Glashelder overzicht van dagelijkse omzet Hedendaagse variant van de dorpsomroeper Winkel automatisering bij Albert Heijn De 1.000 gepasseerd. Fois, nieuwe toepassing op winkelcomputer Nieuwe afdeling AH Communicatie Infobulletin AHWA ver schijnt niet meer Flitsen pagina 5 (w&n aantal aantal aantal winkels computers kassa's In 1984 begon Albert Heijn voorzichtig met een computertoepas sing in tien proefifilia- len. Thans staat er in ruim 216 filialen een winkelcomputer. Het merendeel daarvan, te weten 110 filialen, heeft de computer gekop peld aan de scankassa's. 25 Filialen met scanning zijn nog verder in het au tomatiseringsproces en hebben voorzieningen die het de klant mogelijk maken elektronisch te be talen. Met giromaatpas en pincode is het afrekenen alleen nog een kwestie van een druk op de knop. Behalve voor de klanten wordt automatisering met name gebruikt om het werk achter de scher men sneller en beter te laten verlopen. Daarvoor zijn verschillende pro gramma's ontwikkeld en nog in ontwikkeling. De omzetten per winkel- groep, informatie over al le artikelen, nieuwe be stelmethoden en het regi streren en plannen van het aantal uren per filiaal; de computer kan het feil loos vastleggen en bere kenen. Vooral in de levensmidde lendetailhandel met z'n enorme hoeveelheid arti kelen en hoge omloop snelheden is automatise ring een bruikbaar mid del. Filialen Kassa's Computers NCR 78 874 183 IBM 30 251 31 NIXDORF 1 12 1 TEC 1 3 1 Totaal 110 1140 216 De afdeling AH Winkelauto matisering is gestopt met de uitgave van een eigen infor matieblad aan alle Albert Heijn-filialen. Het bulletin werd gestart om onder de medewerkers meer bekend heid te geven aan winkelau tomatisering. Nu in steeds meer AH-filialen de winkel- computer z'n intrede doet raakt automatisering vanzelf al bekend. De bulletins - er zijn vier nummers versche nen - worden rechtstreeks toegezonden aan de filialen. Veel lezers vonden dat be zwaarlijk omdat ze onvol doende tijd hadden het blad te lezen. Toezending aan het huisadres bleek te kostbaar. Om die reden is besloten het nieuws over winkelautomati sering bij Albert Heijn voor taan in Flitsen op te nemen. Ook zal incidenteel aandacht aan dit onderwerp worden besteed in het AH tv-jour- naal. Hier en daar staan kasten en bureaus nog schots en scheef. PTT-monteurs zijn drukdoende met het leg gen van leidingen en het aansluiten van nieuwe te lefoontoestellen Kortom, de eerste indruk ken bij de receptie van de nieuwe afdeling Albert Heijn Communicatie aan de Klampersstraat in Zaandam illustreren op treffende wijze dat hier het een en ander aan het veranderen is. Voorheen was hier Ahead Ad vertising gevestigd, het eigen reclamebureau van Ahold. Sinds 10 oktober 1988 is aan het zelfstandige bestaan van Ahead een einde gekomen. De medewerkers van Ahead én die van de voormalige af deling Publiciteits-Coördina- tie van Albert Heijn zijn nu samengebracht in één afde ling. Dat is de afdeling AH Communicatie met een per- soneelsterkte van 47 perso nen. Aan het hoofd daarvan staat Wim Huinder. De afgelopen periode is er veel overleg gevoerd over de nieuw te vormen afdeling. Behalve het oplossen van al lerlei organisatorische pro blemen, moesten er ook twee partijen met tamelijk verschillende culturen bij een gebracht worden. Zulke processen vragen nu een maal tijd en zorgvuldig over leg. Wim Huinder: „Dat pro ces is nog volop in ontwikke ling. Organisatorisch hebben we de zaken geregeld. In praktische zin is het voor el kaar dat iedereen een werk plek heeft. En nu is het zaak dat dit alles groeit tot een hechte organisatie." Huinder maakt er geen ge heim van dat het definitieve einde van Ahead nogal wat emoties heeft losgemaakt. „Eerst besliste de Raad van Bestuur dat het runnen van een eigen reclamebureau niet onze specialiteit is en we daar dus mee zouden stop pen. Daar kwam later bij dat Ahead, dat toen voor 90% voor Albert Heijn werkte, binnen AH moest worden geïntegreerd. Verstandelijk gezien zijn dat op zich zeer logische beslissingen. Maar voor de betrokkenen spelen vooral emotionele elemen ten een rol." Hier en daar ligt daarom nog wel wat 'oud zeer'. Maar dat moet slijten, aldus Huinder. Los daarvan is hij van mening dat de com municatie van Albert Heijn uiteindelijk het meest gebaat is bij een zo hecht mogelijke organisatie. „Voorheen was het traject nodeloos lang. Dat is niet goed voor de commu nicatie en niet goed voor de mensen die de communica tie moeten verzorgen." Op dat gebied is er veel werk aan de winkel. Alle uitingen van Albert Heijn - of het nu gaat om de weekadvertentie, een poster of de reclame op de televisie - zeggen iets over het bedrijf. Klanten, mogelij ke klanten, financiers en ui teraard het eigen personeel zien of horen die boodschap pen. En vormen zich op die manier een beeld van het be drijf. Communicatie is daar om van veel belang voor elke grote onderneming. Daar komt bij dat voor die com municatie veel meer midde len bestaan dan vroeger. Toen was het alleen de dorpsomroeper die informa tie verspreidde en bestonden er nog geen televisies, ra dio's, display's, posters, ad vertenties en al die andere middelen die nu wel worden gebruikt. Huinder: „Daardoor is het ge compliceerder geworden je boodschap over te brengen. We doen vandaag de dag ei genlijk nog hetzelfde als die dorpsomroeper. Maar dan wel op allerlei verschillende manieren en met veel meer gereedschappen. De per soonlijkheid van een onder neming als AH krijgt gezicht in allerlei vormen. De week advertentie zegt iets over Al- bert Heijn, maar een perso neelsadvertentie doet dat ook. En je kunt nog zulke mooie dingen in de krant zet ten, in de winkel moet dat allemaal wél worden waarge maakt. De communicatie bin nen de onderneming, denk maar aan verkoopplannen en campagneboekjes, moet dus ook tot in de puntjes zijn ver zorgd. Communicatie be strijkt een zó breed terrein en is zó specialistisch werk dat je er niet omheen kunt om dat op één plek in de or ganisatie te concentreren. Daar breng je alle specialis ten bij elkaar. Bovendien geeft Albert Heijn jaarlijks een enorme som geld uit aan alle vormen van communica tie. Om dat geld zo effectief mogelijk te besteden is het ook van belang dat je de acti viteiten concentreert zoals nu is gebeurd met de nieuwe afdeling Communicatie." Albert lleijn Beverwijk is één to i I n r. Cor u.d. Geest, Dirk van de fdialen waar al tnel de Ruiter en Henk Verheul. Fois gewerkt wordt. Op defo- Over twee weken (in week 20) wordt gestart met de opleiding voor het werken met Fois. Fois is een programma voor de winkelcompu ter in de Albert Heijn- filialen die met NCR- scankassa'swerken. Ge voed door de gegevens van die kassa's geeft Fois een gedetailleerd beeld van de dagelijkse omzet. In ongeveer vijftig filialen met NCR-scanningappara- tuur worden de komende weken de bedrijfsleiders, de afdelingschefs en de filiaal managementassistenten ver trouwd gemaakt met Fois. Die afkorting staat voor Fi liaal Omzet Informatie Sys teem. Het programma levert uitgebreide informatie over de omzet van de voorgaande dag- Uit de printer komt onder an dere tevoorschijn hoeveel klanten er geweest zijn, welk deel daarvan aankopen heeft gedaan en bij welke WAG's (winkel assortiments groe pen) zij hun aankopen de den. Snel en nauwkeurig Fois werkt aanmerkelijk snel ler en nauwkeuriger dan het bekende PROF-systeem. Dat levert instuwingscijfers, wat minder concrete informatie is dan de echte verkoopcij fers van Fois. Bovendien zijn de PROF-gegevens pas enke le weken later bekend bij het filiaal. De snelheid van Fois - 's mor gens heb je alle gegevens van de dag ervoor - betekent dat er direct actie genomen kan worden als bepaalde ver koopresultaten er in positie ve of negatieve zin uitsprin gen. Het managementteam krijgt daarmee een instru ment in handen om de com merciële koers van het filiaal te bewaken en waar nodig bij te sturen. Elke wijziging en de gevolgen daarvan zijn met behulp van Fois van dag tot dag bij te houden. Experimenten Overigens betekent dit niet dat iedereen maar naar harte lust kan gaan experimente ren met bijvoorbeeld het as sortiment. de opstelling in de winkel en tal van leuke aan biedingen. Dat gebeurt pas na overleg met de zonemana- ger. Op dit moment draait het programma al geruime tijd op proef in vijftien voorloop- filialen. Vanaf september wordt het op nog bredere schaal ingevoerd want dan zullen ook filialen met groepstoetskassa's de gele genheid krijgen dagelijks een glasheldere kijk te hebben op hun omzet.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 5