Mensen zouden eerder over pensioen moeten nadenken Wat moeten 'pensioenbreukelingen' doen iÜSiofon Originele verpakking beloond „Pensioen is uitgesteld loon, een belangrijke arbeids voorwaarde" pagina 2 Flitsen Mensen met een pensioenbreuk krij gen tot 1 januari 1990 de mogelijkheid bij het Ahold-pensioenfonds, om iets aan de breuk te doen. Nieuwe werknemers krijgen maximaal een halfjaar de tijd om na te gaan of de pensioen- breuk valt te lijmen. De betrokken pen- sioenbreukeling moet zelf zijn vorige pen sioenfonds of levens verzekeraar vragen of de opgebouwde pen sioenrechten aan het Ahold-fonds kunnen worden overgedragen. Gaat de vorige pen sioenverzekeraar ak koord met de over dracht, dan moet dat worden gemeld aan het Ahold-pensioen fonds. Dat regelt de zaken dan verder. Gaat de vorige pen sioenverzekeraar (nog) niet akkoord, dan wordt het ver zoek om de over dracht in portefeuille gehouden. Komt de toestemming later toch - bijvoorbeeld omdat de oude pen sioenverzekeraar toetreedt tot het SDS - dan kan overdracht alsnog gebeuren. Werknemers van Ahold, die na een eer dere baan bij Ahold vertrokken en later zijn teruggekeerd, hebben een premie- vrije polis bij Ahold ge kregen. De waarde van deze polis kan volgens de SDS-regels door het Ahold-pensioenfonds worden berekend. Op basis daarvan kan de betrokkene een aantal fictieve pensioenjaren extra krijgen bij de pensioenjaren die hij nu opbouwt. Ook hij moet zich melden bij het Ahold Pensioen fonds. Nadere inlichtingen zijn te krijgen bij: Mevrouw H. van Til burg, afdeling Verzeke ring. Telefoon: 075 - 59276Ö. FLITSEN Personeelsblad Koninklijke Ahold nv mei 1989 46e jaargang no. 5 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 45.000 Redactie secretariaat: Mw. J. Hammond Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592573 REDACTIE FLITSEN G. van Breen, AC Restaurants P 216; 075-593356 N.Th.M. Huijsman Marketing Services Marveio P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 H.S. Kolsteeg, Marketing Services GVA, Ede 08380-78922 E. Muller (hoofdred.) Public Relations HK 1701, 075-592576 A. de Roo PR-Bureau Van Hulzen A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg Zonemanager zone 8811 075-593637 S. Fijn van Draat Directoraat P&O HK 1324, 075-592694 G.H. van Woerkom, Communicatie Albert Heijn HK 802, 075-592466 De geschenkverpakking van Aloold, die de medewerkers in het J. van Ruiten, manager geschenkpdkkettenservice van Albert jubileumjaar gevuld met allerlei heerlijkheden ontvingen, heeft Heijn Grootverbruik en de heer SM. Ditvoorst, Hoofd Externe meerdere prijzen gewonnen. De verpakking, ?iaar het model Communicatie-Regionaal, twee prijzen voor de originele ver van het Zaanse huisje, werd ontworpen door de afdeling Adver- pakking. Aan de heer W. van Manen, Commercieel Directeur Using. Van Meurs' Golfkartonfabrieken in Bussum maakte en van AH Grootverbruik, werd een internationale Award uitge- bedrukte het huisje. Op ivoensdag 12 april ontvingen mevrouw reikt. vervolg van pagina 1 Het beleggingsaspect van de pensioenen omschrijft de heer Vink als het spannend ste deel van zijn werk voor het Pensioenfonds. Het dage lijks bestuur wil daar nauw bij betrokken zijn, want het gaat om grote bedragen die uiteindelijk van de Ahold- medewerkers zijn. Lange adem Naast de financiering was er een ander aspect aan het be sturen van het fonds: de vast stelling wie onder welke voorwaarden in aanmerking komt voor een pensioen, en hoe zo'n pensioen eruit komt te zien. Dat proces is vooral een zaak van lange adem „Het gaat om de lange termijn. El ke verandering in de regels moet je zorgvuldig overden ken. Je kan niet over een nacht ijs gaan. en ook niet over twee." Onder het voorzitterschap van de heer Vink is noch tans een aantal belangrijke aanpassingen doorgevoerd. Binnenkort zal bijvoorbeeld, op proef voor vijf jaar nog, een regeling ingevoerd wor den waardoor ongehuwden ook recht krijgen op een pen sioenverzekering voor hun partner. Zo'n 'partnerpen sioen' vergt lange voorberei ding, omdat het administra tief nogal wat problemen op levert. Huwelijken worden nu eenmaal vastgelegd in een bevolkingsregister, maar partners niet. Pensioenbreuk Een belangrijke wijziging in de pensioenregeling waar mee het pensioenfonds de voorbije tien jaar is gecon fronteerd, was de toetreding in 1987 van Ahold tot de Stichting Dienstverlening Sa menwerkingsverband (SDS). Binnen die SDS werken grote pensioenfondsen en levens verzekeraars samen, met als doel de zogeheten pensioen- breuk zoveel mogelijk te ver zachten. Die pensioenbreuk ontstaat als iemand van werkgever en daarmee van pensioenfonds wisselt. Als de betrokkene bijvoorbeeld vijf jaar pen sioenpremie heeft betaald, krijgt hij bij vertrek een zoge heten premievrije polis en wordt bij de volgende werk gever verder gebouwd aan de resterende 35 pensioenja ren. Eenmaal gepensioneerd zou de betrokkene van die laatste, tweede baas 7/8 van het pensioen ontvangen, en van zijn eerste 1/8. Het probleem echter bij deze zogeheten pensioenbreuk is dat de pensioenrechten bij de eerste werkgever niet 'waardevast' zijn. De 40 tot 35 jaar geleden betaalde pre mie gaf recht op een pen sioen dat, sinds de premiebe taling stopte, niet verder in waarde steeg. „35 Jaar later koop je er net een ijsje van. Je hebt in wezen 5 verloren ja ren", stelt de heer Vink vast. Meeverhuizen Daarom is binnen SDS afge sproken dat, als een verzeker de van een van de aangeslo ten fondsen overstapt naar een andere werkkring en een ander SDS-fonds, zijn pen sioenrechten meeverhuizen. Het fonds van de nieuwe werkgever berekent de waar de van die meegebrachte rechten en voegt die toe aan de pensioenrechten die de betrokkenen bij dat fonds gaat opbouwen. Daarmee zijn die 'oude rechten' waar devast geworden. Hoe klei ner het salarisverschil (en de betaalde pensioenpremie) tussen de beide werkgevers, hoe geringer het verlies aan pensioenopbouw. Maakt een werknemer een grote salarissprong bij veran dering van werkkring, dan zullen zijn oude pensioen rechten minder pensioenja ren opleveren. Die zijn im mers gebaseerd op een veel lager 'laatst verdiend' sala ris. Door eventuele bijbeta ling kan de betrokkene toch een volledig pensioen op bouwen. Wat de beste oplos sing is, kan van geval tot geval verschillen. De Stichting Pensioenfonds Ahold is de afgelopen twee jaar al een aantal medewer kers van dienst geweest bij de overdracht van pensioen rechten om te zorgen dat ze ondanks de verandering van werkgever later toch een zo goed mogelijk pensioen zou den krijgen. 'Pensioenbreu kelingen' die zich nog niet verdiept hebben in de conse quenties van de overstap naar een andere baan, krijgen dit jaar alsnog de kans een deel van de breuk te lijmen (zie kader). Volgens de heer Vink is aan dacht voor die pensioen- breuk en de mogelijkheden tot verzachting ervan van het grootste belang. „Pensioen is uitgesteld loon, een belang rijke arbeidsvoorwaarde. Jammer dat zo weinig men sen zich dat realiseren. Ter wijl nota bene steeds minder mensen veertig jaar bij een en dezelfde baas een volledig pensioen opbouwen. Het probleem neemt dus alleen maar toe. Bij Ahold hebben mannen gemiddeld 26 pen sioenjaren als ze 65 worden, belangrijk dat we nu aan een soort generaal pardon werken voor pensioenbreu kelingen. Er is nog hoop, voor een aantal kunnen we mogelijk nog iets doen."

Personeelsbladen | 1989 | | pagina 2