het idee van de korting. En ik ben er zelf eerlijk ge zegd ook niet voor. Het zou mijn keuze niet zijn. We moeten echter in de ga ten houden dat het hier slechts om een idee gaat. Ik heb er het volste vertrouwen in dat er uiteindelijk een voor iedereen bevredigende oplos sing uitrolt." Jack Voskamp Geert Haanappel

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 6