Fluitend de jaren negentig in! Nieuwe start voor AH Bloemen Centrale Klantenherkomstonderzoek geautomatiseerd pagina 4 Flitsen «fr/ftW-»—1 'Hi&fomuten "fGrtjê^erea WJ^SCte; 1? ap# TOO, tgJX) pand, bijvoorbeeld als gevolg van openstaande deuren, tocht en dergelijke, sterk te reduceren. De maximale windsnelheid bedraagt nu minder dan 0,2 meter per se conde. Kortom, voor bloe- men en planten perfecte om standigheden. Na diverse toespraken en de vertoning van een diapresentatie waar in de werkwijze van de Bloe men Centrale nader werd toegelicht, waren de bezoe kers tijdens de officiële ope ning duidelijk toe aan een op warmertje. Daarin werd voorzien door een optreden van Tetske van Ossewaarde., de presentatrice van het TROS-TV-programma 'Fleur'. Zij zong op de wijs van 'We zien het wel...', een speciaal geschreven lied, waarin zij haar bewondering voor de bloemen van Albert Heijn niet onder stoelen of banken stak. De bezoekers grepen de gelegenheid aan om zich warm te klappen en te zin gen. Puzzel Voor de 115 medewerkers van de Bloemen Centrale be tekende de verhuizing een grote verbetering in de ar beidsomstandigheden. Zo is in het nieuwe pand een ket- tingbaan aangelegd, die de li chamelijke arbeid aanzienlijk minder zwaar maakt. Boven dien werden nieuwe, minder geluid producerende, ver- pakkingslijnen geïnstalleerd en is het nieuwe pand bij de inpakafdeling, waar verre weg de meeste mensen werken, voorzien van ramen. Al met al is het niet verba zingwekkend dat de mede werkers enthousiast zijn over hun nieuwe werkomgeving. Klantenherkomstonder zoek, men kent dat wel: enquêteurs die in de su permarkt klanten inter viewen aan de hand van een standaard-vragenlijst. Uit welke buurt komt u? Hoeveel heeft u besteed? Welke kranten leest u? Bij welke concurrent komt u wel eens? Dat soort vra gen. Nodig om het markt aandeel en de lokale marktpositie van een af zonderlijk AH-filiaal te be palen. Nodig ook om de directe invloedssfeer van een filiaal vast te stellen. De resultaten van het on derzoek worden o.a. ge bruikt om verbeteringen in de winkels aan te bren gen en te bepalen waar nieuwe filialen gevestigd zouden kunnen worden. „Er wordt dagelijks met de gegevens gewerkt", verze kert Cees Moorman. Moorman, hoofd van de afdeling Vestigingsplaats- onderzoek/Klantenher- komstonderzoek van de Dienst Onroerende Goe deren kan het nog sterker vertellen: „Zonder klan tenherkomstonderzoek is er geen vestigingsplaats onderzoek denkbaar." Tot voor kort werd het klan tenherkomstonderzoek ver richt met behulp van pons kaarten en potloden. De en quêteurs streepten de ant woorden van de klanten op de kaarten aan, waarna de ge gevens door een machine op het hoofdkantoor ingelezen werden en vervolgens tot computeruitdraai verwerkt. Aan de hand daarvan konden de resultaten tenslotte wor den samengevat en ver spreid. Toen de inleesmachi- ne het in 1987 begaf, en her stel wegens overjarigheid niet meer mogelijk bleek, moesten er zelfs ponstypistes aan te pas komen. Beetje om slachtig allemaal, maar het belangrijkste bezwaar was de geringe flexibiliteit van het systeem. In elk filiaal dienden de enquêteurs noodgedwon- gem precies dezelfde vragen te stellen. Daar kon niet van worden afgeweken, ook al ga ven lokale situaties daar soms alle reden toe. Betere kwaliteit Voor de afdeling Klantenher komstonderzoek was dat de aanleiding om te zoeken naar een beter systeem. Jan Boon, Ahold's manager van de zgn. 'Technology Assessment' van; de afdeling CIST, werd inge schakeld en sinds augustus 1988 is het potlood definitief vervangen door een elektro nische leespen en de pons kaarten door een handtermi- nal. Op de vragenlijst van de enquêteur staan achter de vragen de mogelijke ant woorden in streepjescode. De klant geeft een antwoord, de enquêteur haalt de lees pen over de streepjescode en het gegeven wordt in de handterminal opgeslagen. Een pieptoon geeft aan dat het antwoord is geaccep teerd. In totaal kunnen onge veer 1.000 vraaggesprekken in één apparaat worden op geslagen. Na het onderzoek gaan de handterminals naar Zaandam, waar de gegevens rechtstreeks op een floppy worden gezet en direct ver werkt kunnen worden. Het gaat sneller dan vroeger, de resultaten zijn betrouwbaar der en nu het mooiste - en daar was het uieindelijk om te doen: de flexibiliteit is in derdaad enorm toegenomen. Jan Boon: „De techniek ge bruikten we al voor order-en- try, maar in deze toepassing is het systeem uniek in Ne derland. De afdeling kan zelf met een tekstverwerker vra gen maken en de daarbij be horende controles op de ant woorden in de handterminal laden. Desnoods voor elk fi liaal een andere lijst. Het is maatwerk. Andere bedrijven hebben ook al belangstelling getoond." „De enquêteurs voelen zich veel zekerder" geeft Saskia Assendelft, hoofd van de af deling Klantenherkomston derzoek, te kennen. „Want fouten kunnen er niet meer gemaakt worden. De kwali teit van de enquêtes is duide lijk omhoog gegaan. De omschakeling van hand matige naar elektronische verwerking heeft de nodige inspanning van de medewer kers gevergd, maar we gaan nu fluitend de jaren negentig in!" Bloemen gaan het maken in de AH-supermarkt. Deze boodschap hield adjunct-directeur T.D.H. den Hertog tijdens de opening van de nieuwe Bloemen Centrale op 12 april jl. aan de 350 aanwe zigen voor. Hij baseerde deze optimistische uit spraak op het feit dat AH nu de basis goed voor elkaar heeft in de vorm van een nieuwe, uitste kend geoutilleerde Bloemen Centrale en goede verkoopformules. „We zijn er klaar voor, geen mens kan zeggen dat AH niet in staat is bloemen te leveren en aan de klant aan te bieden, die de ver gelijking met iedere aangeboden kwaliteit in de markt niet aan zouden kunnen." De officiële opening van de Bloemen Centrale werd ver richt door de heren A.J. Mul der, directeur van de Ver enigde Bloemenveilingen Aalsmeer en H. de Boon, di recteur van de Bloemenvei ling Westland in Honselers- dijk. Zij deden dit door - staand op door de heer Den Hertog en bedrijfsleider Dirk van Dijk van de Bloemen Centrale bestuurde heftrucks - het tegen elkaar aanschui ven van een uit bloemen ver vaardigde 'A' en 'H', waar door het AH-beeldmerk ont stond. Koud De nieuwe Bloemen Centra le, die op een steenworp af stand is gevestigd van de ou de, voldoet aan de modernste eisen wat betreft de verzor gingvan bloemen en planten. In het 4.700 m2 grote pand heerst een constante tempe ratuur van 14°C en is de luchtvochtigheid 60 tot 85 procent. Tevens zijn speciale voorzieningen getroffen om de windsnelheid binnen het Toch hebben ze een stukje meegenomen als herinnering aan de oude centrale, name lijk het kunstwerk dat daar jaren aan de muur hing. Het hangt nu in de nieuwe Bloe men Centrale, maar wel op een andere wijze. Er is een puzzel van gemaakt, waarvan de verschillende stukken nu verdeeld hangen door het nieuwe pand. Ook de naam bordjes op de deuren van kantoren, kantine, etc. heb ben de vorm van een puzzel. Om op die manier aan te ge ven dat het produkt pas tot stand komt als alle stukjes van de puzzel perfect in el kaar passen. Tetske van Ossewaarde zingt een verwarmend lied over de nieuwe Bloemen Centrale. Pas als alle puzzelstukjes petfect passen, komt het produkt tol stand. Een naambord in de vorm van een puzzelstukje. Bedrijfsleider Dirk van Dijk, dieper 13 mei de Bloemen Centra le zal verlaten om in te ruilen voor een functie op de afdeling Logistiek.

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 4